Žvalgybos tarnybos: Rusija itin domisi artėjančiais Lietuvos prezidento rinkimais

Publikuota: 2018-03-26
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis kartu su Antrojo operatyvinių tarnybų departamentu prie KAM pateikė tradicinę metinę grėsmių nacionaliniam saugumui apžvalgą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis kartu su Antrojo operatyvinių tarnybų departamentu prie KAM pateikė tradicinę metinę grėsmių nacionaliniam saugumui apžvalgą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kaip ir ankstesniais metais, pagrindinė grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui kyla dėl agresyvių Rusijos intencijų ir veiksmų, savo naujausioje metinėje ataskaitoje konstatuoja valstybinės žvalgybos institucijos. Pasak jų, Rusiją ypač domina kitąmet Lietuvoje įvyksiantys prezidento rinkimai.

Kremlius siekia dominuoti

„Nors 2017 m. Rusija bandė santykiams su Vakarų valstybėmis suteikti pozityvios dinamikos, tai nepakeitė jos strateginių tikslų – pakeisti globalią jėgų pusiausvyrą ir dominuoti sau prisiskirtoje interesų zonoje, įskaitant Baltijos regioną“, – rašoma pirmadienį Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos paskelbtoje Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje.

Kartu joje pabrėžiama, kad aktyvūs tiek pačios Lietuvos, tiek ir jos partnerių NATO veiksmai mažina tikimybę, kad Rusija galėtų panaudoti karinę jėgą prieš Baltijos valstybes: „NATO saugumo stiprinimo priemonės, pirmiausia – didėjantys Baltijos valstybių nacionaliniai ir regione dislokuoti Aljanso kariniai pajėgumai, sumažino tikimybę, kad Rusija ryšis panaudoti karinę jėgą prieš Baltijos valstybes.“

Nurodoma, kad pernai didžiausias žvalgybines grėsmes Lietuvai kėlė Rusijos žvalgybos tarnybos, kurios rinko strateginę žvalgybos informaciją apie Lietuvos vidaus, užsienio, ekonomikos, saugumo ir gynybos politiką, taip pat įtakos operacijomis rėmė prieš Lietuvą nukreiptą agresyvią Rusijos politiką“. „Rusijos žvalgybos tarnybas ypač domino 2019 m. Lietuvos prezidento rinkimai“, – teigiama ataskaitoje.

„Kremliaus politiką remiančių politinių organizacijų ir judėjimų įtaka Lietuvoje išlieka nedidelė, bet Rusija jų aktyvistais siekia pasinaudoti savo ideologinei politikai įgyvendinti ir jai palankiai propagandai skleisti.

2017 m. Lietuvoje veikiantys Rusijos įtakos sklaidai palankūs judėjimai bandė konsoliduotis, rengė protesto akcijas, per kurias skelbė tikrovės neatitinkančius pareiškimus ir siekė atkreipti Lietuvos žiniasklaidos bei visuomenės dėmesį“, – teigia VSD ir AOTD.

„Tikėtina, kad artėjant 2019 m. Lietuvos prezidento, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų rinkimams Rusija bandys įgyti didesnės įtakos politiniams ir visuomeniniams procesams Lietuvoje, sieks, kad jai palankios politinės jėgos keltų kandidatus rinkimuose ir turėtų savo atstovus valdžios institucijose“, – įspėja žvalgybos tarnybos.

Trečdalis diplomatų susiję su rusų žvalgyba

Kremlius savo žvalgybinės veiklos priedangai, anot dokumento, aktyviai naudojasi Rusijos diplomatinėmis atstovybėmis Lietuvoje. „Šiuo metu su Rusijos žvalgybos tarnybomis susiję asmenys sudaro trečdalį Rusijos diplomatinio personalo Lietuvoje“, – tvirtinama ataskaitoje.

Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos taikinius renkasi ir savo valstybės teritorijoje – tarp joje besilankančių ar dirbančių Lietuvos verslininkų, diplomatų, teisėsaugos ir valstybės institucijų tarnautojų, kitų politinių ir verslo ryšių turinčių Lietuvos piliečių. „Pastebima tendencija, kad Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos domisi net ir didesnių žvalgybinių galimybių ar prieigos prie įslaptintos informacijos neturinčiais Lietuvos piliečiais, kurie į Rusiją vyksta asmeniniais tikslais“, – rašo Lietuvos žvalgybos tarnybos.

Atkreipiamas dėmesys, kad „Rusijos žvalgybos tarnybos, verbuodamos Lietuvos piliečius, vis dar naudojasi Rusijos archyvuose esančia įslaptinta informacija apie buvusius KGB agentus Lietuvoje“.

Ataskaitoje nurodoma, kad pernai buvo sulaikyti trys Lietuvos piliečiai, įtariami šnipinėjimu Rusijai: „Pirminė informacija apie šiuos šnipus buvo surinkta tiriant 2014 m. Lietuvoje sulaikyto šnipinėjimu įtariamo Lietuvos kariuomenės karininko Sergejaus Pušino ir Rusijos žvalgybos tarnybos pareigūno Sergejaus Moisejenko atvejį.“ Du iš trijų gruodį sulaikytųjų – Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės civilis tarnautojas ir KOP atsargos karininkas, turintis leidimą gyventi Rusijoje. Sulaikytieji rinko viešai neprieinamą informaciją apie KOP.

Vykdo ir kitą aktyvią veiklą

Dokumente pabrėžiama, kad didžioji dalis pernai nustatytos priešiškos veiklos kibernetinėje erdvėje yra susijusi su Rusija. Daugiausia, pasak ataskaitos, veikiama prieš Lietuvos valstybės institucijas ir energetikos sektorių. Be to, pastebimas naujas reiškinys – didelio masto kenkėjiškų „ransomware“ programų paplitimas. Kol kas, anot VSD ir AOTD, „tai nepadarė didelės žalos Lietuvai, bet ateityje ją gali daryti“.

„Rusija veikė prieš Lietuvą ir kitomis priemonėmis, pvz., vykdydama agresyvią informacinę ir ideologinę politiką, plėtodama istorijos politikos projektus. Nors Rusijos politiką remiančių organizacijų ir

judėjimų įtaka Lietuvoje išliko nedidelė, Rusija siekė pasinaudoti jų aktyvistais savo ideologinei politikai įgyvendinti ir propagandai skleisti“, – teigia žvalgybos tarnybos. Jos taip pat priduria, kad „auga Rusijos propagandinės žiniasklaidos dėmesys Lietuvai“.

VSD ir AOTD konstatuoja, kad Rusija ir toliau įvairiomis priemonėmis siekia dominuoti regiono energetikos rinkoje ir sutrukdyti jo integracijai į Vakarų Europos energetikos sistemą. Tačiau, „nepaisant aktyvių Rusijos pastangų, jai nepavyko paveikti sprendimų dėl Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su Vakarų tinklais“.

Ataskaitoje skiriamas dėmesys ir kaimyninei Baltarusijai, kurios „priklausomybė nuo Rusijos didėja ir ji išlieka kaip rizikos veiksnys Lietuvos nacionaliniam saugumui“. Pabrėžiama, kad baltarusiai kartu su Rusijos korporacija „Rosatom“, nesilaikydami tarptautinių branduolinės saugos reikalavimų, spartino Astravo atominės elektrinės statybas.

VSD ir AOTD ataskaitoje nurodoma, kad „terorizmo grėsmės lygis Lietuvoje išliko žemas, bet terorizmo grėsmė Europoje išliko didelė, tai turėjo neigiamos įtakos Lietuvos sąjungininkų saugumui“.

Visą dokumentą skaitykite čia.

Tokią bendrą ataskaitą abi specialiosios tarnybos skelbia nuo 2015-ųjų. Ataskaita jau paskelbta internete, o vėliau ją spaudos konferencijoje komentuos VSD ir AOTD vadovai Darius Jauniškis ir Remigijus Baltrėnas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Linkevičius: būtina spartinti darbus, kad NATO galėtų tinkamai reaguoti į grėsmes 2

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad reikia spartinti darbus įgyvendinant Velso ir Varšuvos...

Verslo aplinka
2018.04.26
JAV Valstybės departamentas nesikiš į Venckienės ekstradicijos procedūrą 2

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės departamentas nesikiš į buvusios teisėjos ir parlamento narės...

Verslo aplinka
2018.04.26
Skvernelis: tvirtai remiame Moldovos siekį tapti ES nare 5

Moldovoje viešintis Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Lietuva tvirtai remia šios šalies siekį tapti...

Verslo aplinka
2018.04.26
Armėnija greitai rinks naują premjerą

Armėnija po jau dvi savaites tebesitęsiančių protestų kitą savaitę jau turės naują premjerą. Nikolas...

Verslo aplinka
2018.04.26
Trumpo ir Macrono draugiškumas Vašingtone: Prancūzijos lyderis siekė savų tikslų Premium

Per trijų dienų vizitą Vašingtone Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, ir Donaldas Trumpas, JAV...

Verslo aplinka
2018.04.26
Baltarusijos ambasadoriui įteikta nota dėl įtariamo gaisro Astravo AE

Ketvirtadienį į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją (URM) buvo iškviestas Baltarusijos ambasadorius...

Verslo aplinka
2018.04.26
Prie Seimo mitingavo medikai 5

Ketvirtadienį Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į mitingą susirinko keli šimtai medikų ir juos...

Verslo aplinka
2018.04.26
Aplinkos ministras nemato priežasčių apriboti miško pirkimus

Kęstutis Navickas, aplinkos ministras, nemato priežasčių, kodėl turėtų būti įvesti apribojimai įsigyjamoms...

Agroverslas
2018.04.26
Teisėjas nusišalino nuo „MG Baltic“ bylos

Vilniaus apygardos teismo teisėjas Stasys Lemežis nusišalino nuo koncerno „MG Baltic“ bylos.

Verslo aplinka
2018.04.26
Kinija: Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų komplekse įvyko griūtis 2

Kinijos geologai teigia, kad pagrindiniame Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų komplekse, kuris įsikūręs ant...

Verslo aplinka
2018.04.26
ES lengvina įmonių galimybes perkelti būstinę, susijungti ar susiskaidyti kitoje šalyje

Europos Komisija pasiūlė naujas bendrovių teisės taisykles, pagal kurias būtų lengvinamos sąlygos įmonėms...

Verslo aplinka
2018.04.26
Vilniuje – dvinarė rinkliava už atliekas, nelieka konkurencijos tarp vežėjų 1

Nuo gegužės 1 d. Vilniaus mieste įvedama dvinarė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą bei tvarkymą, tad...

Verslo aplinka
2018.04.26
Lietuva galutinai ratifikavo CETA sutartį su Kanada

Dalia Grybauskaitė, šalies prezidentė, ketvirtadienį pasirašė įstatymus dėl Kanados ir Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2018.04.26
Seimas nesutinka stabdyti „NT Valdų“ turto pardavimo 3

Seimas nelinkęs stabdyti energetikos grupės „Lietuvos energija“ antrinės įmonės „NT Valdos“ turto pardavimo. 

Statyba ir NT
2018.04.26
Augina produktų išskirtinumas, profesionalūs pardavėjai ir gyventojų sąmoningumas Rėmėjo turinys

Gyvybės draudimo bendrovė „Compensa Life Vienna Insurance Group SE“ 2017 m. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje...

Finansai
2018.04.26
Seimas žengė žingsnį link tiesioginio kreipimosi į Konstitucinį Teismą įteisinimo

Parlamentas ketvirtadienį po pateikimo pritarė pasiūlymui suteikti teisę kiekvienam šalies piliečiui...

Verslo aplinka
2018.04.26
Varšuva: pokomunistinėms valstybėms reikia daugiau ES paramos 1

Mateuszas Morawieckis, Lenkijos ministras pirmininkas, po susitikimo su naujuoju Slovakijos premjeru Peteriu...

Verslo aplinka
2018.04.26
Nuostoliai kartais mielesni už pelną Premium 1

Lietuvos ekonomika auga, tačiau kone pusė bendrovių dirba nuostolingai ir bendra jų nuostolių suma didėja.

Finansai
2018.04.26
Nustatoma liberalesnė išorinės reklamos tvarka

Gauti leidimus išorinei reklamai bus paprasčiau. Tai numato Seimo ketvirtadienį priimtos Reklamos įstatymo...

Verslo aplinka
2018.04.26
Startuoti negalima laukti Rėmėjo turinys

Pritaikome jau visiems gerai pažįstamą, bet visada aktualų žodžių žaismą. Vis gi kur šiame žodžių junginyje,...

Verslo aplinka
2018.04.26

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau