Šią savaitę svarbu (13)

Publikuota: 2018-03-26
Valstybės saugumo departamentas kartu su Antruoju operatyvinių tarnybų departamentu paskelbs metinę grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Valstybės saugumo departamentas kartu su Antruoju operatyvinių tarnybų departamentu paskelbs metinę grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Skelbiama atnaujinta iššūkių nacionaliniam saugumui ataskaita, Lietuva kartu su kitomis Europos valstybėmis žada išsiųsti šnipinėjančius Rusijos diplomatus, Seimo valdantieji imsis nagrinėti skolinimosi politiką krizės metais, įsigalios kitokios užsieniečių įdarbinimo procedūros.

Saugumas skelbia apie iššūkius

Pirmadienį Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos skelbia atnaujintą metinę grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitą. Tokį bendrą dokumentą abi specialiosios tarnybos skelbia nuo 2015-ųjų. Ataskaita iš pradžių bus paskelbta internete, o vėliau ją spaudos konferencijoje komentuos VSD ir AOTD vadovai. Šiemet, kaip ir pastaruosius kelerius metus, ataskaitoje bus konstatuota, kad savo agresyviai dominuoti regione ir pakeisti globalią jėgų pusiausvyrą siekianti Rusija yra didžiausias grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui šaltinis. Bus atkreiptas dėmesys ir į ekonominius Rusijos vykdomos agresyvios politikos aspektus, pvz., į veiksmus energetikoje ar prekybos, transporto, tranzito, perkrovimo srityse. Pernykštėje analogiškoje Grėsmių ataskaitoje buvo pabrėžta, kad Rusija pastaruoju metu gausina savo pajėgumus su Lietuva besiribojančioje Vakarų karinėje apygardoje. Tuomet spėta, kad Kaliningrade esantys kariniai daliniai greičiausiai bus nuolat aprūpinti operatyvinėmis-taktinėmis raketų sistemomis „Iskander“, kas ir įvyko šių metų pradžioje. VSD ir AOTD ataskaita bus be kita ko aptariama trečiadienį Seime rengiamoje tarptautinėje konferencijoje „Visuomenės atsparumas ir Rusijos hibridinės grėsmės Vakarų pasauliui“.

Planuojami Rusijos šnipų išprašymai

nuotrauka::1 right

Europos Sąjungos šalys, atsakydamos į dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julios apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ Jungtinėje Karalystėje, rimtai svarsto galimybę išsiųsti rusų diplomatus, užsiimančius žvalgybine veikla. Taip demonstruojamas solidarumas Jungtinei Karalystei, kurią jau buvo priversti palikti 23 rusų diplomatai. Latvijos Užsienio reikalų ministerija žada jau pirmadienį pranešti tikslų išsiunčiamų diplomatų skaičių. Pranešama, kad šiuo metu keletas ES valstybių svarsto imtis tokių pat veiksmų. Prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusią savaitę paskelbė, kad Lietuva irgi svarsto išsiųsti iš šalies čia dirbančius Rusijos žvalgybos pareigūnus, dirbančius po diplomatine priedanga. Pasak prezidentės, Lietuva taip pat gali išplėsti vadinamąjį nacionalinį Magnickio sąrašą. Jame šiuo metu yra 49 Rusijos piliečiai, kuriems dėl korupcijos, pinigų plovimo ir žmogaus teisių pažeidimų uždrausta atvykti į šalį. „Manau, kad žvalgybinio tinklo išardymas visose Europos šalyse, rusų žvalgybos tinklo ardymas yra bendra užduotis“, – kalbėjo p. Grybauskaitė.

Tirs Kubiliaus ir Šimonytės skolinimosi politiką

nuotrauka::2 left

Valdančioji koalicija ketina atlikti parlamentinį tyrimą, ar pasaulinės krizės akivaizdoje valstybė vykdė tinkamą finansinę ir skolinimosi politiką. Ketvirtadienį Seimas svarstys nutarimą, kuriame Biudžeto ir finansų komitetui pavedama atlikti parlamentinį tyrimą „dėl galimai padarytos didelio masto žalos valstybei 2009–2012 m. Finansų ministerijai skolinantis iš komercinių bankų už galimai nepagrįstai dideles palūkanas ir neviešu būdu išleidžiant Vyriausybės vertybinius popierius“. Tais metais premjeru buvo konservatorius Andrius Kubilius, finansų ministrais – Algirdas Šemeta ir Ingrida Šimonytė. Komiteto vadovas Stasys Jakeliūnas, pasiūlęs tyrimo metu „atsiriboti nuo asmeniškumų“, gerokai pakoregavo klausimus, kuriuos numatoma užduoti komitetui. Siūloma išimti visus tuos, kurie susiję su asmenine 2009–2012 m. dirbusių pareigūnų atsakomybe už priimtus sprendimus. Komitetui iš viso bus užduoti 7 klausimai, tarp jų „kokią įtaką viešųjų finansų būklei 2009–2010 m. ir vėliau turėjo Seimo ir Vyriausybės sprendimai didinti asignavimus 2008 m. svarstant ir tvirtinant 2009 m. biudžetą“, „ar Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai darė 2009–2012 m., kai finansų rinkose ir iš komercinių bankų buvo skolinamasi už palūkanas, kurios siekė 5,1–9,4%“, „kokią įtaką krizei turėjo Lietuvoje veikiančių stambiųjų komercinių bankų skolinimo politika ir sprendimai“. Tyrimas turės būti atliktas iki 2018 m. spalio 1 d.

Kitokia leidimų užsieniečiams išdavimo tvarka

nuotrauka::3 right

Nuo sekmadienio keisis dokumentų nacionalinei vizai gauti pateikimo tvarka į Lietuvą atvykstantiems dirbti užsieniečiams. Užsieniečiai prašymą dėl vizos darbo pagrindu išdavimo galės pateikti tik per Lietuvos diplomatines atstovybes ar konsulines įstaigas. Tokiu būdu, anot Vidaus reikalų ministerijos, „siekiama kontroliuoti užsieniečių, vykstančių dirbti į Lietuvą, srautus, taip pat norima išvengti situacijų, kai užsieniečiai į Lietuvą vyksta tarpininkų, o ne tikrųjų darbdavių kvietimu“. Atsižvelgus į tai, kad užsienietį ketinanti įdarbinti įmonė tarpininkavimo raštą dėl nacionalinės vizos išdavimo pateikia elektroniniu būdu ir tarpininkavimo rašto nereikia užsieniečiui persiųsti paštu, užsienietis iškart gali Lietuvos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai teikti dokumentus dėl daugkartinės nacionalinės vizos išdavimo, o atvykęs į Lietuvą gali iš karto pradėti dirbti. „Tokiu būdu Lietuvos darbdaviai galės greičiau įdarbinti trūkstamus specialistus“, – tikinama ministerijos pranešime. Jame priduriama, kad „atsižvelgiant į išaugusį užsieniečių teikiamų prašymų išduoti nacionalinę vizą darbo pagrindu kiekį, toks užsieniečių srautų paskirstymas padės reguliuoti Migracijos departamento ir migracijos tarnybų darbo krūvį, susijusį su prašymų priėmimu ir sprendimų dėl daugkartinių nacionalinių vizų ir leidimų gyventi išdavimu“.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

EGIPTAS. Pirmadienį Egipte prasideda tris dienas vyksiantys prezidento rinkimai. Tėra tik du kandidatai, dalis opoziciniai judėjimų boikotuoja rinkimus. Beveik neabejojama, kad antrai kadencijai bus perrinktas dabartinis Egipto vadovas Abdelis Fattahas el-Sisis.

SIRIJA. Jungtinių Tautų Saugumo taryba paskelbė apie ketinimus šią savaitę susitarti ir priimti rezoliuciją dėl krizės Sirijoje sprendimo būdo. Tiesa, tokia rezoliucija galima tik tuo atveju, jeigu dėl siūlomų krizės sprendimo būdų susitars Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija.

EBPO. Šią savaitę Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Investicijų komitetas turėtų baigti Lietuvos peržiūros procedūrą. Liks tik pora EBPO komitetų, kurių išvadų dėl galimybės Lietuvą į šią organizaciją priimti jau šiemet, laukiama per ateinančias dvi-tris savaites.

BANKAI. Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas antradienį spaudos konferencijoje pristatys 2017 m. bankų sektoriaus veiklos rezultatus ir finansinę būklę. Bus apžvelgta, kaip bankai skolina lėšas gyventojams būstui įsigyti ir kitoms reikmėms, kaip numato skolinti ateityje, pristatyti palūkanų pokyčiai. Taip pat bus aptartos skolinimo verslui tendencijos.

ŽEMĖ. Ketvirtadienį Seimas balsuos, ar sudaryti laikinąją komisiją, ar pavesti Kaimo reikalų komitetui atlikti parlamentinį tyrimą „dėl nerimą keliančios padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje“.

ĮMONĖS. Ketvirtadienį Seimo nariai turėtų balsuoti, ar priimti Valstybės ir savivaldybių įmonių įstatymo pakeitimus, numatančius, kad valstybinių ir savivaldybėms priklausančių įmonių valdybose turi būti ne mažiau kaip pusė nepriklausomų narių. Dabartinis įstatymas nustato ne mažesnė kaip trečdalio tokių narių kvotą. Be to, kitu tą pačią dieną numatytu priimti įstatymu valstybinėms įmonėms bus uždrausta tiesiogiai teikti labdarą ir paramą – tai bus galima daryti per specializuotus fondus.

KADRAI. Antradienį Seimas balsuos dėl kelių svarbių kadrinių sprendimų – naujuoju Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovu turėtų būti paskirtas Žydrūnas Bartkus, naujuoju Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku – Virginijus Kanapinskas. Taip pat bus svarstomas opozicijos inicijuojamas nepasitikėjimas Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininke Laura Matjošaityte.

TURIZMAS. Antradienį Seimo plenariniame posėdyje numatoma pateikti naujos redakcijos Turizmo įstatymo projektą. Vienas labiausiai diskutuotinų klausimų – ar naujuoju įstatymu įtvirtinti vadinamąjį „rizikos fondą“, į kurį visos turistinės bendrovės įneš po 1% nuo kiekvienos parduotos kelionės vertės.

ATLYGINIMAI. Nuo balandžio 1 d. Lietuvoje įsigalioja nauja atlyginimų skelbimo tvarka. Pagal naują Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisą „Sodra“ įpareigojama atskleisti gerokai daugiau informacijos apie darbuotojų darbo užmokestį – ji turės skelbti ne tik vidutinį darbo užmokestį, tačiau ir atlyginimų medianą, standartinį nuokrypį, 25% kvantilį ir 75% kvantilį.

PIRKIMAI. Trečiadienį organizuojama „Verslo žinių“ konferencija „B2B pirkimai 2018“. Praktika dalinsis „Maxima“, „BOD group“, „Altechna“, „BIOK labaratorija“, „Telia“, „Vilniaus degtinė“ ir kt. įmonių atstovai.

STATISTIKA. Statistikos departamentas trečiadienį skelbs naujausius duomenis apie mažmeninės prekybos ir maitinimo įmonių apyvartą, penktadienį (kartu su Lietuvos banku) – apie tiesiogines užsienio investicijas.

VILNIUS. Antradienį verslo ir turizmo plėtros agentūra „Go Vilnius“ pristatys į sostinę gyventi ir dirbti atvykstantiems užsieniečiams skirtą skaitmeninį įrankį „Relocation guide“, kuris esą leis svečiams iš užsienio lengvai rasti visą sėkmingam ir lengvam įsikūrimui Vilniuje reikalingą informaciją.

PASKOLOS. Pirmadienį Lietuvos bankas rengia tiesioginę transliaciją „Facebook“ paskyroje „Būsto paskola: žinok savo teises!“. Ši transliacija yra skirta finansinių paslaugų vartotojams, imantiems ar turintiems būsto paskolą. Apie vartotojų teises turint ar imant būsto paskolą pasakos Lietuvos banko ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos specialistai.

UNIVERSITETAI. Antradienį Seimui bus pateiktas nutarimo „Dėl Lietuvos edukologijos universiteto ir Aleksandro Stulginskio universiteto reorganizavimo prijungimo prie Vytauto Didžiojo universiteto būdu ir Vytauto Didžiojo universiteto statuto patvirtinimo“ projektas.

VIEŠBUTIS. Trečiadienį bus pristatytas „Courtyard by Marriott“ viešbutis, pastatytas vietoje buvusio „Žalgirio“ stadiono Vilniuje.

PIENAS. Pakruojo rajone trečiadienį bus atidarytas vienas didžiausių pienininkystės ūkių. Jame veiks pirma Lietuvoje melžimo karuselė, galinti melžti iki 1.800 karvių.

APDOVANOJIMAI. Ketvirtadienį Vilniuje bus įteikti „Žinių ekonomikos įmonių 2017“ apdovanojimai.

TEATRAS. Antradienis – tarptautinė teatro diena, tad tądien nusipelniusiems Lietuvos menininkams bus įteikti „Auksiniai scenos kryžiai“.

VELYKOS. Ši savaitė yra vadinama Didžiąja, nes ji baigsis Velykomis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Istorinis momentas: Šiaurės Korėjos lyderis įžengė į Pietų Korėją

To nebuvo 65-erius metus - Šiaurės Korėjos vadovas įžengė, tikrąja to žodžio prasme, į Pietų Korėją.

Antrus metus tarp geriausių Europoje Rėmėjo turinys

Gyvybės draudimo ir pensijų bendrovė „Aviva Lietuva“ antrus metus iš eilės tapo Nacionaline čempione...

Finansai
06:00
Linkevičius: būtina spartinti darbus, kad NATO galėtų tinkamai reaguoti į grėsmes 3

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad reikia spartinti darbus įgyvendinant Velso ir Varšuvos...

Verslo aplinka
2018.04.26
JAV Valstybės departamentas nesikiš į Venckienės ekstradicijos procedūrą 5

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės departamentas nesikiš į buvusios teisėjos ir parlamento narės...

Verslo aplinka
2018.04.26
Skvernelis: tvirtai remiame Moldovos siekį tapti ES nare 7

Moldovoje viešintis Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Lietuva tvirtai remia šios šalies siekį tapti...

Verslo aplinka
2018.04.26
Armėnija greitai rinks naują premjerą

Armėnija po jau dvi savaites tebesitęsiančių protestų kitą savaitę jau turės naują premjerą. Nikolas...

Verslo aplinka
2018.04.26
Trumpo ir Macrono draugiškumas Vašingtone: Prancūzijos lyderis siekė savų tikslų Premium 2

Per trijų dienų vizitą Vašingtone Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, ir Donaldas Trumpas, JAV...

Verslo aplinka
2018.04.26
Baltarusijos ambasadoriui įteikta nota dėl įtariamo gaisro Astravo AE

Ketvirtadienį į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją (URM) buvo iškviestas Baltarusijos ambasadorius...

Verslo aplinka
2018.04.26
Prie Seimo mitingavo medikai 5

Ketvirtadienį Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į mitingą susirinko keli šimtai medikų ir juos...

Verslo aplinka
2018.04.26
Aplinkos ministras nemato priežasčių apriboti miško pirkimus

Kęstutis Navickas, aplinkos ministras, nemato priežasčių, kodėl turėtų būti įvesti apribojimai įsigyjamoms...

Agroverslas
2018.04.26
Teisėjas nusišalino nuo „MG Baltic“ bylos

Vilniaus apygardos teismo teisėjas Stasys Lemežis nusišalino nuo koncerno „MG Baltic“ bylos.

Verslo aplinka
2018.04.26
Kinija: Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų komplekse įvyko griūtis 2

Kinijos geologai teigia, kad pagrindiniame Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų komplekse, kuris įsikūręs ant...

Verslo aplinka
2018.04.26
ES lengvina įmonių galimybes perkelti būstinę, susijungti ar susiskaidyti kitoje šalyje

Europos Komisija pasiūlė naujas bendrovių teisės taisykles, pagal kurias būtų lengvinamos sąlygos įmonėms...

Verslo aplinka
2018.04.26
Vilniuje – dvinarė rinkliava už atliekas, nelieka konkurencijos tarp vežėjų 1

Nuo gegužės 1 d. Vilniaus mieste įvedama dvinarė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą bei tvarkymą, tad...

Verslo aplinka
2018.04.26
Lietuva galutinai ratifikavo CETA sutartį su Kanada

Dalia Grybauskaitė, šalies prezidentė, ketvirtadienį pasirašė įstatymus dėl Kanados ir Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2018.04.26
Seimas nesutinka stabdyti „NT Valdų“ turto pardavimo 3

Seimas nelinkęs stabdyti energetikos grupės „Lietuvos energija“ antrinės įmonės „NT Valdos“ turto pardavimo. 

Statyba ir NT
2018.04.26
Augina produktų išskirtinumas, profesionalūs pardavėjai ir gyventojų sąmoningumas Rėmėjo turinys

Gyvybės draudimo bendrovė „Compensa Life Vienna Insurance Group SE“ 2017 m. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje...

Finansai
2018.04.26
Seimas žengė žingsnį link tiesioginio kreipimosi į Konstitucinį Teismą įteisinimo

Parlamentas ketvirtadienį po pateikimo pritarė pasiūlymui suteikti teisę kiekvienam šalies piliečiui...

Verslo aplinka
2018.04.26
Varšuva: pokomunistinėms valstybėms reikia daugiau ES paramos 1

Mateuszas Morawieckis, Lenkijos ministras pirmininkas, po susitikimo su naujuoju Slovakijos premjeru Peteriu...

Verslo aplinka
2018.04.26
Nuostoliai kartais mielesni už pelną Premium 1

Lietuvos ekonomika auga, tačiau kone pusė bendrovių dirba nuostolingai ir bendra jų nuostolių suma didėja.

Finansai
2018.04.26

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau