Ukraina mano, kad jei rusams nepavyks užimti Severodonecko iki savaitės galo, jiems nepakaks pajėgų miestui perimti

Publikuota: 2022-05-25
Atnaujinta 2022-05-25 21:58
  • G. Sorosas pareiškė, kad Rusijos karas Ukrainoje gali būti Trečiojo pasaulinio karo pradžia, todėl Vakarams būtina nugalėti V. Putino pajėgas.
  • EK pirmininkė sako, kad Rusija, veikdama taip pat kaip ir energetikos sektoriuje, maisto tiekimą naudoja kaip ginklą, turintį pasaulinių pasekmių.
  • Reaguodamas į rusų pareiškimą, kad jie tariamai sąmoningai lėtina puolamuosius veiksmus, V. Zelenskis tai pavadino apgailėtinu ir neadekvačiu melu.
  • Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams.

Antradienio įvykius galite rasti čia.

[infogram id="b1612dbb-6c8c-4603-b9da-afb27af8e6cf" prefix="udD" format="interactive" title="2022-05-24: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Trečiadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame įvykius Ukrainoje kartu sekti rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:55 S. Gaidai: Ukraina kontroliuoja 5% Luhansko regiono

Ukrainos Luhansko regiono karinės administracijos vadas Siarhėjus Gaidai teigė, kad Ukrainos pajėgos kontroliuoja apie 5% regiono teritorijos. Manoma, kad pačiame regione šiuo metu yra 40.000 civilių, kurie atsisako evakuotis, S. Gaidai cituoja „Meduza“.

Anot jo, antradienį rusų pajėgos greitkelyje Lysyčianskas-Bachmutas pradėjo steigti patikros punktus. Taip pat teigiama, kad Severodoneckas šiuo metu nėra pilnai apsuptas priešo pajėgų.

21:31 Ukraina pasmerkė Rusijos ketinimus dėl pasų išdavimo supaprastinimo

Ukrainos užsienio reikalų ministerija sukritikavo Rusijos ketinimus lengvinti pasų išdavimo tvarką okupuotų pietinių ir rytinių regionų gyventojams.

„Nelegali pasportizacija Chersono ir Zaporižios apskrityse, kaip ir Kryme bei laikinai okupuotose Donecko ir Luhansko regionuose yra grubus Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimas“, - rašoma Ukrainos URM išplatintame pranešime, kurį cituoja CNN.

21:03 Turkija vėl pagrasino paralyžiuoti Suomijos ir Švedijos priėmimą į NATO

Turkija trečiadienį pareiškė, kad Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO procesas bus paralyžiuotas, jeigu šios Šiaurės šalys nesiims veiksmų dėl Ankaros išsakytų nuogąstavimų dėl saugumo.

„Labai aiškiai perdavėme savo žinią, kad šis procesas nejudės į priekį, kol nebus išspręsti Turkijos nuogąstavimai dėl saugumo – konkrečiais žingsniais ir per aiškų laiko tarpą“, – Turkijos prezidentūros atstovas Ibrahimas Kalinas sakė žurnalistams po susitikimo Ankaroje su Švedijos ir Suomijos delegacijomis.

„Jie mums sakė suprantantys Turkijos susirūpinimą dėl saugumo, bet žiūrėsime, kokių žingsnių jie imsis“, – sakė I. Kalinas ir pridūrė, kad dialogas bus tęsiamas.

I. Kalinas trečiadienį sakė įžvelgęs „teigiamą“ požiūrį dėl galimybės panaikinti sankcijas Turkijos gynybos pramonei.

„Nemanome, kad sąjungininkams dera taikyti sankcijas vieni kitiems. Tai silpnina aljansą ir džiugina priešus“, – pažymėjo jis.

20:39 I. Šimonytė perspėja Vakarų politikus santykiuose su Rusija nelipti ant to paties grėblio

Premjerė Ingrida Šimonytė perspėja Vakarų politikus santykiuose su Rusija nelipti „ant to paties grėblio“ ir nešvelninti sankcijų, įvestų Maskvai po invazijos į Ukrainą.

Taip ji trečiadienį teigė interviu delfi.lt komentuodama užstrigusias Europos Sąjungos (ES) derybas dėl šeštojo sankcijų paketo Rusijai bei Pasaulio ekonomikos forume Davose buvusio JAV valstybės sekretoriaus Henry Kissingerio nuskambėjusį pasisakymą, jog Ukraina dalį teritorijos turi atiduoti Rusijai. 

„Jeigu Vakarai dar kartą užlips ant to paties grėblio, tas grėblys dar kartą trenks per fizionomiją ir tai tikrai nebus šitos istorijos pabaiga“, – kalbėjo premjerė. 

Pasak jos, atskiri politikai įsivaizduoja, kad situaciją Ukrainoje galima išspręsti ne mūšio lauke.

„Neramina tie dalykai, bet kol kas žiūriu į tai kaip į atskirų Europos politikų wishful thinking (norais paremtą mąstymą – VŽ) – nežinia iš kokių paskatų kylantį įsivaizdavimą, kad kažkaip gali ta situacija išsispręsti ne mūšio lauke“, – sakė I. Šimonytė. 

20:12 D. Kuleba Davose ragina Vakarus „užraukti rusišką eksportą“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį paragino Vakarus „užraukti rusišką eksportą“ dėl Maskvos invazijos į jo šalį, prašydamas pasaulio nefinansuoti Kremliaus „karo mašinos“.

„Mano žinia labai paprasta: užraukite rusišką ekspertą“, – Pasaulio ekonomikos forume kalbėjo D. Kuleba.

„Nebepirkite iš Rusijos. Neleiskite jai uždirbti pinigų, kuriuos ji gali investuoti į karo mašiną, naikinančią, žudančią, žaginančią ir kankinančią žmones Ukrainoje“, – pridūrė ministras.

Plačiau apie tai rašoma čia.

19:56 A. Dulkys išreiškė susirūpinimą sveikatos priežiūros krize Ukrainoje

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys susitikime su perrinktu Pasaulio sveikatos organizacijos vadovu Tedrosu Adhanomu Ghebreyesusu išreiškė susirūpinimą karo sukelta sveikatos priežiūros krize Ukrainoje. 

„Lietuva yra itin susirūpinusi dabartine sveikatos priežiūros krize Ukrainoje, kurią sukėlė Rusijos veiksmai. Norime atkreipti visų pasaulio valstybių, dalyvaujančių Pasaulio sveikatos asamblėjoje, dėmesį į Ukrainoje vykstančius nusikaltimus prieš pamatines žmogaus teises, į kasdien vykdomus tarptautinės teisės pažeidimus“, – susitikimo metu teigė Pasaulio sveikatos asamblėjoje dalyvaujantis A. Dulkys.

19:40 Charkivo regione 2 žmonės žuvo per bombardavimą

Charkivo regione, Balakliyjos miestelyje, du žmonės žuvo per apšaudymą, pranešė Natalija Popova, Charkivo regiono administracijos vadovė.

Miestelis yra netoli į šiaurę nuo Iziumo, kurį yra užėmę rusų kariai.

19:37 D. Kuleba: NATO nieko nedaro Rusijai sustabdyti

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį apkaltino NATO kaip organizaciją „tiesiogine prasme nieko nedarant“ dėl Rusijos įsiveržimo į jo šalį, bet pagyrė Europos Sąjungą už „revoliucingus“ sprendimus paremti Kyjivą.

„NATO aljansas, kaip institucija yra visiškai nusišalinusi ir tiesiogine prasme nieko nedaro. Apgailestauju, kad turiu tai pasakyti“, – D. Kuleba sakė per Pasaulio ekonomikos forumą (PEF) Šveicarijos kalnų kurorte Davose.

Tačiau Ukrainos diplomatijos vadovas gyrė Briuselį už „revoliucingus, novatoriškus sprendimus, net jeigu jie patys nesitikėjo jų priimti“.

19:28 V. Čmilytė-Nielsen: pasaulis privalo tęsti Rusijos spaudimą ir izoliaciją

Pasaulis privalo tęsti Rusijos izoliacijos ir spaudimo politiką, susitikime su JAV Kongreso narių delegacija trečiadienį teigė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. 

Jos teigimu, Europos ir pasaulio saugumo architektūrai vis dar išlieka didelė grėsme, kurią dar labiau didina kalbos apie nuolaidas Rusijai ar siūlymai karo problemas spręsti Ukrainos sąskaita, be to, svarbu ir toliau ginkluoti Ukrainą. 

„Pasaulis negali leisti įsigalėti tokiam požiūriui. Norėdami stabdyti Rusijos agresiją, privalome tęsti sankcijų, kurios tik dabar pradeda duoti efektą, izoliacijos ir spaudimo politiką. Be to, svarbu ginkluoti Ukrainą ir visomis išgalėmis padėti jai laimėti, nes ji šiandien gina demokratiją, vakarietiškas vertybes ir Europos saugumą“, – pranešime spaudai sakė V. Čmilytė-Nielsen.

19:16 Šveicarija padės Ukrainai konfiskuoti šalyje įšaldytą V. Janukovyčiaus bendražygio turtą

Šveicarijos vyriausybė trečiadienį pareiškė pradėsianti daugiau nei 100 milijonų frankų (98 mln. Eur) turto konfiskavimo iš buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus artimo bendražygio procedūrą.

Šveicarijos valdančioji Federalinė taryba pareiškė teikianti paramą Ukrainai, nes bandydamas konfiskuoti lėšas Kyjivas susiduria su „tam tikrais sunkumais“. Šią procedūrą apsunkina karas.

Tačiau taryba patikino, kad šis žingsnis nesusijęs su šiais metais Rusijai įvestomis sankcijomis.

Šveicarijos vyriausybė nurodė, kad V. Janukovyčiaus bendražygio Jurijaus Ivanjuščenkos bei jo šeimos narių turtas Šveicarijoje buvo įšaldytas po Kremliui palankaus ukrainiečių prezidento nuvertimo 2014 metais. Sprendimą dėl turto konfiskavimo turės priimti Šveicarijos federalinis teismas. Jei teismas leis konfiskuoti minėtas lėšas, jos bus sugrąžintos Ukrainai.

18:56 V. Putinas ligoninėje aplankė Ukrainoje sužeistus karius

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį susitiko su kariais, sužeistais per Maskvos karinę kampaniją Ukrainoje, ir liaupsino juos kaip didvyrius per pirmąjį tokį vizitą nuo vasario 24-osiops, kai Kremliaus vadovas pasiuntė pajėgas į provakarietišką šalį.

Remiantis televizijos „Rossija 24“ reportažu, baltą mediko chalatą vilkėjęs V. Putinas kalbėjosi su kariškiais Maskvos Mandrykos karinėje ligoninėje.

Po susitikimo su sužeistaisiais V. Putinas per televiziją transliuotame susitikime su vyriausybės pareigūnais pareiškė: „Tai žmonės, rizikuojantys savo sveikata ir gyvybe dėl Donbaso žmonių ir vaikų, dėl Rusijos. Visi jie yra didvyriai.“

Kovo 25 dieną Maskva paskelbė, kad nuo įsiveržimo į Ukrainą pradžios vasario pabaigoje žuvo 1.351 karys, o dar 3.825 nukentėjo. Nuo to laiko valdžia naujesnių skaičių nepateikė.

Mikhailo Metzelio („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.
Mikhailo Metzelio („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.

18:28 Rusų puolimas Lymane atremtas

Ukrainos gynybos ministerijos vertinimu Rusijos pajėgos meta didžiules pajėgas Lymano miesto Donecko regione užėmimui, tačiau Ukrainos gynėjai vis dar laikosi mieste.

Ministerijos atstovas spaudai Oleksandras Motuzianikas teigė, kad bandymai užimti miestą nebuvo sėkmingi. Trečiadienį socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašai su rusų pajėgomis, esančiomis atpažįstamose vietose kiek į šiaurę nuo Lymano, rašo CNN.

Lymane yra svarbi geležinkelio jung

tis ir jei rusams pavyktų jį užimti, iškiltų grėsmė netoli esančiam Slovianskui.

17:45 Prie Severodonecko tęsiasi intensyvūs mūšiai, žuvo 6 civiliai

Ukrainos prezidentūra trečiadienį skelbia, kad prie Severodonecko toliau verda itin intensyvios kovos su Rusijos pajėgomis, bandančiomis užimti šį labiausiai į rytus nutolusi Ukrainos kontroliuojamą miestą.

Užvaldę Severodonecką ir Lysyčianską rusai bus perėmę visą Luhansko apskrities kontrolę. Prezidentūros išplatintame pranešime cituojamas Luhansko regiono karinės administracijos vadas Siarhejus Gaidai, anot kurio bombardavimas mieste padidėjo „eksponentiškai“.

Skelbiama, kad suintensyvėjus kovoms 6 civiliai žuvo, dar 8 buvo sužeisti.

„Rusų kariai yra labai arti, jie jau gali apšaudyti mus mortyromis. Kovos vakar vyko priemiesčiuose. Rusų pajėgos yra permetamos čia iš aplinkinių regionų – Charkivo, Mariupolio, net Donecko, kad Luhansko frontas būtų pralaužtas“, – sakė S. Gaidai.

Jo teigimu, „jei rusams nepavyks pasiekti pergalės iki šeštadienio-sekmadienio, jiems pritrūks jėgų miestui užimti ir situacija stabilizuosis“.

17:13 Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie išimties, leidusios Maskvai atlikti mokėjimus Rusijoje laikomais JAV doleriais, panaikinimą.

JAV iždas antradienį nurodė panaikinantis išlygą, leidusią laviruoti tarp drastiškų finansinių sankcijų, įvestų Maskvai po jos invazijos į Ukrainą, artindamas Rusiją prie įsipareigojimų nevykdymo.

„Atsižvelgiant į tai, kad dėl atsisakymo pratęsti šią licenciją nebegalima toliau aptarnauti vyriausybės užsienio skolos JAV doleriais, mokėjimai bus atliekami Rusijos valiuta“, – sakoma Rusijos finansų ministerijos pranešime, padarytame socialiniame tinkle „Telegram“.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

16:44 Iš Ukrainos grįžo pirmoji karo nusikaltimų tyrime dalyvavusi pareigūnų grupė

Iš Ukrainos grįžo pirmoji Lietuvos pareigūnų grupė, dalyvavusi tiriant karo nusikaltimus šioje šalyje.

Kaip pranešė Generalinė prokuratūra, Lietuvos prokuratūros, policijos, kriminalistinių tyrimų centro ir teismo medicinos tarnybos atstovai su Ukrainos pareigūnais keliavo į įvykių vietas, dalyvavo ekshumuojant žuvusiuosius, fiksuojant sugriautus daugiabučius, maldos namus, remonto dirbtuves ir kitus civilius objektus.

Lietuvos pareigūnai taip pat apžiūrinėjo sprogimų vietas, paliktą karinę techniką, nesprogusias aviacines bombas ir kitus sprogmenis, padėjo nustatant nukentėjusius asmenis, įvykių liudytojus, dalyvavo jų apklausose. 

16:29 Rusija Italijos taikos planą pavadino „fantazijomis“

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova Italijos pasiūlytą taikos planą pavadino „fantazijomis“, skelbia „Reuters“.

Praėjusią savaitę Italijos premjeras Luigi Di Maio išdėstė plataus pobūdžio gaires taikos planui, kurį jis aptarė su Jungtinių Tautų Generaliniu sekretoriumi Antonio Guteressu vizito Niujorke metu.

Planas apimtų tokias tarptautines organizacijas, kaip ES, JT ir ESBO, kurios užtikrintų paliaubų laikymąsi atskiruose regionuose.

M. Zacharova atkirto, kad „negalima viena ranka tiekti ginkluotę Ukrainai, o kita mojuoti taikos planais“. „Jei jie tikisi, kad Rusijos Federacija priims kokį nors Vakarų planą, jie dar nieko nesuprato“, – sakė M. Zacharova.

16:22 ES siekia įgaliojimų, apsunkinančių galimybes apeiti sankcijas

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiūlė naujas taisykles, kurios apsunkintų Rusijos oligarchų galimybes apeiti sankcijas ir sudarytų sąlygas konfiskuoti jų turtą, kad iš jo būtų galima finansuoti karo draskomos Ukrainos atstatymą.

„Kol Rusijos agresija Ukrainoje tęsiasi, svarbiausia, kad ES ribojamosios priemonės būtų visiškai įgyvendinamos, o šių priemonių pažeidinėjimas negalėtų atsipirkti. Šiandienos pasiūlymais siekiama užtikrinti, kad ribojamąsias priemones pažeidusių asmenų ir subjektų turtas ateityje galėtų būti veiksmingai konfiskuojamas“, – sakoma Europos Komisijos (EK) pareiškime.

Plačiau apie tai rašoma čia.

15:51 Rusija: Mariupolio uostas – išminuotas

Rusijos pajėgų neseniai okupuoto Mariupolio uostas buvo išminuotas ir greitu metu pradės vėl veikti, skelbia Rusijos gynybos ministerija.

Ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas teigė, kad išvalymo darbai jau pilnai užbaigti, rašo BBC. Teigiama, kad pašalinta apie 12.000 sprogmenų.

15:28 „Eurovizijos“ nugalėtojai aukcione parduos trofėjų kariams paremti

„Eurovizijos“ dainų konkursą laimėjęs folk ir repo stiliaus kolektyvas „Kalush Orchesta“ savo „Instagram“ paskyroje paskelbė, jog ketina parduoti laimėtą trofėjų aukcione, o surinktus pinigus atiduoti Ukrainos kariuomenei.

Olehas Psiukas, kolektyvo lyderis, taip pat teigia pridėsiantis savo išskirtiniu bruožu tapusia rožinę žvejo kepuraitę.

Grupė kiek anksčiau jau paskelbė, kad ketina surengti turą po Europą, kurio metu surinktas lėšas taip pat perduos ginkluotosioms pajėgoms.

15:11 EVT pirmininkas įsitikinęs, kad ES sutars dėl rusiškos naftos embargo

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis trečiadienį pareiškė esąs tikras, kad Europos Sąjunga iki kitą savaitę vyksiančio viršūnių susitikimo pasieks susitarimą dėl rusiškos naftos embargo, kuriam įnirtingai priešinasi Vengrija. 

„Vis dar esu įsitikinęs, kad mums pavyks išspręsti šį klausimą iki Europos Vadovų Tarybos susitikimo ", – sakė Ch. Michelis per bendrą spaudos konferenciją Stokholme su Švedijos ministre pirmininke Magdalena Andersson. 

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas kol kas priešinasi  gegužės pradžioje Europos Komisijos pateiktam siūlymui uždrausti rusiškos naftos importą.

14:55 M. Andersson: Švedija nefinansuoja ir neapginkluoja teroristinių organizacijų

Švedija nefinansuoja ir neapginkluoja teroristinių organizacijų, trečiadienį pareiškė ministrė pirmininkė Magdalena Andersson, turėdama galvoje Turkijos nepritarimą šalies narystei NATO dėl kaltinimų parama kurdų kovotojų grupuotėms.  

„Mes, žinoma, nesiunčiame teroristinėms organizacijoms pinigų ir jokių ginklų“, – Stokholme surengtoje spaudos konferencijoje sakė M. Andersson, švedų ir suomių delegacijoms trečiadienį pradėjus diskusijas su Ankara. 

14:40 Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams

Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono sričių gyventojai galės įgyti Rusijos pilietybę „supaprastinta“ tvarka, sakoma trečiadienį paskelbtame Kremliaus įsake.

Pietinė Chersono sritis šio metu visiškai kontroliuojama Rusijos pajėgų, taip pat užėmusių dalį pietryrinės Zaporižios srities.

14:22 Buvęs britų generolas: ateinančiais mėnesiais situacija gali įstrigti

Buvęs Jungtinės Karalystės kariuomenės generolas, Seras Richardas Barronsas teigė, kad ateinančiais mėnesiais situacija Ukrainos rytuose gali pasiekti tokią fazę, kad abi pusės bus įstrigusios, o kaip situacija klostys po to, nuspėti labai sudėtinga.

Anot jo, fronte vis dar pastebimas rusų pajėgų judėjimas į priekį, rašo BBC. Generolo vertinimu, padėtis kulminaciją galėtų pasiekti vasarą, užimant Kramatorsko miestą.

„Ko mes nežinome – ar tai bus puolimo pabaiga“, – R. Barronsas sakė BBC.

Tada galbūt būtų tariamasi dėl teritorijų, arba po tam tikros pauzės pajėgų sutelkimui besiginančioji pusė galėtų bandyti atsiimti prarastas teritorijas.

14:11 Lietuva įsitraukia į Tarptautinio Teisingumo Teismo bylą dėl Rusijos karo Ukrainoje

Lietuva įsitraukia į Tarptautinio Teisingumo Teismo bylą dėl Rusijos karo Ukrainoje, trečiadienį nusprendė Vyriausybė. Šaliai šioje byloje atstovauti įgaliota Teisingumo ministerija.

„Rusija kartu su Baltarusijos pagalba iki šiol vykdo karo veiksmus ir jie nesustoja, kasdien įvykdydamos naujus nusikaltimus“, – pasitarime sakė teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.

Anot jos, byla Tarptautiniame Teisingumo Teisme nagrinėjama pagal Kyjivo pareiškimą.

„Ukraina byloje teigia, kad Rusija negali pateisinti savo karinių veiksmų, remdamasi melagingais teiginiais apie Ukrainos valdžios vykdytą genocidą Luhansko ir Donecko srityse. O, pradėjusi karinius veiksmus, pati Rusija vykdo genocidą“, – kalbėjo ministrė.

13:57 L. Kasčiūnas: Lietuvą pagal karinę paramą Ukrainai norėtųsi matyti dešimtuke

Lietuva pagal karinę paramą Ukrainai, skirtingais skaičiavimas, yra penkioliktuke, o norėtųsi ją matyti dešimtuke, sako Laurynas Kasčiūnas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas.

„Esminis strateginis imperatyvas – ukrainiečiai kaunasi už mus savo žemėje, kiekviena diena, savaitė, kai Rusijos kariuomenė turi problemų, patiria didžiulių nuostolių, atitolina bet kokio karinio konflikto galimybę Baltijos šalyse“, – po uždaro Seimo NSGK posėdžio žurnalistams sakė L. Kasčiūnas.

Naujausią Lietuvos skiriamą 15,5 mln. Eur vertės paramą šarvuočiais ir kita technika L. Kasčiūnas pavadino „solidžiu paketu“, bet pažymėjo, jog dar yra kur pasitempti.

Apie tai, kokią dalį savo gynybos biudžetų Vakarai siunčia į Ukrainą, galite skaityti čia.

13:52 Rusija panaikino viršutinę kariškių amžiaus ribą

Rusijos parlamentas nubalsavo už tai, kad būtų panaikinta viršutinė karių amžiaus riba. Tai dar vienas ženklas, kad šaliai trūksta karių, kad ji galėtų tęsti puolimą Ukrainoje.

Iki šiol pirmąją sutartį su kariuomene gali sudaryti tik 18–40 metų amžiaus rusai ir 18–30 metų amžiaus užsieniečiai.

Įstatymą praėjusią savaitę pristatė valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ nariai, kurie teigė, kad šis žingsnis leis kariuomenei panaudoti vyresnio amžiaus specialistų įgūdžius.

13:40 Slovakijos premjeras: jei Ukraina žlugs, Slovakija bus kita

Trečiadienį Davose vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume Eduardas Hegeris, Slovakijos ministras pirmininkas, griežtai įspėjo apie savo šalies ateitį, jei Rusija nugalės Ukrainą.

„Jei Ukraina žlugs, Slovakija bus kita, – sakė E. Hegeris kitiems ES ir verslo lyderiams. – Ukraina turi laimėti.“

Slovakijos premjeras kritikavo Europos Sąjungos nares dėl to, kad jos per daug pasikliauja Rusijos energijos ištekliais. Jis paragino lyderius „nustoti daryti kompromisus“ dėl savo principų bendraujant su Rusija.

„Iš esmės per ilgai pardavinėjome savo vertybes už pigias dujas ir naftą, – jį citavo CNN. – Kompromisai su Putinu sukėlė karą Ukrainoje. Agresyvų karą, kuriame žūsta žmonės.“

13:36 Baltarusija pripažįsta tiekianti ginklus Rusijai

Romanas Golovčenka, Baltarusijos ministras pirmininkas, patvirtino, kad Baltarusija tiekia ginklus Rusijai.

„Rusų gamybos ginklai šiuo metu turi paklausą tarp Rusijos vartotojų“, – sakė R. Golovčenka trečiadienį per valstybinį televizijos kanalą „Baltarusija-1“, praneša „Ukrainska pravda“.

„Šiuo metu intensyviai dirbame, kad patobulintume tai, kas turime, atliekame tiriamuosius ir tobulinimo darbus, taip pat atsižvelgdami ir į įvykių Ukrainoje patirtį. Todėl dabar Baltarusijos gynybai yra labai atsakingas ir dinamiškas laikotarpis“, – sakė Baltarusijos premjeras.

Jis taip pat pripažino, kad dėl Vakarų sankcijų karinei pramonei kyla sunkumų: „Labai dideli importo apribojimai. Ne paslaptis, kad naudojome vakarietiškus komponentus.“

Anot jo, šiuo tikslu gamintojai „užsiėmė importo pakeitimu, stiprino ryšius su Rusijos gamintojais“.

13:20 Maskva: prieš galimą apsikeitimą belaisviais ukrainiečių kariai bus teisiami

Maskva trečiadienį pareiškė, jog „per anksti“ svarstyti apsikeitimą belaisviais su Kyjivu, kol prieš teismą nestojo rusų pajėgoms pasidavę ukrainiečių kariai.

Andrejus Rudenka, užsienio reikalų viceministras, sakė, kad jo šalis svarstys galimybę apsikeisti belaisviais su Ukraina po to, kai pasidavę ukrainiečių kariai „bus tinkamai nuteisti, nubausti“.

„Iki to laiko visos kalbos apie apsikeitimą yra per ankstyvos“, – žurnalistams sakė viceministras, kurį citavo Rusijos naujienų agentūros.

12:45 Rusijos viceministras vardija sąlygas Ukrainos uostų atblokavimui

Rusija aiškina, kad norint išspręsti maisto eksporto iš Ukrainos problemą, reikia, kad jai būtų panaikintos visos sankcijos, o Kyjivas atlaisvintų teritorijas prie uostų, o ji, savo ruožtu, yra pasirengusi atidaryti humanitarinį koridorių laivams išplaukti, skelbia Andrejus Rudenka, Kremliaus užsienio reikalų vicemistras.

„Maisto problemos sprendimui reikia kompleksinio požiūrio, įskaitant ir tuos, kurie susiję su sankcijų, kurios buvo įvestos Rusijos eksportui ir finansinėms operacijoms, apribojimų panaikinimu, taip pat reikia, kad Ukraina išvalytų visus uostus, kuriuose švartuojasi laivai. Rusija yra pasirengusi suteikti reikiamą humanitarinį praėjimą, ką ji ir daro kiekvieną dieną“, – sakė viceministras valstybinei naujienų agentūrai TASS.

Komentuodamas Ursulos von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkės, žodžius, kad Rusija naudoja maistą kaip šantažo ginklą, A. Rudenko pažymėjo, kad Rusija pasirengusi dialogui su visais, kurie siekia taikaus problemų sprendimo.

„Palieku Ursulos von der Leyen pareiškimus ant jos sąžinės“, – pridūrė Kremliaus diplomatas.

12:37 Po apšaudymų Luhanske žuvo šeši civiliai

Serhijus Haidajus, Ukrainos rytinės Luhansko srities gubernatorius, trečiadienį pranešė, kad mažiausiai šeši civiliai gyventojai žuvo per naujausius rusų pajėgų artilerijos smūgius miestui, atsidūrusiam jau tris mėnesius vykstančio karo epicentre.

S. Haidajus sakė, kad per pastarąją parą rusų pajėgoms apšaudant Severodonecko miestą dar aštuoni žmonės buvo sužeisti. Jis kaltino Rusijos karius sąmoningai taikantis į slėptuves, kuriose glaudžiasi civiliai gyventojai.

12:32 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukraina skelbia, kad per 91 Rusijos invazijos dieną nukovė 29.450 (+100 per parą) rusų karių, 206 (+1) lėktuvus, 1.305 (+3) tankus ir 7.160 vnt. kitos karinės technikos.

12:01 Luhansko gyventojai liko be dujų, elektros ir vandens

Luhansko srityje sustabdytas paskutinės dujų paskirstymo stoties darbas. Dabar regione ne tik trūksta vandens ir elektros, bet ir visiškai nėra dujų, praneša Serhijus Haidajus, gubernatorius.

„Sustabdytas paskutinės Luhansko srities dujų skirstymo stoties darbas, nuo šiol sritis visiškai neturi dujų, be to, sužeistas šios dujų skirstymo stoties darbuotojas“, – savo „Telegram“ paskyroje paskelbė gubernatorius.

11:39 Ukrainos ir Lietuvos ministrės pasirašė manifestą dėl Rusijos veiksmų grobiant vaikus

Ukrainos ir Lietuvos socialinės apsaugos ministrių pasirašyta deklaracija dėl Rusijos grobiamų ukrainiečių vaikų bus išsiųsta į Jungtines Tautas, UNICEF ir kitas organizacijas tikintis jų pagalbos šiuo klausimu.

Nuo karo pradžios dešimtys tūkstančių vaikų buvo priverstinai deportuoti iš Ukrainos į Rusiją, nesilaikant Ukrainos įstatymuose nustatytų būtinų procedūrų.

„Mūsų duomenimis, daugiau nei 100.000 vaikų yra išvežta į Rusijos Federacijos teritoriją arba į nekontroliuojamas žemes, daugiausiai į Donecko miestą“, – tvirtino  Maryna Lazebna, Ukrainos socialinės politikos ministrė. 

11:31 Lietuvoje dėl ryšių su Rusija ir Baltarusija įšaldyta 13-os įmonių sąskaitos

Dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai ir Baltarusijai Lietuvoje įšaldytos jau 13-os įmonių lėšos ir akcijos. Jų sąraše atsidūrė dar trys įmonės – „Vydmantai wind park“, „IDS Borjomi Europe“ ir „BMZ-Baltija“.

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) skelbia, kad Rusijos valstybinės energetikos monopolijos „Inter RAO“ kontroliuojamos elektros tiekėjos „Inter RAO Lietuva“ grupės įmonės „Vydmantai wind park“ lėšos įšaldytos dėl sąsajų su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu.

Išsamiau galite skaityti čia.

11:18 V. Zelenskis Davose: Vakarams stinga vienybės dėl paramos Ukrainai

Papildyta 11:37 val.

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, trečiadienį pareiškė, kad Vakarai tebėra susiskaldę dėl paramos Kyjivui masto.

„Vienybė yra susijusi su ginklais. Mano klausimas – ar ši vienybė egzistuoja praktiškai? Aš jos nematau. Mūsų didžiulis pranašumas prieš Rusiją bus tada, kai būsime tikrai vieningi“, – sakė V. Zelenskis Pasaulio ekonomikos forume vykusioje diskusijoje apie Ukrainą.

V. Zelenskis konkrečiai paminėjo kaimyninę Vengriją, kuri išreiškė nepritarimą idėjai Europos Sąjungos mastu taikyti Rusijos naftos embargą – dar vienam svarbiam Ukrainos prašymui.

„Vengrija nėra tokia vieninga kaip likusi ES“, – sakė V. Zelenskis.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad trūksta sutarimo dėl istorinio Švedijos ir Suomijos siekio prisijungti prie NATO, prieštaravimų pateikus Turkijai.

„Ar esama vienybės dėl Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO? Ne, ne. Taigi, ar yra stiprūs bendri Vakarai? Ne“, – kalbėjo Ukrainos vadovas.

10:56 Matoma tendencija, kad daug ukrainiečių nori grįžti į tėvynę – M. Navickienė

Šiuo metu matoma tendencija, kad daug karo pabėgėlių iš Ukrainos nori grįžti į tėvynę, teigia Monika Navickienė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė.

„Matome tendenciją, kad daug žmonių nori sugrįžti į tėvynę“, – trečiadienį žurnalistams sakė ministrė.

Jos teigimu, Migracijos departamentui apie išvykimą pranešė apie 700 ukrainiečių.

Į Lietuvą nuo karo Ukrainoje pradžios atvyko apie 54.000 ukrainiečių, iš jų – 21.400 yra nepilnamečiai.

10:47 V. Zelenskis sako kalbėsiantis tik su V. Putinu

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, šį rytą vėl kalbėdamas Pasaulio ekonomikos forume Davose, pasakė, kad jis yra pasirengęs kalbėtis tik tiesiogiai su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu, o ne jo tarpininkais, praneša „Reuters“.

Jis pridūrė, kad jei Rusijos prezidentas „supras realybę“, yra galimybė rasti diplomatinę išeitį iš konflikto.

Antradienį Dmitrijus Medvedevas, buvęs Rusijos prezidentas, šalies Saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas, pareiškė, jog „galutiniai“ sprendimai dėl separatistinių Donecko ir Luhansko regionų ateities jau yra priimti, ir kad bet koks taikos susitarimas, kuriame siūloma, kad Rusija turėtų pasitraukti iš Krymo, bus traktuojamas kaip karo grėsmė.

10:29 Lietuva Ukrainai perduos šarvuočių, sunkvežimių ir visureigių

Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė ruošia naują paramos Ukrainai siuntą. Toliau padedant atsilaikyti prieš Rusijos agresiją, Ukrainai bus perduodama 20 šarvuotų transporterių „M113“, 10 karinių sunkvežimių ir 10 išminavimo darbams naudojamų visureigių.

„Perduodame šarvuočius, kurių 200 vienetų Ukrainai perdavė JAV. Taip pat siunčiame Ukrainai reikalingus sunkvežimius ir visureigius. Mūsų ir sąjungininkų koordinuota parama yra lemiamas veiksnys Ukrainos pergalei. Lietuva pirmąją paramą ginkluote perdavė dar prieš karo pradžią, o dabar mąstome apie papildomą efektyvią ir ukrainiečiams kritiškai svarbią paramą toliau“, – pranešime cituojamas Arvydas Anušauskas, krašto apsaugos ministras.

Pasak ministro, naujai ruošiamos siuntos Ukrainai vertė siekia apie 15,5 mln. Eur.

Šarvuotas transporteris „M113“. Karolio Kavolelio („Scanpix“) nuotr.
Šarvuotas transporteris „M113“. Karolio Kavolelio („Scanpix“) nuotr.

Iki šiol Ukrainai suteikta Lietuvos karinė parama apima oro gynybos sistemas „Stinger“, prieštankinius ginklus, šarvines liemenes bei šalmus, 120 mm minosvaidžius, šaulių ginklus, amuniciją, termovizorius, dronus, antidronus, stebėjimo radarus. Iš viso Lietuvos iki šiol suteikta karinė parama Ukrainai siekia apie 100 mln. eurų.

Taip pat Lietuvoje jau pradėta mokyti ukrainiečius naudotis vakarietiška ginkluote. Balandžio pabaigoje Lietuvoje baigėsi pirmieji mokymai, kuriuose parengta 20 prieštankinių sistemų instruktorių.

10:16 Rusija: 70% užimtų žemių gyventojų nori gauti rusiškus pasus

Rusija skelbia, kad jos užimtų teritorijų gyventojai nori gauti Rusijos pasus. Anot Viktoro Vodalatskio, Rusijos Dūmos nario, 70% Chersono, Zaporižios, taip pat dalies Mykolajivo sričių gyventojų jau pareiškė norą gauti rusišką tapatybės dokumentą.

Jis aiškino, kad Rusija šių sričių gyventojams pritaikys jau „išlaisvintose Donecko ir Luhansko respublikose“ (taip šalis vadina separatistinius regionus) pritaikyta įstatymą, ir Chersono bei Zaporižios gyventojai galės gauti Rusijos pilietybę.

Ukrainos pareigūnai nuolat įspėja dėl rusų pareigūnų surinkinėjamų asmens duomenų, tikindami, kad vėliau tai gali būti panaudota fiktyviems „referendumams“ organizuoti.

10:05 Ukraina: Baltarusijos pasienyje dislokuota apie 5.000 karių

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo naujausioje operatyvinėje informacijoje skelbia, kad septyni Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų batalionai (maždaug 4.900 karių) toliau tęsia savo buvimą Baltarusijos–Ukrainos pasienyje Voluinės ir Polesės srityse.

Visame Donbase tęsiasi kovos dėl Lymano, Severodonecko, Bachmuto, Avdijivkos, pranešama, kad atremtos devynios rusų atakos šiame regione.

„Siekdami vykdyti karo veiksmus ir papildyti didelius gyvosios jėgos ir technikos nuostolius Ukrainos teritorijoje, rusų okupantai formuoja rezervinius dalinius iš Pietų karinės apygardos“, – sako Generalinis štabas.

Anot Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, Charkive rusų pajėgos sutelktos ties jau užimtų pozicijų išlaikymą.

09:53 Mariupolyje „tvyro mirties ir ugnies kvapas“

Rusijos okupacijos metu Mariupolyje žuvo 22.000 žmonių, skelbia Petro Andriuščenka, miesto mero patarėjas. Pažymima, kad šiuo metu žurnalistai negali patekti į miestą, o tie, kurie dar liko jame, pernelyg bijo atvirai kalbėti.

P. Andriuščenka interviu CNN metu paaiškino, kad šis skaičius pagrįstas gausiais ryšiais, kuriuos jis ir kiti miesto pareigūnai tebepalaiko su mieste esančiais pareigūnais. Tačiau jis mano, kad tikrasis skaičius gali būti daug didesnis.

Anot jo, žuvusiųjų perlaidojimo procesą apsunkina tai, jog Rusijos pareigūnai reikalauja, kad konfiskuoti kūnai būtų nugabenti į morgą, o artimieji turi sutikti pasirašyti, kad mirusįjį nužudė Ukrainos kariškiai.

„Mieste visiškai tamsu. Visur tvyro mirties ir ugnies kvapas“, – pridūrė P. Andriuščenka.

09:49 Karo metu žuvo 238 vaikai

Ukrainoje nuo Rusijos sukelto karo pradžios žuvo 238 vaikai, praneša šalies generalinė prokuratūra .

„Nuo gegužės 25 d. ryto Ukrainoje dėl Rusijos Federacijos visiškos ginkluotos agresijos nukentėjo daugiau kaip 671 vaikas. Remiantis oficialia prokurorų informacija, 238 vaikai žuvo ir daugiau kaip 433 buvo sužeisti“, – rašoma pranešime.

09:18 JK: vargu, ar sausumos eksportas pakeis Odesos uostus

Nuo pat karo pradžios Odesoje nevykdoma jokia prekybinės laivybos veikla, skelbia Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdieninėje informacijoje.

„Mažai tikėtina, kad sausumos eksporto mechanizmai iš Ukrainos galėtų pakeisti dėl Rusijos blokados atsiradusį laivybos pajėgumų trūkumą. Dėl to pasaulyje trūksta didelių Ukrainos grūdų atsargų, kurių neįmanoma eksportuoti“, – aiškina JK.

Anot šalies gynybos ministerijos, kovos jau dabar daro netiesioginį spaudimą pasaulinėms grūdų kainoms.

„Nors Rusijos jūrų blokados grėsmė ir toliau atgraso komercinę laivybą į Ukrainos uostus, dėl sumažėjusios pasiūlos dar labiau padidės daugelio pagrindinių produktų kainos“, – pranešama JK informacijoje.

08:42 Rusija apšaudė Kryvyj Riho miestą

Rusija paleido tris raketas į Dniepropetrovsko srities Kryvyj Riho miestą ir apgadino pramonės įmonę, praneša Valentinas Rezničenka, srities karinės administracijos vadovas.

„Naktį vėl buvo nepertraukiamas oro pavojaus signalas. Ryte priešas paleido tris raketas į Kryvyj Rihą. Jos buvo nukreiptos į pramonės įmonę. Rimti nuostoliai“, – rašė vadovas savo „Telegram“ paskyroje.

Informacija apie aukas tikslinama, tačiau dalyje miesto dingo elektra.

08:30 JAV atsisako skolos mokėjimų išimties Rusijai

JAV nuo gegužės 25-osios atsisako išimties, kuria leista Maskvai apmokėti užsienio skolas Rusijoje laikomais JAV doleriais, pranešė JAV Iždo departamentas.

Toks sprendimas gali priartinti Vladimiro Putino valstybę prie tarptautinių skolinių įsipareigojimų nevykdančios valstybės statuso.

Išsamiau skaitykite čia.

08:07 Gubernatorius: padėtis Luhanske „su kiekviena valanda“ vis prastesnė

Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius, antradienį pareiškė, kad padėtis ten prastėja „su kiekviena valanda“, nes Rusijos kariai užima vis daugiau teritorijos ir „visiškai naikina“ svarbų Severodonecko miestą.

„Padėtis labai sudėtinga ir, deja, tik blogėja. Ji blogėja su kiekviena diena ir net su kiekviena valanda“, – sakė gubernatorius Serhijus Haidajus vaizdo įraše platformoje „Telegram“.

„Severodoneckas bombarduojamas aviacijos, apšaudomas iš salvinės raketų ugnies sistemų, artilerijos, minosvaidžių, tankų, – sakė S. Haidajus. – Jie paprasčiausiai šalina miestą nuo žemės paviršiaus.“

Jis taip pat sakė, kad svarbus greitkelis, jungiantis Lysyčansko ir Bachmuto miestus, yra nuolat apšaudomas. Pasak S. Haidajaus, nors padėtis yra „beveik kritinė“, Ukrainos kariai vis dar „laikosi“.

07:31 V. Zelenskis: Ukrainai reikia dar daugiau ginklų

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė, kad Rusija kovoje dėl keturių rytinio Donbaso regiono miestų naudoja visas turimas priemones.

„Padėtis Donbase šiuo metu labai sudėtinga, – vėlai antradienį kreipdamasis į tautą sakė V. Zelenskis. – Praktiškai visa Rusijos kariuomenės galia, visa, kas tik liko, yra mesta į puolimą. Lymanas, Popasna, Severodoneckas, Slavianskas – okupantai nori viską ten sunaikinti.“

V. Zelenskis sakė, kad Ukrainos kariuomenė duoda atkirtį rusams, tačiau „prireiks laiko ir daug daugiau mūsų žmonių pastangų, kad būtų įveiktas jų pranašumas įrangos ir ginklų skaičiumi“.

Ukrainos prezidentas paragino Vakarus suteikti dar daugiau ginklų,  įskaitant raketų paleidimo įrenginius ir tankus, kad Ukraina galėtų kovoti.

07:28 Iš Melitopolio į Chersoną išvyko rusų karinės technikos kolona

Melitopolyje rusai išjungė mobilųjį ryšį, praneša Zaporižios srities karinė administracija.

Manoma, kad tai padaryta dėl rusų karinės technikos perdislokavimo: Melitopolio prospektu didelė karinės technikos kolona pajudėjo Chersono kryptimi.

„Be to, okupantai mieste įrengė papildomą kontrolės punktą: pastatė kulkosvaidžius, karines mašinas ir pasirinktinai tikrino automobilius“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė srities administracija.

Anot jos, Krymo kryptimi iš miesto išvažiavo 15 sunkvežimių su grūdais.

07:23 Apšaudyta Zaporižia

Papildyta 09:04

Šįryt 05:13 val. Rusija paleido keturias sparnuotąsias raketas į Zaporižią, apie tai pranešė miesto policijos departamentas.

Jie pažymėjo, kad vieną iš raketų numušė Ukrainos priešlėktuvinė gynyba.

Šiuo metu tiriami nuostoliai, vietoje dirba atitinkamos tarnybos. Pirminiais duomenimis, buvo apgadinti 62 namai.

06:45 Ukraina renka žuvusių rusų kūnus apsikeitimui belaisviais

Ukraina renka žuvusių rusų karių kūnus, išmėtytus tarp buvusių okupuotų miestų griuvėsių, tikėdamasi juos iškeisti į karo belaisvius, praneša „Reuters“.

Savanoriai padėjo kariškiams surinkti 60 kūnų šiaurės rytiniame Charkivo regione, iš kurio pastarosiomis savaitėmis atsitraukė Rusijos pajėgos.

Pasak kapitono Antono Ivanikovo, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinio-civilinio bendradarbiavimo padalinio, koordinuojančio šias pastangas, kūnai kartais naudojami keičiantis belaisviais, o kartais – mainais į ukrainiečių kūnus.

Kūnai traukiniu keliaus į Kyjivą, kur įsikūrusi derybų dėl mainų komanda, pridūrė jis.

06:40 V. Zelenskis: Rusija beveik išnaudojo raketų amuniciją

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, reaguodamas į Sergejaus Šoigu, rusų gynybos ministro, pareiškimą, kad jie tariamai sąmoningai lėtina puolamuosius veiksmus, pavadino jį apgailėtinu ir neadekvačiu.

„Na, po trijų mėnesių ieškojimo paaiškinimų, kodėl jiems nepavyko per tris dienas palaužti Ukrainos, jie nesugalvojo nieko geresnio, kaip tik pasakyti, kad jie taip suplanavo“, – sakė valstybės vadovas.

Jis priminė, kad Ukrainos kariuomenė likvidavo beveik 30.000 rusų karių ir sunaikino daugiau kaip 200 lėktuvų, tūkstančius rusų tankų, šarvuočių ir kitos technikos, o Rusija beveik išnaudojo raketų amuniciją.

„Ir jie nori tai nuslėpti melu, kad neva kovoja ne visa jėga. Labai gaila. Ir ateis laikas, kai jie patys tai pripažins“, – pabrėžė V. Zelenskis savo vakariniame kreipimesi į tautą, kurį citavo „Unian“.

06:35 Mariupolio mero patarėjas: miestas yra ant epidemiologinės ir ekologinės katastrofos slenksčio

Valdžios institucijos tikisi tiesioginio tarptautinių institucijų įsikišimo, nes Mariupolyje kyla epidemijos pavojus dėl mirusiųjų laidojimo bet kur, maisto, vaistų ir tinkamos kokybės geriamojo vandens trūkumo, sako Petro Andriuščenka, miesto mero patarėjas.

Jis pažymėjo, kad, be moralinio siaubo dėl spontaniškai laidojamų mirusių žmonių, Rusijos okupantų užimtas miestas šiuo metu atsidūrė ant epidemiologinės ir ekologinės katastrofos slenksčio.

P. Andriuščenka pridūrė, kad ligoninės, kurios neva pradėjo veikti, yra fikcija, nes jose dirba trys žmonės. Anot jo, prie sanitarinių problemų prisideda mieste prisideda šiukšlių surinkimo problemos, o sušilus orams jos taps dar opesnės.

Mariupolio mero patarėjas pažymėjo, kad niekas nesitiki iš Rusijos okupantų pagalbos miesto gyventojams.

„Kiek žinau, derybinės grupės valstybiniu lygmeniu nuolat sprendžia epidemiologinės grėsmės klausimą. Derybų procesas tęsiasi, tačiau, kaip visada, kai kitoje pusėje yra Rusijos pusė, yra labai sunku. Ukrainos pusė daro viską, kad padėtų ir išspręstų“, – sakė P. Andriuščenka, kurį citavo „Unian“.

06:30 G. Sorosas: Rusijos įsiveržimas į Ukrainą gali būti Trečiojo pasaulinio karo pradžia

George'as Sorosas , milijardierius ir filantropas, antradienį pareiškė, kad Rusijos įsiveržimas į Ukrainą gali būti Trečiojo pasaulinio karo pradžia, todėl geriausias būdas išsaugoti laisvą civilizaciją – Vakarams nugalėti Vladimiro Putino pajėgas.

G. Sorosas sakė, kad V. Putinas, kuris teigia, kad „specialioji operacija“ (savo sukeltą karą taip vadina Kremlius) Ukrainoje vyksta pagal planą ir pasieks visus tikslus, dabar mano, kad invazija buvo klaida, ir ruošiasi derėtis dėl paliaubų.

„Tačiau paliaubos nepasiekiamos, nes juo negalima pasitikėti, – Davose vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume kalbėjo milijardierius. – Kuo silpnesnis tampa Putinas, tuo labiau jis tampa nenuspėjamas.“

Anot jo, Europos Sąjunga turi suprasti, jog V. Putinas gali išjungti rusiškas gamtines dujas, kurios šiuo metu patenkina apie 40% Europos poreikių, „kol iš tikrųjų skauda“, skelbia „Reuters“

06:25 EK pirmininkė: Rusija maisto tiekimą naudoja kaip ginklą

Antradienį Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, pareiškė, kad Rusija, veikdama taip pat kaip ir energetikos sektoriuje, maisto tiekimą naudoja kaip ginklą, turintį pasaulinių pasekmių.

Kalbėdama kasmetiniame Pasaulio ekonomikos forume Davose, ji sakė, kad „pasaulinis bendradarbiavimas“ yra „priešnuodis Rusijos šantažui“.

„Rusijos okupuotoje Ukrainoje Kremliaus kariuomenė konfiskuoja grūdų atsargas ir techniką. O Rusijos karo laivai Juodojoje jūroje blokuoja Ukrainos laivus, pilnus kviečių ir saulėgrąžų sėklų“, – pridūrė U. von der Leyen, kurią citavo „Reuters“.

06:20 Ukraina: septintuoju sankcijų paketu ES užblokuos visus Rusijos bankus

Michailas Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, sako, kad Europos Sąjunga (ES), įvedus šeštąjį sankcijų Rusijai paketą, pradės rengti ir septintąjį.

Pasak jo, tada planuojama užblokuoti visus Rusijos bankus, įskaitant „Sberbank“ ir „Gazprombank“.

„Nesvarbu atskirų valstybių pozicija. Nes Europoje yra konceptuali proukrainietiška pozicija. Rusija savo karo būdu įrodė, kad ji yra necivilizuota valstybė, pažeidžianti bet kokias humaniškame pasaulyje, kuriam priklauso Europa, priimtas taisykles. Visas civilizuotas pasaulis palaiko Ukrainą“, – M. Podoliaką citavo „Unian“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

J. Bidenas: G-7 sieks surinkti 600 mlrd. USD pasaulinės infrastruktūros programoms

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį paskelbė apie Didžiojo septyneto (G-7) projektą, skirtą mesti iššūkį...

R. Paulas. Lietuvos IT – „amazing“. Bet ar nepritrūks talentų? 6

Lietuva JAV tebeturi žinomumo problemą – tiek apskritai kaip šalis, tiek, juo labiau, kaip investavimo...

Nuomonės
15:35
Šalies vadovai pirmadienį aptars sankcijas Kaliningrado tranzitui 1

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį su kitais šalies vadovais aptars kilusią įtampą dėl Europos Sąjungos...

Dėl išpuolio Osle areštuotas įtariamas islamistų teroristas

Po dviejų žmonių gyvybes nusinešusio šeštadienio išpuolio Oslo centre norvegų policija areštavo „islamistiniu...

J. Bidenas: Rusijos invazijos į Ukrainą akivaizdoje Vakarai turi išlikti vieningi

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui pareiškė, kad Vakarai turi...

G-7 šalys uždraus aukso importą iš Rusijos

Didžiojo septyneto (G-7) valstybės uždraus Rusijos aukso importą, siekdamos sugriežtinti sankcijas Maskvai...

JAV priėmus moterų teisę į abortus panaikinantį sprendimą, šalyje tęsiasi protestai

Teisės į abortą gynėjai šeštadienį Amerikoje antrą dieną protestavo prieš istorinę Aukščiausiojo Teismo...

Vokietijoje prasideda G-7 viršūnių susitikimas

Didžiojo septyneto (G-7) šalių lyderiai sekmadienį pradeda susitikimą, kurio metu tarsis dėl strategijų, kaip...

Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją 3

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Infliacija pasauliui smogė ne vienodai – kai kurios šalys patiria mažesnį spaudimą Premium

Vakarų lyderiai dažnai pabrėžia, kad pastaruoju metu fiksuojamas kainų šuolis yra pasaulinis reiškinys,...

R. Meilutytė – pasaulio čempionė 5

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO 1

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 2

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku