Žvalgybos tarnybos: Rusija itin domisi artėjančiais Lietuvos prezidento rinkimais

Publikuota: 2018-03-26
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis kartu su Antrojo operatyvinių tarnybų departamentu prie KAM pateikė tradicinę metinę grėsmių nacionaliniam saugumui apžvalgą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis kartu su Antrojo operatyvinių tarnybų departamentu prie KAM pateikė tradicinę metinę grėsmių nacionaliniam saugumui apžvalgą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kaip ir ankstesniais metais, pagrindinė grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui kyla dėl agresyvių Rusijos intencijų ir veiksmų, savo naujausioje metinėje ataskaitoje konstatuoja valstybinės žvalgybos institucijos. Pasak jų, Rusiją ypač domina kitąmet Lietuvoje įvyksiantys prezidento rinkimai.

Kremlius siekia dominuoti

„Nors 2017 m. Rusija bandė santykiams su Vakarų valstybėmis suteikti pozityvios dinamikos, tai nepakeitė jos strateginių tikslų – pakeisti globalią jėgų pusiausvyrą ir dominuoti sau prisiskirtoje interesų zonoje, įskaitant Baltijos regioną“, – rašoma pirmadienį Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos paskelbtoje Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje.

Kartu joje pabrėžiama, kad aktyvūs tiek pačios Lietuvos, tiek ir jos partnerių NATO veiksmai mažina tikimybę, kad Rusija galėtų panaudoti karinę jėgą prieš Baltijos valstybes: „NATO saugumo stiprinimo priemonės, pirmiausia – didėjantys Baltijos valstybių nacionaliniai ir regione dislokuoti Aljanso kariniai pajėgumai, sumažino tikimybę, kad Rusija ryšis panaudoti karinę jėgą prieš Baltijos valstybes.“

Nurodoma, kad pernai didžiausias žvalgybines grėsmes Lietuvai kėlė Rusijos žvalgybos tarnybos, kurios rinko strateginę žvalgybos informaciją apie Lietuvos vidaus, užsienio, ekonomikos, saugumo ir gynybos politiką, taip pat įtakos operacijomis rėmė prieš Lietuvą nukreiptą agresyvią Rusijos politiką“. „Rusijos žvalgybos tarnybas ypač domino 2019 m. Lietuvos prezidento rinkimai“, – teigiama ataskaitoje.

„Kremliaus politiką remiančių politinių organizacijų ir judėjimų įtaka Lietuvoje išlieka nedidelė, bet Rusija jų aktyvistais siekia pasinaudoti savo ideologinei politikai įgyvendinti ir jai palankiai propagandai skleisti.

2017 m. Lietuvoje veikiantys Rusijos įtakos sklaidai palankūs judėjimai bandė konsoliduotis, rengė protesto akcijas, per kurias skelbė tikrovės neatitinkančius pareiškimus ir siekė atkreipti Lietuvos žiniasklaidos bei visuomenės dėmesį“, – teigia VSD ir AOTD.

„Tikėtina, kad artėjant 2019 m. Lietuvos prezidento, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų rinkimams Rusija bandys įgyti didesnės įtakos politiniams ir visuomeniniams procesams Lietuvoje, sieks, kad jai palankios politinės jėgos keltų kandidatus rinkimuose ir turėtų savo atstovus valdžios institucijose“, – įspėja žvalgybos tarnybos.

Trečdalis diplomatų susiję su rusų žvalgyba

Kremlius savo žvalgybinės veiklos priedangai, anot dokumento, aktyviai naudojasi Rusijos diplomatinėmis atstovybėmis Lietuvoje. „Šiuo metu su Rusijos žvalgybos tarnybomis susiję asmenys sudaro trečdalį Rusijos diplomatinio personalo Lietuvoje“, – tvirtinama ataskaitoje.

Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos taikinius renkasi ir savo valstybės teritorijoje – tarp joje besilankančių ar dirbančių Lietuvos verslininkų, diplomatų, teisėsaugos ir valstybės institucijų tarnautojų, kitų politinių ir verslo ryšių turinčių Lietuvos piliečių. „Pastebima tendencija, kad Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos domisi net ir didesnių žvalgybinių galimybių ar prieigos prie įslaptintos informacijos neturinčiais Lietuvos piliečiais, kurie į Rusiją vyksta asmeniniais tikslais“, – rašo Lietuvos žvalgybos tarnybos.

Atkreipiamas dėmesys, kad „Rusijos žvalgybos tarnybos, verbuodamos Lietuvos piliečius, vis dar naudojasi Rusijos archyvuose esančia įslaptinta informacija apie buvusius KGB agentus Lietuvoje“.

Ataskaitoje nurodoma, kad pernai buvo sulaikyti trys Lietuvos piliečiai, įtariami šnipinėjimu Rusijai: „Pirminė informacija apie šiuos šnipus buvo surinkta tiriant 2014 m. Lietuvoje sulaikyto šnipinėjimu įtariamo Lietuvos kariuomenės karininko Sergejaus Pušino ir Rusijos žvalgybos tarnybos pareigūno Sergejaus Moisejenko atvejį.“ Du iš trijų gruodį sulaikytųjų – Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės civilis tarnautojas ir KOP atsargos karininkas, turintis leidimą gyventi Rusijoje. Sulaikytieji rinko viešai neprieinamą informaciją apie KOP.

Vykdo ir kitą aktyvią veiklą

Dokumente pabrėžiama, kad didžioji dalis pernai nustatytos priešiškos veiklos kibernetinėje erdvėje yra susijusi su Rusija. Daugiausia, pasak ataskaitos, veikiama prieš Lietuvos valstybės institucijas ir energetikos sektorių. Be to, pastebimas naujas reiškinys – didelio masto kenkėjiškų „ransomware“ programų paplitimas. Kol kas, anot VSD ir AOTD, „tai nepadarė didelės žalos Lietuvai, bet ateityje ją gali daryti“.

„Rusija veikė prieš Lietuvą ir kitomis priemonėmis, pvz., vykdydama agresyvią informacinę ir ideologinę politiką, plėtodama istorijos politikos projektus. Nors Rusijos politiką remiančių organizacijų ir

judėjimų įtaka Lietuvoje išliko nedidelė, Rusija siekė pasinaudoti jų aktyvistais savo ideologinei politikai įgyvendinti ir propagandai skleisti“, – teigia žvalgybos tarnybos. Jos taip pat priduria, kad „auga Rusijos propagandinės žiniasklaidos dėmesys Lietuvai“.

VSD ir AOTD konstatuoja, kad Rusija ir toliau įvairiomis priemonėmis siekia dominuoti regiono energetikos rinkoje ir sutrukdyti jo integracijai į Vakarų Europos energetikos sistemą. Tačiau, „nepaisant aktyvių Rusijos pastangų, jai nepavyko paveikti sprendimų dėl Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su Vakarų tinklais“.

Ataskaitoje skiriamas dėmesys ir kaimyninei Baltarusijai, kurios „priklausomybė nuo Rusijos didėja ir ji išlieka kaip rizikos veiksnys Lietuvos nacionaliniam saugumui“. Pabrėžiama, kad baltarusiai kartu su Rusijos korporacija „Rosatom“, nesilaikydami tarptautinių branduolinės saugos reikalavimų, spartino Astravo atominės elektrinės statybas.

VSD ir AOTD ataskaitoje nurodoma, kad „terorizmo grėsmės lygis Lietuvoje išliko žemas, bet terorizmo grėsmė Europoje išliko didelė, tai turėjo neigiamos įtakos Lietuvos sąjungininkų saugumui“.

Visą dokumentą skaitykite čia.

Tokią bendrą ataskaitą abi specialiosios tarnybos skelbia nuo 2015-ųjų. Ataskaita jau paskelbta internete, o vėliau ją spaudos konferencijoje komentuos VSD ir AOTD vadovai Darius Jauniškis ir Remigijus Baltrėnas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuva suteikė politinį prieglobstį dar vienam aktyvistui iš Rusijos 2

Lietuva šią savaitę suteikė politinį prieglobstį dar vienam aktyvistui iš Rusijos.

Kiek pinigų reikia oriam pragyvenimui Vilniuje, Rygoje ir Taline 1

Kiek skirtingose Baltijos šalių sostinėse reikia uždirbti, kad galėtum gyventi oriai, ir kiek žmonių...

Vadyba
15:45
Kandidatų į prezidentus varžybose pirmauja G. Nausėda ir I. Šimonytė – apklausa 9

Tarp kandidatų į prezidentus daugiausia paramos sulaukia ekonomistas Gitanas Nausėda ir parlamentarė Ingrida...

Apklausa: populiariausi išlieka konservatoriai ir valstiečiai 3

Populiariausiomis tarp partijų išlieka opoziciniai konservatoriai ir valdantieji „valstiečiai“, rodo...

Mokytojų streikai kirto per S. Skvernelio reitingus 3

Dėl mokytojų streiko smuko ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio populiarumas – palankiai vertinančių jo...

Apeliacinis teismas neleido „tvarkiečiams“ naudoti 359.000 Eur 1

Lietuvos Apeliacinis teismas penktadienį atmetė partijos „Tvarka ir teisingumas“ skundą dėl teismo sprendimo...

Verslo aplinka
2018.12.14
Populiariausi – konservatoriai ir „valstiečiai“, auga socdemai 

Lapkritį truputį pakilo opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) reitingas, tačiau juos ir toliau...

Verslo aplinka
2018.12.14
JK premjerės žygis į Briuselį – nesėkmingas 13

Theresos May, JK premjerės, žygis į Briuselį ir prašymas padėti jai užsitikrinti savo parlamento paramą...

Verslo aplinka
2018.12.14
G. Landsbergis aiškinosi teismui dėl pažinties su R. Kurlianskiu  1

Koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas penktadienį apklausė...

Europos lyderiai pritaria ES kovai su melagingomis naujienomis 2

Europos Vadovų Taryba (EVT) pritarė ES kovos su dezinformacija veiksmų planui ir paragino jį vykdyti, kad...

Verslo aplinka
2018.12.14
EP pritarė siūlymui apmokestinti JAV technologijų milžines

Europos Parlamentas (EP) nubalsavo už tai, kad „Facebook“, „Google“, „Netflix“ ir panašioms įmonėms ES mastu...

Technologijos
2018.12.14
Porą mėnesių rengs pasiūlymus dėl biudžetininkų algų didinimo 1

Vyriausybinės darbo grupės nariai per porą mėnesių turi parengti konkrečius pasiūlymus, kaip ir kiek  kelti...

Verslo aplinka
2018.12.14
Lietuvos bankų pelnas šiemet išaugo 55% 8

Lietuvoje veikiantys bankai ir užsienio bankų filialai per devynis šių metų mėnesius uždirbo 275,4 mln. Eur...

Finansai
2018.12.14
S. Skvernelis informaciją apie grėsmes perdavė ir V. Pranckiečiui, konservatoriams neduos  1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako riboto naudojimo informaciją apie galimas grėsmes perdavęs ir...

Verslo aplinka
2018.12.14
Laukiama prezidentės apsisprendimo dėl kitų metų biudžeto, galimas veto

Iki kitos savaitės pabaigos prezidentė Dalia Grybauskaitė turi apsispręsti, ar pasirašyti Seimo priimtą 2019...

Verslo aplinka
2018.12.14
Metų pabaigoje Valstybės biudžete – 121 neplanuotas „viščiukas“ 1

Iš pagrindinių mokesčių Lietuvos valstybės ir savivaldybių biudžetas surinko tiek, kiek ir planavo, o...

Finansai
2018.12.14
Derybos dėl ilgamečio ES biudžeto užtruks ilgiau nei tikėtasi Premium

Europos Sąjungos šalių derybos dėl būsimo daugiamečio bendrijos biudžeto truks ilgiau nei planuota ir baigsis...

Verslo aplinka
2018.12.14
Šalies startuoliai šiemet pritraukė 70 mln. Eur investicijų 3

2018 m. Lietuvos startuolių bendruomenė išaugo 58% ir pritraukė 70 mln. Eur investicijų iš užsienio ir...

Technologijos
2018.12.14
Į Vilniaus merus kandidatuos ūkio ministras 12

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Vilniaus skyrius į sostinės mero postą iškėlė...

Verslo aplinka
2018.12.14
Pusmetis nuo BDAR įsigaliojimo: ore kabančių klausimų – į valias Premium 2

Praėjus kiek daugiau nei pusmečiui nuo gegužės 25 d., kai įsigaliojo Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas...

Rinkodara
2018.12.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau