JK plės sankcijas Baltarusijai, Ukraina skaičiuoja, kad atstatymas gali kainuoti 750 mlrd. USD

Publikuota: 2022-07-04
Atnaujinta 2022-07-04 21:56
  • Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino rusų karinę bazę Melitopolyje, o Mykolajivo srityje ukrainiečiai apšaudė du rusų amunicijos sandėlius.
  • Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius, praneša, jog okupuotame Sjeverodonecke liko apie 8.000 civilių, o naujai okupuotame Lysyčanske – apie 10.000.
  • Australija paskelbė naują paramos Ukrainai paketą, kurį sudaro 14 šarvuotų transporterių, 20 apsaugoto mobilumo automobilių „Bushmaster“ ir kita karinė įranga.

Sekmadienio įvykių juostą galite rasti čia.

[infogram id="8dde7ce0-1b0c-48ad-8175-241e69eaf407" prefix="Jt0" format="interactive" title="2022-07-03: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Pirmadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Rusijos karo Ukrainoje įvykius kartu sekti rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:53 Ukraina areštavo 12 mln. USD vertės turtą, priklausiusį Rusijos ir Baltarusijos kompanijoms

Ukrainos Generalinė prokuratūra paskelbė, kad buvo įšaldyta 12 mln. USD vertės turto, priklausiusio Rusijos ir Baltarusijos kompanijoms, rašo CNN.

Į šią sumą patenka maždaug 300 traukinių vagonų, kuriais buvo gabenama trąšos pažeidžiant Ukrainos muitinės procedūras.

Skelbiama, kad Ukrainos Ekonominio saugumo biuras ir institucija, kovojanti su mokesčių slėpimu jau ėmėsi triti situaciją išsamiau.

21:35 V. Zelenskis pasirašė įsaką sukurti karinės administracijos vadovybę Kramatorske

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pasirašė įsaką, kuriuo sukuriama speciali karinė administracija Kramatorske, kur, manoma, Rusijos pajėgos veikiausiai koncentruos savo puolimą po Lysyčansko užėmimo.

Karinės administracijos taip pat sukurtas Lymano, Bachmuto, Sviatogorsko, Seversko, Soledarsko ir dar aštuoniuose miestuose, rašo portalas „Meduza“.

20:42 I. Šimonytė: Lietuva pasirengusi tęsti ir stiprinti ekspertinę paramą Ukrainai 

Lietuva yra pasirengusi tęsti ir stiprinti ekspertinę paramą Ukrainai, tvirtina premjerė Ingrida Šimonytė, pirmadienį pranešė Vyriausybės komunikacijos departamentas. 

„Būtina išnaudoti šį susitelkimo ir politinės valios momentą ryžtingam reformų įgyvendinimui, Lietuva savo ruožtu pasirengusi tęsti ir stiprinti jau teikiamą ekspertinę paramą“, – pranešime teigė I. Šimonytė. 

Pasak jos, Lietuva puikiai mato Ukrainos finansinius poreikius.

„Prisidedame prie tarptautinės bendruomenes pastangų ir teikiame finansinę pagalbą Ukrainai tiek prisijungdami prie tarptautinių institucijų sukurtų priemonių, tiek dvišaliu pagrindu“, – pabrėžė premjerė. 

20:26 Maskvos prekybos centrai ištuštėjo: užimtumas žemiausias nuo 2010 m.

Neužimtų prekybinių plotų dalis Maskvos prekybos centruose (PC) per 2022 m. šešis mėnesius padidėjo 1,5 proc. punkto ir pasiekė 13%. Toks pat rodiklis buvo tik 2010 m., o vėliau visuomet nuomininkų PC netrūko, rodo konsultacinės bendrovės „Nikoliers“ duomenys.

Plačiau apie tai rašoma čia.

20:01 Rusija skelbia, jog Taganroge orlaivio liekanos nukrito ant gyvenamo namo

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ skelbia, kad prie Azovo jūros, apie 40 km nuo sienos su Ukraina bepiločio orlaivio nuolaužos užkrito ant gyvenamo namo Taganrogo miestelyje.

Kol kas apie nukentėjusius nepranešama.

19:34 Apie 10.000 liko Lysyčanske

Maždaug 10.000 gyventojų yra likę Rusijos pajėgų neseniai užimtame Lysyčanske, pranešė Ukrainos Luhansko regiono administracijos vadas Serhijus Haidajus.

Iki invazijos pradžios jame gyveno kiek daugiau nei 95.000 žmonių.

19:15 Premjeras: Ukrainos atstatymas turėtų atsieiti 750 mlrd. USD

Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis pirmadienį pareiškė, kad jo šalies atstatymas turėtų atsieiti 750 mlrd. USD (717,4 mlrd. Eur).

Kreipdamasis į tarptautinę konferenciją Šveicarijos pietuose, kur susirinko dešimčių šalių ir organizacijų lyderiai, D. Šmyhalis kalbėjo apie didžiulį sugriovimą ir pripažino, kad poreikiai taip pat yra didžiuliai.

Jis sakė, kad Ukrainos atstatymas „jau dabar vertinamas 750 mlrd. USD. Manome, kad pagrindinis atstatymo lėšų šaltinis turėtų būti konfiskuotas Rusijos ir Rusijos oligarchų turtas“.

„Rusijos valdžia sukėlė šį kruviną karą, jie nulėmė didžiulį sugriovimą ir turėtų už tai atsakyti“, – pabrėžė jis.

18:58 B. Johnsonas siūlo ieškoti alternatyvių grūdų gabenimo kelių

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas pirmadienį pareiškė, kad verta atidžiau išnagrinėti kitus Ukrainos grūdų ir maisto produktų transportavimo kelius, jei kelias per Bosforo sąsiaurį nebus tinkamas.

Jis įvardijo krovinių plukdymą Dunojaus upe, kaip galimą alternatyvą, skelbia „The Guardian“. „Mums vis labiau teks analizuoti alternatyvius grūdų gabenimo kelius, jei negalime naudotis jūra, negalime naudotis Bosforu“, – sakė britų premjeras.

18:35 Zaporižėje pradėtas tyrimas dėl 400 tonų grūdų ir saulėgrąžų sėklų vagystės

Ukrainos Zaporižės regiono prokuratūra pirmadienį paskelbė pradėjusi kriminalinį tyrimą dėl daugiau nei 400 tonų grūdų ir saulėgrąžų sėklų vagystės, rašo CNN.

Įtariama, kad šiame regione pavogta apie 200 tonų grūdų ir 210 saulėgrąžų sėklų.

18:15 JK plės sankcijas Baltarusijai

Jungtinė Karalystė antradienį turėtų paskelbti apie naujas sankcijas Baltarusijai, nutaikytas į ekonomikos, prekybos ir transporto sektorius, rašo „The Guardian“.

Sankcijos apims visų prekių importo/eksporto draudimą, kurios viršys 60 mln. GBP vertę, įskaitant naftos produktus, pažangias technologijas, prabangos prekes, baltarusišką geležį bei plieną.

Taip pat veikiausiai bus išlėstas sąrašas baltarusiškų kompanijų, kurios negalės skolintis Londono akcijų biržoje.

17:47 Britas ir marokietis apskundė mirties bausmes Donbaso pseudo-respublikose

Jungtinės Karalystės pilietis Aidenas Aslinas ir marokietis Brahimas Saadunas, kuriuos teismas separatistinių pseudo-respublikų kontroliuojamoje Ukrainos dalyje nuteisė mirti, pirmadienį pateikė apeliacijas.

Birželio mėnesį A. Aslinas, B. Saadunas ir dar vienas Britanijos pilietis, Shaunas Pinneris, separatistų paskelbtoje „Donecko liaudies respublikoje“ buvo apkaltinti tuo, kad veikė kaip Ukrainos samdiniai, ir nuteisti mirti.

Donecko separatistų aukščiausiasis teismas pirmadienio pareiškime nurodė, kad B. Saadunas pateikė apeliaciją.

Atskirai teismo atstovas Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė, kad A. Aslinas taip pat pateikė apeliaciją.

Britanija išreiškė pasipiktinimą dėl mirties bausmių dviem britams, balandžio mėnesį pasidavusiems Mariupolyje. Šį uostamiestį Ukrainos pietuose Rusijos pajėgos užėmė po ištisas savaites trukusios apgulties.

17:23 „Nord Stream“ planai 10 dienų stabdyti dujų tiekimą neramina Vokietiją

Šveicarijoje įsikūręs konsorciumas „Nord Stream“, kurio 51% priklauso Rusijos naftos milžinei „Gazprom“, planuoja liepos 11–21 dienomis išjungti abi dujotiekio „Nord Stream 1“ linijas, kad galėtų atlikti kasmetinius suplanuotos priežiūros darbus, pranešė įmonė.

Pasak bendrovės, techninės priežiūros grafikas nustatytas jį glaudžiai koordinuojant ir suderinant su tiekėjais ir partneriais.

Bendrovė pažymėjo, kad laikinai uždaryti abi dujotiekio sistemos linijas būtina siekiant atlikti įprastus priežiūros darbus, įskaitant mechaninių elementų ir automatikos sistemų testavimą.

Šie darbai būtini siekiant užtikrinti „patikimą, saugią ir efektyvią dujotiekio veiklą“. 

Visgi, kaip praneša naujienų agentūra „Reuters“, Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas nerimauja, jog Rusija neskubės atnaujinti tiekimo per dujotiekį „Nord Stream 1“ ir pasibaigus planuojamiems techninės priežiūros darbams.

„(Jie – VŽ)  gali to imtis, siekdama išlaikyti energijos bei kitas kainas Vokietijoje ir sugriauti vienybę bei solidarumą šalyje. Šiuo tokios tikimybės negalėtų atmesti joks logiškai mąstantis žmogus“, – kalbėjo ministras.

17:00 Lugano konferencijos organizatorius: pastangos truks daug metų

Už konferenciją atsakingas šveicarų ambasadorius Simonas Pidoux sakė, kad dar per anksti bandyti vertinti visus poreikius ir kad vietoje to Lugano konferencija turėtų suteikti „kompasą“ būsimiems darbams.

„Manau, kad šios pastangos truks daug metų, jei ne dešimtmečių“, – pridūrė jis.

Nors tai ne donorų konferencija, kai kurie dalyviai tikriausiai paskelbs naujų pažadų ir pasiūlys struktūrų tolesniam finansavimui.

Europos investicijų bankas (EIB) pasiūlys įkurti naują Ukrainos fondą, su Europos Sąjungos ir kitų šalių investicijomis galintį išaugti iki 100 mlrd. Eur, sakė apie projektus informuoti šaltiniai.

16:48 TRKK: svarbu suteikti teigiamą perspektyvą viską praradusiems

Kai kam keliant klausimus, ar verta aptarinėti atstatymą, kai karo pabaigos dar nematyti, Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) generalinis direktorius Robertas Mardini akcentavo, kad svarbu suteikti „teigiamą perspektyvą“ viską praradusiems, „nerimą ir nežinią dėl ateities“ išgyvenantiems ukrainiečiams.

Kiti pabrėžia, jog reikia gerokai iš anksto pradėti rengti dirvą, kaip buvo padaryta su itin sėkmingu Marshallo planu – JAV iniciatyva, nulėmusia didžiulę užsienio pagalbą Vakarų Europai, kad ji atsigautų po Antrojo pasaulinio karo.

Užduotis yra gąsdinanti.

Jau dabar smarkiai nuniokotos Ukrainos atstatymas, kaip prognozuojama, atsieis šimtus milijardų dolerių.

Kyjivo ekonomikos mokykla apskaičiavo, kad jau padaryta žalos pastatams ir infrastruktūrai už beveik 104 mlrd. USD (99,8 mlrd. Eur) ir kad Ukrainos ekonomika jau patyrė iki 600 mlrd. USD (575,5 mlrd. Eur) nuostolių.

16:26 U von der Leyen: turime užtikrinti, kad Ukraina laimėtų taiką

Šveicarijoje vykstančios Ukrainos atstatymo konferencijos metu Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė, kad „turime užtikrinti, kad Ukraina laimėtų taiką, kuri tikrai ateis“.

„Žinome, kad jų kova yra ir mūsų kova“, – konferencijoje sakė U. von der Leyen.

„Šiomis dienomis dirbame, kad padėtume Ukrainai laimėti šį karą, – sakė ji“.

16:11 I. Šimonytė su EK vadove aptarė paramą Ukrainai

Premjerė Ingrida Šimonytė Šveicarijoje su Europos Komisijos vadove aptarė paramą Rusijos karo griaunamai Ukrainai, būtinybę toliau spausti Maskvą Europos Sąjungos (ES) sankcijomis.

Kaip pranešė Vyriausybė, Lugane pirmadienį susitikusi su Ursula von der Leyen ministrė pirmininkė aptarė ir tolesnius žingsnius po ES kandidačių statuso suteikimo Ukrainai ir Moldovai bei kandidatės perspektyvos Sakartvelui.

Aptartas ir RRF (Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės) įgyvendinimas, ES energetinio saugumo stiprinimas.

„Susitikimo metu buvo aptarta būtinybė nepasiduoti Rusijos šantažui bei spaudimui. Premjerė atkreipė dėmesį, kad Rusijos hibridinės atakos tęsis, bet esame pasirengę vieningai jas atlaikyti“, – teigiama Vyriausybės pranešime.

I. Šimonytė padėkojo EK pirmininkei už Komisijos siūlymą Ukrainai ir Moldovai suteikti ES kandidatės statusą, kurio pagrindu ES vadovai priėmė šį sprendimą.

15:55 V. Zelenskis: Ukrainos atstatymas – demokratinio pasaulio bendra užduotis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė, kad jo karo nuniokotos šalies atstatymas yra „bendra viso demokratinio pasaulio užduotis“, ir pabrėžė, kad tai pasitarnaus taikai pasaulyje.

„Ukrainos atstatymas yra didžiausias indėlis į pasaulinės taikos palaikymą“, – sakė V. Zelenskis, kalbėdamas vaizdo ryšiu tarptautinėje konferencijoje Šveicarijos pietuose, kur susirinko dešimčių šalių ir organizacijų lyderiai.

15:50 Rusai taikosi į Slovjanską ir Kramatorską

Rusijos pajėgos po Lysyčansko užėmimo jau taikosi į artimiausius taikinius Donbase, o daugiausia dėmesio Ukrainos rytuose dabar teks Slovjanskui ir Kramatorskui – didžiausiems Ukrainos kontroliuojamiems miestams Donecko srityje, rašo BBC.

Jau pastebimas suintensyvėjęs šių vietovių apšaudymas, o per bombardavimą Slovjanske sekmadienį žuvo 6 žmonės, dar mažiausiai 19 buvo sužeista.

15:26 Šveicarijoje prasideda konferencija dėl Ukrainos atstatymo

Dešimčių šalių ir organizacijų lyderiams pirmadienį susirinkus Šveicarijoje aptarti „Marshallo plano“ Ukrainai atstatyti, ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis įspėjo, kad laukia „išties didžiulis“ darbas.

V. Zelenskis, kuris vaizdo ryšiu turi kreiptis į pirmadienį popiet prasidedančią konferenciją, sekmadienį akcentavo didelius iššūkius Rusijos karo nuo vasario 24-osios griaunamoje šalyje.

Plačiau apie tai rašoma čia.

15:18 Prie Melitopolio sunaikintas svarbus geležinkelio tiltas

Svarbią reikšmę turintis geležinkelio tiltas, jungiantis rusų pajėgų okupuotus Melitopolį su Tokmaku savaitgalį buvo susprogdintas, teigė tremtyje esantis miesto meras Ivanas Fedorovas vaizdo žinutėje.

Kalbėdamas Ukrainos Radai jis sakė, kad geležinkelio eismas tarp Melitopolio ir Berdiansko yra „visiškai paralyžiuotas“, rašo CNN.

Vietos žiniasklaidos priemonės patvirtina, jog tiltas buvo sunaikintas, tačiau neįvardija, kas atsakingas už ataką.

15:06 Žuvusiųjų Belgorode padaugėjo iki 5

Kaip pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“, per apšaudymą Belgorodo mieste žuvusiųjų padaugėjo iki 5.

Naktį į pirmadienį Belgorodas buvo apšaudytas smarkiausiai nuo invazijos į Ukrainą pradžios. Rusijos gynybos ministerija skelbia, kad buvo apgadinta virtinė pastatų, o apšaudyta buvo „Točka-U“ raketomis, kurios neva buvo numuštos rusų oro gynybos sistemų, tačiau jų skeveldros vis tiek apgadino pastatus.

14:49 Prancūzija nebeišsiųs iš Ukrainos pabėgusių užsienio studentų

Prancūzijos vyriausybė pirmadienį paskelbė, kad sustabdys iš Ukrainos dėl Rusijos invazijos pabėgusių užsienio studentų išvarymą.

Tai opus klausimas, dėl jo Europos šalys buvo kaltinamos rasistiniais dvejopais standartais.

„Paskelbėme studentams moratoriumą iki rugsėjo“, – naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis vyriausybėje.

Tai reiškia, kad iki naujų universitetinio mokslo metų nebebus taikomi reikalavimai išvykti iš Prancūzijos teritorijos ir nebebus skelbiami nauji tokie reikalavimai, anksčiau laikraščiui „Le Monde“ sakė už ukrainiečių pabėgėlių priėmimą atsakingas aukšto rango pareigūnas Josephas Zimet.

Naujai atvykstantys žmonės turės laikytis „tų pačių kriterijų kaip studentai, prašantys vizos Prancūzijoje“, kalbant apie studijų planus ir finansinius išteklius, pridūrė jis.

Laikiną apsaugą Prancūzijoje šiuo metu turi maždaug 3.500 iš Ukrainos pabėgusių trečiųjų šalių piliečių, įskaitant studentus.

Pagal Europos Sąjungos taisykles, dėl kurių buvo sutarta karo pradžioje, jie turi sugrįžti į savo kilmės šalis, jei jos laikomos saugiomis.

14:31 V. Putinas S. Šoigu nurodė tęsti puolimą 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį savo gynybos ministrui Sergejui Šoigu nurodė tęsti Maskvos puolimą Ukrainoje po to, kai kariai užėmė svarbų Donbaso miestą.

„Kariniai daliniai, įskaitant Rytų ir Vakarų grupes, turi vykdyti savo užduotis pagal iš anksto patvirtintus planus“, – sakė V. Putinas S. Šoigu.

Ukrainos kariuomenė sekmadienį patvirtino, kad jos pajėgos atsitraukė iš Lysyčansko, paskutinės savo tvirtovės Luhansko srityje, kartu su kaimynine Donecko sritimi sudarančioje Donbaso regioną. Šiuo metu Rusijos pajėgos taip pat kontroliuoja apie pusę Donecko srities ir siekia užimti ją visą.

Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo pranešime sakoma, kad Rusijos pajėgos šiuo metu stengiasi veržtis šio regiono miestų Siversko, Fedorivkos ir Bachmuto link.

Rusijos kariuomenė taip pat suintensyvino svarbių ukrainiečių tvirtovių Slovjansko ir Kramatorsko, esančius toliau nuo dabartinės fronto linijos, apšaudymus.

Sekmadienį šeši žmonės, įskaitant devynmetę, žuvo per Rusijos pajėgų bombardavimą Slovjanske, o dar 19 žmonių buvo sužeisti, pranešė vietos valdžia. Tą pačią dieną buvo apšaudytas ir Kramatorskas.

14:21 Turkija sulaikė laivą su Ukrainos grūdais

Turkija sulaikė su Rusijos vėliava plaukiantį laivą prie savo Juodosios jūros pakrantės, kuriame, įtariama, gali būti gabenamas pavogtų grūdų krovinys iš okupuoto Berdiansko uosto, rašo „The Gueardian“.

Ukrainos ambasadorius Turkijoje sekmadienį pareiškė, kad laivas „Žibek Žoly“ buvo sulaikytas Turkijos muitinės pareigūnų prie Karasu miesto.

Ukraina yra išdavusi oficialų prašymą laivą sulaikyti, rašo „Reuters“.

„Vyksta išsamus tyrimas dėl šių kaltinimų. Ant grūdų neparašyta, kam jie priklauso“, – sakė neįvardintas Turkijos pareigūnas.

14:13 Gyvačių saloje iškelta Ukrainos vėliava

Pirmadienio popietę socialiniuose tinkluose ėmė plisti nuotrauka, kurioje matosi Gyvačių saloje iškelta Ukrainos vėliava.

„Teritorija buvo sugražinta Ukrainos jurisdikcijai“, – spaudos konferencijoje sakė Natalija Humeniuk, Ukrainos kariuomenės pietų štabo atstovė spaudai.

Sala, esanti 35 km atstumu nuo pakrantės, buvo tapusi nuolatiniu Ukrainos artilerijos ir oro smūgių taikiniu, rašo BBC.

14:03 Švedija ir Suomija derasi su NATO dėl prisijungimo prie Aljanso

Švedijos ir Suomijos užsienio reikalų ministrai pirmadienį sėdo prie derybų stalo su NATO dėl oficialaus prisijungimo prie Aljanso proceso pradžios – istorinio žingsnio, kurį paskatino Rusijos karas Ukrainoje.

Derybos, kurias veda Ann Linde, Švedijos užsienio reikalų ministrė, ir Pekka Haavisto, Suomijos diplomatijos vadovas, tapo įmanomos NATO narei Turkijai praėjusią savaitę atsisakius prieštaravimų dėl šių Šiaurės šalių narystės.

Tikimasi, kad antradienį 30 NATO valstybių narių ambasadoriai pasirašys Švedijos ir Suomijos stojimo protokolus. Tai duos pradžią kelis mėnesius truksiančiam laikotarpiui, per kurį Aljanso šalys turės ratifikuoti jų narystę.

Plačiau skaitykite čia.

13:46 Lietuvą pasiekė Ukrainai skirtas „Bayraktar“ dronas

Į Lietuvą atgabentas Ukrainai skirtas „Bayraktar“ nepilotuojamas kovinis orlaivis, pirmadienį pranešė Arvydas Anušauskas, krašto apsaugos ministras.

„Bayraktaras „Vanagas“ su visa ginkluote jau Lietuvoje!“ – feisbuke pranešė ministras.

Pasak jo, Mindaugo karūnavimo dieną Šiaulių aviacijos bazėje vyks oficialus orlaivio pristatymas.

Krašto apsaugos ministerija už žmonių suaukotas lėšas pirko ginkluotę orlaiviui „Bayraktar“ TB2, jį Lietuvai nemokamai perdavė Turkijos įmonė „Baykar“.

Ministro teigimu, šis atvejis rodo, kad „piliečių iniciatyva gali kalnus nuversti ir Vanagu sugrįžti“.

„Tolimesnis jo kelias – į Ukrainą“, – rašė ministras.

Bepiločius gaminanti Turkijos įmonė orlaivį nusprendė perduoti po to, kai Lietuvos gyventojai surinko 5,9 mln. Eur šiam lėktuvui įsigyti ir perduoti su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.

Atsiradus galimybei lėšas panaudoti kitur, orlaivio apginklavimui buvo skirti 1,5 mln. Eur, o likusi suaukota suma paramos rinkėjos „Laisvės TV“ sprendimu bus skirta kitoms priemonėms Ukrainai paremti.

13:37 Rusijos ledo ritulininkas I. Fedotovas sulaikytas dėl karinės tarnybos vengimo

Ivanas Fedotovas, Rusijos ledo ritulio žvaigždė, buvo sulaikytas, kai esą mėgino išsisukti nuo karinės tarnybos, ir išsiųstas ją atlikti atokiame Arkties regione, pirmadienį pranešė šalies žiniasklaida.

I. Fedotovas, 25 metų Rusijos ledo ritulio nacionalinės rinktinės vartininkas, neseniai pasirašė kontraktą su klubu „Philadelphia Flyers“ ir turėjo artimiausiu laiku išvykti į Jungtines Valstijas.

Penktadienį vakare jis buvo sulaikytas Sankt Peterburge, nes buvo įtarta, kad sportininkas nori išvengti karinės tarnybos, pranešė Rusijos žiniasklaida. Keli leidiniai nurodė, kad ledo ritulio žvaigždė po sulaikymo blogai pasijuto ir buvo paguldytas į ligoninę. Jo advokatas patvirtino, kad I. Fedotovas turėjo atsigulti į ligoninę.

„Ivanas naktį buvo išsiųstas į Severomorską. Jis buvo perkeltas į ligoninę, bet daugiau informacijos neturiu“, – valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sekmadienį sakė Aleksejus Ponomariovas, teisininkas.

Kremlius, vasario pabaigoje pasiuntęs savo pajėgas į Ukrainą, atmetė šalyje ir už jos ribų reiškiamus nuogąstavimus dėl I. Fedotovo.

„Mūsų įstatymai numato karinę prievolę. Taigi, emocingi komentarai šiuo klausimu visiškai nepriimtini“, – pirmadienį sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

13:34 84% lietuvių karą įvardija kaip didžiausią susirūpinimą keliantį dalyką

Lietuvos gyventojų, manančių, kad karas Ukrainoje truks ilgiau nei metus, per kelis mėnesius išaugo triskart, sankcijas Rusijai palaiko beveik du trečdaliai gyventojų, rodo pirmadienį paskelbtas „Kantar“ atliktas „Karo barometras“.

Rinkos tyrimų bendrovės birželio 1-9 dienomis vykdytoje apklausoje 77% respondentų laikėsi nuomonės, jog Rusijos karinė invazija truks ilgiau, nei metus. Kovą, praėjus maždaug mėnesiui po invazijos, taip manė 29% apklaustųjų. Išaugo ir pasisakančių, kad karas juos paveikė ir kelia susirūpinimą, dalis – birželį taip teigė 72%, kovą – 67%.

„Kantar“ rinkos tyrimų ir įžvalgų direktorė Renata Sadunišvili teigia, kad 84% šalies gyventojų karą įvardina kaip didžiausią susirūpinimą keliantį dalyką. Apklausos duomenimis, septyni iš dešimties gyventojų teigia toliau padedantys Ukrainai ir pabėgėliams, daugiausia aukodami pinigų, taip pat daiktais. 

62% Lietuvos gyventojų pasisako, kad sankcijas Rusijai reikia taikyti ir toliau, net jei tai lemia ekonomines pasekmes mūsų šaliai.

Reprezentatyvioje internetinėje apklausoje birželį dalyvavo 600 respondentų nuo 18 iki 65 metų, paklaidos riba – 3%.

13:29 Rusija nesveikins JAV Nepriklausomybės dienos proga

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, šį kartą nesveikins JAV vadovybės Nepriklausomybės dienos proga, pareiškė Dmitrijus Peskovas, Rusijos vadovo atstovas spaudai.

„Taip yra dėl to, kad šie metai tapo nedraugiškos JAV politikos mūsų šalies atžvilgiu kulminacija. Todėl tokiomis sąlygomis, vargu, ar tikslinga siųsti tokią sveikinimo žinutę“, – aiškino atstovas spaudai, kurį citavo Rusijos valstybinės naujienų agentūros.

VŽ primena, kad liepos 4 d. JAV švenčia nepriklausomybės dieną.

13:06 Klaipėdoje pradėti sovietinio monumento demontavimo darbai

Klaipėdoje pirmadienį pradėti sovietinių skulptūrų demontavimo darbai, BNS patvirtino Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos meras.

„Galiu patvirtint, kad iš tikrųjų, kiek girdėjau, demontavimo darbai prasidėjo (...). Kiek jie truks negaliu atsakyti. Ryte pradėtos yra demontuoti, bet tai viskas kaip ir suplanuota, numatyta vyksta, demontavimas ir išvežimas“, – sakė meras.

Išsamiau skaitykite čia.

12:49 D. Kuleba: kol Baltarusija matys Ukrainos pergales, tol neįsitrauks į karą Rusijos pusėje

Baltarusijos tiesioginio dalyvavimo kare Rusijos pusėje rizika didės priklausomai nuo to, kiek Rusijai pasiseks užimti Ukrainos teritorijos, sako Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras.

„Pirma, Rusija jau dabar naudojasi Baltarusijos teritorija. Jei kalbame apie Baltarusijos kariuomenę, manau, kad šis pavojus didės proporcingai galimiems Rusijos kariuomenės laimėjimams Ukrainos teritorijoje. Kol Baltarusijos kariuomenė aiškiai supras, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos gali juos rimtai atremti, tol jie visais įmanomais būdais vilkins savo įsitraukimą. Jie tai aiškiai supranta“, – sakė Ukrainos diplomatijos vadovas interviu ukrainiečių portalui „lb.ua“.

Komentuodamas dabartinį diplomatinį bendravimą su Baltarusija, užsienio reikalų ministras pažymėjo, kad „tai yra labai, labai riboti kontaktai“.

„Mes turime ambasadorių Baltarusijoje, turime ambasadą Baltarusijoje, jie turi ambasadą Kyjive. Tai vieninteliai bendravimo kanalai. Tai reiškia, kad viskas yra labai sausai oficialu, bet jeigu jūs galvojate, kad pašto dėžutė ten kasdien plyšta nuo bendravimo, tai taip nėra“, – pareiškė D. Kuleba.

Kaip rašėme 07:09 val., Aliaksandras Lukašenka, Baltarusijos autoritaras, liepos 3 d. pareiškė, kad Baltarusija remia Rusiją ir kuria „sąjunginę valstybę“ su Rusijos Federacija.

12:24 S. Haidajus: pasitraukti iš Lysyčansko buvo labai sunkus, bet teisingas sprendimas

Pasak Serhijaus Haidajaus, Luhansko gubernatoriaus, sprendimas pasitraukti iš Lysyčansko buvo labai sunkus, bet teisingas, nes Ukrainos pajėgos būtų patyrusios nuostolių, jei būtų bandžiusios pasilikti dar ilgesnį laiką.

„Buvo galimybė ilgiau išlaikyti Lysyčanską, bet kokia kaina? Išlaikyti ten dar dvi savaites? Tada Rusijos kariai būtų padarę proveržį iš Bilohorivkos, Popasnos ir Komišuvakos pusės ir apsupę mūsų karius Lysyčanske, o mes būtume praradę visą grupę“, – pirmadienį CNN sakė Luhansko gubernatorius.

Jis pabrėžė, kad atsitraukimas nereiškia pasidavimo, tačiau šaliai sudėtinga kovoti su ženkliai didesne rusų  ginkluote, todėl ukrainiečiai lauks naujos Vakarų ginklų siuntos, kuria galėtų sustabdyti rusus.

S. Haidajaus teigimu, Rusija toliau tikriausiai judės likusių Donecko srities miestų link, kuriuos tebekontroliuoja Ukraina, ir bandys užimti visą Donbasą.

„Ir kai tik mes išvyksime, jie tuoj pat paskelbs, kad teritorija yra Rusijos Federacijos dalis, – pridūrė jis. – Kad, kai gausime pakankamai ginklų ir pradėsime atsiimti savo teritorijas, jie imtų rėkti, kad Ukraina užpuolė Rusiją.“

12:11 Rusija skelbia Ukrainos nuostolius

Rusijos pajėgos smogė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų punktams Charkive, sako generolas leitenantas Igoris Konašenkovas, Rusijos gynybos ministerijos atstovas.

„Priešas patiria didelių nuostolių visomis kryptimis. Per pastarąją parą Rusijos karinių oro ir kosmoso pajėgų didelio tikslumo ginklai pataikė į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 92-osios mechanizuotosios ir 40-osios artilerijos brigadų laikinosios dislokacijos punktus Charkivo mieste, kur buvo apie 200 ukrainiečių karių ir iki 19 vienetų karinės technikos“, – tikino ministerijos atstovas, kurio žodžius skelbė Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

Šių teiginių nepriklausomai patikrinti neįmanoma, tačiau Ukraina buvo pranešusi apie civilinių objektų apšaudymą Charkivo srityje (išsamiau 09:24 val. naujienoje).

11:56 Aplinkos apsaugos aktyvistai surengė demonstraciją Lugane

Lugane, Šveicarijoje, pasaulio lyderiams aptarinėjant Ukrainos infrastruktūros atkūrimo klausimus, tarptautinės aplinkos apsaugos organizacijos „Greenpeace“ aktyvistai surengė demonstraciją dėl tvarumo, atstatant šalį, užtikrinimo.

„Greenpeace“ demontracija Lugane. Fabrice Coffrini (AFP / „Scanpix“) nuotr.
„Greenpeace“ demontracija Lugane. Fabrice Coffrini (AFP / „Scanpix“) nuotr.

11:33 Popiežius nori apsilankyti Maskvoje, o tada Kyjive

Popiežius Pranciškus sako, kad norėtų apsilankyti Maskvoje ir Kyjive, o kardinotas Pietro Parolinas, Vatikano sekretorius, ir Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, jau kalbėjosi apie galimą kelionę į Rusijos sostinę.

„Norėčiau nuvykti į Ukrainą, bet pirmiausia norėjau nuvykti į Maskvą. Apsikeitėme žinutėmis apie tai, nes manau, kad Rusijos prezidentas gali man suteikti nedidelį langą pasitarnauti taikos reikalui. O dabar, kai grįšiu iš Kanados, gali būti, kad man pavyks nuvykti į Ukrainą. Pirmiausia norėčiau nuvykti į Rusiją ir pabandyti kaip nors padėti, bet norėčiau nuvykti į abi sostines“, – sakė Katalikų bažnyčios vadovas, kurį citavo „Reuters“.

VŽ primena, kad Popiežius jau kurį laiką deriną vizitą į Maskvą, be to, nekart pasmerkė agresiją ir ragino nutraukti karinius veiksmus, nors kelissyk pasisakė dėl NATO vaidmens, teigdamas, kad Aljansas prisidėjo prie karo sukėlimo.

11:16 Rusija atakuoja Ukrainos rytus

Rusijos pajėgos pirmadienį stengėsi vystyti puolimą į tolesnes teritorijas Rytų Ukrainoje, užėmusios svarbų šio regiono miestą.

Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo pranešime sakoma, kad Rusijos pajėgos šiuo metu stengiasi veržtis šio regiono miestų Siversko, Fedorivkos ir Bachmuto link.

Rusijos kariuomenė taip pat suintensyvino svarbių ukrainiečių tvirtovių Slovjansko ir Kramatorsko, esančius toliau nuo dabartinės fronto linijos, apšaudymus.

Maskvai tęsiant puolimą Ukrainos rytuose, ukrainiečių pajėgos akivaizdžiai surengė pavienių smūgių kitapus sienos. Rusijos pietvakarinės Belgorodo srities gubernatorius pranešė, kad vienos numuštos ukrainiečių raketos nuolaužos sekmadienį užmušė keturis žmones. Tuo metu Kursko mieste buvo numušti du ukrainiečių dronai, nurodė rusų gynybos ministerija.

10:50 „JPMorgan“: nafta be Rusijos gali pabrangti ir iki 380 USD

Pasaulinės naftos kainos galėtų pasiekti „stratosferinius“ 380 USD už barelį, jei JAV ir Europos sankcijos paskatintų Rusiją nutraukti naftos eksportą.

Didžiojo septyneto (G7) susitikime aptarta galimybė įvesti naftos lubas rusiškai žaliavai galėtų sukelti „pardavėjo streiką“ iš Rusijos pusės ir neigiamai atsiliepti viso pasaulio naftos rinkai, įspėja bankų analitikai. 

Daugiau skaitykite čia.

10:24 „Reuters“: EIB Ukrainos atstatymui siūlys 100 mlrd. Eur priemonę

Europos investicijų bankas (EIB) siūlo Ukrainos atstatymui skirti iki 100 mlrd. Eur paskolų ir garantijų priemonę, teigiama dokumente, su kuriuo susipažino „Reuters“.

Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos vartų patikos fondas siektų, kad ES šalys ir ES biudžetas dotacijų, paskolų ir garantijų forma iš pradžių skirtų 20 mlrd. Eur.

Visų pirma, garantijos turėtų multiplikacinį poveikį, kuris leistų įgyvendinti infrastruktūros projektus, kurių bendra vertė siektų apie 100 mlrd. Eur.

10:06 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios jau nukovė 36.200 (+230 per pastarąją parą) rusų karių, 1.589 (+5) tankus, 217 lėktuvų ir 8.607 vnt. kitos karinės technikos.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo infograma.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo infograma.

09:51 Rusijos Dūmos vadovas: NATO Suomijai ir Švedijai kels didesnę grėsmę

NATO bazių dislokavimas Suomijos ir Švedijos teritorijose šių šalių neapsaugos, o priešingai – kels pavojų miestams, kuriuose bus įrengta karinė infrastruktūra, pranešė Viačeslavas Volodinas, Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas.

„Klystate. Prasidėjus karo veiksmams, smūgiai pirmiausia suduodami priešo karinei infrastruktūrai“, – aiškina Valstybės Dūmos pirmininkas, kurio žodžius citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

09:43 Sjeverodonecke ir Lysyčanske likę po 10.000 gyventojų

Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius, praneša, jog okupuotame Sjeverodonecke liko apie 8.000 civilių, o naujai okupuotame Lysyčanske – apie 10.000, skelbia „The Guardian“.

09:40 Ukraina rugpjūtį žada pereiti į puolimą

Ukraina rugpjūtį planuoja kontratakas prieš Rusiją jos užimtose teritorijose, o aktyvūs karo veiksmai gali pasibaigti iki šių metų pabaigos, sako Kirilas Budanovas, šalies žvalgybos vadovas.

„Metų pabaigoje, tarkime, aktyvių karo veiksmų pakankamai sumažės. Bet tai dar nebus pabaiga, reikia teisingai suprasti, ką sakau“, – sakė K. Budanovas, kurį citavo „Unian“.

Anot jo, karo pabaigai reikia atgauti visas Ukrainos teritorijas, įskaitant ir Krymą. Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas pabrėžė, kad „Rusijos avantiūra“ galėtų baigtis kitąmet.

09:24 Apšaudytas Charkivas

Rusijos pajėgos šįryt apšaudė vidurinę mokyklą Charkivo regione, praneša Olehas Synehubovas, regiono gubernatorius.

Naujausiame savo  pranešime O. Synehubovas taip pat teigė, kad „dieną priešas atakavo Charkivo, Iziumo ir Bohoduchivo rajonų miestus ir kaimus. Dėl apšaudymo buvo sugriauti gyvenamieji namai, ūkiniai pastatai, garažai ir kiti statiniai.“

Jis taip pat sakė, kad trys žmonės žuvo ir šeši buvo sužeisti per Bezrukio kaimo puolimą, apie nukentėjusiuosius po mokyklos apšaudymo nepranešta.

09:14 Australija skelbia naują paramą Ukrainai

Anthony Albanese, Australijos ministras pirmininkas, sekmadienį apsilankė Kyjivo regione, o po vizito paskelbė apie naują pagalbos paketą Ukrainai, teigiama jo biuro pranešime.

Paketą sudaro 67 mln. USD karinę pagalbą, įskaitant 14 šarvuotų transporterių, 20 apsaugoto mobilumo automobilių „Bushmaster“ ir kitą karinę įrangą. Taip pat 6 mln. USD Australija skirs pasienio valdymo įrangai atnaujinti, kibernetiniam saugumui gerinti ir pasienio operacijoms vietoje stiprinti.

Australija įveda ir naujas sankcijas: jas sudaro: rusiško aukso importo draudimas, tikslinės finansinės sankcijos ir draudimas keliauti dar 16 Rusijos ministrų ir oligarchų.

„Brutali Rusijos invazija yra šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas. Iš arti mačiau, kokį nuniokojimą ir traumą ji sukėlė Ukrainos žmonėms“, – sakė A. Albanese.

08:49 JK: kovos dėl Donbaso apimtys nemažės

Kova dėl Donbaso buvo įtempta ir atkakli, ir mažai tikėtina, kad artimiausiomis savaitėmis tai pasikeis, skelbia Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybos informacijoje.

„Prasidėjus derliaus nuėmimui, Rusijos invazija ir toliau daro pragaištingą poveikį Ukrainos žemės ūkio sektoriui. Dėl karo smarkiai sutriko sėklų ir trąšų, nuo kurių priklauso Ukrainos ūkininkų veikla, tiekimo grandinės“, – tikina JK.

Manoma, kad Ukrainos žemės ūkio produktų eksportas 2022 m. sudarys tik 35% praėjusių metų eksporto apimties.

„Pasitraukusi iš Juodosios jūros gyvatės salos forposto, Rusija klaidinančiai teigė, kad „kamuolys dabar yra Ukrainos pusėje“ dėl grūdų eksporto gerinimo“, – skelbia JK.

Anot ministerijos, būtent Rusijos vykdomas Ukrainos žemės ūkio sektoriaus žlugdymas toliau gilina pasaulinę maisto krizę.

08:34 JAV: Lysyčansko užėmimui Rusija skyrė du aukšto rango karo vadus

JAV karo tyrimų institutas (ISW) skelbia, kad už Lysyčansko užėmimą buvo atsakingi du labai aukšto rango Rusijos vadai: generolas pulkininkas Aleksandras Lapinas, Centrinės karinės apygardos vadas, ir generolas Sergejus Suvorikinas, Rusijos oro ir kosmoso pajėgų vadas, kuris taip pat vadovauja Rusijos pietinei kariuomenės grupei Ukrainoje.

„Dviejų tokių aukšto rango karininkų dalyvavimas toje pačioje užduotyje nedidelėje fronto dalyje yra nepaprastas ir greičiausiai rodo, kokią reikšmę Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, teikia Lysyčansko ir Luhansko srities sienos apsaugai, taip pat tai, kad jis nepasitiki jaunesniais karininkais, galinčiais atlikti šį darbą“, – teigia ISW.

08:21 Ukrainiečiai sunaikino rusų karinę bazę Melitopolyje

Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino rusų karinę bazę Melitopolyje, skelbia Ivanas Fiodorovas, Melitopolio meras.

„Galima sakyti, kad Melitopolio aerodromo, kaip karinės rašistų bazės, nebėra: nuo trečios valandos ryto po pirmojo apšaudymo iš ten pradėjo evakuoti visą personalą, po antrojo masinio apšaudymo – šeštą valandą ryto – pradėjo evakuoti visą išlikusią techniką“, – sakė jis.

Pasak mero, rusai vykdė evakuaciją iki 9–10 val. ryto, o po to nebuvo nė vieno žmogaus.

„Tikimės, kad jie daugiau niekada ten nebegrįš“, – vylėsi Melitopolio meras, kurį citavo „Unian“.

Anot I. Fiodorovo, praėjus kelioms valandoms po rytinio apšaudymo šioje bazėje įvyko sprogimas, tačiau nė vienas civilis nenukentėjo, tačiau nukentėjo kelios dešimtys rusų.

Jevhenas Balickis, Rusijos paskirtas Melitopolio gubernatorius, melagingai teigė, kad Ukrainos pajėgos siekė smogti gyvenamiesiems pastatams, bet vietoj to smogė teritorijoms aplink aerodromą.

08:00 Ukraina apšaudė du rusų amunicijos sandėlius

Mykolajivo srityje Ukrainos ginkluotosios pajėgos apšaudė du rusų amunicijos sandėlius.

Raketų ir oro smūgiai buvo suduoti priešo sandėliams Mykolajivo srities Snihurivkos ir Baštanskos rajonuose, socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Pietų operatyvinė vadovybė

„Patvirtinta, kad likviduotas vienas sandėlis, kiti rezultatai tiriami“, – sakoma vadovybės pranešime.

07:48 Bulgarija išsiuntė 70 Rusijos diplomatų

Iš Bulgarijos sekmadienį išskrido du Rusijos lėktuvai su dešimtimis Rusijos diplomatinio personalo narių ir jų šeimų nariais, vykstant masiniam diplomatų išsiuntimui, dėl kurio padidėjo įtampa tarp šių istoriškai artimų šalių, sakė vienas Rusijos diplomatas.

Bulgarijos sostinės Sofijos oro uoste Filipas Voskresenskis, aukšto rango Rusijos diplomatas, žurnalistams sakė esąs vienas iš 70 Rusijos diplomatų, kurie praėjusią savaitę buvo paskelbti personae non gratae ir kuriems buvo nurodyta iki pirmadienio išvykti iš šalies.

Ispanų naujienų agentūra EFE citavo šaltinius Sofijos oro uoste, sakiusius, kad du Maskvos užsakyti lėktuvai atskrido ir po pustrečios valandos išskrido gabendami išsiunčiamus darbuotojus ir jų šeimų narius.

Šiems skrydžiams turėjo būti gautas specialus Bulgarijos tarnybų leidimas, nes Europos Sąjungos oro erdvė yra uždaryta Rusijos lėktuvams dėl sankcijų, įvestų Maskvai dėl invazijos į Ukrainą, nurodė EFE.

Apie Bulgarijos sprendimą išsiųsti iš šalies diplomatus paskelbė Kirilas Petkovas, laikinai einantis ministro pirmininko pareigas.

Po išsiuntimo Rusijos ambasadoje liks 43 darbuotojai, sakė K. Petkovas ir pabrėžė, jog Maskvoje dirba vos 12 bulgarų diplomatų.

„Visi, kas veikia prieš Bulgarijos interesus, bus raginami grįžti į šalį, iš kurios atvyko“, – sakė jis.

07:44 Ukraina: Rusija iš Krymo į Chersoną atsigabeno daugiau šovinių

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo rytinėje informacijoje skelbia, kad Rusija iš Krymo į Chersoną geležinkeliu atgabeno 17 vagonų su amunicija, o Juodojoje jūroje yra parengti trys jūrinių „Kalibr“ tipo sparnuotųjų raketų nešėjai.

Pasak Generalinio štabo, Charkive rusų kariai tiek ant žemės, tiek ore sutelkia pastangas, kad suvaržytų Ukrainos gynėjų veiksmus ir neleistų jiems pereiti į puolimą.

07:09 A. Lukašenka: Baltarusija turi praktiškai vieningą kariuomenę su Rusija

Aliaksandras Lukašenka, neteisėtas Baltarusijos prezidentas, sekmadienį pareiškė, kad jo valstybė turi praktiškai vieningą kariuomenę su Rusija ir visiškai palaiko Vladimiro Putino šalį kare Ukrainoje, nes Minskas jau seniai yra įsipareigojęs sukurti „sąjunginę valstybę“ su Maskva.

Kalbėdamas ceremonijoje, skirtoje Antrojo pasaulinio karo metinėms, kai sovietų kariuomenė išvadavo Minską, A. Lukašenka tikino, kad jis palaikė Rusijos puolimą prieš Ukrainą „nuo pat pirmos dienos“ vasario pabaigoje. Plačiau skaitykite čia.

06:36 V. Zelenskis: Ukraina atkovos prarastas teritorijas

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo vakaro kreipimesi pripažino, kad šalies pajėgos pasitraukė iš Lysyčansko, tačiau pažadėjo, kad Kyjivas susigrąžins teritorijos kontrolę, pasitelkęs tolimojo nuotolio Vakarų ginkluotę.

„Jeigu mūsų kariuomenės vadai atitraukia žmones iš tam tikrų fronto taškų, kur priešas turi didžiausią ginklų jėgos pranašumą, pavyzdžiui Lysyčansko, reiškia tik viena, kad mes grįšime dėl savo taktikos, dėl padidėjusio modernių ginklų tiekimo“, – sakė V. Zelenskis.

Anot Ukrainos prezidento, Rusija sutelkia savo puolamąją galią Donbaso fronte, tačiau Kyjivo pajėgos rusams atsakys tolimo nuotolio ginklais, pavyzdžiui, JAV tiekiamais raketų paleidimo įrenginiais HIMARS.

„Ne mažiau svarbus vaidmuo tenka ir tam, kad apsaugotume savo karių, savo žmonių gyvybes. Mes atstatysime sienas, atgausime žemę, o visų pirma turi būti apsaugoti žmones“, – tikino V. Zelenskis.

V. Zelenskis pridūrė, kad Rusija smogė raketomis Charkivui, Kramatorskui ir Slovjanskui, ten žuvo šeši žmonės ir 20 buvo sužeisti.

06:17 Ukrainos kariuomenė atsitraukė iš Lysyčansko

Ukrainos kariuomenė sekmadienį pranešė, kad po kelias savaites trukusių įnirtingų kovų su Rusijos pajėgomis jos kariai pasitraukė iš strategiškai svarbaus rytinio Lysyčansko miesto.

„Siekiant išsaugoti Ukrainos gynėjų gyvybes, buvo priimtas sprendimas pasitraukti“, – sakoma kariuomenės pareiškime, kuriame atkreipiamas dėmesys į Rusijos karių skaičiaus ir ginkluotės pranašumą.

Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo „Facebook“ paskyroje paskelbtame pareiškime priduriama, kad „tolesnė miesto gynyba sukeltų pražūtingų pasekmių“.

„Mes tęsiame kovą. Deja, vien plieninės valios ir patriotizmo sėkmei nepakanka – reikia materialinių ir techninių išteklių“, – sakoma jame.

Sergejus Šoigu, Rusijos gynybos ministras, sekmadienį pareiškė, kad Maskvos pajėgos užėmė strategiškai svarbų Ukrainos miestą Lysyčanską ir dabar kontroliuoja visą Luhansko regioną, kuriame pastarosiomis savaitėmis vyko įnirtingi mūšiai.

„S. Šoigu informavo Rusijos ginkluotųjų pajėgų vyriausiąjį vadą Vladimirą Putiną apie Luhansko liaudies respublikos išlaisvinimą“, – sakoma Gynybos ministerijos pranešime, kurį citavo Rusijos naujienų agentūros.

Rusijos pajėgos ir jų sąjungininkai separatistai perėmė „visišką Lysyčansko ir kitų netoliese esančių miestų, tokių kaip Bilohorovka, Novodružeskas, Maloriazancevė ir Bila Hora, kontrolę“, sakoma pareiškime.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Lietuva prašo sąjungininkų nauja pakeisti Ukrainai svarstomą perduoti ginkluotę

Lietuva ieško galimybių Rusijos invazijai besipriešinančiai Ukrainai siųsti papildomos ginkluotės ir teigia,...

Verslo aplinka
2022.08.11
Švedija pirmąkart nuo ginčo dėl stojimo į NATO pradžios išduos Ankarai Turkijos pilietį

Švedijos vyriausybė ketvirtadienį pranešė, kad perduos Ankarai Turkijos pilietį, nuteistą dėl sukčiavimo...

Verslo aplinka
2022.08.11
Latvija ir Estija traukiasi iš bendradarbiavimo formato su Kinija 16+1 6

Latvija ir Estija ketvirtadienį pranešė, jog traukiasi iš 16+1 bendradarbiavimo formato su Kinija, iš kurio...

Verslo aplinka
2022.08.11
Prieš Latvijos parlamento serverius surengta didelė kibernetinė ataka

Latvijos Saeimos serveriai ketvirtadienį tapo didelės paskirstytos paslaugos trikdymo atakos (DDoS) taikiniu,...

Inovacijos
2022.08.11
Specialiųjų tyrimų tarnyba L. Ašoklienei pareiškė įtarimus dokumento suklastojimu 1

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Loretai Ašoklienei, tuo metu ėjusiai vyriausiosios šalies epidemiologės...

Verslo aplinka
2022.08.11
O. Scholzas vokiečiams žada paramą nuo infliacijos poveikio ir grįžti prie „skolos stabdžio“

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, ketvirtadienį pažadėjo imtis tolesnių priemonių vokiečiams apsaugoti...

Verslo aplinka
2022.08.11
Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai 1

Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai, ketvirtadienį pranešė Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos...

Verslo aplinka
2022.08.11
Estija įveda draudimą į šalį atvykti Rusijos piliečiams, turintiems Estijos išduotas vizas

Ketvirtadienį Estijos vyriausybė paskelbė, kad rusams, turintiems Estijos išduotas galiojančias Šengeno...

Verslo aplinka
2022.08.11
A. Lukašenka ragina imtis priemonių dėl „atimto“ Baltarusijos turto Klaipėdos uoste 2

Autoritarinis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Baltarusija faktiškai prarado turtą...

Verslo aplinka
2022.08.11
Siūloma įvesti kompensuojamos elektros suvartojimo lubas 3

Valstybei nuo kitų metų mokant naujas subsidijas gyventojams už elektrą, siūloma nustatyti jos suvartojimo...

Pramonė
2022.08.11
Latvijos parlamentas pripažino Rusiją teroristine valstybe

Latvijos parlamentas ketvirtadienį priėmė pareiškimą, kuriuo Rusija paskelbta „terorizmą remiančia valstybe“,...

Verslo aplinka
2022.08.11
Ispanijoje siekiant taupyti energiją ribojamas kondicionierių naudojimas 1

Ispanijoje trečiadienį įsigaliojo naujos energijos taupymo taisyklės, ribojančios oro kondicionierių...

Verslo aplinka
2022.08.11
„Lietuvos draudimas“ penktadaliu padidino pajamas, uždirbo kuklesnį pelną

„Lietuvos draudimo“ (kartu su Estijos filialu) šių metų pirmojo pusmečio pajamos siekė 158,8 mln. Eur ir buvo...

Finansai
2022.08.11
Ukrainoje metinė infliacija liepą augo iki 22,2%

Metinė infliacija Ukrainoje liepą išaugo iki 22,2% nuo 21,5% birželį, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.

Verslo aplinka
2022.08.11
A. Navys: ukrainiečių kontrpuolimas dabartinėmis sąlygomis dar nelabai įmanomas Premium

Kol nėra sustabdytas vis atsinaujinantis Rusijos puolimas iškart keliomis kryptimis, ukrainiečiai vargu ar...

Verslo aplinka
2022.08.11
Metų infliacija Rusijoje liepą sumažėjo iki 15,1% 1

Metų (12-os mėnesių) infliacija Rusijoje liepą sumenko iki 15,1% nuo 15,9% birželį, pranešė nacionalinė...

Verslo aplinka
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
SAM: COVID-19 diagnozuoti galios ir greitieji savikontrolės testai 2

COVID-19 ligai diagnozuoti galios ir namuose atlikti greitieji savikontrolės testai, epidemijos, atsižvelgus...

Verslo aplinka
2022.08.11
Vengrijos naftininkė MOL apmokėjo „Transneft“ rusiškos naftos tranzitą per Ukrainą

Vengrijos naftos įmonė MOL trečiadienį pranešė sutikusi padengti rusiškos naftos tranzito per Ukrainą...

Verslo aplinka
2022.08.11
Trečiadienį – 1.513 naujų COVID-19 atvejų, mirė žmogus

Per praėjusią parą nustatyta 1.513 naujų COVID-19 atvejų, mirė vienas žmogus, rodo ketvirtadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku