„Bloomberg“: ES pradeda diskusijas dėl naujo sankcijų paketo, iš Charkivo evakuota 1.100 žmonių

Publikuota: 2022-07-11
Atnaujinta 2022-07-11 22:00
  • Per sekmadieninį smūgį daugiabučiui Časiv Jare žuvo mažiausiai 26 gyventojai, devyni žmonės liko gyvi, tęsiasi gelbėjimo darbai.
  • Ukrainos gynybos ministras sako, kad V. Zelenskis nurodė parengti pakrančių šalies pietuose išlaisvinimo planus ir tam telkiamos didžiulės pajėgos.
  • Naktį į Charkivą paleidę tris raketas, dieną rusai čia jų atskraidino 10: šeši žmonės žuvo, sužeista per 30.
  • Devyni žmonės buvo sužeisti per apšaudymą Mykolajivo pakraštyje.

Sekmadienio įvykius galite rasti čia

[infogram id="3898c31d-9889-4bcf-8818-86e65e5eda6c" prefix="sHA" format="interactive" title="2022-07-10: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:00 Baigiame pildyti pirmadienio naujienų juostą

Naujausias žinias kviečiame sekti antradienį nuo 6:30 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:54 Po sprogimo automobilyje žuvo rusų primestas Charkivo gyvenvietės administratorius

Rusijos primesta Charkivo srities Velikij Burluko gyvenvietės karinė-civilinė administracija pranešė, kad Jevgenijų Junakovą, vyriausiąjį administratorių, nužudė jo automobilyje patalpinta ukrainiečių bomba, skelbia „Reuters“. 

21:36 „Bloomberg“: ES pradeda diskusijas dėl naujo sankcijų Rusijai paketo

Pasak su šiuo klausimu susipažinusių asmenų, Europos Sąjunga (ES) rengia naujas sankcijas, skirtas Rusijos auksui.

Naujasis paketas taip pat apims anksčiau patvirtintų priemonių pataisas, kurios galėtų apimti taisyklių, susijusių su sankcionuotų prekių tranzitu į Kaliningradą, koregavimą, sakė agentūros „Bloomberg“ šaltiniai.

Diskusijos dėl Kaliningrado dar vyksta, tačiau agentūros šaltiniai teigia, kad bus siekiama arba švelninti ribojimus, arba bet kokios sankcijų taikymo taisyklės bus taikomos visai ES, o ne atskirai Lietuvai.

Kelios ES šalys siekė griežtesnių sankcijų, įskaitant sankcijas dujoms, tačiau Bendrijoje šiuo metu, kai žemynas susiduria su galimu naftos trūkumu ir kylančiomis kainomis, tokių ryžtingesnių veiksmų imtis nelabai norima.

Šaltiniai informavo, kad valstybės narės iki šiol įšaldė beveik 14 mlrd. Eur turto, priklausančio asmenims, kuriems taikomos sankcijos.

21:19 Vėl apšaudyta Odesa

Rusijos pajėgos dar kartą raketomis atakavo Odesos regioną, praneša Maksimas Marčenka, Odesos srities karinės administracijos vadovas.

„Šįvakar buvo surengta dar viena raketinė ataka“, – sakė M. Marčenka, pridūręs, kad ir šį kartą nukentėjusiųjų nebuvo, skelbia „Unian“.

20:55 Turtingiausias Ukrainos žmogus valstybei perduoda savo žiniasklaidos verslą

Turtingiausias Ukrainos žmogus Rinatas Achmetovas pirmadienį pareiškė, kad jo investicinė bendrovė pasitrauks iš didelio žiniasklaidos verslo, kad atitiktų įstatymą, kuriuo siekiama apriboti oligarchų įtaką politikai.

Agentūrai „Reuters“ atsiųstame pareiškime R. Achmetovas teigė, kad „Media Group Ukraine“ perduos savo televizijos kanalų ir spaudos leidinių licencijas Ukrainos valstybei ir nutrauks internetinės žiniasklaidos veiklą, o savo sprendimą apibūdino trumpai, kaip „priverstinį“.

Pernai Ukraina priėmė įstatymą, kuriuo liepė oligarchams užsiregistruoti ir nedalyvauti politikoje, ir pasiūlė juos identifikuoti pagal tokius kriterijus, kaip „didelę įtaką žiniasklaidai darantys asmenys“.

„Priėmiau priverstinį sprendimą, kad mano investicinė bendrovė SCM pasitrauks iš žiniasklaidos verslo“, – teigė R. Achmetovas.

Po šio pranešimo Michailas Podoliakas, prezidento padėjėjas, apibūdino įstatymą kaip „naujo puslapio valstybės ir verslo santykiuose pradžią“.

Žiniasklaidos grupei „Media Group Ukraine“ priklauso daugybė televizijos kanalų, įskaitant „Ukraina“ ir „Ukraina 24“.

20:50 Iš Charkivo evakuoti 1.100 žmonių

Pirmadienį iš laikinai užimtų Charkivo srities gyvenviečių buvo evakuota daugiau kaip 1.100 žmonių, įskaitant beveik 300 vaikų, skelbia Dina Urich, Čekijos nevyriausybinės organizacijos „Pagalba išvykti“ gyventojų evakuacijos koordinatorė Charkivo srityje.

Ji pažymėjo, kad evakuacija vyko taikiai, nebuvo jokių apšaudymų.

20:34 Ukraina pasmerkė V. Putino dekretą

Ukrainos užsienio reikalų ministerija pasmerkė Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, dekretą, kuriuo jos piliečiams palengvinama galimybė įgyti Rusijos pilietybę.

Pareiškime ministerija paragino savo partnerius įvesti naujas sankcijas Rusijai ir padidinti sunkiosios ginkluotės tiekimą Kijevui, kad nubaustų Maskvą už šį žingsnį.

Ministerija dekretą pavadino kėsinimusi į Ukrainos suverenitetą ir teigė, kad jis neatitinka tarptautinės teisės principų, skelbia „The Guardian“.

20:07 Turkijos prezidentas Ukrainos grūdų klausimą aptarė ir su V. Zelenskiu

Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, pirmadienį taip pat kalbėjosi su Volodymyru Zelenskiu, kolega iš Ukrainos.

Turkija nori taikos Ukrainoje ir kad ji aktyviai dirba prie Jungtinių Tautų plano dėl Ukrainos grūdų eksporto į pasaulio rinkas, sakoma Turkijos prezidentūros pranešime.

Pats V. Zelenskis po susitikimo paskelbtame įraše padėkojo Turkijai dėl išreikštos užuojautos dėl naujų civilių aukų.

„Vertiname Turkijos paramą. Aptarta, kaip svarbu atblokuoti Ukrainos uostus ir atnaujinti grūdų eksportą“, – po pokalbio pranešė Ukrainos lyderis.

Kaip pranešėme 17:22 val., Turkijos prezidentas grūdų eksporto klausimus aptarė ir su Vladimiru Putinu, Rusijos vadovu.

19:38 Generalinis štabas: rusai apšaudo gyvenvietes tiek artilerija, tiek iš oro

Rusai pagrindines pastangas sutelkia galutinei Luhansko srities kontrolei įtvirtinti, bandymams apsupti Gynybos pajėgų grupę Donecko srityje, sausumos koridoriaus su laikinai okupuotu Krymu išlaikymui ir Ukrainos jūrinių ryšių Juodojoje jūroje blokavimui, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo vakaro suvestinėje informacijoje.

Ginkluotosios pajėgos informuoja, kad gyvenvietes ties fronto linija buvo apšaudomos tiek iš oro, tiek naudojant antžemines artilerijos sistemas.

Ukraina skelbia, kad fiksuoja atviro nepaklusnumo vadovybei atvejus Rusijos karių pusėje.

19:12 Patikslinta žala Odesos srityje

Kaip pranešėme 14:02 val., po atakos Odesos regione dėl raketų ugnies didelė žala užfiksuota kurortiniame miestelyje ir Belgorodo-Dniestro uosto sandėlyje, skelbia srities prokuratūros spaudos tarnyba.

„Dėl raketų smūgių buvo smarkiai apgadintas gyvenamasis namas ir sandėlis, priklausantis valstybinei įmonei „Belgorodo-Dniestro komercinis jūrų uostas“, – sakoma pranešime.

Be to, 1 km spinduliu nuo sprogimo vietų gretimuose namuose ir ūkiniuose pastatuose apgadintos sienos, stogai, išdaužyti langai. Buvo apgadinti mažiausiai 5 privatūs namai.

Preliminariais duomenimis, žuvusiųjų ir sužeistųjų nėra.

19:09 Rumunija pradėjo tyrimą dėl „nusikaltimų žmoniškumui“ Ukrainoje

Rumunija tiria „nusikaltimus žmoniškumui“ Ukrainoje, galimai padarytus per Maskvos invaziją į jų bendrą kaimynę, pirmadienį pranešė prokurorai.

Šis tyrimas papildė virtinę tarptautinių iniciatyvų, skirtų patraukti Rusiją atsakomybėn už vasario pabaigoje pradėtą karą. Rumunija vykdo savo jurisdikciją remdamasi „universalumo principu“, taip pat šalies baudžiamąja teise, jei nusikaltimai buvo įvykdyti prieš Rumunijos pilietybę turintį asmenį, nurodė prokuratūra.

„Puolimo pasekmės yra ypač sunkios, žuvo daug civilių gyventojų, įskaitant vaikus, taip pat daug žmonių nukentėjo“, – sakoma prokurorų pareiškime.

Ten pat nurodoma, kad „Rusijos Federacijos karinės atakos sukelta psichologinė trauma“ privertė milijonus žmonių bėgti į užsienio šalis, tokias kaip Rumunija. Pareiškime „Dėl nusikaltimų žmoniškumui įvykdymo“ nepateikiama jokios išsamesnės informacijos apie tyrimą.

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) tiria įtariamus karo nusikaltimus Ukrainoje, gavęs maždaug 40 valstybių narių, įskaitant Rumuniją, sutikimą. Rusija nėra TBT narė, o Maskva atmeta jai reiškiamus „melagingus“ kaltinimus karo nusikaltimais.

18:56 V. Zelenskis: kariuomenės tikslas – išlaisvinti visą Ukrainos teritoriją

Ukrainos kariuomenės užduotis – atgauti visą valstybės teritoriją, sako Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas.

„Visų mūsų kariškių užduotis yra visos mūsų teritorijos deokupacija. Manau, kad tai yra kiekvieno mūsų valstybės piliečio užduotis. Nesidalinsiu tam konkrečiomis planų detalėmis, jei neprieštaraujate“, – pabrėžė prezidentas, kurį citavo „Unian“.

18:52 Rusija nori įtraukti Mariupolio gyventojus į griuvėsių valymą 

Rusija nori panaudoti mieste dar likusius Mariupolio gyventojus kaip darbo jėgą gamyklų griuvėsiams valyti, sako Petro Andriuščenko, Mariupolio mero patarėjas.

Pasak P. Andriuščenko, rusai paskleidė gandus, jog į „Azovstal“ gamyklą žada atsikelti kinai, todėl dabar reikia ją išvalyti, jog paskui jie būtų įdarbinti ir jiems būtų mokami dideli atlyginimai.

Tačiau, mero patarėjo teigimu, rusai siekia išsaugoti savo žmones, todėl nori, kad išminavimo darbus atliktų civiliai.

„Išvertus į žmogiškąją kalbą, mums paprasčiausiai negaila Mariupolio gyventojų, tačiau Rusijos kariuomenės ir Nepaprastųjų situacijų ministerijos specialistai turi būti apsaugoti“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė P. Andriuščenko.

18:24 Rusijos primestas Chersono vadovas išvengė sprogmenų atakos

Pirmadienį Maskvos remiama Chersono administracija pareiškė, kad jos lyderis Volodymyras Saldo per plauką išvengė atakos.

Administracijos teigimu, viename iš jo įprastų maršrutų buvo padėtas savadarbis sprogstamasis įtaisas, turėjęs sprogti jam važiuojant pro šalį. Ten pat teigiama, kad sprogmenų ekspertai įtaisą neutralizavo, o pareigūnai paskelbė nuotrauką, kurioje matyti numanoma savadarbė bomba.

17:58 Ukraina žada bausti už perspėjimo apie oro antskrydį ignoravimą

Ukrainos Aukščiausioji Rada jau įregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūloma įvesti baudžiamąsias priemones už perspėjimo apie oro antskrydį ignoravimą.

Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad perspėjimo ignoravimas, jei dėl šio pažeidimo padaryta žala žmonių sveikatai, užtraukia baudą nuo 17.000 UAH iki 51.000 UAH), pataisos darbus iki dvejų metų, arba laisvės apribojimą ar atėmimą iki trejų metų, skelbia „Unian“.

17:28 Rusijos ir Ukrainos pajėgos skiriasi aštuonis kartus

Ukrainos sunkiąją artileriją rusų ginklai lenkia maždaug aštuonis kartus, sako Damienas Magrou, iš užsienio piliečių sudaryto Ukrainos dalinio atstovas spaudai.

„Įžengiame į tokią karo fazę, kai labai jaučiamas mūsų nepalankumas Rusijos pajėgoms sunkiosios ginkluotės ir artilerijos požiūriu“, – tikino D. Magrou.

Anot jo, JAV tiekiamos daugkartinio raketų paleidimo sistemos „Himars“ padeda Ukrainos gynėjams, matomi palankūs rezultatai.

D. Magrou taip pat išreiškė susirūpinimą dėl tarptautinių kovotojų, laikomų nelaisvėje apsišaukėliškoje „Donecko liaudies respublikoje“ (taip Rusija vadina separatistinį Donecko regioną), likimo, skelbia „Reuters“.

17:22 Turkija ir Rusija aptarė grūdų iš Ukrainos eksporto klausimus

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, ir Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, kalbėjosi telefonu ir aptarė grūdų eksporto ir laivybos saugumo Juodojoje jūroje koordinavimo klausimus, pirmadienį pranešė Kremlius.

Jis teigė, kad pokalbiai vyko rengiantis artimiausiu metu numatytam Rusijos ir Turkijos aukščiausiojo lygio susitikimui, skelbia „Reuters“.

17:11 Nyderlandų premjeras apsilankė Kyjive

Markas Rutte, Nyderlandų premjeras, pirmą kartą nuo Rusijos sukelto karo Ukrainoje pradžios surengė vizitą į Ukrainą, kur apsilankė Bučoje, Irpinėje ir Borodiankoje.

Po apsilankymų miestuose M. Rutte pažadėjo daugiau ginklų, kokių – premjeras nedetalizavo.

„Svarbu, kad padėtume čia ir dabar ir kartu užtikrintume, jog Ukraina galėtų apsiginti“, – Nyderlandų televizijos stočiai NOS sakė Nyderlandų ministras pirmininkas.

Iki šiol Nyderlandai Ukrainai yra pristatę ginklų už beveik 173 mln. Eur.

16:59 EVTB tarybos posėdyje pritarta Ukrainos narystei organizacijoje

Europos Tarybos vystymo banko (ETVB) Administracinės tarybos posėdyje pritarta Ukrainos narystei banke. 

Kaip praneša Lietuvos finansų ministerija, ETVB valstybės narės susitarė atleisti Ukrainą nuo bet kokių mokėjimo reikalavimų jungiantis į banko gretas. Taip pat ETVB Administracinė taryba patvirtino penkias naujas paskolas, kurių vertė – 465 mln. Eur, skirtas pabėgėliams iš Ukrainos remti ETVB valstybėse narėse.

ETVB Administracinės tarybos posėdyje patvirtinti ir du Lietuvos projektai: 120 mln. Eur paskola, skirta Ukrainos karo pabėgėlių poreikiams finansuoti, ir 25 mln. Eur paskola Kauno savivaldybei, kurios dalis lėšų taip pat bus skiriama Ukrainos pabėgėlių integracijai.

16:47 Rusijos teismas atšaukė draudimą iškrauti Kazachstano naftą

Rusijos teismas pirmadienį panaikino įtampą tarp Maskvos ir Kazachstano sustiprinusį sprendimą, kuriuo buvo nurodyta 30-iai dienų sustabdyti tarptautinio Kaspijos vamzdynų konsorciumo (CPC) terminalo prie Juodosios jūros veiklą „ekologinėms grėsmėms pašalinti“.

Naftos tiekimo sustabdymas sukėlė spėliones, kad Kremlius gali siekti nubausti savo sąjungininką Vidurinėje Azijoje už neutralią poziciją Ukrainos atžvilgiu. Visgi pirmadienį Rusijos Krasnodaro teismas vietoje sprendimo 30-iai dienų sustabdyti terminalo veiklą skyrė 200.000 RUB (3.250 USD) baudą, pranešė CPC.

Daugiau skaitykite čia.

16:17 Ukraina apšaudė Rusijos dalinius Tokmako mieste

Ukrainos ginkluotosios pajėgos tolimojo nuotolio sistemomis smogė Rusijos pozicijoms Tokmako mieste, Zaporižios regione, praneša pajėgų strateginės komunikacijos centras.

16:12 S. Haidajus: Kremlius ruošiasi aneksuoti Donbasą

Ukrainos ginkluotosios pajėgos gali pereiti į kontrpuolimą ir išlaisvinti okupuotas teritorijas, jei turės reikiamą kiekį ginklų, tačiau siekdamas užkirsti kelią tokiai įvykių raidai, Kremlius bandys aneksuoti Luhansko ir Donecko sritis ir paskelbti visišką mobilizaciją Rusijoje, mano Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

Jo nuomone, aneksavęs okupuotas teritorijas Kremlius gali apkaltinti Ukrainą užpuolus Rusijos Federaciją.

„Kokie yra jų planai? Jie nueis prie administracinės Luhansko srities arba Donecko srities sienos, iš karto surengs pseudoreferendumą, priims sprendimą dėl šių teritorijų įjungimo į Rusijos Federaciją, o tada, kai Ukraina surengs kontrpuolimą ir išlaisvins teritorijas, Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, tiesiog paskelbs, kad Ukraina pradėjo karą prieš Rusiją, todėl skelbiama visiška mobilizacija“, – sakė S. Haidajus, kurį citavo „Unian“.

16:01 Brazilija tariasi su Rusija dėl pigesnio dyzelino

Jairas Bolsonaro, Brazilijos prezidentas, pareiškė, kad jo vyriausybė yra arti susitarimo pirkti pigesnį dyzeliną iš Rusijos.

Brazilijos vadovas, palaikantis draugiškus santykius su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu, savo pranešime nepateikė išsamesnės informacijos, kokia būtų pigesnių degalų kaina ar susitarimo sąlygos, praneša „Reuters“.

15:55 Iš Kaliningrado į Lietuvą neįleistas medienos krovinys

Įsigaliojus naujiems Europos Sąjungos (ES) įvestiems kai kurių prekių tranzito per ES teritoriją į Kaliningradą ribojimams, į Lietuvą iš Kaliningrado pirmadienį ryte neįleistas vilkiku gabentas medienos krovinys, BNS pranešė Muitinės departamento atstovė.

„Kybartų pasienio punkte iš Kaliningrado įvažiuoti bandęs krovininis vilkikas po patikrinimo apgręžtas. Jis vežė medieną. Muitinė dirba įprastai, iš esmės pailgėjo tikrinamų prekių sąrašas“, – pirmadienį sakė Lina Laurinaitytė-Grigienė.

Plačiau skaitykite čia.

15:42 Rusija „supaprastintą pilietybės tvarką“ pritaikė visiems ukrainiečiams

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pasirašė naują įsaką, kuriame numatyta, kad supaprastinta Rusijos pilietybės įgijimo galimybė būtų išplėsta visos Ukrainos teritorijos gyventojams, skelbia Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

Ankstesnėje V. Putino dekreto redakcijoje supaprastinta Rusijos pilietybės gavimo tvarka buvo taikoma Luhansko, Donecko, Chersono ir Zaporižios sričių gyventojams.

Ši tvarka reiškia, kad Rusija nuo šiol iš besikreipusiųjų dėl pilietybės ukrainiečių nereikalaus, kad jie būtų gyvenę šalyje, jiems nereikės pateikti įrodymų, kad turi pakankamai lėšų, ar laikyti rusų kalbos egzamino.

Tuo metu Ukrainoje svarstoma įvesti egzaminą dėl pilietybės suteikimo: Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, reaguodamas į piliečių elektroninę peticiją dėl pilietybės egzamino, informavo, kad ši idėja perduota šalies Vyriausybei. Jo teigimu, ministrų kabinetas išnagrinės šį klausimą ir jo įgyvendinimo galimybes Ukrainoje.

15:18 Ukraina: be žinios dingo 7.200 pareigūnų ir karių

7.200 Ukrainos karių yra laikomi dingusiais be žinios, skelbia Olehas Kotenka, šalies ypatingomis aplinkybėmis dingusių asmenų reikalų komisaras.

Į šį skaičių įeina įvairių struktūrų, įskaitant Nacionalinę gvardiją, pasieniečius ir specialiąsias tarnybas, atstovai, nes Ukrainos ginkluotųjų pajėgų duomenimis, be žinios yra dingę 2.000 karių.

O. Kotenka pabrėžė, kad dauguma dingusių karių yra Rusijos nelaisvėje, skelbia „Unian“.

14:42 Lietuva skyrė Ukrainai papildomus 10 mln. Eur atstatymo darbams

Lietuva skyrė Ukrainos nacionaliniam bankui papildomus 10 mln. Eur neatidėliotiniems atstatymo darbams.

Vyriausybė pirmadienį priėmė nutarimą, kuriuo šios lėšos skirtos Finansų ministerijai. Ji juos perves Ukrainos nacionaliniam bankui.

Apie papildomą Lietuvos paramą Ukrainai Ingrida Šimonytė, premjerė, pranešė dar liepos pradžioje Šveicarijoje vykusioje Ukrainos atstatymo konferencijoje.

14:29 V. Putinas su A. Lukašenka aptarė Kaliningrado klausimus

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, su savo sąjungininku Aliaksandru Lukašenka, Baltarusijos autoritaru, aptarė galimą bendrą atsaką dėl Kaliningrado „blokavimo“.

„Akcentuota situacija, susijusi su neteisėtais Lietuvos taikomais apribojimais prekių tranzitui į Kaliningrado sritį. Šiame kontekste buvo aptarti kai kurie galimi bendri veiksmai“, – sakoma Kremliaus pranešime, kurį skelbia Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

VŽ primena, kad Lietuva riboja tranzitą į Kaliningradą, remdamasi Europos Sąjungos sankcijomis. Šiuo metu Europos Komisija drauge su Vilniumi rengia šių sankcijų išaiškinimą, ar gali būti gabenamos rusiškos prekės per Lietuvos teritoriją į Kaliningrado sritį.

Kaip pažymėjo Kremlius, pokalbio metu taip pat buvo aptarti dvišalės prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo klausimai. Abi šalys patvirtino ketinimą nuosekliai stiprinti Rusijos ir Baltarusijos partnerystę.

14:13 Melitopolyje užblokuotas gyvenamasis rajonas

Rusijos kariai blokuoja gyvenamąjį rajoną okupuotame Melitopolyje, skelbia Ivanas Fiodorovas, miesto meras.

„Ką tik tapo žinoma, kad okupantai užblokavo praėjimą ir išvažiavimą į Novy Melitopol. Dešimtys tūkstančių gyvenamojo kvartalo gyventojų buvo atskirti nuo miesto. Rusai savo veiksmus teisina rastais sprogmenimis“, – informavo I. Fiodorovas.

14:02 Raketomis rusai atakavo ir Odesos sritį 

Pirmadienį Rusijos pajėgos paleido keturias raketas į Odesos sritį. Pirminiais duomenimis, viena iš raketų pataikė į infrastruktūros objektą. Apie tai „Telegram“ kanale pranešė Odesos regiono administracijos vadovas Serhijus Bratčukas.

13:42 Kaliningrado gubernatorius ragina uždrausti prekių judėjimą tarp Rusijos ir Baltijos šalių

Kaliningrado srities gubernatorius pirmadienį pasiūlė visiškai uždrausti prekių judėjimą tarp trijų Baltijos šalių ir Rusijos, reaguojant į Lietuvos įvestą kai kurių jos prekių tranzito į Kaliningradą „blokadą“, skelbia agentūra „Reuters“.

„Kaip atsakomąją priemonę siūlome visiškai uždrausti prekių judėjimą, taip pat ir tranzitu (per Rusiją – BNS) iš trečiųjų šalių, tarp trijų Baltijos valstybių ir Rusijos“, – sakė gubernatorius Antonas Alichanovas.

Jis pridūrė, kad toks draudimas nebūtų taikomas prekių gabenimui į Kaliningrado sritį ar iš jos.

Nuo sekmadienio, pasibaigus penktojo ES sankcijų Rusijai paketo pereinamajam laikotarpiui, tranzitu per Lietuvą į Kaliningradą draudžiama gabenti rusiškos kilmės cementą, alkoholį ir kitus produktus.

13:19 S. Haidajus: nedidelė Luhansko srities dalis vis dar laikosi

Ukrainos Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus sako, kad „nedidelė Luhansko srities dalis vis dar laikosi, vyksta įnirtingi mūšiai".

Jis taip pat apkaltino Rusijos pajėgas, kad jos naudoja naujokus iš okupuotų Ukrainos teritorijų kaip „patrankų mėsą“ ir jie „garantuotai neišgyvens net pirmojo mūšio“.

S. Haidajaus teigimu, jie siunčiami pritraukti ugnies, kad rusai galėtų matyti, kur įsikūrusios Ukrainos pajėgos.

12:54 A. Armonaitė: galimas Rusijos atsakas dėl tranzito didelio poveikio neturėtų

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigia rimtai nevertinanti Rusijos grasinimų dėl sustabdyto dalies jos prekių tranzito per Lietuvą į Kaliningradą. Ministrės teigimu, Lietuva yra nepriklausoma nuo Rusijos, nes „neperka iš jos nei elektros, nei dujų“.

„Žinoma, kibernetinės atakos bendrai ir investicinei aplinkai nepadeda, bet mes, galima sakyti, esame pripratę prie tokių jų (Rusijos – BNS) veikimo būdų“, – pirmadienį po Lietuvos kosmoso sektoriaus pristatymo Vilniuje žurnalistams sakė A. Armonaitė.

Ministrės teigimu, dėl sustabdyto tranzito Rusija gali spausti ne Lietuvą, o kitas Europos Sąjungos valstybes, pavyzdžiui Vokietiją.

„Ką galbūt galėtų daryti (Rusija – BNS) – tai spausti šalis, kurios yra labiau priklausomos nuo energijos resursų iš Rusijos, – Vokietiją ar kitas. Tačiau tokių tiesioginių ekonominių pasekmių mes nelabai matome, nes Lietuva neturi šiuo metu kažkokių reikšmingų ekonominių santykių (su Rusija – BNS), – sakė ministrė.

12:50 Ukraina teigia atsiėmusi Ivanivką okupuotame Chersono regione

Ukrainos pajėgos atgavo Ivanivkos kaimą Rusijos okupuotame pietiniame Chersono regione, pirmadienį pranešė Ukrainos pėstininkų brigada, kurią cituoja „Reuters“.

„Iš rusų okupantų Ivanivkoje liko tik siaubingi prisiminimai ir „negyva“ karinė technika“, – teigia brigada.

„Reuters“ rašo negalinti patvirtinti šio teiginio. Šioje teritorijoje yra ne vienas Ivanivkos kaimas, tačiau vienas iš jų yra palei fronto liniją.

12:26 Rusai skelbia nukovę per 500 ukrainiečių

Naujausioje Rusijos gynybos ministerijos operatyvinėje informacijoje teigiama, kad Rusijos pajėgos per paskutinę parą nukovė daugiau kaip 500 Ukrainos karių ir sunaikino didelį kiekį iš užsienio tiekiamos ginkluotės ir amunicijos.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad Rusija numušė lėktuvą „Su-25“ ir „sunaikino Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 118-osios teritorinės gynybos brigados laikinąjį dislokacijos punktą“, kur žuvo 300 žmonių.

11:36 Į Charkivą rusai paleido 10 raketų, yra žuvusių

Per antradienio raketų ataką Charkivo mieste žuvo trys žmonės, 31 sužeistas, praneša Charkivo srities administracijos vadovas Olehas Sinehubovas.

Jo pavaduotojas Kyrylas Tymošenka teigia, kad Rusijos pajėgos į Charkivą paleido 10 raketų.

Tuo metu žuvusių per sekmadieninę daugiabučio Časiv Jare ataką skaičius, naujausiais duomenimis, išaugo iki 19. 

11:28 Vėl atakuojamas Charkivas

Rusijos pajėgos antradienio dieną vėl smogė Charkivui, girdisi sprogimai, pranešė Charkivo srities administracijos vadovas Olehas Sinegubovas.

„Sprogimai Charkive! Rusų okupantai smogė, pirminiais duomenimis, iš daugkartinio raketų paleidimo įrenginių. Dėmesio, Charkivo ir srities gyventojai, nebūkite gatvėse be reikalo! Dabar tai labai pavojinga. Visos tarnybos operatyviai reaguoja ir dirba vietoje“, – pažymėjo jis.

Naktį rusai į Charkivą paleido tris raketas. Viena iš jų pataikė į gyvenamą daugiaaukštį namą. Dėl sprogimo buvo visiškai sugriautas įėjimas į pastatą. Gelbėtojai iš po griuvėsių išgelbėjo 86 metų moterį.

Dar viena raketa pataikė į kiemą prie sandėlio Osnovianskio rajone, trečia – į mokyklos pastatą Slobodskio rajone.

10:59 Ukraina skelbia sudavusi sėkmingų smūgių rusų pajėgoms

Ukrainos oro pajėgos pirmadienį skelbia, kad sekmadienį sudavė sėkmingų smūgių Rusijos pajėgoms, per kuriuos sunaikinta rusų vadavietė, lauko amunicijos sandėlis, daug įrangos ir karių.

Atakos vykdytos lėktuvais „Su-25“ ir bombonešiais „Su-24M“, pridengtais naikintuvų „MiG-29“ ir „Su-27“.

Kurioje vietovėje surengtos šios atakos, pranešime nenurodoma.

Tuo metu Pietų operatyvinė vadovybė naktį pranešė, kad Chersono srityje sekmadienį sunaikinti du rusų amunicijos sandėliai. Taip pat, kad šalies pietuose rusai neteko 38 karių ir 10 vienetų technikos.

10:36 Į Mykolajivo sritį paleistos šešios raketos

Atnaujinta 14:47

Pirmadienio rytą Rusijos pajėgos paleido šešias raketas į Mykolajivo sritį. Apie tai „Telegram“ kanale pranešė regiono administracijos vadovas Vitalijus Kimas.

Preliminariais duomenimis, žuvusių nebuvo, sužeistas vienas žmogus, nukentėjo kai kurie pastatai. Vėliau Hanna Zamaziejeva, regiono tarybos vadovė, patikslino, kad mažiausiai devyni žmonės buvo sužeisti.

Be to, V. Kimo teigimu, po liepos 10 d. apšaudymo trijose vietose regione užsidegė laukai su pasėliais.

10:20 Ukraina: per parą nukauta 100 rusų

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas praneša, kad per pastarąją parą nukauta dar 100 rusų, o nuo invazijos pradžios – apie 37.400.

10:14 Pranešama apie pasikėsinimą nužudyti okupacinės valdžios pareigūną  

Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“ praneša, kad buvo pasikėsinta į Rusijos primestos Melitopolio administracijos vadovą Andrejų Sigutą.

„Šiąnakt Ukrainos režimas pasikėsino nužudyti Melitopolio rajono administracijos vadovą Andrijų Sigutą. Laimei, jis nesužeistas ir toliau dirba, nepaisant grasinimų iš Ukrainos pusės“, – agentūra cituoja Aleksejų Selivanovą, kuris teigia esąs dalinai okupuotos Zaporižios srities vidaus reikalų vadovas.

09:59 Metų infliacija Rusijoje birželį sumažėjo iki 15,9 proc.

Metinė infliacija Rusijoje birželį sumenko iki 15,9% nuo 17,1% gegužę, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba „Rosstat“.

Pirmąjį vasaros mėnesį pirmąkart nuo 1991-ųjų užfiksuota mėnesio defliacija – 0,35%.

Maisto produktai per mėnesį atpigo 1,1%, ne maisto prekės – 0,4%, paslaugos pabrango 0,9%, o per metus kainos išaugo atitinkamai 18,0%, 17,9% ir 10,2%.

09:54 Žuvusiųjų Časiv Jare padaugėjo iki 18

Žuvusiųjų per Rusijos pajėgų smūgį Časiv Jaro miesto daugiabučiui skaičius išaugo iki 18, pranešė Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos Donecko srities vyriausioji valdyba.

Šeši gyventojai išgelbėti, su dviem po griuvėsiais įstrigusiais žmonėmis gelbėtojams pavyko užmegzti ryšį.

Preliminariais duomenimis, po griuvėsiais iš viso gali būti dar per 20 žmonių, tarp jų vienas vaikas – 9 metų berniukas.

Tarnybos duomenimis, išvalyta ir išmontuota apie 137 tonos sugriautų namo elementų.

Anatolijaus Stepanovo (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Anatolijaus Stepanovo (AFP / „Scanpix“) nuotr. 

09:30 JK: nė viena pusė jokių laimėjimų nepasiekė

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija paskelbė naujausią žvalgybos informaciją. Joje rašoma, kad sekmadienį Rusijos pajėgos tęsė apšaudymus iš artilerijos šiaurinėje Donbaso dalyje, o Ukrainos pajėgos toliau darė spaudimą Rusijos gynybos linijai Chersono srityje, tačiau nė viena iš kariaujančių pusių nepasiekė jokių teritorinių laimėjimų.

09:18 Atakuotos Luhansko ir Donecko sričių pasienyje esančios gyvenvietės

Šią naktį rusai surengė penkis raketų ir keturis masinius artilerijos smūgius prieš Luhansko ir Donecko sričių pasienyje esančias gyvenvietes, pranešė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus.

Rusai bando prasiveržti iš Lysyčansko ir kitų krypčių į Severską ir Slovjanską, tačiau šie bandymai jau daugiau kaip savaitę nesėkmingi.

09:00 V. Zelenskis: rusai jokios pauzės Donbase nedaro

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis neigia pranešimus, kad Rusija daro operatyvinę pertrauką Donbase.

„Praėjusią savaitę daugelis kalbėjo apie tariamą „operatyvinę pauzę“ okupantų veiksmuose Donbase ir kitose Ukrainos dalyse. Per pastarąją parą Rusijos lėktuvų įvykdyti 34 antskrydžiai yra atsakymas visiems, kurie sugalvojo šią „pauzę“, – sakė V. Zelenskis.

08:24 Atremtas puolimas Krasnopilios kryptimi

Ukrainos kariai sėkmingai atrėmė priešo puolimą Krasnopilios kryptimi, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

„Slovjansko kryptimi iš artilerijos buvo apšaudomos Dubravnės, Mazanovkos, Bohorodičnės, Adamovkos ir Kurulkos apylinkės. Priešas taip pat smogė iš oro netoli Bogorodičnės. Ukrainos kariai sėkmingai atrėmė priešo puolimą Krasnopilės kryptimi“, – rašoma pranešime.

Slobožansko kryptimi rusų daliniai ir toliau deda pastangas, kad išlaikytų užimtas pozicijas Charkivo srityje ir užkirstų kelią ukrainiečių karių judėjimui.

Anot Generalinio štabo, Rusijos pajėgos ruošiasi intensyvinti kovinius veiksmus Kramatorsko ir Bachmuto kryptimis.

08:14 V. Zelenskis nurodė parengti pakrančių išlaisvinimo planus

Volodymyras Zelenskis įsakė kariuomenei deokupuoti pakrančių teritorijas pietuose, o Ukraina tam telkia „milijonines“ karines pajėgas, aprūpintas vakarietiškais ginklais. Taip sakė Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas interviu laikraščiui „The Sunday Times“.

Pasak ministro, prezidentas nurodė aukščiausiajai karinei vadovybei parengti planus, kaip išlaisvinti šias užgrobtas teritorijas, nes jos yra gyvybiškai svarbios šalies ekonomikai.

07:23 Pranešama apie sunaikintą Rusijos bazę okupuotame Chersone

Sekmadienį, liepos 10 d., Ukrainos ginkluotųjų pajėgų artilerija sunaikino „Rosgvardijos“ bazę okupuotame Chersone, pranešė tarptautinė žvalgybos bendruomenė „InformNapalm“, kurią cituoja UNIAN.

Nepatvirtintais duomenimis, galėjo žūti arba būti sužeistas vienas iš aukšto rango Rusijos karininkų – „Rosgvardijos“ pulkininkas Aleksandras Nečipurenka.

07:04 Apšaudytas Charkivas ir Mykolajivas

Ankstyvą pirmadienio rytą rusai apšaudė Charkivą. Vieno raketa pataikė į gyvenamąjį šešių aukštų daugiabutį centrinėje miesto dalyje, praneša Ukrainos žiniasklaida.

Namas apgriautas, bet pranešimų apie žuvusius ar sužeistus žmones kol kas nėra. 

Pažymima, kad Charkive girdėjosi trys sprogimai, iš kurių pirmasis nugriaudėjo 3.32 val.

Manoma, kad į Charkivą raketos paleistos iš Rusijos Belgorodo srities.

Taip pat šiąnakt apšaudyta Mykolajivo sritis. Pagal pirminius pranešimus, raketos atskriejo iš okupuotos Chersono srities.

06:53 Per smūgį daugiabučiui Časiv Jare žuvo mažiausiai 15 gyventojų

Sekmadienį Rusijos pajėgų raketai smogus daugiabučiui gyvenamajam namui Časiv Jaro mieste Rytų Ukrainoje žuvo mažiausiai 15 žmonių, sekmadienį pranešė pareigūnai.

Išgelbėti pavyko šešis žmones, po griuvėsiais, sekmadienio vakaro duomenimis, likę 23 žmonės.   

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Chaotiškų Kenijos prezidento rinkimų nugalėtoju paskelbtas Williamas Ruto

Įtemptų Kenijos prezidento rinkimų nugalėtoju pirmadienį buvo paskelbtas viceprezidentas Williamas Ruto,...

Verslo aplinka
2022.08.15
V. Putinas siekia paskatinti mūšio lauke išbandytų rusiškų ginklų eksportą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį užsienio sąjungininkams reklamavo rusiškus ginklus,...

Verslo aplinka
2022.08.15
Rytų Ukrainoje per Rusijos smūgius žuvo mažiausiai trys civiliai gyventojai

Ukrainoje per naujausius Rusijos artilerijos smūgius žuvo mažiausiai trys civiliai gyventojai, dar beveik 20...

Verslo aplinka
2022.08.15
Taivano prezidentė priėmė JAV kongresmenų delegaciją, Kinija skelbia naujas karines pratybas

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen pirmadienį priėmė JAV Kongreso narių delegaciją, Vašingtonui toliau...

Verslo aplinka
2022.08.15
U. Armalis. Milijardų eurų vertės klausimas – kada į Lietuvą sugrįš užsienio turistai? 8

Pandemija, atrodytų, baigėsi ir keliaudamas po pasaulį matai pilnus oro uostus, daugybę keliaujančių žmonių...

Nuomonės
2022.08.15
COVID-19 statistika: 126 nauji atvejai, 4 žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 126 nauji COVID-19 atvejai, 4 žmonės mirė, rodo pirmadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.15
Lietuvos merginų rinktinė iškovojo aukso medalius Europos čempionate

Lietuvos U18 merginų rinktinė sekmadienį iškovojo aukso medalius Europos čempionate. Lietuvės finale įveikė...

Verslo aplinka
2022.08.15
VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 3

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
2022.08.14
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
2022.08.14
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Verslo aplinka
2022.08.14
Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Verslo aplinka
2022.08.14
Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium 2

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
2022.08.14
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Verslo aplinka
2022.08.14
Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 20

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
2022.08.14
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Verslo aplinka
2022.08.14
Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.14
Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Verslo aplinka
2022.08.14
Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 11

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku