Lietuvoje – galimai šariatas?

Alkoholio rinkos prievaizdai vėl rado progą pamojuoti kuokomis šįkart rūstybė nukrypo didžiausios Baltijos ir Šiaurės Europos šalių vyno parodos Vyno dienos rengėjų link. Jie kaltinami alkoholio reklama, mat sargai iš Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) tai įžvelgė renginio plakate.
NTAKD atstovams užkliuvo Vyno dienų reklaminiame plakate esantys rengėjų ir partnerių internetinių svetainių adresai bei įmonių logotipai. VŽ turimame atsakyme rašoma, jog Departamento nuomone, rašte nurodyto maketo informacijos užrašo www.vyno dienos.lt, figūrinių prekių ženklų Vyno klubas, Vynoteka bei logotipų Atelier Wine Boutique & Tasting Bar, wineinmoderation.com, kurie vertintini kaip alkoholio reklama, pateikimas lauko kolonose, vitrinose ir pan. pažeistų Alkoholio kontrolės įstatymo (toliau Įstatymas) 29 str. 1 d. reikalavimą.
Dėmesio: šiukštu nemėginkite apsilankyti vienoje iš minėtų internetinių svetainių, nes tai paskatins nesaikingai vartoti alkoholį ten pristatomos tokios įmonės, kaip Moet Hennessy ir kt... Skamba it totalus absurdas? Toliau dar gražiau. Departamentas pareiškė nuomonę, kad kai kurie makete naudojami elementai galimai pažeistų alkoholio reklamos draudimą, o figūrinių prekių ženklų Vyno klubas, Vynoteka ir logotipo Atelier Wine Boutique & Tasting Bar pateikimas nagrinėjamojo reklaminio maketo kontekste vidutinio vartotojo galimai būtų suvokiamas kaip alkoholio reklama.
Kas galėtų normaliai suvokti visas šių žodžių konfigūracijas? Galimai tik pats NTAKD. Todėl ir klausiame: ką galėtų reikšti toks jų pamėgtas žodis galimai ir kas yra tas vidutinis vartotojas? Departamento atstovas nesusivokiantiesiems pakartojo: figūrinių prekių ir t. t. pateikimas galimai būtų suvokiamas kaip alkoholio reklama. Vėl galimai. O štai vidutinis vartotojas jau iššifruotas: vadovaujantis teisės aktais ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktika, vidutinis vartotojas turi būti suvokiamas kaip vartotojas, kuris yra pakankamai informuotas, protingai atidus ir apdairus, atsižvelgiant į socialinius, kultūrinius ir kalbinius veiksnius. Ar patys budrieji prievaizdai bent skaitė, ką siuntė? O jei skaitė, ar suprato? Jei vartotojas yra pakankamai informuotas, protingai atidus ir dar apdairus, tai kokio galo, atsiprašant, jam reikia NTAKD paslaugų? Galimai tam, kad geros trys dešimtys biudžetinės įstaigos darbuotojų pateisintų savo reikalingumą? Juk, pagal jų argumentus, svetainių pavadinimai ar įmonių logotipai nuveda iki gamintojo tad galimai galima paslysti ant kokio galimai mojoto ar kliko kamščio?
Tai kurgi yra tie galimi pažeidimai ir ar jų išvis būta? Galimai bus skirtos baudos? Dalius Vaitekūnas, advokatų kontoros Eurolex advokatas, aiškina: departamentas taiko plečiamąjį straipsnio aiškinimą, kuris visiškai nepagrįstai praplečia šios normos taikymo ribas. Drauge riboja ūkio subjektų ūkinės veiklos bei sąžiningos konkurencijos laisvę bei iniciatyvą, kartu ir vartotojų teisę žinoti visapusišką informaciją apie prekes kai toks ribojimas nėra būtinas demokratinėje visuomenėje.
Regis, dar niekas nepaneigė, kad mes gyvename demokratiškoje visuomenėje. Tokios parodos kaip Vyno dienos yra skirtos viso pasaulio vyndarių tarpusavio komunikacijai bei verslo ryšiams palaikyti, vartotojų edukacijai. Galimai prievaizdai iš NTAKD turi savo supratimą ir apie edukaciją, ir apie priežiūrą. Rasa Starkuvienė, Vyno dienų parodą rengiančio Vyno klubo direktorė, stebisi dėl svetainės www.wineinmoderation.eu pavadinimo plakate draudimo. Tai pasaulinio judėjimo už saikingą vartojimą pavadinimas, o mums sakoma, kad jis kenkia Lietuvai, stebisi ji. Galimai edukuoti reikia ne tik vartotojus praplėsti akiratį vertėtų ir departamento specialistams, galimai ir vadovybei. Dar reikia sudeginti visus barus Vilniaus centre ir šventintu vandeniu pašlakstyti, o visus geriančius ir rūkančius suktines vietoje akmenimis užmėtyti, kaip kad su alkoholį vartojančiais Dievo priešais elgiasi Brunėjaus valdžia. Pirmyn, ironizuoja VŽ skaitytojas.
VŽ mano, kad tokiu keliu einant galimai netrukus iš lietuvių kalbos žodyno ir žodis vynas bus išguitas, o Lietuvoje galimai įsigalios šariatas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti