Konstitucinis Teismas: Lietuva turi užtikrinti užsienyje susituokusių homoseksualų teises

Lietuva privalo išduoti leidimą gyventi užsieniečiui, kuris kitoje valstybėje susituokė su tos pačios lyties Lietuvos piliečiu, tokiu būdu bent iš dalies pripažindama užsienyje sudarytas homoseksualų santuokas. Taip penktadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT), be kita ko nurodęs, kad Lietuva turi tinkamai vykdyti ir įgyvendinti Europos Sąjungos teisę, kuri nustato laisvą asmenų judėjimą.
Dainius Žalimas, KT pirmininkas, paskelbė išvadą kelis mėnesius žodžiu ir raštu Teisme nagrinėtoje sudėtingoje ir nemenką rezonansą sukėlusioje byloje dėl Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo paklausimo. Administracinis teismas nagrinėja bylą, kurioje užsienietis, su Lietuvos piliečiu prieš trejus metus Danijoje sudarė santuoką, apskundė Migracijos departamento sprendimą neišduoti leidimo gyventi Lietuvoje. Migracijos departamentas šį atsisakymą aiškino tuo, kad Užsieniečių teisinės padėties įstatymas nenumato, jog gali būti išduodamas leidimas gyventi Lietuvoje asmenims, užsienyje sudariusiems santuoką su tos pačios lyties asmeniu.
Po KT išaiškinimo Migracijos departamentas žada suteikti leidimus Lietuvoje gyventi užsieniečiams, užsienyje sudariusiems santuoką su tos pačios lyties lietuviais.
Tai yra labai aiškus išaiškinimas ir nuo šiol niekam nebekils klausimų ir diskusijų, kaip aiškinti įstatymo nuostatas ir nuo šiol departamentas išdavinės leidimus gyventi šiuo pagrindu, BNS penktadienį sakė Evelina Gudzinskaitė, departamento direktorė.
Prieštaravimo nėra, bet taisyti įstatymą reikia
Nors KT paskelbė, kad Užsieniečių padėties įstatymas neprieštarauja Konstitucijai, pasak p. Žalimo, Teismas nenustatė, jog šis įstatymas draustų išduoti leidimą gyventi Lietuvoje homoseksualios santuokos asmenims. O tokią teisę Lietuva, anot KT, privalo užtikrinti.
Priešingai, nei teigia pareiškėjas, įstatymas nenumato, kad negali būti išduodamas leidimas asmeniui gyventi Lietuvoje, jeigu jis yra sudaręs santuoką su tos pačios lyties lietuviu. Vien lytine tapatybe ar seksualinė orientacija negali tapti pagrindu neišduoti tokio leidimo asmenims, kurie yra sukūrę teisėtą šeimą pagal kitos Europos Sąjungos ar trečiosios šalies įstatymus. Tad leidimas gali būti išduotas tiek kitos lyties sutuoktiniui, tiek ir tos pačios lyties asmeniui, nurodė p. Žalimas.
Anot jo, Seimas privalo priimti įstatymus, kurie užtikrintų tinkamą europietiškos teisės šiuo klausimu įgyvendinimą, kad būtų užtikrinta pagarba žmogaus teisėms ir asmens orumui bei ES nustatytam laisvam asmenų judėjimo principui.
Kita vertus, pasak KT, leidimo gyventi Lietuvoje išdavimas privalo būti ribojamas, kai tai būtina daryti dėl nacionalinio saugumo ir konstitucinių pagrindų, viešosios tvarkos užtikrinimo bei dėl kitų konstituciškai svarbių ir pagrįstų aplinkybių. Tačiau lytinė tapatybė ar užsienyje teisėtai sudaryta santuoka su tos pačios lyties asmeniu nėra pagrindas neišduoti leidimo.
Nenori suteikti papildomų teisių
Nagrinėjant bylą Seimo ir Migracijos departamento atstovai sutiko, kad užsienyje sudaryta gėjų santuoka galėtų būti pagrindas sutuoktiniui apsigyventi Lietuvoje, tik pabrėžė, kad tai nesuteiktų kitų teisių.
Iki šiol užsienyje susituokę homoseksualai teisių keltis į Lietuvą paskui sutuoktinį neturėjo. Atsisakydamas išduoti leidimą, Migracijos departamentas pabrėždavo, jog Lietuvoje tos pačios lyties asmenų santuokos ir partnerystė nėra leidžiamos.
Lietuvoje nėra įteisintos nei homoseksualų santuokos, nei partnerystės. Keli ankstesni Lietuvos liberalių politikų bandymai šalyje įvesti civilinę homoseksualų partnerystę Seime nepasiekdavo priėmimo stadijos.
Konstitucijoje yra įrašyta, jog santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.
KT jau anksčiau yra pasisakęs, kad Lietuvos Konstitucijos dabartinė redakcija nedraudžia ir net reikalauja nustatyti įstatymines taisykles, numatančias kitokias nei santuoka partnerystės formas, įskaitant ir tarp dviejų tos pačios lyties asmenų. Šias nuostatas KT pakartojo ir penktadienį paskelbtoje išvadoje.
Tačiau iki šiol Seimas nepriėmė su partnerystės įteisinimu susijusių teisės aktų.
Premjeras: partnerystės įteisinimas galimas
Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį pasisakė už civilinių santykių įteisinimą vienos lyties poroms, bet ne santuokas.
Tiems žmonėms turi būti sudarytos sąlygos spręsti tam tikrus civilinius santykius turto, paveldimumo, atstovavimo ir tai galima išspręsti būtent tokiu būdu. Konstitucija labai aiškiai pasako, kokios santuokos pas mus galimos, ir to reikėtų laikytis, žurnalistams Seime sakė p. Skvernelis.
Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis komentuodamas galimybę Lietuvoje leisti tuoktis homoseksualiems asmenims pasisakė panašiai kaip premjeras už civilinių santykių įteisinimą, bet ne santuokas. Mūsų partijos pozicija nesikeičia, mes turime užtikrinti žmonėms visas teisines galimybes, turtines ir visas kitas, bet įteisinti vienos lyties asmenų vedybų Lietuvoje mes neplanuojame, teigė jis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti