JK ir ES vėl priartėjo prie prekybos karo slenksčio

Publikuota: 2022-05-17
Atnaujinta 2022-05-17 17:15
Liz Truss, JK užsienio reikalų sekretorė. AFP/„Scanpix“ nuotr.
svg svg
Liz Truss, JK užsienio reikalų sekretorė. AFP/„Scanpix“ nuotr.

Artimiausiomis savaitėmis Jungtinė Karalystė (JK) vienašališkai parengs naują prekybos su Šiaurės Airija po „Brexit“ protokolo projektą. Tiesa, Londonas tikina, kad teiks pirmenybę pakartotinoms deryboms su Europos Sąjunga (ES), antradienį pareiškė britų užsienio reikalų sekretorė Liz Truss.

Pranešimas yra papildytas kontekstu, citatomis, atnaujinta antraštė

„Mes ir toliau teikiame pirmenybę sprendimui, kuris būtų pasiektas derybomis su ES, ir kartu su teisės aktų priėmimu esame atviri tolesnėms deryboms“, – britų parlamente sakė L. Truss.

Londonas nori priversti ES iš naujo peržiūrėti taip vadinamąjį Šiaurės Airijos protokolą, kuris yra 2019-aisiais sudarytos JK išstojimo iš ES sutarties dalis. Jis numato į Šiaurės Airiją iš Anglijos, Škotijos ir Velso gabenamų prekių patikrinimus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

VŽ primena, kad pagal JK ir ES jau pasirašytą susitarimą, Šiaurės Airijai pagal unikalią tvarką po „Brexit“ liko galioti kai kurios Bendrijos taisyklės, taip siekiant užtikrinti atvirą sieną su ES nare Airija. Tokia siena yra itin svarbi 1998 m. taikos susitarimų, užbaigusių dešimtmečius trukusį tarpreliginį smurtą, dalis.

Tokia tvarka piktinasi provincijos probritiški junionistai, teigiantys, kad tokios patikros kelia grėsmę Šiaurės Airijos, kaip JK dalies, statusui ir padidina suvienytos Airijos atsiradimo tikimybę.

JK sekretorius Šiaurės Airijai Brandonas Lewisas antradienį pareiškė, kad protokolas „nepadeda nei verslui, nei kam nors Šiaurės Airijoje“.

B. Lewisas televizijai „Sky News“ sakė, jog „pageidautina, kad problemos būti sprendžiamos sutarus su Europos Sąjunga“, tačiau „mes padarysime viską, ką turime padaryti siekiant užtikrinti, kad prekės iš Didžiosios Britanijos galėtų keliauti į Šiaurės Airiją taip, kaip tai turėtų vykti Jungtinės Karalystės vidaus rinkoje“.

Šiaurės Airijos probritiška Demokratinė junionistų partija (DUP) atsisako suformuoti valdžios pasidalijimo vyriausybę su proairiška partija „Sinn Fein“, reikalaudama atšaukti protokolą.

Prieš beveik dvi savaites „Sinn Fein“ iškovojo istorinę pergalę rinkimuose į Belfasto parlamentą Stormontą, po kurių pirmą kartą tapo didžiausia šios JK provincijos partija.

Dabar partijos lyderė Michelle O'Neill turėtų tapti Šiaurės Airijos pirmąja ministre – provincijos vykdomosios valdžios institucijos, kurioje „Sinn Fein“ dalytųsi valdžia su DUP, vadove.

„Norime peržiūrėti“

Dėl susidariusios aklavietės kyla grėsmė, kad Šiaurės Airija, kurioje tris dešimtmečius vyko kruvinas tarpkonfesinis konfliktas, užbaigtas 1998 metais pasirašytu Didžiojo penktadienio susitarimu, liks be vyriausybės.

Premjeras Borisas Johnsonas teigia, kad dabartinė padėtis kelia pavojų taikai ir stabilumui Šiaurės Airijoje ir kad jo vyriausybė turi teisę imtis veiksmų, jei ES atsisako patenkinti jos reikalavimus.

„Nenorime jo (protokolo) panaikinti, bet manome, kad jį galima peržiūrėti“, – sakė britų premjeras žurnalistams pirmadienį lankydamasis Šiaurės Airijoje, kur susitiko su provincijos politiniais lyderiais.

Pasak žiniasklaidos pranešimų, svarstomas įstatymo projektas, kuris leistų JK ministrams selektyviai netaikyti tam tikrų protokolo nuostatų, visgi gali būti nepateiktas parlamentui, o jei būtų pateiktas, jo priėmimas užtruktų ne vieną mėnesį.

To gali nepakakti norint įtikinti junionistus vėl dalyvauti valdžios pasidalijime Šiaurės Airijoje. DUP pirmadienį pareiškė, kad ji tikisi „ryžtingų veiksmų“, o ne „teisės aktų pateikimo“.

Š. Airijos protokolas buvo sudėtingiausia ES ir JK „Brexit“ derybų dalis. Būtent susitarimas dėl jo nuostatų galiausiai leido sudaryti prekybos susitarimą ir užbaigti sekinančių derybų tarp Bendrijos ir JK maratoną.

Tarptautinė sutartis

ES, kuri jau kelis mėnesius diskutuoja su JK dėl protokolo įgyvendinimo gerinimo, tvirtina, kad dėl jo negalima derėtis iš naujo.

Europos lyderiai yra įspėję Londoną nesiimti vienašališkų žingsnių ir užsiminę, kad tai galėtų pakenkti visai „Brexit“ sutarčiai ir nulemti naujų tarifų prekybai atsiradimą bei reikštų prekybos karą.

„Tai yra tarptautinė sutartis. Tai tarptautinė teisė. Negalime tiesiog apsimesti, kad jos nėra“, – pirmadienį Briuselyje sakė Airijos užsienio reikalų ir gynybos ministras Simonas Coveney.  

VŽ jau rašė, kad ES pasirengusi pradėti pažeidimo procedūrą prieš JK ir sustabdyti sudarytą prekybos susitarimą, jei B. Johnsono vyriausybė pateiks teisės aktą, kuriuo atšaukiami šalies įsipareigojimai pagal Š. Airijos protokolą.

EK ne tik įšaldytų privilegijuotą JK bendrovių prieigą prie ES vieningosios rinkos, bet ir sustabdytų derybas dėl Gibraltaro statuso, teigė asmuo, prašęs neviešinti jo pavardės, nes „Bloomberg“ komentavo privačias diskusijas.

Atskiras prekybos susitarimas, pagal kurį provincijoje galioja daugelis Europos taisyklių, buvo sudarytas todėl, kad Šiaurės Airija turi vienintelę JK sausumos sieną su ES.

Atviros sienos su kaimynine ES nare Airija išlaikymas yra numatytas Didžiojo penktadienio susitarime, nes prie šios sienos dažnai įsiplieksdavo smurtas.

Tačiau tai reiškia, kad patikrinimai turi būti atliekami kitur. Jie reikalingi, kad į ES bendrąją rinką ir muitų sąjungą nesąžiningai nepatektų prekės.

Jungtinės Valstijos, kurios buvo Didžiojo penktadienio susitarimo laiduotojos, išreiškė nerimą dėl galimybės JK atsisakyti protokolo.

ES įspėja JK dėl nepriimtinų pakeitimų

Europos Sąjunga antradienį paskelbė, kad turės „visomis turimomis priemonėmis atsakyti“, jei Jungtinė Karalystė padarys vienašališkų pakeitimų „Brexit“ sutarties daliai dėl Šiaurės Airijos.

Britų užsienio reikalų sekretorės Liz Truss antradienio pranešimas apie vienašališkus planus dėl prekybos po „Brexit“ Šiaurės Airijoje „kelia reikšmingą susirūpinimą“, pareiškime nurodė Europos Komisijos vicepirmininkas Marošas Šefčovičius.

„Protokolas yra tarptautinis susitarimas, pasirašytas ES ir JK. Vienašališki veiksmai, prieštaraujantys tarptautiniam susitarimui, yra nepriimtini“, – sakė jis.

Pareiškime nenurodoma, apie kokius veiksmus galvoja Briuselis, bet analitikai sako, kad tarp galimų žingsnių yra teisiniai veiksmai, baudžiamieji tarifai ar net viso ES ir JK prekybos po „Brexit“ susitarimo anuliavimas.

M. Šefčovičius atkreipė dėmesį, kad Šiaurės Airijos protokolas yra „Brexit“ sutarties, kuri buvo „būtinas pagrindas“ vėlesniam prekybos susitarimui, „neatsiejama dalis“.

Pasak jo, Briuselis pripažįsta „praktinius sunkumus“ įgyvendinant protokolą ir yra pasirengęs derėtis dėl „bendrų sprendimų pagal“ sutartą tekstą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Pasiektas susitarimas: Turkija pritars Suomijos ir Švedijos narystei NATO 1

Antradienio vakarą buvo pasiektas susitarimas tarp Turkijos ir Švedijos bei Suomijos lyderių, turėsiantis...

Vokietija: žaliosios elektros lenktynės su dujomis ir atomu Premium

Vokietijoje nėra tiek saulėtų dienų kiek Pietų Europoje, tačiau vasarą saulės elektrinės lenkia dujomis...

Pramonė
20:00
M. Draghi sako išgirdęs pirmininko patikinimą, kad V. Putinas nedalyvaus G20

Italijos premjeras Mario Draghi antradienį sakė, kad Indonezijos prezidentas, Didžiajam dvidešimtukui (G20)...

Verslų gelbėjimas valstybiniam investuotojui tampa vis brangesnis

Pagalbos verslui fondo komanditorius „Valstybės investicinis kapitalas“ išplatino 25 mln. Eur obligacijų...

Rinkos
17:50
Ministerijos ir teisėsaugos institucijos gavo pranešimus apie sprogmenis 2

Antradienio popietę 13 ministerijų ir Vilniuje įsikūrusių teisėsaugos institucijų elektroniniu paštu gavo...

NKSC: kibernetinės atakos tęsiasi, bet jų mastas mažesnis

Kibernetinės atakos prieš Lietuvos valstybines institucijas, verslą antradienį tęsiasi, tačiau jų mastas kiek...

Nepaprastoji padėtis Lietuvoje pratęsta iki rugsėjo vidurio

Dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainoje Lietuvoje nepaprastoji padėtis pratęsta iki rugsėjo vidurio.

Padaugėjus užsikrėtimų ES šalys pratęsė COVID-19 pažymėjimų naudojimą

Europos Sąjungos šalys antradienį pritarė tam, kad būtų metams pratęstas ES skaitmeninių COVID pažymėjimų...

E. Macronas susilaikė nuo Rusijos įvardijimo teroristine valstybe 1

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pareiškė nevadinsiąs Rusijos „terorizmą remiančia...

B. Johnsono siekis perrašyti „Brexit“ taisykles įveikė pirmąją kliūtį

Jungtinės Karalystės (JK) ministro pirmininko Boriso Johnsono siekis atsikratyti kai kurių su Europos Sąjunga...

Teismas vėl atmetė 240 mln. Eur vertės Lietuvos ieškinį „Veolia“

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį dar kartą atmetė daugiau nei 240 mln. Eur vertės valstybės ieškinį...

Pramonė
14:38
Finansinių sukčių padaryti nuostoliai pernai augo dukart, iki 10,2 mln. Eur

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei...

Rinkos
14:30
G 7 šalys susitarė didinti karo kainą Rusijai, išreiškė tvirtą paramą Ukrainai

Pasibaigus tris dienas trukusiam aukščiausiojo lygio susitikimui, G 7 šalių vadovai susitarė nustatyti...

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį sumažėjo 3 punktais

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį buvo minus 11 ir, palyginti su geguže, sumažėjo 3 procentiniais...

„Moody's“: Rusija neįvykdė užsienio skolos įsipareigojimų

Reitingų agentūra „Moody's“ patvirtino, kad Rusija pirmą kartą per šimtmetį neįvykdė užsienio skolos...

Rinkos
12:54
Seimas ėmėsi siūlymo dekriminalizuoti nedidelį kiekį kanapių 5

Seimas antradienį ėmėsi siūlymo už nedidelį kiekį kanapių taikyti nebe baudžiamąją, o administracinę...

Premjerė ir Seimo pirmininkė laisvalaikiu nebebus saugomos 1

Vyriausybės ir Seimo vadovės laisvalaikiu nebebus saugomos, jeigu jų sveikatai ir gyvybei nekils grėsmių.

Pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų 4

Lietuvoje pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti...

A. Bilotaitė: nepaprastosios padėties vis dar reikia Premium 4

Rusijos ir Baltarusijos keliamos grėsmės yra išlikusios ir netgi kartais gerokai suintensyvėja, be to, niekur...

Prezidento patarėjas: neabejojame, kad iš NATO susitikimo parsivešime siektą rezultatą

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Kęstutis Budrys sako neabejojantis, kad iš antradienį Madride vykstančio...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku