2021-03-15 18:17

ES imasi teisinių veiksmų prieš JK dėl „Brexit“ susitarimo pažeidimo

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.
Europos Sąjunga (ES) pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Jungtinę Karalystę (JK). JK kaltinama pažeidusi tarptautinį įsipareigojimą – „Brexit“ susitarimo nuostatas dėl Šiaurės Airijos. Įtampa tarp JK ir ES jaučiama jau kurį laiką, tačiau dabar britų prekėms gali grėsti ir naujų muitų sankcijos.

Europos Komisija pirmadienį inicijavo pažeidimo nagrinėjimo procesą, kuris gali reikšti, kad britams dėl Šiaurės Airijos protokolo pažeidimo teks aiškintis Europos Teisingumo Teisme. Jeigu britų kaltė būtų įrodyta, tai galėtų reikšti ir sankcijas britų prekybai.

Remiantis JK jau pasirašytu tarptautiniu įsipareigojimu, Šiaurės Airijai pagal unikalią tvarką po „Brexit“ liko galioti kai kurios Bendrijos taisyklės, taip siekiant užtikrinti atvirą sieną su ES nare Airija. Tokia siena yra itin svarbi 1998 m. taikos susitarimų, užbaigusių dešimtmečius trukusį tarpkonfesinį smurtą, dalis.

Šiaurės Airija, remiantis „Brexit“ susitarimu, liko susieta su ES bendrąja rinka, tai reiškia, kad į Šiaurės Airiją iš Didžiosios Britanijos atvykstančioms kai kurioms prekėms privalo būti taikoma muitinės patikra. Šiaurės Airija liko ES bendrosios rinkos dalis, todėl į ją iš Didžiosios Britanijos vežamiems produktams taikomos ES importo taisyklės.

Susitarimas dėl Šiaurės Airijos buvo svarbiausia „Brexit“ susitarimo dalis, ilgai klampinusi britų ir ES derybas.

Vienašališkas veiksmas

Būtent Boriso Johnsono, JK premjero, pasiryžimas Šiaurės Airijai taikyti kitokį prekybos režimą negu likusiai JK teritorijai ir leido jį pasiekti.

Konfliktas kilo, kai britai nusprendė vienašališkai pratęsti laikotarpį, kurį ES suteikė kaip pereinamąjį Šiaurės Airijai prisitaikyti prie pokyčių. Britai jį vienašališkai pratęsė iki spalio 1 d., JK netaikys muitinės patikrų iš likusios JK teritorijos į Šiaurės Airiją gabenamiems maisto ir žemės ūkio produktams.

Anot ES pareigūnų, britų veiksmai yra „tarptautinės teisės pažeidimas“ ir „didžiulė problema“.

„Jungtinė Karalystė turėtų nustoti vienašališkai pažeidinėti taisykles, kurias pati pasirašė“, – „Financial Times“ cituoja vieną ES pareigūną.

Tai dar vienas klausimas, pakenkęs šalių santykiams po pereinamojo periodo pabaigos sausio 1-ąją. Ginčus kėlė įvairiausi dalykai, nuo vakcinų iki visiško diplomatinio ES pripažinimo JK ir – eilinį kartą – „skyrybų“ susitarimo sąlygų.

Plačiau apie ES ir JK konfliktus kviečiame skaityti čia.

52795
130817
52791