Ukrainos kariuomenė neigia, kad Lysyčanskas apsuptas, rusų desantinis laivas nuskendo užplaukęs ant minos prie Mariupolio

Publikuota: 2022-07-02
Atnaujinta 2022-07-02 19:58
  • JAV skirs dar 820 mln. USD vertės karinės pagalbos Ukrainai.
  • Norvegija skirs dar beveik milijardą eurų pagalbos Ukrainai.
  • Rusijos pajėgos toliau atakuoja Ukrainos rytinį Lysyčansko miestą.
  • 4 žuvo, 12 sužeista per rusų apšaudymą Slovjanske.

Penktadienio įvykių juostą galima rasti čia.

Šeštadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Rusijos karo Ukrainoje įvykius sekti kartu rytoj nuo 6 val. 30 min.

19:54 Šveicarijoje bus tariamasi dėl „Maršalo plano“ Ukrainai

Lyderiai iš virtinės šalių ir tarptautinių organizacijų pirmadienį ir antradienį rinksis pietų Šveicarijos Lugano mieste, kur tarsis dėl „Maršalo plano“ Ukrainai, kurio prireiks šaliai po karo atstatyti, praneša naujienų agentūra AFP.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot Lietuvos atstovo Europos Komisijoje, Virginijaus Sinkevičiaus, šis planas būtinai turės įtraukti aplinkosauginį elementą, šalinant karo padarinius nuo įvairių kenksmingų atliekų ir sprogmenų.

„Kaina gamtosaugai auga sulig kiekviena diena, nes mes matome, kad barbariški Rusijos veiksmai nesiliauja“, – interviu AFP sakė už aplinkosaugą atsakingas eurokomisras.

19:04 Iš Kremenčuko prekybos centro griuvėsių ištrauktos 29 kūno dalys.

Gelbėtojai ištraukė 29 kūno dalis iš Kremenčuko prekybos centro griuvėsių, skelbia Ukrainos gelbėjimo tarnybos.

Mažiausiai 19 žmonių žuvo, kai dvi X-22 raketos smogė šurmuliuojančiam prekybos centrui, o per ataką nukentėjo dar 60, rašo „The Guardian“.

18:18 Rusų desantinis laivas nuskendo užplaukęs ant minos netoli Mariupolio

Rusijos Juodosios jūros laivynas neteko vieno iš D-106 tipo desantinių laivų po sprogimo, kai šis užplaukė ant jūrinės minos prie Mariupolio uosto, praneša „Sky News“, kuris remiasi pranešimais iš Kremliui prielankių „Telegram“ kanalų.

Manoma, kad įgulai pavyko išsigelbėti.

17:34 Ukrainos kariuomenė neigia, kad Lysyčanskas apsuptas

Ukrainos kariuomenė paneigė Rusijos pusėje kovojančių separatistinių dalinių teiginius, kad Lysyčanskas yra apsuptas.

Ruslanas Muzyčiukas, Ukrainos Nacionalinės gvardijos atstovas spaudai televizijos interviu metu sakė, „kovos aplink Lysyčanską tęsiasi“ ir kad „laimei, miestas nėra apsuptas ir yra kontroliuojamas Ukrainos kariuomenės“, atstovą cituoja „The Guardian“.

17:12 Rusijos krovininis laivas iš Berdiansko pastebėtas prie Turkijos uosto

Rusijoje registruotas krovininis laivas „Žibek Žoly“, kaip manoma, plaukiantis iš Ukrainos uosto šeštadienio popietę buvo užfiksuotas Juodojoje jūroje, netoli Turkijos Karasu uostamiesčio.

Vakar Ukraina paprašė Turkijos sulaikyti šį laivą, nes įtariama, kad jame gali būti gabenami pavogti grūdai iš Berdiansko, rašo „Sky News“.

Krovininis laivas „Žibek Žoly“. Yoruko Isiko („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.
Krovininis laivas „Žibek Žoly“. Yoruko Isiko („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.

16:32 Ukrainos kariuomenė sako tebekontroliuojanti Lysyčanską

Ukrainos nacionalinės gvardijos atstovas Ruslanas Muzyčukas sakė, kad Lysyčansko apylinkėse vyksta įnirtingos kautynės, bet miestas tebėra kontroliuojamas ukrainiečių pajėgų.

„Šalia miesto iš tikrųjų vyksta įnirtingos kautynės, bet, laimei, miestas neapsuptas ir yra kontroliuojamas Ukrainos pajėgų“, – kariškis sakė vienai televizijai.

Jei šis miestas būtų užimtas, Rusijos pajėgos galėtų toliau plėsti puolimą rytiniame Donbaso regione, į kurį Maskva susitelkė nesugebėjusi užimti Kyjivo tuojau po savo karinės invazijos Ukrainoje pradžios vasario pabaigoje.

Praėjusią savaitę Rusija užėmė Sjevjerodonecko miestą, esantį kitapus Donecko upės nuo Lysyčansko.

16:11 Vokiškos Pz-2000 haubicos jau pluša fronto linijoje

Nyderlandų ir Vokietijos Ukrainai suteiktos vokiškos savaeigės haubicos Pz-2000 jau pasiekė fronto liniją.

Vaizdo įrašą su 155 mm kalibro haubicomis Ukrainso kariuomenėje į savo paskyrą „Twitter“ įkėlė „The Kyiv Independent“ žurnalistas Illia Ponomarenko.

15:54 Rusai teigia visiškai apsupę Lysyčanską

Rusijos daliniai iš apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko  respublikų šeštadienį teigė „visiškai“ apsupę Lysyčansko miestą rytinėje Luhansko srityje.

„Šiandien Luhansko liaudies milicija ir Rusijos pajėgos užėmė paskutines strategiškai svarbia aukštumas, ir tai leidžia mums patvirtinti, kad Lysyčanskas visiškai apsuptas“, – Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS citavo separatistų pajėgų atstovą Andrejų Maročką.

15:37 Ukraina skelbia sunaikinusi rusų amunicijos sandėlį

Ukraina skelbia sunaikinusi Rusijos amunicijos sandėlį netoli Popasnos Luhansko regione.

Apie tai pranešė Serhyjus Haidajus, Luhansko regiono administracijos vadas.

14:49 Per parą į Sumų regioną paleista 270 raketų

Į Ukrainos šiaurės-rytuose esantį Sumų regioną penktadienį buvo paleista apie 270 raketų iš Rusijos, pranešė Dmytro Žyvickis, regiono administracijos vadas.

Anot jo, apšaudymas prasidėjo penktadienį 9 val. ryto, o iki 22 val. vakaro rusai paleido minėtą kiekį įvairaus kalibro raketų. Per apšaudymą Šalyginsko rajone buvo sužeista 64-erių moteris, tuo metu dirbusi sode.

14:33 Atakos Kremenčuko prekybos centre aukų padaugėjo iki 21

Šeštadienį Kremenčuko meras Vitalijus Maleckis sakė, kad atakos prekybos centre aukų padaugėjo iki 21 ir kad dar vienas žmogus yra dingęs.

14:07 V. Zelenskis: tai yra sąmoningas, tiesioginis Rusijos teroras

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį paviešintame vaizdo įraše sakė, kad viena iš trijų priešlaivinių raketų, paleistų iš Rusijos strateginių bombonešių, smogė daugiabučiui Serhijivkos miestelyje. Šios atakos aukomis taip pat tapo keturi žmonės vienoje poilsio stovykloje, į kurią pataikė raketa.

„Pabrėžiu: tai yra sąmoningas, tiesioginis Rusijos teroras, o ne kokia nors klaida ar atsitiktinis raketos smūgis“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Kremlius savo ruožtu vėl tvirtino, kad Rusijos kariuomenė atakuoja tik degalų saugyklas ir karinius objektus, o ne gyvenamąsias teritorijas.

Ukrainos valdžia pastarąją raketų ataką laiko Maskvos kerštu už raketų ir artilerijos smūgius, privertusius Rusijos pajėgas atsitraukti iš strategiškai ir simboliškai svarbios Gyvačių salos Juodojoje jūroje netoli Odesos.

Gelbėtojai tęsia darbus prie sugriauto daugiabučio Serhijivkoje. Oleksandro Gimanovo (AFP/„Scanpix“) nuotr.
Gelbėtojai tęsia darbus prie sugriauto daugiabučio Serhijivkoje. Oleksandro Gimanovo (AFP/„Scanpix“) nuotr.

13:48 Mariupolio mero patarėjas: pasipriešinimas didėja

Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenko teigė, kad mieste didėja pasipriešinimas rusų karinei okupacijai. Tai jis paskelbė savo „Telegram“ paskyroje, kur kartu su įrašu įkėlė nuotrauką iš Mariupolio, kurioje Rusijos vėliava apipaišyta raudonais dažais ir matosi užrašas „Mirtis rašistams (Rusijos fašistams – VŽ) ir Putinui“.

Anot jo, tai vyksta nepaisant to, kad mieste prasidėjo naujas filtracijos etapas. Kol kas kratos ir tikrinimai vyksta Mariupolio regione, tačiau greičiausiai bus pradėtos ir pačiame Mariupolio mieste, praneša portalas „Meduza“.

12:49 Rusijos pajėgos toliau atakuoja Ukrainos rytinį Lysyčansko miestą

Rusijos pajėgos toliau atakuoja Ukrainos rytinį Lysyčansko miestą ir jo apylinkes, mėgindamos užimti paskutinė Kyjivo pajėgų tvirtovę Luhansko srityje, šeštadienį pranešė vietos administracijos vadovas.

Ukrainos kariai pastarosiomis savaitėmis deda pastangas apginti Lysyčanską, kad jo neužimtų Rusijos pajėgos, kaip prieš savaitę nutiko kaimyniniams Sjevjerodonecko mieste. Rusijos gynybos ministerija teigė, kad pastarosiomis dienomis jos pajėgos užėmė Lysyčansko pakraštyje esančią naftos perdirbimo įmonę, bet Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus penktadienį sakė, kad kautynės dėl šio objekto tęsiasi.

„Pastarąją dieną okupantai naudojo visų jiems prieinamų rūšių ginklu“, – sakoma per platformą „Telegram“ šeštadienį paskelbtoje S. Haidajaus žinutėje.

12:10 Ukrainos eksportas mažėjo 45,8%

Ukraina per antrąjį šių metų ketvirtį eksportavo prekių 45,8% mažiau, nei per tą patį laiko tarpą 2021 metais, rašo naujienų agentūra „Unian“.

Bendra šiuo laikotarpiu eksportuotų prekių vertė siekė 8,782 mlrd. Eur.

Žvelgiant į atskirų sektorių eksportą, birželį fiksuotas 23% nuosmukis geležies rūdos eksporto kategorijoje, lyginant su šių metų geguže – 1,75 mln. tonų, kai mėnesiu anksčiau eksportuota 2,27 mln. tonų.

Ukrainos ekonomikos viceministras Taras Kačka teigė, kad pagrindine kritusių eksporto apimčių priežastimi yra užblokuoti Ukrainos jūrų uostai.

„Jūrų transporto apimtys antrame ketvirtyje, lyginant su pirmuoju, smuko 86,5%“, – teigė jis.

11:22 4 žuvo, 12 sužeista per rusų apšaudymą Slovjanske

Mažiausiai 4 civiliai žuvo, dar 12 buvo sužeista rusų pajėgoms penktadienį apšaudžius Slovjansko miestą Donecko regione.

Aukų skaičių paskelbė regiono gubernatorius Pavlo Kyrylenko.

11:00 Mykolajive griaudėjo sprogimai

Ankstų šeštadienio rytą Mykolajivas vėl buvo apšaudytas Rusijos pajėgų, „Telegram“ paskyroje pranešė meras Oleksandras Senkevičius.

Gyventojai raginami likti slėptuvėse. Apie nukentėjusius žmones kol kas nepranešama.

10:13 Gdanske įamžintas Mariupolio gynėjų atminimas

Lenkijos šiauriniame Gdansko uostamiestyje buvo pagerbtas Ukrainos pietrytinio Mariupolio uostamiesčio priešinimasis įsiveržusioms Rusijos pajėgoms – vienas iš jo skverų pavadintas šio miesto vardu.

Skvero pervadinimo ceremoniją papildė paroda po atviru dangumi, kurioje eksponuojamos nuotraukos, atskleidžiančios Mariupolio gyventojų ir gynėjų kančias per ilgai trukusią Rusijos pajėgų apsiaustį.

Gdansko pareigūnai, kad skverui suteiktas Didvyriško Mariupolio pavadinimas yra raginimas suteikti daugiau pagalbos ir paramos Ukrainai ir jos kovai savo suverenitetui apginti.

Per daug savaičių trukusią apsiaustį Rusija uostamiestį negailestingai bombardavo, todėl Mariupolyje žuvo daugybė civilių. Lenkija, įskaitant Gdanską, suteikė prieglobstį milijonams pabėgėlių iš Ukrainos.

Gdanske taip pat yra Laisvosios Ukrainos aikštė.

09:05 Ukraina kaltina Rusiją smogus fosforo bombomis Gyvačių salai

Ukrainos kariuomenė apkaltino Rusiją penktadienį, praėjus vos parai po Maskvos pajėgų išvedimo iš strategiškai svarbios Gyvačių salos Juodojoje jūroje, subombardavus tą teritoriją fosforo bombomis.

„Šiandien apie 18 val. <...> Rusijos oro pajėgų lėktuvai Su-30 dukart surengė smūgius fosforo bombomis Gyvačių saloje“, – sakoma kariškių pranešime.

Rusijos gynybos ministerija ketvirtadienį pareiškė, kad atsitraukimas iš Gyvačių salos, esančios netoli Ukrainos pietinio Odesos uostamiesčio, yra „geros valios ženklas“, turintis pademonstruoti, kad Maskva netrukdo Jungtinių Tautų pastangoms organizuoti apsaugotą grūdų eksportą Juodąja jūra iš Ukrainos.

Ukrainiečių kariuomenė penktadienį savo ruožtu kaltino Rusiją „negerbiant net ir savo pareiškimų“.

Prie pranešimo pridėtame vaizdo įraše matyti lėktuvas, mažiausiai dukart numetantis bombas ant salos ir iškylančios baltų dūmų juostos.

Šaudmenys su fosforo užtaisais, sprogdami paskleidžiantys tirštų baltų dūmų debesis, yra padegamieji ginklai, kuriuos naudoti prieš civilius draudžia tarptautinė konvencija. Visgi šie ginklai gali būti naudojami prieš karinius taikinius.

08:27 JAV skirs dar 820 mln. USD vertės karinės pagalbos Ukrainai

Pentagonas penktadienį paskelbė skirsiantis Ukrainai dar 820 mln. USD (786 mln. Eur) vertės ginkluotės ir šaudmenų, tęsiantis įnirtingoms Kyjivo ir Rusijos pajėgų kautynėms rytų ir pietų frontuose.

Į jau 14-ąjį pagalbos ginkluote Ukrainos kariuomenei paketą įtrauktos dvi oro erdvės gynybos sistemos, daugiau raketų praeitą mėnesį Kyjivo gautoms tiksliai nutaikomoms salvinės raketų ugnies sistemoms, iki 150.000 155 mm kalibro artilerijos sviedinių, taip pat keturi papildomi priešbateriniai radarai.

Trumpo ir vidutinio nuotolio oro erdvės gynybos sistemos NASAMS yra sukurtos JAV bendrovės „Raytheon“ ir Norvegijos „Kongsberg Defence & Aerospace“.

Šios sistemos, kurių raketų paleidimo įrenginiai yra valdomi per atstumą, turi padėti Ukrainos pajėgoms apsiginti nuo pilotuojamų ir bepiločių orlaivių, taip pat sparnuotųjų raketų.

„Jungtinės Valstijos toliau dirba su sąjungininkais ir partneriais, kad užtikrintų Ukrainai pajėgumus, atitinkančius besivystančius reikalavimus mūšio lauke“, – sakoma Gynybos departamento atstovo spaudai Toddo Breasseale'o pranešime.

Pentagonas „pripažįsta Norvegijos bendradarbiavimą, siekiant įgalinti Jungtines Valstijas atlikti modernių oro gynybos sistemų istorinį perdavimą , padėsiantį Ukrainai apsiginti nuo Rusijos brutalių oro atakų“, pridūrė atstovas.

Paskelbus apie naujus planus perduoti Ukrainai ginkluotės iš JAV kariuomenės atsargų, karinės pagalbos, Vašingtono suteiktos Kyjivui nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną, bendra suma išaugo iki 6,9 mlrd. USD (6,62 mlrd. Eur).

08:12 Norvegija skirs dar beveik milijardą eurų pagalbos Ukrainai

Norvegija paskelbė skirsianti Ukrainai dar beveik milijardą eurų pagalbos per dvejus metus, penktadienį šioje šioje šalyje  apsilankius norvegų premjerui Jonas Gahrui Store.

10 mlrd. Norvegijos kronų (960 mln. Eur) suma, papildysianti anksčiau Oslo skirtus pagalbos paketus, bus skirta „humanitarinei pagalbai, šalies atstatymui, ginklams ir Ukrainos institucijų funkcionavimui“, sakoma Norvegijos vyriausybės pranešime.

„Esame išvien su Ukrainos žmonėmis, – sakoma J. G. Store pranešime. – Padedame remti Ukrainos kovą už laisvę. Jie kaunasi už savo šalį, bet taip pat už mūsų demokratijos vertybes.“

Norvegijos premjeras apsilankė Kyjive ir Jahidnėje – karo nuniokotame Ukrainos kaime.

J. G. Store sakė, kad vaizdai Jahidnėje atrodo „kaip žvilgsnis į pragarą žemėje“, premjero žodžius citavo Norvegijos naujienų agentūra NTB.

Oslas trečiadienį pranešė pasiųsiantis Ukrainai tris salvinės raketų ugnies sistemas. Ši ginkluotė Kyjivui labai reikalinga, Ukrainos pajėgoms stengiantis atremti Rusijos puolimą rytiniame Donbaso regione.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

COVID-19 statistika:126 nauji atvejai, 4 žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 126 nauji COVID-19 atvejai, 4 žmonės mirė, rodo pirmadienį paskelbti...

Taivano prezidentė priėmė JAV kongresmenų delegaciją

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen pirmadienį priėmė JAV Kongreso narių delegaciją, Vašingtonui toliau...

Lietuvos merginų rinktinė iškovojo aukso medalius Europos čempionate

Lietuvos U18 merginų rinktinė sekmadienį iškovojo aukso medalius Europos čempionate. Lietuvės finale įveikė...

VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 3

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
2022.08.14
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
2022.08.14
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Verslo aplinka
2022.08.14
Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Verslo aplinka
2022.08.14
Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium 1

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
2022.08.14
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Verslo aplinka
2022.08.14
Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 4

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
2022.08.14
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Verslo aplinka
2022.08.14
Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.14
Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Verslo aplinka
2022.08.14
Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 6

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14
Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 8

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku