J. Bidenas: JAV uždraudžia naftos importą iš Rusijos dėl invazijos į Ukrainą

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį paskelbė draudimą naftos importui iš Rusijos. Jo administracija ėmėsi kol kas griežčiausių veiksmų, kad nubaustų Maskvą už įsiveržimą į Ukrainą.
Naujas skyrius Uždraus ir JK
Uždraudžiame bet kokį rusiškos naftos, dujų ir energijos importą. Tai reiškia, kad rusiška nafta nebebus priimama JAV uostuose, o Amerikos žmonės suduos dar vieną stiprų smūgį (prezidentui Vladimirui) Putinui, kalbėdamas iš Baltųjų rūmų sakė J. Bidenas ir pridūrė, kad sprendimas priimtas glaudžiai konsultuojantis su sąjungininkais.
JAV įstatymų leidėjai vis labiau spaudė administraciją žengti šį žingsnį.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anksčiau prašė JAV ir Vakarų pareigūnų nebeimportuoti naftos iš Rusijos ir taip užpildyti žiojinčią jau įvestų griežtų sankcijų Rusijai spragą.
Nors Rusijos finansų sektoriui dėl invazijos į Ukrainą įvesti griežti suvaržymai, energijos eksportas užtikrina pastovų pinigų srautą į Rusiją.
Uždraus ir JK
Jungtinė Karalystė anksčiau antradienį pareiškė, kad iki šių metų pabaigos laipsniškai nutrauks rusiškos naftos importą.
Sankcija naftai netaikoma rusiškoms gamtinėms dujoms, sudarančioms apie 4% į JK tiekiamų dujų. Tačiau K. Kwartengas sakė studijuojantis galimybes visiškai tai užbaigti.
Pranešimas buvo koordinuojamas su JAV prezidento Joe Bideno pareiškimu, kad jis skelbia embargą naftai iš Rusijos.
JK sprendimas gali padidinti pragyvenimo krizę šioje šalyje, kur benzino ir dyzelino kainos jau auga rinkoje kilus sumaiščiai po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą.
Tačiau K. Kwartengas sakė, kad daugiausiai neperdirbtos naftos Britanija importuoja iš patikimų partnerių, tokių kaip Jungtinės Valstijos, Nyderlandai ir Persijos įlankos regiono valstybės.
Šiemet dirbsime su jomis, kad užsitikrintume didesnį tiekimą, sakė jis.
Rinka jau pradėjo atsisakyti rusiškos naftos; beveik 70% jos šiuo metu negali rasti pirkėjo, pridūrė verslo sekretorius.
K. Kwartengas paskelbė apie naują vyriausybės darbo grupę, padėsiančią kompanijoms atsisakyti rusiškos naftos.
Vieno Anglijos šiaurės vakaruose esančio uosto darbininkai šeštadienį atsisakė iškrauti rusišką naftą iš tanklaivio ir paragino vyriausybę panaikinti sankcijų spragą, leidžiančią laivams, plaukiojantiems su užsienio vėliavomis, tiekti naftos produktus iš Rusijos.
Naftos embargo poveikis
Tiesiogiai rusiškos naftos embargas JAV atsilieps nesmarkiai. JAV iš Rusijos pastaruoju metu importuoja ~13.500 barelių per dieną, kai pastaroji iki karo kasdien iš viso eksportavo apie 5 mln. barelių. Tai yra nedidelis kiekis tiek JAV, tiek ir pačiai Rusijai per visus 2020 m. tai sudarė apie 1% jos eksporto.
Panašią dalį (iki 1,5%) sudaro ir rusiškos naftos eksportas į Jungtinę Karalystę. Rusiškas importas sudaro apie 8% JK naftos poreikio.
Europos Sąjungos šalims pakeisti rusišką naftą gali pasirodyti sunkiau, mat kai kurios šalys yra itin priklausomos nuo Rusijos žalios naftos ir produktų importo. Eurostato duomenimis, Rusija tiekia 75100% viso naftos importo į Bulgariją, Vengriją, Slovakiją ir Suomiją, 5075% į Lietuvą ir Lenkiją.
Tarptautinė energetikos agentūra skaičiuoja, kad į EBPO šalis 2020 m. iškeliavo 48% viso Rusijos naftos eksporto.
[infogram id="3a08e86f-5dc8-4337-aeab-34de4eb7a542" prefix="F7b" format="interactive" title="Rusijos naftos eksportas pagal šalis 2020 m."]
Plačiau apie galimą naftos embargą ir jo poveikį Baltijos šalims skaitykite čia: Rusiškai naftai Mažeikiuose pakaitalą pasiūlė Saudi Aramco.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti