Trišalei tarybai nesusitarus, MMA didinimo klausimą perima Vyriausybė

Publikuota: 2020-09-30
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Trišalė taryba nepriėmė bendros pozicijos, kiek kitąmet turėtų didėti minimali mėnesio alga (MMA). Tad šio klausimo svarstymą perima Vyriausybė, kurios atstovai leido suprasti, kad 2021-aisiais MMA galėtų būti padidinta apie 5,7% – nuo dabartinių 607 Eur iki 642 Eur. Profsąjungos norėtų spartesnio MMA kėlimo, darbdaviai pasisako už sprendimo atidėjimą bent po Seimo rinkimų.

Tekstas papildytas socialinių partnerių argumentais dėl MMA ir Vyriausybės planais šiuo klausimu. 

Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų atstovus vienijančios Trišalės tarybos posėdyje trečiadienį jau ketvirtą kartą šiais metais svarstyta, kiek 2021 m. turėtų būti didinama MMA. Triskart iki šiol – birželį, liepą ir rugsėjį – Tarybos nariams susiginčijant nepavykdavo pasiekti susitarimo šiuo klausimu ir jis būdavo atidedamas.

Naujoji Trišalės tarybos pirmininkė, asociacijos „Investuotojų forumas“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė trečiadienio posėdyje konstatavo, kad socialinių partnerių pozicijos šiuo klausimu tebėra nesuderintos. Todėl ji pasiūlė neteikti Vyriausybei vienos suderintos Trišalės tarybos pozicijos dėl MMA kėlimo kitąmet, tik informuoti apie skirtingas nuomones.

Po audringų, daugiau kaip valandą trukusių Tarybos narių diskusijų prieita prie išvados, kad, kaip ir praėjusiais metais, šįkart Vyriausybei ir vėl bus pranešta apie socialinių partnerių skirtingus argumentus dėl MMA, paliekant pačiam ministrų kabinetui apsispręsti, kaip pasielgti.

Vyriausybės atstovai iš esmės sutinka su Lietuvos banko paskaičiavimais, kad kitąmet MMA galėtų būti padidinta 35 Eur arba bemaž 6%. 

Darbdaviai pasiūlė nepolitizuoti klausimo

Lietuvos profesinės sąjungos siūlė MMA didinti 56 Eur iki 663 Eur (iki mokesčių), tuo metu darbdavių atstovai prašė apskritai šio klausimo nesvarstyti bent iki spalio 11-ąją įvyksiančių Seimo rinkimų, kad jis nebūtų politizuojamas.

Posėdžio išvakarėse darbdavių organizacijos – asociacija „Investuotojų forumas“, Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija, Lietuvos verslo konfederacija ir Žemės ūkio rūmai – išplatino pareiškimą, kuriame priminė ne kartą „pabrėžusios būtinybę depolitizuoti MMA nustatymo klausimą“, todėl paragino „susilaikyti nuo šio klausimo svarstymo rinkimų išvakarėse ir, svarbiausia, tebetvyrant neapibrėžtumui dėl pandemijos padarinių“.

„Nepaisant optimistinių ekonominių prognozių, reikia pripažinti – situacija išlieka pernelyg neapibrėžta, ypač dabar, sparčiai prastėjant epidemiologinei situacijai, kuri jau pradeda atsispindėti vartotojų ir rinkų lūkesčiuose. Lietuvos banko atstovas jau praėjusiame Trišalės tarybos posėdyje minėjo, kad 2021 m. ekonomikos prognozės yra neaiškios. Kad ir kiek optimizmo suteikė tai, jog 2020 m. antrojo ketvirčio ekonomikos nuosmukis buvo mažesnis, nei tikėtasi, negalime sau leisti remtis nepatikimu optimistiniu scenarijumi, žinodami, kad rizikuojame dalies ūkio subjektų išlikimu ir jų sukuriamų darbo vietų išsaugojimu“, – nurodė darbdaviai.

„2020-ųjų MMA taip pat buvo skaičiuojamas remiantis ateities ekonomikos prognozėmis. Jos pasirodė besančios klaidingos. Šiandien, rinkimų išvakarėse ir skaičiuodami pandemijos bangas bei jų padarinius, turime subalansuoti darbdavių, darbuotojų bei ekonomikos stabilumo siekiančių dalyvių interesus, o sprendimą dėl MMA nukelti jau po rinkimų“, – priduriama pareiškime.

Profsąjungos norėtų didinti dešimtadaliu

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis trečiadienį Tarybos posėdyje sakė, kad dėl koronaviruso ekonominė situacija yra neapibrėžta, „prastovose tebėra labai daug darbuotojų“, todėl sunku prognozuoti, ar bus įmanoma didinti atlyginimus. Jis taip pat tikino, kad kitąmet didinant MMA gali bankrutuoti dalis verslų. 

Bet Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tvirtino, kad būtina vadovautis ekonominėmis prognozėmis dėl 2021-ųjų, kurios dabar jau yra teigiamos. Be to, pasak jos, atlyginimų kilimas padidintų vartojimą, o tai būtų naudinga verslui. 

„Sutiktume su naujosios Tarybos vadovės pasiūlymu, kad galima būtų šįkart konstatuoti skirtingas partnerių pozicijas, tačiau jokiu būdu nenorėtume atidėlioti šio klausimo dar kažkuriam laikui, nes žmonėms reikalingas aiškumas dėl jų algų kitais metais“, – teigė I. Ruginienė. 

Ji pakartojo profsąjungų pasiūlymą MMA didinti beveik dešimtadaliu – iki 663 Eur.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė Trišalės tarybos nariams siūlė dar mėnesiui atidėti klausimą dėl MMA kėlimo 2021-aisiais ir per tą laiką pabandyti susitarti dėl bendros nuomonės.

[infogram id="7ca82013-0f42-4beb-a989-21afd7fdf7de" prefix="ZpR" format="interactive" title="Copy: Personalas: minimali mėnesio alga"]

„Vyriausybės pozicija – laikytis socialinio dialogo ir pabandyti rasti sutarimą. Manome, kad kaip atskaitos taško galima būtų laikytis Lietuvos banko skaičiavimais nustatyto ir pasiūlytojo 642 Eur dydžio. Per mėnesį Vyriausybė dar nepasikeis ir galima būtų dar pasitarti“, – teigė viceministrė.

Tačiau su pasiūlymu darsyk atidėti klausimą nebebuvo sutikta, todėl Trišalės tarybos nariai konstatavo savo skirtingas pozicijas dėl MMA ir paliko šį klausimą spręsti Vyriausybei.

Tvirtina, kad sieks subalansuoto sprendimo

Ministrų kabinetas klausimą dėl MMA nustatymo nuo 2021 m. sausio 1 d. gali spręsti jau artimiausiu metu, dar iki spalio viduryje pateiks Seimui kitų metų biudžeto projektą.

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį sakė nenorintis, kad MMA didinimas taptų didele našta smulkiam verslui, kuris šiemet ir taip nukentėjo nuo pandemijos.

Pasak Vyriausybės vadovo, verslo organizacijų, kurios iki šiol Trišalėje taryboje siūlė net nesvarstyti MMA didinimo klausimo, nuogąstavimai yra „labai pagrįsti“.

„Mes matome vis kintančias prognozes, gerai, kad jos gerėja ir reali situacija mūsų šalies ekonomikoje yra geresnė už prognozes. Tačiau veiksmus turime priimti pasvertai, nenorime, kad tai būtų didžiulė našta, o smulkus verslas tikrai patyrė nemažus išbandymus. MMA didinimas pirmiausia jiems smogtų, todėl norisi, kad būtų subalansuotas sprendimas“, – spaudos konferencijoje sakė S. Skvernelis.

Bet jis nesutiko su verslo atstovų pareiškimais, kad sprendimą dėl MMA didinimo reikėtų priimti po Seimo rinkimų. „Tikrai nepritariu tai pozicijai, kad reikia daryti po rinkimų. Kas pasikeis po rinkimų? Po rinkimų tuos sprendimus reikės vis tiek priimti ir priiminėti, bet kokiu atveju, dar šitai Vyriausybei“, – tvirtino S. Skvernelis.

Anot jo, Trišalei tarybai nesutariant dėl to, kiek kitais metais turėtų augti MMA, Vyriausybė teiks poziciją, kad minimali alga kitąmet didėtų daugiau nei 35 Eur. „Mes tą sprendimą pradėsime derinti kitą savaitę ir manome, kad startinė pozicija, Vyriausybės pozicija, kad MMA didėtų daugiau nei 35 Eur, ji tokia yra ir mes tokią poziciją teiksime. Bet vėlgi, tai bus derybų, diskusijų klausimas“, – sakė premjeras.

Sutinka su Lietuvos banko skaičiavimais

Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, yra pripažinęs, kad minimali alga nuo kitų metų sausio galėtų augti 35 Eur iki 642 Eur. Anot jo, ministerija yra linkusi pritarti Lietuvos banko skaičiavimams, jog MMA kitais metais turėtų siekti 48,1% vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Dabar santykis siekia 47,5%.

Trišalė taryba yra nusprendusi, kad MMA turi sudaryti 45–50% vidutinės algos.

„Vyriausybė paprastai renkasi kažkur tarp profsąjungų ir darbdavių siūlymų. Šiuo atveju sutarta, kad MMA apskaičiavimas yra susietas su VDU“, – Žinių radijui yra sakęs L. Kukuraitis.

Jis paminėjo, kad jei nepavyks surasti bendros pozicijos Trišalėje taryboje, sprendimą turės priimti Vyriausybė: „Tą sprendimą turėsime priimti visais atvejais. Tai yra susieta ir su biudžeto formavimu, ir su aiškia teisine norma. Tai turėtume padaryti kiek galima anksčiau, kad visi skaičiuotų savo pajamas ir išlaidas.“

Finansų ministerija neseniai skelbė, kad vidutinis atlyginimas iki mokesčių šalyje šiemet augs 6,5%, o 2021 m. augimo tempas sulėtės iki 3,3%.

Šiuo metu MMA yra 607 Eur (iki mokesčių), „į rankas“ – 437 Eur. Ji apie 9% padidinta nuo šių metų sausio.

Šiuo metu yra apie 170.000 žmonių, kurių pajamos siekia MMA arba mažiau.

Pagal Darbo kodeksą, MMA gali būti mokamas tik už nekvalifikuotą darbą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Savaitgalį atšaukiamas vasaros laikas

Šį savaitgalį Lietuva, kaip ir visa Europos Sąjunga, atšauks vasaros laiką – laikrodžius naktį iš šeštadienio...

JAV paskelbė naujų sankcijų Irano juridiniams subjektams už kišimąsi į rinkimus  

JAV Iždo departamentas ketvirtadienį paskelbė naujų sankcijų penkiems Irano juridiniams subjektams už...

NVSC vadovas: finansavimo klausimas keltas nuolat, tačiau buvo siūloma optimizuotis 1

Papildomo įstaigos finansavimo klausimas buvo keliamas nuolat, tačiau valdžia siūlydavo optimizuoti procesus,...

„Ignitis grupės“ IPO užkulisiai: kritinė masė investuotojų nesutiko nusileisti žemiau 5% Premium 4

Dėl vietos kapitalo rinkos neišsivystymo Lietuvai užtrauktas „frontier“ rinkos statusas, investuotojų...

Rinkos
09:20
Balsuojančiųjų iš anksto antrajame ture – kiek mažiau, nei pirmajame

Antrajame Seimo rinkimų ture per keturias išankstinio balsavimo dienas prie balsadėžių iš anksto atėjo...

Per paskutinius J. Bideno ir D. Trumpo debatus nokautų nebuvo

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo varžovas rinkimuose Joe Bidenas ketvirtadienį per savo paskutinius...

JAV patvirtino remdesivirą kaip vaistą nuo COVID-19

JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) patvirtino antivirusinį preparatą remdesivirą kaip pirmąjį...

V. Šapoka: pinigų mokytojų poilsiui biudžete nėra 12

Vyriausybės žadėtų 100 Eur pedagogų poilsiui kitų metų biudžete kol kas nenumatyta, nes ši priemonė nėra...

NATO Vokietijoje statys „kosminį centrą“

NATO aljansas savo oro pajėgų bazėje Ramšteino mieste Vokietijoje ketina pastatyti kosminių operacijų...

Saugiai disponuoti įmonės duomenimis tampa ypatingai svarbu Verslo tribūna

Nuotolinio darbo organizavimas – daugeliui verslų šiandien tapo išeitimi tęsti veiklą pandemijos sąlygotos...

„Lidl“ kviečia aukoti „Maisto banko“ akcijoje: šiemet parama – kaip niekada svarbi Verslo tribūna

Spalio 23–24 dieną šalies gyventojai turės galimybę paaukoti labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“...

„Atticae“ išskirtinį sėkmės žemėlapį nupiešti padėjo INVEGA Verslo tribūna

Lietuvoje veikia nemažai talentų paieškos ir atrankos įmonių, šios paslaugos rinka šalyje yra perpildyta. Vis...

Verslą „išgelbės“... spalvų terapija? 4

Daliai verslų veiklos apribojimai įvedami jau nuo artimiausio pirmadienio – ribojamas restoranų, kavinių,...

Nauji ribojimai: kol stebi situaciją, ar reikia pagalbos, įmonės gali griūti Premium 3

Verslas ne tik aiškinasi pirmadienį įsigaliosiančių ribojimų detales, bet ir kelia klausimus dėl valstybės...

Gazelė
05:45
Pandemijos akivaizdoje EP raginamas nusileisti derybose dėl atsigavimo fondo Premium

Visoje Europos Sąjungoje (ES) blogėjant situacijai dėl COVID-19 pandemijos ir analitikams mažinant lūkesčius...

Paskui MMA keičiasi neapmokestinamosios pajamos, verslo liudijimų kainos Premium

Dėl beveik 6% didinamos minimalios mėnesio algos (MMA) kitąmet brangs verslo liudijimai, didės privalomojo...

Finansai
05:45
Viena su Ūkio banko bankrotu susijusių civilinių bylų užbaigta taikos sutartimi Premium 1

Kauno apygardos teismas 2020 m. spalio viduryje užvertė vieną civilinių bylų, susijusių su Ūkio banko...

Finansai
05:45
„Geros dovanos“ parduotuvėse įspūdį kuria milžiniški LED ekranai Verslo tribūna 1

Įspūdžio dovanų platinimo bendrovė „Gera dovana“ sparčiai atnaujina fizinių parduotuvių dizainą ir krypsta į...

Paslaugos
2020.10.22
ES ir Britanija įvedė sankcijas Rusijai už kibernetines atakas prieš Vokietijos parlamentą 2

Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė ketvirtadienį įvedė sankcijas dviem Rusijos karinės žvalgybos tarnybos...

Verslo aplinka
2020.10.22
Senato Teismų komitetas patvirtino D. Trumpo kandidatę į Aukščiausiąjį Teismą 2

JAV Senato Teismų komitetas ketvirtadienį patvirtino prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytos konservatyvios...

Verslo aplinka
2020.10.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus