Pranešėjai apie įstatymų pažeidimus turės apsaugos garantijas

Nuo 2019 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja naujas teisės aktas Pranešėjų apsaugos įstatymas. Jis numatys asmenų, pranešančių apie įstatymų pažeidimus valstybinėse institucijose ir privačiose įmonėse, teisinės apsaugos pagrindus ir formas, skatinimo priemones, kitas garantijas jiems.
Priimtas ruošiantis į EBPO
Lietuva šį įstatymą priėmė 2017-aisiais, ruošdamasi narystei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO). Tačiau buvo numatyta, kad įstatymas, kuriuo įtvirtinama pranešėjų, daugelyje valstybių vadinamų whistleblowers, teisinė apsauga, įsigalios nuo 2019-ųjų, tokiu būdu palikus laiko pasirengti naujam teisės aktui.
Pranešėjais yra laikomi darbuotojai, suteikę informaciją apie kokį nors pažeidimą organizacijoje, neatsakingą darbdavio elgesį, kuris gali pažeisti ar pažeidžia viešąjį interesą. Dažniausiai tai yra korupcinio pobūdžio arba šešėlinį verslą dangstanti veikla.
Įstatymas nustato, kad pažeidimas yra įstaigoje galbūt rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis ar tarnybinis nusižengimas arba darbo pareigų pažeidimas, taip pat šiurkštus privalomų profesinės etikos normų pažeidimas ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantis arba jį pažeidžiantis teisės pažeidimas, apie kurį pranešėjas sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo santykių arba sutartinių santykių su šia įstaiga, savo paaiškinime apie įsigaliojantį įstatymą nurodė Generalinė prokuratūra.
Kartu pabrėžiama, kad informacijos pateikimas siekiant apginti išskirtinai asmeninius interesus nelaikomas pranešimu.
Privaloma užtikrinti konfidencialumą
Informaciją apie pažeidimą galima pateikti ne tik viešai arba prokurorams tiesiogiai, bet ir toje pačioje įstaigoje, jeigu joje yra atitinkamos informacijos teikimo kanalas. Atitinkami kanalai privalo būti visose valstybės ar savivaldybių įmonėse ir įstaigose, taip pat ir privačiose bendrovėse, jeigu jose yra daugiau kaip 50 darbuotojų.
Informacija pateikiama raštu laisva forma arba užpildžius atitinkamą Vyriausybės patvirtintą formą. Anonimiškumas negalimas pranešime asmuo turi nurodyti savo vardą, pavardę, kontaktinius duomenis.
Asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimus, konfidencialumas užtikrinamas viešojo administravimo, tarnybinio (drausminio) nusižengimo tyrimo procedūrų ar administracinio arba baudžiamojo proceso metu tiek, kiek tai yra objektyviai įmanoma atsižvelgiant į pateiktus duomenis ir jų ryšį su pranešėju. Pranešėjo duomenys, leidžiantys nustatyti jo tapatybę, gali būti pateikti tik tam asmeniui arba institucijai, kurie nagrinėja informaciją apie pažeidimą, nurodoma prokuratūros pranešime.
Konfidencialumas neužtikrinamas, kai asmuo pateikia žinomai melagingą informaciją.
Neleidžiama atleisti iš darbo
Naujasis įstatymas numato įvairias pranešėjų apsaugos priemones ir garantijas jiems: Draudžiama daryti neigiamą poveikį asmenims, pateikusiems informaciją apie pažeidimus. Dėl tokios informacijos pateikimo nuo šios informacijos pateikimo dienos draudžiama tokį asmenį atleisti iš darbo ar tarnybos, perkelti į žemesnes pareigas ar kitą darbo vietą, bauginti, priekabiauti, diskriminuoti, grasinti susidoroti, apriboti karjeros galimybes, sumažinti darbo užmokestį ir t. t. Draudžiama daryti neigiamą poveikį ir asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimą, šeimos nariams, dirbantiems įstaigoje arba kitame su įstaiga subordinaciniais ryšiais susijusiame juridiniame asmenyje.
Pranešėjui gali būti suteikta antrinė valstybės garantuojama teisinė pagalba.
Be to, pranešėjas, dalyvavęs darant pažeidimus ir apie tai pranešęs, gali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios, administracinės ar kitokios atsakomybės už dalyvavimą darant šiuos pažeidimus.
Institucija ar įstaiga apie pranešėjo pateiktos informacijos faktą nebus informuojama. Tyrimo atlikimo metu institucijos ar įstaigos gali būti prašoma pateikti dokumentus ar kitokio pobūdžio informaciją, rašoma Generalinės prokuratūros pranešime.
Prokurorams bus privalu pranešti apie atvejus, kai pranešėjas patirs jo nurodyto asmens neigiamą poveikį.
Galimas ir atlygis
Teisės aktuose yra numatyta, kad asmuo galės gauti atlyginimą už pateiktą vertingą informaciją arba kompensaciją už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo. Dėl atlygio paskyrimo spręs prokuratūra.
2018-ųjų pradžioje Europos Ko¬misija (EK) pateikė pasiūlymą dėl naujo teisės akto, kuriuo visoje Europos Sąjungoje bus stiprinama pra¬nešėjų apsauga. Tokiu būdu siū¬loma suvienodinti tokio regla¬mentavimo standartus visoje bendrijoje. Šis projektas tebėra svarstomas ir derinamas.
Global Business Ethics tyrimas parodė, kad 36% darbuotojų, kurie pranešė apie netinkamą elgesį, sumokėjo savo darbu, reputacija ar sveikata.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti