Iš Ukrainos pabėgo daugiau kaip 7 mln. žmonių, Charkive rusai pergrupuoja karius

Publikuota: 2022-06-08
Atnaujinta 2022-06-08 22:01
  • S. Lavrovas, lankydamasis Turkijoje, tikino, kad Maskva yra pasirengusi garantuoti iš Ukrainos uostų išplaukiančių laivų saugumą.
  • Ukraina išsiuntė savo pasiūlymus ES dėl naujų sankcijų Rusijai, kurios apimtų energetikos, finansų ir prekybos sritis.
  • Rusija pranešė apie tolesnius planus rengti „referendumą“, kuriuo siekia aneksuoti savo karių užimtą teritoriją Zaporižios srityje.
  • Norvegija padovanojo Ukrainai 22 savaeiges haubicas Rusijos invazijai atremti.

Antradienio įvykių juostą galima rasti čia.

žemėlapis [infogram id="8879cdc5-11a6-4b31-8584-1f0913e76e71" prefix="Hx5" format="interactive" title="2022-06-07: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:00 Baigiame pildyti trečiadienio naujienų juostą

Naujausias žinias kartu kviečiame sekti ketvirtadienį 6:30 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:45 V. Zelenskis susitiko su JAV filantropu aptarti šalies atstatymą

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pranešė, kad Kyjive susitiko su amerikiečių filantropu Howardu Buffetu, milijardieriaus investuotojo Warreno Buffeto sūnumi, aptarti atstatymo darbų.

„Aptarėme pagalbą, kuri būtų vertinga mūsų valstybei. Pasiūliau jam galimybę prisijungti prie projektų, kuriais atkuriamos drėkinimo sistemos Odesos regione, remiami mūsų žmonės ir išminavimas“, – rašė Ukrainos prezidentas savo „Twitter“ paskyroje.

21:34 EP priėmė rezoliuciją, remiančią Ukrainą

Europos Parlamentas (EP) pritarė rezoliucijai, kurioje raginama Ukrainai suteikti kandidatės į Europos Sąjungą statusą bei tiekti reikiamą ginkluotę.

Už ją balsavo 438 deputatai, 65 balsavo prieš, o 94 susilaikė.

„Strateginis laisvojo pasaulio tikslas – padėti Ukrainai galutinai nugalėti Rusijos agresorių ir susigrąžinti savo tarptautiniu mastu pripažintos teritorijos kontrolę“, – sakoma rezoliucijoje.

VŽ primena, kad šis dokumentas tėra rekomendacinio pobūdžio, o sprendimas dėl kandidatės į ES statuso gali būti priimtas birželio gale vykstančioje Europos Vadovų Taryboje.

21:25 Lietuvos premjerė: Rusija išliks grėsme

Ingrida Šimonytė, premjerė, sako, kad Rusija ir toliau išliks grėsme, todėl NATO rytinis sparnas turi būti stiprinamas.

Tą ji pareiškė po nuotolinio pokalbio su Jensu Stoltenbergu, NATO generaliniu sekretoriumi, Latvijos ir Estijos kolegomis Krišjaniu Kariniu ir Kaja Kallas. Plačiau skaitykite čia.

21:16 PPO vadovas: nesiimant veiksmų maisto krizė gali tęstis kelerius metus

Ngozi‘o Okonjo-Iweala‘os, Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) generalinio direktoriaus, teigimu, jei nebus imtasi ryžtingų veiksmų, dėl Rusijos sukelto karo įsibėgėjanti maisto krizė gali trukti ne kelis mėnesius, o metus.

Jis sakė, kad baiminasi, jog dėl karo sukelto grūdų trūkumo susidarys „siaubinga padėtis visame pasaulyje“, skelbia BBC.

„Jei dabar nesugebėsime evakuoti grūdų Ukrainoje, o liepą jie nuims derlių, kurio panašus kiekis nueis perniek, galite matyti, kad tai tęsis dar kelerius ateinančius metus – tam tikroms pasaulio dalims tai bus tikrai labai, labai pražūtinga“, – tikino PPO vadovas.

21:10 M. Podoliakas: A. Merkel pastūmėjo Europą į priklausomybę nuo Rusijos energijos

Michailas Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, atmetė buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel komentarus, kuri tvirtino, kad nebuvo naivi bendraudama su Vladimiru Putinu.

Savo pirmajame dideliame interviu po to, kai gruodį atsistatydino iš kanclerės pareigų, A. Merkel teigė, kad „neturi už ką atsiprašyti“, nors per 16 savo valdymo metų pasisakė už prekybą skatinantį požiūrį į Maskvą.

M. Podoliakas kritikavo A. Merkel už tai, kad ji didina Europos priklausomybę nuo Rusijos energetikos.

„Jei kanclerė A. Merkel visada žinojo, kad Rusija planuoja karą, o V. Putino tikslas – sunaikinti Europos Sąjungą, kodėl Vokietija statė dujotiekį „Nord Stream 2“?“ – savo „Twitter“ paskyroje piktinosi Ukrainos prezidento patarėjas.

Jis teigė, kad A. Merkel pastūmėjo visą Europą į didesnę priklausomybę nuo Rusijos energijos.

20:45 V. Zelenskis prašo verslo investuoti Ukrainoje

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, paragino užsienio verslininkus ir investuotojus bendradarbiauti su Ukraina.

„Šis karas tęsiasi jau 105 dienas. Ir mes kariaujame šį karą taip, kad niekam nekiltų abejonių dėl mūsų pergalės. Ji tikrai bus ir kuo greitesnė, tuo geresnė ji bus, įskaitant mūsų bendradarbiavimą su jumis“, – sakė prezidentas, „Dragon Capital“ virtualioje Ukrainos investuotojų konferencijoje.

Jis pasiūlė konferencijos dalyviams apsvarstyti dvi bendradarbiavimo su Ukraina sritis – trumpalaikę ir ilgalaikę.

Pasak jo, visų pirma lėšas galima siųsti per platformą „United24“, jos bus naudojamos atkurti gyvenimą Ukrainos teritorijose po karo veiksmų: išminavimui, įrangos ligoninėms įsigijimui, humanitarinei paramai gyventojams.

„Antroji priemonė – Ukrainos karo obligacijos. Net ir dabar, vykstant plataus masto karui, mes demonstruojame absoliučiai sąžiningą savo skolos aptarnavimą. Taigi, karo obligacijos yra priemonė, kuria galite ir paremti mus kovoje už laisvę, ir užsidirbti“, – pridūrė V. Zelenskis.

20:08 JAV: Kyjivo ir Maskvos derybos artimiausiu metu neįvyks

JAV kol kas nemato ženklų, kad artimiausiu metu būtų įmanomos diplomatinės Kyjivo ir Maskvos derybos, nes Rusija nenori ieškoti kompromisų su Ukraina, pareiškė Karen Donfried, JAV valstybės sekretoriaus padėjėja Europos ir Eurazijos reikalams.

„Manau, kad šios derybos, deja, artimiausiu metu neįvyks. Ir tai sakau todėl, kad nėra jokių įrodymų, jog Rusija šiandien nori geranoriškai derėtis. Deja, manau, kad jos dar toli“, – pažymėjo diplomatė.

19:53 JT vadovas: karo Ukrainoje poveikis pasauliui stiprėja

 Antonio Guterresas, Jungtinių Tautų vadovas, trečiadienį pareiškė, kad Rusijos invazijos į Ukrainą pasekmės pasauliui stiprėja ir veikia jau 1,6 mlrd. žmonių.

„Karo poveikis aprūpinimui maistu, energetikai ir finansams yra sisteminis, rimtas ir vis spartėjantis“, – sakė generalinis sekretorius, pristatydamas antrąją JT ataskaitą apie karo padarinius.

19:38 Rusijos pareigūnai: grūdai iš Ukrainos per Krymą siunčiami į Artimuosius Rytus

Rusijos paskirti pareigūnai okupuotoje Pietų Ukrainoje teigia, kad Rusija iš okupuotų teritorijų per Krymą siunčia grūdus į Artimuosius Rytus.

Jevgenijus Balickis sakė, kad iš Zaporižios srities, kurioje jis vadovauja Rusijos kontroliuojamoms teritorijoms, išvyko traukiniai su grūdais.

Rusijos valstybinei televizijai jis sakė, kad „pagrindinės sutartys sudaromos su Turkija“, praneša BBC.

Olegas Kriučkovas, Rusijos pareigūnas Kryme, sakė, kad pirmasis traukinys su grūdais atvyko iš Melitopolio.

19:21 Iš Ukrainos pabėgo daugiau kaip 7 mln. žmonių

JT pabėgėlių agentūros duomenimis, nuo vasario 24 d., kai Rusijos kariai įsiveržė į Ukrainą, iš jos pabėgo daugiau kaip 7 mln. žmonių.

18:53 Nujaučia rusų atsitraukimą

Rusijos pajėgos pradėjo išvežti grūdus iš Melitopolio traukiniais, o tai rodo, kad jos ketina kuo greičiau palikti okupuotą miestą, sako Ivanas Fiodorovas, miesto meras.

„Prieš dvi dienas jie pradėjo eksportuoti mūsų grūdus geležinkeliu. Taigi jie tai daro greičiau, ir akivaizdu, kad jie neketina ilgai užsibūti mūsų mieste, nes nori kuo greičiau viską pavogti ir išvykti“, – sakė I. Fiodorovas, kurį citavo „Ekonomična pravda“.

18:28 Charkive rusai stiprina pajėgas pergrupuodami karius

Zaporižioje padidėjo apšaudomų objektų skaičius, o Charkive rusai stiprina savo pajėgas pergrupuodami karius, praneša Oleksandras Motuzianykas, Ukrainos gynybos ministerijos atstovas spaudai.

Pasak O. Motuzianyko, Charkivo kryptimi rusai stengiasi likti užimtose teritorijose ir užkirsti kelią Ukrainos karių judėjimui prie sienos su Rusija.

„Šiuo tikslu priešas sustiprino kariuomenės grupuotę nurodyta kryptimi, perkeldamas vieną bataliono taktinę grupę iš Rusijos Federacijos Centrinės karinės apygardos 2-osios armijos į Veselo kaimo, esančio 17 km nuo Charkovo, rajoną“, – pridūrė Gynybos ministerijos atstovas, kurį citavo „Unian“.

17:55 Mariupolyje trūksta medicinos darbuotojų

Petro Andriuščenka, Rusijos okupuoto Mariupolio mero patarėjas, savo „Telegram“ kanale pareiškė, kad mieste katastrofiškai trūksta medicinos personalo.

Anot jo, Rusijos pajėgos įkalbinėja vietinius gyventojus, kuriems per 80 metų, grįžti dirbti į ligonines.

Kaip praneša „The Kyiv Independent“, apie 100.000 ukrainiečių tebėra įstrigę blokuotame Mariupolyje be komunalinių paslaugų, maisto ir vandens.

17:44 Kanada įvedė naujas sankcijas Rusijai

Kanada uždraudė savo šalies reklamos ir viešųjų ryšių agentūroms dirbti Rusijos naftos ir dujų bendrovėms.

Naujasis Kanados sankcijų paketas apima draudimą teikti paslaugas, įskaitant inžinerines ir apskaitos, šalies agresorės naftos ir dujų bei chemijos pramonės įmonėms.

„Kanada padarys viską, kas nuo jos priklauso, kad neleistų V. Putinui maitinti ir finansuoti savo karinės mašinos“, – sakė Melanie Jolie, Kanados užsienio reikalų ministrė, kurią citavo „Ukrainska pravda“.

17:35 Ukrainos Rados pirmininkas kreipėsi į ES įstatymų leidėjus

Kol Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, Kyjive žurnalistams teigė, kad šalis nepriims jokių alternatyvų narystei Europos Sąjungoje (ES) (plačiau 17:16 val. įraše),  Ruslanas Stefančukas, Ukrainos parlamento pirmininkas, trečiadienį kreipėsi į Europos Parlamentą ir atkakliai prašė suteikti jo šaliai ES kandidatės statusą.

Aukščiausiosios Rados pirmininkas ES įstatymų leidėjams sakė, kad nedavus ženklo Ukrainai, kad durys jai bus atidarytos, Vladimirui Putinui, Rusijos prezidentui, bus pasiųstas aiškus signalas, jog „jis gali eiti pirmyn toliau ir likti nenubaustas“. Daugiau skaitykite čia.

17:16 Ukraina neapleidžia kandidatės į ES statuso minties

Ukraina nori gauti kandidatės į Europos Sąjungą statusą ir jai nepriimtinos jokios alternatyvos, sako Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras.

„Mes nepriimsime jokių surogatinių versijų ar alternatyvų vietoj kandidatės statuso, kad ir kokios jos būtų. Mums reikia ES kandidatės statuso. Mes jau seniai žaidžiame šį žaidimą ir žinome, kaip jis veikia“, – sakė D. Kuleba, kurį cituoja leidinys „Evropeiska pravda“.

Pasak jo, Ukraina atitinka kandidatės statuso kriterijus, tačiau Europoje vis dar yra skeptikų, kurie bando primesti alternatyvą.

„Norėčiau padėkoti daugiau kaip 200 pilietinės visuomenės ir nevyriausybinių organizacijų, ir man sakė, kad tai didžiausias istorijoje organizacijų skaičius, susivienijusių į kampaniją ir pasirašiusių laišką užsienio šalių vyriausybėms, jog Ukrainai birželį turėtų būti suteiktas kandidatės statusas“, – teigė Ukrainos diplomatijos vadovas.

Ministras pridūrė, kad kandidatės statusas yra naujausias ES skeptikų psichologinis barjeras, o jis nematantis jokių argumentų, kodėl jo šalis neturėtų gauti kandidatės statuso.

16:58 Kyjivas: grūdų krizę sukėlė Rusijos agresija

Kyjivas trečiadienį pareiškė, kad pasaulinę grūdų krizę sukėlė Kremliaus invazija į Ukrainą, neigdamas Maskvos teiginius, esą produkcijos kainos šoktelėjo dėl Vakarų šalių sankcijų Rusijai.

„Mes su prezidentu aktyviai bendravome apie tikrąją šios krizės priežastį: tai Rusijos agresija, o ne sankcijos“, – žurnalistams per spaudos konferenciją sakė Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras.

16:53 Rusija ir Ukraina apsikeitė žuvusiųjų kūnais

Zaporižios fronto linijoje Rusija ir Ukraina apsikeitė žuvusiaisiais. Iš viso šalys viena kitai perdavė po 50 karių kūnų, praneša Ukrainos okupuotų teritorijų reintegracijos ministerija.

Anot ministerijos, iš 50 Ukrainos gynėjų, 37 yra Mariupolio gamyklos „Azovstal“ gynėjai.

16:34 Klausimų–atsakymų sesijos nebus

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, birželio mėnesį nerengs kasmetinės klausimų–atsakymų sesijos. Apie tai trečiadienį pranešė Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai.

„Tiesioginė linija šį mėnesį neįvyks“, – nurodė D. Peskovas ir pridūrė, kad tiksli data, kada ji turėtų įvykti, neskelbiama.

Rusijos autoritaro atstovas spaudai nedetalizavo „tiesioginės linijos“ atidėjimo priežasčių. VŽ primena, kad pastaruoju metu viešoje erdvėje sklandė informacija apie V. Putino prastėjančią sveikatos būklę, tačiau šios informacijos nepriklausomai patikrinti nėra galimybių.

Iki šiol surežisuota V. Putino klausimų–atsakymų sesija nebuvo rengiama tik kartą, per COVID-19 pandemiją. V. Putinas iš viso jų surengęs yra 18.

16:29 Ukraina tikina kontroliuojanti Sjeverodonecko pakraščius

Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius, informuodamas apie situaciją Sjeverodonecke pabrėžė, kad rusai šio miesto nėra užėmę, o Ukrainos ginkluotosios pajėgos vis dar kontroliuoja miesto pakraščius.

Jis tikino, kad mūšiai vis dar vyksta, o rusai lygina visą miestą su žeme.

VŽ primena, kad Sjeverodoneckas yra Ukrainos pramoninis miestas, kuriame iki Rusijos invazijos gyveno apie 100.000 žmonių.

16:20 Vilniuje nuspręsta išmontuoti memorialą sovietų kariams

Vilniaus miesto taryba pritarė siūlymui Antakalnio kapinėse išmontuoti memorialą sovietų kariams.

„Antakalnio kapinėse nebeliks to, kas nesusiję su mirusiųjų pagerbimu, o tik perteikė sovietinę propagandą, – savivaldybės pranešime cituojamas Remigijus Šimašius, Vilniaus meras. – Sovietai taip jau elgdavosi, aikštes bandydami paversti kapinėmis, o kapines – ideologijos kompleksais. Neketiname liesti palaidojimo vietų ir antkapių, tačiau pats memorialas yra kapinėms netinkantis militaristinis monstras, todėl jis iš ten bus iškeltas.“ 

Daugiau skaitykite čia.

Memorialas sovietų kariams Vilniaus Antakalnio kapinėse. BNS nuotr.
Memorialas sovietų kariams Vilniaus Antakalnio kapinėse. BNS nuotr.

16:11 Rusijos Dūma nori apsvarstyti Lietuvos nepriklausomybės teisėtumą

Jevgenijus Fiodorovas, Rusijos Dūmos deputatas iš „Vieningosios Rusijos“, pateikė įstatymo projektą dėl Sovietų Sąjungos Valstybės Tarybos nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos nepriklausomybės pripažinimo“ panaikinimo, kuriame teigiama, kad jis yra neteisėtas, skelbia Rusijos valstybinė žiniasklaida „RIA Novosti“.

Rusijos politiko teigimu, buvo pažeistas įstatymas „Dėl sąjunginės respublikos išstojimo iš SSRS klausimų sprendimo tvarkos“, nes Lietuvoje nebuvo surengtas referendumas dėl išstojimo iš Sovietų Sąjungos ir nenustatytas pereinamasis laikotarpis.

15:59 Rusija žada surengti „referendumą“ Zaporižioje

Rusija pranešė apie tolesnius planus rengti „referendumą“, neteisėtą ir suklastotą apklausą, kuria akivaizdžiai siekia aneksuoti savo karių užimtą teritoriją Zaporižios srityje.

Kremliaus paskirtas pareigūnas Zaporižios regione Rusijos valstybinei naujienų agentūrai TASS pranešė, kad planuojama surengti „referendumą“ dėl prisijungimo prie Rusijos.

Jis nenurodė tokio balsavimo datos, tačiau teigė, kad apklausa būtų galiojanti, jei joje dalyvautų 50% rinkėjų, skelbia BBC.

15:48 Ukraina: uostų neišminuosime

Ukraina trečiadienį pareiškė, kad neišminuos teritorinių vandenų aplink Juodosios jūros Odesos uostą, kad būtų galima eksportuoti grūdus, motyvuodama Rusijos atakų prieš miestą grėsme.

„Kai tik išvalysime nuo minų prieigą prie Odesos uosto, Rusijos laivynas bus ten“, – socialiniuose tinkluose paskelbtame vaizdo pranešime sakė Serhijus Bratčukas, Odesos uostamiesčio karinės administracijos atstovas. Išsamiau apie tai galite skaityti čia.

Kaip rašėme 15:28 val., Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, pasakė, kad Ukraina turi pati atlaisvinti savo vandenis, kad būtų užtikrintas saugus laivų praplaukimas.

15:28 S. Lavrovas: V. Zelenskis turi duoti nurodymą, kad uostai taptų saugūs

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, trečiadienį pareiškė, kad Rusijos ketinimai ir tikslai Ukrainoje yra „aiškūs“, ir tvirtino, kad Maskva nestabdo grūdų eksporto iš Ukrainos.

Per bendrą spaudos konferenciją su Mevlutu Cavusoglu, Turkijos užsienio reikalų ministru, Ankaroje vienas Ukrainos žurnalistas paklausė S. Lavrovo: „Ką dar, be grūdų produktų, Rusija pavogė iš Ukrainos?“

Jis atsakė, kad „kalbant apie grūdus, nėra jokių kliūčių ar iššūkių, kuriuos būtų sukėlusi Rusijos Federacija“.

„Ponas Zelenskis turi duoti nurodymą, kad Ukrainos uostai taptų saugūs“, – sakė S. Lavrovas, pakartodamas savo ankstesnius teiginius, kad Ukraina turi pati atlaisvinti savo vandenis, kad būtų užtikrintas saugus laivų praplaukimas, skelbia CNN.

S. Lavrovas teigė, kad „ne mes kalti“ dėl problemos sukūrimo ir kad „kamuolys yra Ukrainos aikštelėje“.

Rusų diplomatijos vadovas sakė, kad Rusija Ukrainoje turi „aiškių ketinimų ir aiškių tikslų“, kurie, jo teigimu, yra „išvaduoti“ šalį nuo „neonacių režimo“, dar kartą pakartodamas melagingą Kremliaus teiginį apie Ukrainos vyriausybę.

15:15 Ukraina prašo nedelsti su naujomis sankcijomis Rusijai

Trečiadienį Ukraina išsiuntė savo pasiūlymus Europos Sąjungai (ES) dėl naujų sankcijų Rusijai, kurios apimtų energetikos, finansų ir prekybos sritis.

Pasak Dmytro Kulebos, šalies užsienio reikalų ministro, naujosios sankcijos turi apimti ribojimus Rusijos oligarchams bei kitiems įtakingiems Kremliaus veikėjams ir turi užkirsti būdus, leidžiančius apeiti dabartinius sankcijų paketus.

Plačiau skaitykite čia.

15:07 G. Nausėda: mažindami sankcijas Rusijai rizikuotume naujomis agresijos formomis

Jei sankcijomis Rusijai bus imta prekiauti, tai paskatins Kremlių imtis naujų agresijos formų, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

Taip jis reagavo į Turkijos pareiškimus, kad Rusija „teisėtai“ reikalauja panaikinti sankcijas mainais į pagalbą išgabenti grūdų atsargas iš Ukrainos.

„Jei mes imsime abejoti savo sankcijų tikslingumu arba jomis praėsime prekiauti, tai sukurs papildomas paskatas Rusijai imtis naujų agresijos formų“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė prezidentas. 

„Galime pasiekti tokį lygį, kai iš sankcijų nebe kažin kas liks, o Rusija naudosis visomis galimybėmis plėsti savo agresiją Ukrainoje“, – teigė G. Nausėda.

Išsamiau skaitykite čia.

14:48 Angela Merkel – atvirai apie Putiną ir Ukrainą

Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel savo pirmajame dideliame interviu po Rusijos invazijos į Ukrainą bandė paaiškinti savo politiką Vladimiro Putino atžvilgiu. 

Birželio 7 d. vokiečių žurnalistui ir rašytojui Aleksandrui Osangui A. Merkel sakė neturinti už ką atsiprašyti nei už reakciją į Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją, kai ji palaikė antirusiškas sankcijas, nei už nepritarimą Ukrainos stojimui į NATO.

Daugiau skaitykite čia.

14:45 EK pirmininkė: maistas –  Rusijos „teroro arsenalo“ dalis

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, pareiškė, kad maistas tapo Rusijos „teroro arsenalo“ dalimi. 

Kreipdamasi į Europos Parlamentą, U. von der Leyen pabrėžė, kad būtina skubiai atkurti Ukrainos Juodosios jūros uostus, kad būtų išspręsta gresianti pasaulinė maisto krizė, praneša CNN.

„Tai šalta, beširdiška ir apskaičiuota V. Putino apgultis prieš kai kurias labiausiai pažeidžiamas pasaulio šalis ir žmones. Todėl dabar, gerbiamieji nariai, maistas tapo Kremliaus teroro arsenalo dalimi, ir mes negalime to toleruoti“, – Europos Sąjungos (ES) įstatymų leidėjams sakė EK pirmininkė. 

Ji pabrėžė, kad ES sankcijos Rusijai „neliečia pagrindinių maisto prekių“.

„Jos nedaro poveikio grūdų ar kitų maisto produktų prekybai tarp Rusijos ir trečiųjų šalių. O uosto embargas konkrečiai visiškai netaikomas žemės ūkio prekėms“, – pridūrė ji, pabrėždama būtinybę kovoti su Rusijos „dezinformacija“ apie maisto krizę. 

14:30 S. Lavrovas: Maskva pasirengusi garantuoti iš Ukrainos išplaukiančių laivų saugumą

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, trečiadienį lankydamasis Turkijoje tikino, kad Maskva yra pasirengusi garantuoti iš Ukrainos uostų išplaukiančių laivų saugumą, augant nerimui dėl Ukrainos uostuose blokuojamų grūdų. Turkijos, ir Rusijos atstovai dėl grūdų atblokavimo kalbėjosi be Ukrainos atstovų.

„Esame pasirengę užtikrinti iš Ukrainos uostų išplaukiančių laivų saugumą. Tai darytumėme bendradarbiaudami su kolegomis iš Turkijos“, – sakė S. Lavrovas per bendrą spaudos konferenciją su kolega turku Mevlutu Cavusoglu.

Išsamiau apie įvykusias derybas skaitykite čia.

14:23 Zaporižios regione po apšaudymų sužeistas žmogus

Rusija toliau apšaudo Zaporižios regioną – sužeistas vietos gyventojas, regione užfiksuota daugybė sugriovimų, pranešė regiono karinė administracija savo „Telegram“ kanale.

„Zaporižios srities gyvenvietės ir toliau kenčia nuo priešo apšaudymo. Orichive buvo sugadinta elektros tiekimo įranga, dėl to dauguma namų ilgą laiką liko be elektros, kai kurie dabar yra visiškai sugriauti“, – rašė administracija.

Kai kurie namai sudegė iki pamatų, kai kurie buvo iš dalies apgadinti. Taip pat per apšaudymą apgadintas Orichivo gyventojų kiemuose stovėjęs transportas.

Anot karinės administracijos, Rusijos kariai apšaudė Orichivo veterinarijos ligoninę.

14:13 Maskva grasina reaguosianti į prancūzų sprendimą drausti kelis propagandinius kanalus

Maskva reaguos į Prancūzijos sprendimą uždrausti kai kuriuos Rusijos televizijos kanalus, trečiadienį pareiškė Marija Zacharova, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai.

„Užsienio reikalų ministerija reaguos į tokius veiksmus, ir į tai bus atsakyta“, – sakė M. Zacharova žurnalistams, nepateikdama detalių.

VŽ primena, kad Rusija pirmadienį įspėjo JAV naujienų organizacijas, kad iš jų gali būti atimtos akreditacijos, jei nepasikeis rusų žurnalistų, dirbančių JAV situacija.

14:10 Italija: maisto krizė gali pražudyti milijonus žmonių

Milijonai žmonių gali mirti iš bado, jei Rusija neatlaisvins Ukrainos uostų Juodojoje jūroje, sako Luigi Di Maio, Italijos užsienio reikalų ministras.

„Grūdų eksporto blokavimas reiškia, kad milijonai vaikų, moterų ir vyrų taps įkaitais ir bus pasmerkti mirčiai“, – teigė L. Di Maio.

Anot jo, ateinančios kelios savaitės bus lemiamos, praneša BBC.

O  Abdallah Bou Habibas, Libano užsienio reikalų ministras, nurodė, kad kuro ir pagrindinių maisto produktų kainų augimas dar labiau gilina krizę jo šalyje.

„Karas Ukrainoje turi baigtis bet kokia kaina“, – sakė jis ir pridūrė, kad jeigu tai padaryti nepavyks, „suinteresuotos šalys turi patirti spaudimą, kad nedelsiant leistų saugiai eksportuoti grūdus ir kitas prekes“.

„Pasaulis nebegali ir toliau priklausyti nuo karinių krizių Europoje ar kituose pasaulio regionuose malonės“, – pareiškė A. Bou Habibas.

14:07 JT pagalbą Ukrainoje išvežioja pasitelkdama ir „Uber“

Jungtinių Tautų Pasaulio maisto programa (WFP) trečiadienį pranešė suvienijusi jėgas su pavėžėjimo ir maisto pristatymo paslaugų bendrove „Uber“ pagalbai Ukrainos urbanistiniuose rajonuose išvežioti.

Ten, kur negali važiuoti didesni sunkvežimiai, naudojantis specialiai sukurta „Uber“ platformos versija koordinuojamos, siunčiamos ir stebimos mažesnės transporto priemonės, nurodė WFP.

Pranešime nurodoma, kad taip jau vežiotas maistas Dnipre ir kad taip vežiojama pagalba Kyjive, Lvive, Vinycioje ir Černivciuose.

„Per šią platformą WFP gali savo maistą privežti arčiau žmonių, kuriems reikalinga jos pagalba, siuntinėti siuntinius įvairaus dydžio transporto priemonėmis, stebėti kiekvieną kelionę iki jos galutinio taško ir patvirtinti, kad siuntiniai saugiai pristatyti“, – sakoma pranešime.

Dara Khosrowshahi, „Uber“ vadovas, jame nurodė, kad kompanija leidžia nemokamai naudotis jos platforma.

„Naudodamasi mūsų technologija WFP dabar gali planuoti, siųsti, stebėti ir valdyti siuntinius lengvųjų automobilių ir nedidelių mikroautobusų tinklu, iki galutinių pristatymo taškų 100 km spinduliu nuo WFP sandėlių visoje šalyje“, – sakė jis.

13:57 G. Nausėda: Rusijos agresija suartino sąjungininkus

Rusijos agresija suartino sąjungininkus, tačiau toliau būtina stiprinti NATO gynybą, sako Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda.

Taip jis kalbėjo po trečiadienį vykusio susitikimo su Graikijos prezidente Katerina Sakellaropoulou.

„Artėjantis NATO viršūnių susitikimas Madride bus puiki proga Aljansui pademonstruoti ryžtą, stiprybę ir vienybę Rusijos agresijos akivaizdoje. Tai galime padaryti stiprindami savo gynybą, o ypač stiprindami rytinį NATO flangą. Tai yra ne tik šio regiono, bet ir viso Aljanso saugumo reikalas“, – Prezidentūros pranešime sakė G. Nausėda.

Jis pridūrė besitikintis Graikijos paramos svarstant šį klausimą šį mėnesį vyksiančiame NATO viršūnių susitikime.

13:45 Ukraina: Rusija dirbtinai kuria kliūtis, kad užvaldytų grūdų rinką ir šantažuotų Europą

Oleksijus Danilovas, Ukrainos Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos sekretorius, teigė, kad Rusija dirbtinai kuria kliūtis grūdų eksportui iš Ukrainos.

„Mūsų pozicija grūdų tiekimo klausimu yra paprasta: pirmiausia – saugumas“, – tviteryje rašė pareigūnas.

„Rusija dirbtinai kuria kliūtis, kad užvaldytų rinką ir šantažuotų Europą maisto trūkumu“, – tvirtino O. Danilovas.

13:27 Norvegija perdavė 22 savaeiges haubicas Ukrainai

Norvegija padovanojo Ukrainai 22 savaeiges haubicas Rusijos invazijai atremti, trečiadienį paskelbė Norvegijos Gynybos ministerija.

Bjornas Arildas Gramas, gynybos ministras, teigė, kad „karo įvykių eiga rodo būtinybę teikti sunkiąją ginkluotę ir artileriją“.

Norvegija perdavė M109 artilerijos sistemas, o savo arsenalą neseniai papildė artilerija iš Pietų Korėjos gamintojų, rašo CNN.

Ginkluotė perduota kartu su visa įranga, atsarginėmis dalimis ir amunicija. Ukrainos kariai jau yra apmokyti naudotis šiomis sistemomis po to, kai praėjo mokymų kursą Vokietijoje.

12:56 V. Putino patarėjas kalba apie ruošiamą Chersono aneksiją greitu metu

Rusijos prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Sergejus Kirijenko teigė, kad ruošiami planai įtraukti Chersono regioną į Rusijos sudėtį greit metu.

„Chersono regiono įtraukimas į Rusijos Federaciją bus pilnavertiškas, panašus į Krymo prisijungimą“, - sakė V. Putino administracijos vienas vadovų.

Tokius jo pasisakymus savo ataskaitoje išplatino Igoris Kastjukevičius, Rusijos Dūmos ir partijos „Vieningoji Rusija“ narys.

S. Kirijenko taip pat cituojamas sakant, kad Rusijos pasai netrukus bus pradėti dalinti regione visiems norintiems juos gauti, rašo BBC.

12:40 Turkija „teisėtais“ vadina Rusijos reikalavimus panaikinti sankcijas už grūdų eksportą

Turkijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad Rusija „teisėtai“ reikalauja panaikinti jai taikomas sankcijas mainais į Maskvos pagalbą siekiant išgabenti į pasaulio rinką Ukrainoje įstrigusias grūdų atsargas.

„Jeigu norime atverti tarptautinę rinką Ukrainos grūdams, kliūčių, trukdančių Rusijos eksportui, pašalinimą laikome teisėtu reikalavimu“, – Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sakė per bendrą spaudos konferenciją Ankaroje su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu.

12:22 Turkija teigia, kad JT grūdų išgabenimo planas yra priimtinas

Turkijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paskelbė, kad Jungtinių Tautų pasiūlytas planas atverti saugų koridorių Ukrainos grūdams išgabenti yra priimtinas, tačiau tam dar reikės papildomų pokalbių su kariaujančiomis pusėmis, kad šios užtikrintų laivų saugumą, rašo „Al Jazeera“.

Mevlutas Cavusoglu spaudos konferencijos Ankaroje metu, kad turėjo „vaisingų“ pokalbių su Rusijos kolega Sergejumi Lavrovu, kuris šiandien lankosi Turkijoje.

11:55 S. Haidajus: niekas neketina atiduoti Sjeverodonecko

Serhijus Haidajus, Ukrainos Luhansko apskrities administracijos vadas trečiadienį pareiškė, kad „niekas neketina atiduoti Sjeverodonecko“, nepaisant mieste verdančių įtemptų mūšių su priešo pajėgomis.

Savo „Telegram“ įraše jis teigė, kad kovojama dėl „kiekvieno colio“ miesto teritorijos ir kad Rusijos pajėgos yra užlaikytos savo pozicijose, bei niekaip negali prasiveržti, rašo BBC.

„Niekas neketina atiduoti miesto, net jei mūsų kariams tektų atsitraukti į labiau įtvirtintas pozicijas, nes miestas nuolatos apšaudomas. Tačiau tai nereikštų, kad miestas atiduodamas“, – trečiadienio rytą ukrainiečių televizijai sakė S. Haidajus.

11:43 I. Girkinas: ukrainiečiai pasistūmėjo į priekį Chersono-Mykolajivo kryptimi

Buvęs apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos (DLR) vadas Igoris Strelkovas-Girkinas pripažino, kad rusų pozicijos Chersono-Mykolajivo kryptimi pablogėjo – ukrainiečiai juos išstumia.

„Per paskutines kovas, nepaisant didelių nuostolių, priešui pavyko pasistūmėti kelis kilometrus į priekį“, – „Telegram“ kanale parašė Girkinas.

Jis taip pat teigia, kad Ukrainos pajėgos telkia savo puolimo grupes Černobajivkos ir Snihurivkos kryptimis.

10:55 Daugiau nei 1.000 ukrainiečių karių iš Mariupolio išgabenti į Rusiją

Daugiau nei 1.000 Ukrainos ginkluotųjų pajėgų narių, kurie pasidavė Rusijos pajėgoms Mariupolyje, buvo išgabenti į Rusiją „apklausoms“, pranešė valstybinė naujienų agentūra TASS.

„Per 1.000 žmonių iš „Azovstal“ buvo išvežti į Rusiją. Teisėsaugos pareigūnai dirba su jais“, – rašoma pranešime.

10:44 Baltijos šalių premjerai su NATO vadovu aptars regiono saugumą

Premjerė Ingrida Šimonytė ir jos Baltijos šalių kolegos trečiadienį dalyvaus nuotoliniame pokalbyje su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos ministrai pirmininkai aptars saugumo situaciją regione, NATO priešakinės gynybos ir atgrasymo stiprinimą Aljanso rytiniame flange, pagalbą Ukrainai tęsiantis Rusijos pradėtam karui, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

Baltijos šalys siekia, kad NATO viršūnių susitikime būtų apsispręsta šiose valstybėse dislokuotus NATO batalionus paversti brigadomis.

10:35 S. Lavrovas lankosi Turkijoje grūdų eksporto sąlygoms aptarti

Skambant neramiems perspėjimams dėl pasaulinio maisto stygiaus, iš dalies siejamo su karu Ukrainoje, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį planuoja susitikti Ankaroje su Turkijos diplomatijos vadovu Mevlutu Cavusoglu.

Per derybas visų pirma planuojama aptarti galimybes atverti saugų koridorių Ukrainoje dėl Rusijos vykdomos uostų blokados įstrigusiems grūdams išplukdyti.

10:06 Pasaulio bankas patvirtino 1,5 mlrd. USD paramą Ukrainai

Pasaulio banko vykdomųjų direktorių taryba patvirtino 1,49 mlrd. USD finansavimą Ukrainai pagal projektą „Parama viešosioms išlaidoms siekiant tvaraus viešojo administravimo“, pranešė bankas.

„Šio projekto lėšos bus naudojamos valstybės tarnautojų ir mokytojų atlyginimams išmokėti“, – paaiškinama pranešime.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

09:39 V. Zelenskis: Donbaso „didvyriška gynyba“ bus tęsiama nepaisant nepalankių aplinkybių

Rusijai paskelbus, kad jos pajėgos užėmė visus Ukrainos rytinio Sjeverodonecko miesto gyvenamuosius rajonus ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis pažadėjo, kad Donbaso regiono „didvyriška gynyba“ bus tęsiama, kad ir kokios nepalankios būtų aplinkybės.

Ukrainiečių pareigūnai vėliau pareiškė, kad Rusijos pajėgos Sjeverodonecko dar nekontroliuoja. V. Zelenskis vėlai antradienį paskelbtame įprastame vaizdo pranešime taip pat išlaikė ryžtingą toną.

Rusija antradienį paskelbė „visiškai išvadavusi“ miesto gyvenamuosius rajonus, bet Ukrainos pajėgos tebegina pramonės zoną ir aplinkines gyvenvietes.

„Absoliučiai didvyriška Donbaso gynyba tęsiasi, – sakė jis. – Okupantai nesitikėjo, kad mūsų kariuomenės pasipriešinimas bus toks stiprus.“

09:28 IBM nutraukia veiklą Rusijoje

Pirmaujanti pasaulyje kompiuterinių paslaugų teikėja – JAV korporacija „International Business Machines“ (IBM) – visiškai nutraukia savo veiklą Rusijoje ir pradėjo atleidinėti darbuotojus šioje šalyje.

Apie tai skelbia agentūra „Reuters“, remdamasi IBM generalinio direktoriaus Arvindo Krishnos laišku darbuotojams.

Agentūros duomenimis, šiame tarnybiniame laiške, išsiųstame praėjusią savaitę, teigiama, kad sprendimą visiškai nutraukti veiklą Rusijos paskatino tebesitęsianti šios šalies karinė agresija prieš Ukrainą.

JAV korporacija anksčiau skelbė planus stabdyti veiklą Rusijoje.

Pasak IBM atstovo spaudai, korporacija Rusijoje turi kelis šimtus darbuotojų, kuriems bus suteikta „tinkama parama“.

09:20 JAV laimėjo bylą dėl rusų oligarcho superjachtos arešto ir išplukdė ją iš Fidžio

JAV antradienį laimėjo teisinę kovą dėl su vienu rusų oligarchu siejamos superjachtos Fidžyje arešto ir iškart perėmė 325 mln. USD (303 mln. Eur) vertės laivą bei išplukdė jį iš pietinės Ramiojo vandenyno dalies.

Šis teismo sprendimas yra reikšminga pergalė Jungtinėms Valstijoms, susiduriančioms su kliūtimis bandant areštuoti Rusijos oligarchų turtą visame pasaulyje. Nors šias pastangas palankiai vertina daugelis karo Ukrainoje priešininkų, kai kuriais veiksmais išbandomos Amerikos jurisdikcijos užsienyje ribos.

Plačiau apie tai rašoma čia.

08:48 „Aeroflot“ planuoja skubų 3 mlrd. USD vertės akcijų platinimą lėšoms surinkti

Rusijos avialinijų kompanija „Aeroflot“ planuoja surengti skubų 185,2 mlrd. RUB (3 mlrd. USD) vertės akcijų platinimą, siekiant pritraukti lėšų kompanijos išlaikymui, Vakarų įvestoms sankcijoms smarkiai apribojus galimybes skolintis iš kitur.

Valstybės kontroliuojamos kompanijos valdyba nutarė išleisti 5,42 mlrd. naujų akcijų į rinką už 34,29 RUB už akciją (0,56 USD) kainą, rašo „Al Jazeera“.

Bendrovė taip pat ketina užsisakyti 300 naujų orlaivių iš „United Aircraft Corporation“ (UAC), kurios kontrolinį paketą valdo „Rostec“.

UAC yra 2006 metais prezidentiniu dekretu V. Putino įkurta bendrovė, jungianti visas didžiausias šalies kompanijas, besispecializuojančias aviacijos pramonėje. „Rostec“ yra valstybės kontroliuojama korporacija, skirta technologijų vystymo, gamybos ir eksporto plėtrai.

08:16 A. Merkel sako neturėjusi iliuzijų pakeisti Rusiją per prekybą

Duodama savo pirmąjį išsamų interviu nuo pasitraukimo iš politikos ir paklausta apie kritiką, kad politinis principas „pokyčiai per prekybą“, kurio atkakliai laikėsi kelios Vokietijos vyriausybės, iš tikrųjų nepasiteisino, A. Merkel sakė niekuomet neturėjusi iliuzijų, jog glaudūs prekybos ryšiai skatins Rusijoje demokratines reformas.

„Niekada negalvojau, kad Putinas pasikeis dėl prekybos“, – tvirtino ji. Visgi nesugebant pasiekti politinio suartėjimo „palaikyti tam tikrus ekonominius ryšius yra protinga“, pridūrė A. Merkel.

Vadovaujant A. Merkel Vokietija tapo itin priklausoma nuo rusiškų energijos išteklių importo. Ji ilgą laiką kėlė apmaudą sąjungininkams Vakaruose, remdama kontroversišką dujotiekio projektą „Nord Stream 2“, turėjusį padvigubinti Rusijos dujų tiekimo Vokietijai pajėgumus.

07:30 Karo studijų institutas: Rusija nepasiekė jokio teritorinio progreso antradienį

Rusijos pajėgos tęsia savo intensyvius karinius veiksmus rytų Ukrainoje, tačiau nepasiekė jokių patvirtintų teritorinių laimėjimų antradienį, vertina JAV įsikūręs Karo studijų institutas.

Rusų pajėgoms greičiausiai pavyko atsikovoti didžiąją dalį Sjeverodonecko, tačiau tiksli situacija ant žemės ten lieka neaiški, insituto ataskaitą cituoja „Al Jazeera“.

„Rusijos pajėgos papildomai perdislokuotos į rytus nuo Bachmuto, kad atnaujintų puolimą ir perimtų svarbaus greitkelio į Lysyčianską kontrolę ir tokiu būdų atkirstų ukrainiečių logistiką ir komunikaciją rytuose", – rašoma instituto ataskaitoje.

Taip pat manoma, kad dalis rusų pajėgų iš Zaporižios regiono yra permetami arčiau Chersono, kur Ukraina vykdė nedideles kontratakas ir artėjo prie miesto.

07:06 Prie Baltarusijos ambasados – profsąjungų piketas

Prie Baltarusijos ambasados Vilniuje Lietuvos profesinės sąjungos rengia piketą palaikyti suimtus kolegas.

Šia akcija norima išreikšti protestą prieš demokratinių Baltarusijos profesinių sąjungų persekiojimą, pranešė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija. „Tai tarptautinė akcija, kurią inicijuoja Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija“, – nurodoma pranešime.

Balandžio 19 dieną buvo suimti Baltarusijos profesinių sąjungų kongreso vadovai, įskaitant pirmininką Aleksandrą Jarašuką, viceprezidentą Siarhejų Antusevičių, Metalo pramonės darbuotojų laisvosios profesinės sąjungos pirmininką Aleksandrą Bukhvostau, Baltarusijos laisvosios profesinės sąjungos pirmininką Mikalajų Šarakhą ir kt.

Gegužės 13 dieną suimtas Baltarusijos nepriklausomos kalnakasių ir chemijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Maksimas Pazniakovas.

Dalis jų dar yra areštinėse, kitų likimas nežinomas, tik keletas buvo paleisti.

Anot konfederacijos pranešimo, taip pat Minske atliktos kratos profesinių sąjungų būstinėse, lyderių namuose, paimti net asmeniniai kompiuteriai, banko kortelės, asmens dokumentai, užsienio mobiliojo ryšio operatorių SIM kortelės ir profesinių sąjungų atributika.

„Manoma, kad Baltarusijos saugumo struktūros šių veiksmų ėmėsi po to, kai nepriklausomos profesinės sąjungos sukritikavo Aliaksandro Lukašenkos ir Vladimiro Putino veiksmus Ukrainoje“, – teigiama pranešime.

07:01 Rusija grąžino Ukrainai 210 žuvusių Mariupolio gynėjų kūnus

Ukrainos karinės žvalgybos agentūra antradienį pranešė, kad Rusija iki šiol grąžino 210 ukrainiečių karių, žuvusių ginant pietrytinį Mariupolio uostamiestį, kūnus.

Agentūra nurodė, kad dauguma grąžintų palaikų yra kovotojų, žuvusių per kautynes paskutinėje Ukrainos pajėgų tvirtovėje – metalurgijos įmonėje „Azovstal“, kūnai.

Ukrainiečių karinė žvalgyba nepranešė, kiek dar ukrainiečių karių kūnų gali būti likę šios gamyklos griuvėsiuose.

06:44 A. Merkel: nėra už ką atsiprašyti

Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel gynė savo sprendimus tvarkantis su Vladimiro Putino Rusija pirmajame išsamiame interviu nuo tada, kai paliko kanclerės postą, rašo BBC.

Ji teigia „neturinti už ką atsiprašyti“, kalbant apie  savo veiksmus po Rusijos Krymo aneksijos 2014 metais, kai ji palaikė tarptautinės bendruomenės sankcijas.

Ji taip pat gynė savo poziciją Ukrainos narystės NATO klausimu, kai Vokietija 2008 blokavo šalies narystės siekius.

A. Merkel pastaruoju metu sulaukia nemažai kritikos dėl savo sprendimo palaiminti dujotiekį „Nord Stream 2“ 2015 metais, praėjus vos vieneriems metamas nuo Rusijos agresijos 2014 metais.

Buvusi kanclerė teigė, kad Europos šalys negali ignoruoti vienos kitų. „Turime rasti būdų kaip egzistuoti kartu nepaisant visų mūsų skirtumų“, – sakė ji.

Rusijos invaziją į Ukrainą ji pavadino ne tik „nepriimtina“, bet ir „didžiule klaida Rusijai“, kalbėdama interviu Vokietijos transliuotojui ARD.

06:32 Vyriausybė tarsis dėl Lietuvos prisijungimo prie NATO Inovacijų fondo

Vyriausybė trečiadienį pasitarime tarsis dėl Lietuvos prisijungimo prie NATO Inovacijų fondo.

Vyriausybės kanceliarijos teigimu, Ekonomikos ir inovacijų ministerija būtų NATO Inovacijų fondo ir Gynybos inovacijų akceleratoriaus Šiaurės Atlanto regionui koordinuojančia institucija. Tuo metu „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) atstovautų Lietuvai fondo veikloje.

Pernai birželį NATO viršūnių susitikime Briuselyje buvo patvirtintas sprendimas iki 2022 metų Madrido viršūnių susitikimo įsteigti Gynybos inovacijų akceleratorių Šiaurės Atlanto regionui, kuriame dalyvauja visos NATO narės, ir savanorišką investicinį Inovacijų fondą. Jie pradės veikti 2023 metais.

Lietuva dalyvavo derybose dėl prisijungimo prie fondo, kuriose nuspręsti pagrindiniai veikimo principai: numatoma trukmė – 15 metų (su galimybe tris kartus pratęsti po vienerius metus), investavimo laikotarpis – aštuoneri metai.

Taip pat nuspręsta, kad 60% įnašo šalys moka vienodą dydį, o 40% – pagal kiekvienos šalies BVP. Lietuvos įnašas į NATO Inovacijų fondą per visą laikotarpį sudarytų 30,26 mln. Eur.

06:30 V. Zelenskis: aklavietė kare su Rusija – nepriimtina

Padėtis, kai nei Rusija, nei Kyjivas neįstengtų laimėti karo Ukrainoje, „nėra išeitis“, ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį sakė interviu Jungtinės Karalystės dienraščiui „Financial Times“ ir dar kartą paragino kitas šalis teikti pagalbą jo vyriausybei.

Ukrainos pajėgoms įnirtingai priešinantis įsiveržusiai Rusijos kariuomenei dalyje šalies teritorijų susiklostė pato situacija. Pastaruoju metu Maskva sutelkė pastangas užimti daugiau teritorijų Ukrainos rytuose.

„Pergalė turi būti pasiekta mūšio lauke“, – sakė V. Zelenskis ir dar kartą paragino Vakarų valstybes teikti karinę paramą Ukrainai.

„Nusileidžiame pagal turimos technikos kiekį ir todėl nesame pajėgūs atakuoti, – aiškino prezidentas. – Patirsime vis daugiau nuostolių, o žmonės yra mano prioritetas.“

Paklaustas, ką Ukraina laikytų pergale, V. Zelenskis sakė, jog jeigu jo vyriausybė vėl kontroliuotų teritoriją, kurią kontroliavo iki Rusijos invazijos pradžios vasario 24-ąją, tai būtų „rimta laikina pergalė“.

Vis dėlto jis pažymėjo, kad Kyjivas sieks „visiškai deokupuoti visą mūsų teritoriją“.

06:29 Zaporižios regiono gyventojams rusiški pasai bus išduodami nuo birželio 12-os

Zaporižios regiono gyventojams rusiški pasai bus išduodami nuo birželio 12-os dienos, skelbia Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

Kiek anksčiau pranešta, kad pasų dalijimo punktai bus atidaryti Berdianske, Enerhodare ir kitose okupuotose Zaporižios regiono vietose.

Kaip teigė Galina Dalinčenko, laikinai okupacinių Rusijos pajėgų paskirta Melitopolio administracijos vadovė, regionas taip pat ruošiasi referendumui, rašo „Meduza“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Filantropas, mąstantis ne iki lubų, o iki dangaus Premium

Su Klemencu Agentu, verslininku ir mecenatu, susitarėme pasikalbėti vos Rusijai klastingai užpuolus Ukrainą.

Verslo klasė
2022.06.24
JAV Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, panaikinantį moterų teisę į abortus 10

JAV Aukščiausiasis Teismas penktadienį panaikino moterų teisę į abortus priimdamas istorinį sprendimą,...

Verslo aplinka
2022.06.24
Naujo migrantų centro Pabradėje statybos kaina išaugo iki 9 mln. Eur

Naujo migrantų centro Pabradėje statybos rangovo konkursą trečią kartą skelbianti Valstybės sienos apsaugos...

Statyba ir NT
2022.06.24
V. Zelenskis: darykite spaudimą visiems žinomiems politikams, kad jie padėtų atkurti taiką Ukrainoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį kreipėsi į Glastonberio muzikos festivalio dalyvius...

Verslo aplinka
2022.06.24
BRICS šalys paragino surengti Maskvos ir Kyjivo derybas

Pekine pasibaigus dvi dienas trukusiam virtualiam viršūnių susitikimui, surengtam tęsiantis Rusijos pradėtam...

Verslo aplinka
2022.06.24
ES lyderiai tariasi dėl infliacijos ir energijos kainų, tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje 1

Europos Sąjungos (ES) lyderiai, ankstesnę dieną nutarę suteikti kandidačių įstoti į bloką statusą Ukrainai ir...

Verslo aplinka
2022.06.24
Kremlius: kandidatės statuso suteikimas Ukrainai yra ES „vidaus reikalas“

Kremlius pareiškė, kad Europos Sąjungos (ES) sprendimas oficialiai suteikti provakarietiškai Ukrainai, šiuo...

Verslo aplinka
2022.06.24
Bulgarijos parlamentas pritarė siūlymui atšaukti veto deryboms dėl Makedonijos narystės ES

Bulgarijos parlamentas penktadienį pritarė siūlymui, kad Sofija nebeblokuotų derybų dėl Šiaurės Makedonijos...

Verslo aplinka
2022.06.24
Žemės drebėjimo Afganistane aukų skaičius pasiekė 1.150, sužeistųjų – 1.600

Afganistane birželio 22 d. įvykusio katastrofiško žemės drebėjimo aukų skaičius pasiekė 1.150, rodo...

Verslo aplinka
2022.06.24
Pasieniečių automatiniai ginklai neatitinka NATO standartų, amunicijos atnaujinimui reikėtų 20 mln. Eur 10

Dauguma pasieniečių automatinių ginklų neatitinka NATO standartų, pareigūnams taip pat trūksta neperšaunamų...

Verslo aplinka
2022.06.24
Infliacijai kandant padidėjo Europos Komisijos darbuotojų atlyginimai 1

Europoje siaučiant infliacijai, Europos Komisijos (EK) darbuotojams buvo automatiškai padidintas atlyginimas.

Verslo aplinka
2022.06.24
A. Sagatauskas. Verslo pasitraukimo iš Rusijos pamokos

Po Rusijos inicijuotos karinės invazijos Ukrainoje per pastaruosius kelis mėnesius iš Rusijos rinkos...

Nuomonės
2022.06.24
Sakartvelo prezidentė: esame pasirengę ryžtingai dirbti 6

ES lyderiams nusprendus atidėti kandidatės į Bendriją statuso suteikimą Tbilisiui, Sakartvelas ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2022.06.24
JK premjero B. Johnsono partija pralaimėjo dvejus papildomus rinkimus

Sunkioje padėtyje atsidūrusio Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono valdančioji Konservatorių partija...

Verslo aplinka
2022.06.24
Vokietijoje pradėtas tyrimas dėl „Google Maps“ antikonkurencinės praktikos

Vokietijos Konkurencijos priežiūros tarnyba antradienį pranešė pradėjusi tyrimą „Google Maps“ atžvilgiu dėl...

Inovacijos
2022.06.24
BRICS forume – V. Putinas prie bendro stalo, bet visiškai priimtas nebus Premium

Kremlius pareiškė, kad dėl Vakarų sankcijų Maskva perorientuoja savo prekybą ir naftos eksportą į BRICS...

Verslo aplinka
2022.06.24
ES lyderiai sutarė dėl kandidatės į Bendriją statuso suteikimo Ukrainai ir Moldovai 1

Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiai ketvirtadienį sutarė dėl kandidatės į Bendriją statuso suteikimo...

Verslo aplinka
2022.06.23
JAV Aukščiausiasis Teismas: amerikiečiai turi teisę nešiotis šaunamuosius ginklus viešumoje 6

Ketvirtadienį JAV Aukščiausiasis Teismas paskelbė nusprendęs, kad amerikiečiai turi fundamentalią teisę...

Verslo aplinka
2022.06.23
V. Putinas BRICS šalis kviečia bendradarbiauti esą „savanaudiškų Vakarų veiksmų“ akivaizdoje

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį paragino Brazilijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos...

Verslo aplinka
2022.06.23
G. Nausėda: EK patikslins sankcijų įgyvendinimą dėl Kaliningrado tranzito 12

Europos Komisija (EK) patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2022.06.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku