2021-08-20 22:41

G. Landsbergis prašo griežto ES atsako į Baltarusijos kurstomą nelegalią migraciją

Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis prašo griežto Europos Sąjungos (ES) atsako reaguojant į Baltarusijos dirbtinai kuriamą migracijos srautą. Jis taip pat mano, jog NATO turi siekti, kad sitaucija Afganistane netaptų dar viena migracijos krize.

Kaip penktadienį informavo Užsienio reikalų ministerija, laiške Vyriausiajam įgaliotiniui užsienio ir saugumo politikai Josepui Borrelliui G. Landsbergis paragino imtis veiksmų, apsaugant ES sieną nuo dirbtinai kuriamo neteisėtos migracijos srauto ir kylančios grėsmės ES.

„Lietuva dabar moka didelę kainą už savo vertybes. Į mūsų paramą Baltarusijos demokratinėms jėgoms reaguojama skatinant nelegalių migrantų srautus iš Artimųjų Rytų ir Afrikos žemyno šalių“, – laiške teigė ministras.

„Nėra sunku įrodyti, kas ir kaip tai organizuoja. Baltarusijos KGB, padedama turizmo įmonių ir avialinijų, gali per savaitę iš Irako ir kitų šalių per Stambulą atvežti daugiau nei 6.000 žmonių į Baltarusiją ir juos pristatyti prie Lietuvos, t. y. ES išorinės sienos“, – tvirtino jis.

G. Landsbergis pabrėžė, kad ES turi stiprinti savo atsaką ir veikimo metodus reaguodama į atsinaujinančias migracijos krizes šalia ES išorinių sienų. Šiam tikslui pasiekti, anot jo, būtina „nauja strategija ir griežtas atsakas“, užkertant kelią hibridinėms atakoms, kurių metu pasinaudojama nelegalia migracija ir civiline aviacija.

„Turime pripažinti naują realybę ir reaguoti greitai. Priešiškų ketinimų turinčios valstybės visada gali nustoti saugoti savo sienas ar net aktyviai skatinti prie ES sienų atvykti migrantus iš mažiau pasiturinčių šalių“, – akcentavo G. Landsbergis.

Ministras tikisi aptarti „būtiną koordinuotą ES atsaką“ į Baltarusijos veiksmus naudojant migrantus ir civilinę aviaciją neformaliame ES užsienio reikalų ministrų susitikime rugsėjo 2 dieną Slovėnijoje.

NATO turėtų atkreipti dėmesį į Afganistaną

G. Landsbergio manymu, NATO šalys turi siekti, kad susiklosčiusi situacija Afganistane netaptų dar viena migracijos krize.

Penktadienį vykusiame nuotoliniame NATO užsienio reikalų ministrų susitikime, skirtame aptarti saugumo situaciją Afganistane, G. Landsbergis pažymėjo, kad baigus 20 metų trukusią aljanso misiją „Tvirta parama“ labai svarbu išlaikyti vienybę ir solidarumą.

„Transatlantinis ryšys yra mūsų stiprybės pamatas. Turime kruopščiai įsivertinti tiek išmoktas pamokas, tiek ir pasiekimus, privalome vieningai užtikrinti, kad dabartinė situacija nevirstų dar viena migracijos krize“, – sakė G. Landsbergis.

Nuotolinio susitikimo metu sąjungininkai patvirtino įsipareigojimus saugiai evakuoti pavojuje esančius NATO šalių ir Afganistano piliečius. Evakuacijos operacijos bus tęsiamos per tarptautinį Hamid Karzai oro uostą Kabule.

Pasak ministerijos, NATO užsienio reikalų ministrai taip pat pareikalavo nutraukti smurtą Afganistane, išreiškė susirūpinimą dėl blogėjančios žmogaus teisių padėties šalyje, paragino visas šalies politines jėgas laikytis tarptautinių įsipareigojimų ir saugoti visų Afganistano žmonių, o ypač moterų, vaikų ir mažumų, teises.

Afganistano kontrolę praėjusią savaitę, išvykstant paskutiniams JAV kariams, perėmė Talibanas, užėmęs sostinę Kabulą. Talibams užėmus sostinę, tūkstančiai afganistaniečių užplūdo Kabulo oro uostą, tikėdamiesi ištrūkti iš savo šalies.

Nuogąstavimus, kad Talibanas nesilaikys duotų tolerancijos pažadų, didina pranešimai, jog talibai vaikšto iš namų į namus ieškodami oponentų ir jų šeimų narių.

Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet pateko daugiau nei 4.100 neteisėtų migrantų, šalis imasi veiksmų stiprindama fizinę sienos apsaugą bei ieško galimybių greičiau grąžinti migrantus į jų kilmės šalis.

Lietuva kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.

52795
130817
52791