Šią savaitę svarbu (13)

Publikuota: 2018-03-26
Valstybės saugumo departamentas kartu su Antruoju operatyvinių tarnybų departamentu paskelbs metinę grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Valstybės saugumo departamentas kartu su Antruoju operatyvinių tarnybų departamentu paskelbs metinę grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Skelbiama atnaujinta iššūkių nacionaliniam saugumui ataskaita, Lietuva kartu su kitomis Europos valstybėmis žada išsiųsti šnipinėjančius Rusijos diplomatus, Seimo valdantieji imsis nagrinėti skolinimosi politiką krizės metais, įsigalios kitokios užsieniečių įdarbinimo procedūros.

Saugumas skelbia apie iššūkius

Pirmadienį Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos skelbia atnaujintą metinę grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitą. Tokį bendrą dokumentą abi specialiosios tarnybos skelbia nuo 2015-ųjų. Ataskaita iš pradžių bus paskelbta internete, o vėliau ją spaudos konferencijoje komentuos VSD ir AOTD vadovai. Šiemet, kaip ir pastaruosius kelerius metus, ataskaitoje bus konstatuota, kad savo agresyviai dominuoti regione ir pakeisti globalią jėgų pusiausvyrą siekianti Rusija yra didžiausias grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui šaltinis. Bus atkreiptas dėmesys ir į ekonominius Rusijos vykdomos agresyvios politikos aspektus, pvz., į veiksmus energetikoje ar prekybos, transporto, tranzito, perkrovimo srityse. Pernykštėje analogiškoje Grėsmių ataskaitoje buvo pabrėžta, kad Rusija pastaruoju metu gausina savo pajėgumus su Lietuva besiribojančioje Vakarų karinėje apygardoje. Tuomet spėta, kad Kaliningrade esantys kariniai daliniai greičiausiai bus nuolat aprūpinti operatyvinėmis-taktinėmis raketų sistemomis „Iskander“, kas ir įvyko šių metų pradžioje. VSD ir AOTD ataskaita bus be kita ko aptariama trečiadienį Seime rengiamoje tarptautinėje konferencijoje „Visuomenės atsparumas ir Rusijos hibridinės grėsmės Vakarų pasauliui“.

Planuojami Rusijos šnipų išprašymai

nuotrauka::1 right

Europos Sąjungos šalys, atsakydamos į dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julios apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ Jungtinėje Karalystėje, rimtai svarsto galimybę išsiųsti rusų diplomatus, užsiimančius žvalgybine veikla. Taip demonstruojamas solidarumas Jungtinei Karalystei, kurią jau buvo priversti palikti 23 rusų diplomatai. Latvijos Užsienio reikalų ministerija žada jau pirmadienį pranešti tikslų išsiunčiamų diplomatų skaičių. Pranešama, kad šiuo metu keletas ES valstybių svarsto imtis tokių pat veiksmų. Prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusią savaitę paskelbė, kad Lietuva irgi svarsto išsiųsti iš šalies čia dirbančius Rusijos žvalgybos pareigūnus, dirbančius po diplomatine priedanga. Pasak prezidentės, Lietuva taip pat gali išplėsti vadinamąjį nacionalinį Magnickio sąrašą. Jame šiuo metu yra 49 Rusijos piliečiai, kuriems dėl korupcijos, pinigų plovimo ir žmogaus teisių pažeidimų uždrausta atvykti į šalį. „Manau, kad žvalgybinio tinklo išardymas visose Europos šalyse, rusų žvalgybos tinklo ardymas yra bendra užduotis“, – kalbėjo p. Grybauskaitė.

Tirs Kubiliaus ir Šimonytės skolinimosi politiką

nuotrauka::2 left

Valdančioji koalicija ketina atlikti parlamentinį tyrimą, ar pasaulinės krizės akivaizdoje valstybė vykdė tinkamą finansinę ir skolinimosi politiką. Ketvirtadienį Seimas svarstys nutarimą, kuriame Biudžeto ir finansų komitetui pavedama atlikti parlamentinį tyrimą „dėl galimai padarytos didelio masto žalos valstybei 2009–2012 m. Finansų ministerijai skolinantis iš komercinių bankų už galimai nepagrįstai dideles palūkanas ir neviešu būdu išleidžiant Vyriausybės vertybinius popierius“. Tais metais premjeru buvo konservatorius Andrius Kubilius, finansų ministrais – Algirdas Šemeta ir Ingrida Šimonytė. Komiteto vadovas Stasys Jakeliūnas, pasiūlęs tyrimo metu „atsiriboti nuo asmeniškumų“, gerokai pakoregavo klausimus, kuriuos numatoma užduoti komitetui. Siūloma išimti visus tuos, kurie susiję su asmenine 2009–2012 m. dirbusių pareigūnų atsakomybe už priimtus sprendimus. Komitetui iš viso bus užduoti 7 klausimai, tarp jų „kokią įtaką viešųjų finansų būklei 2009–2010 m. ir vėliau turėjo Seimo ir Vyriausybės sprendimai didinti asignavimus 2008 m. svarstant ir tvirtinant 2009 m. biudžetą“, „ar Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai darė 2009–2012 m., kai finansų rinkose ir iš komercinių bankų buvo skolinamasi už palūkanas, kurios siekė 5,1–9,4%“, „kokią įtaką krizei turėjo Lietuvoje veikiančių stambiųjų komercinių bankų skolinimo politika ir sprendimai“. Tyrimas turės būti atliktas iki 2018 m. spalio 1 d.

Kitokia leidimų užsieniečiams išdavimo tvarka

nuotrauka::3 right

Nuo sekmadienio keisis dokumentų nacionalinei vizai gauti pateikimo tvarka į Lietuvą atvykstantiems dirbti užsieniečiams. Užsieniečiai prašymą dėl vizos darbo pagrindu išdavimo galės pateikti tik per Lietuvos diplomatines atstovybes ar konsulines įstaigas. Tokiu būdu, anot Vidaus reikalų ministerijos, „siekiama kontroliuoti užsieniečių, vykstančių dirbti į Lietuvą, srautus, taip pat norima išvengti situacijų, kai užsieniečiai į Lietuvą vyksta tarpininkų, o ne tikrųjų darbdavių kvietimu“. Atsižvelgus į tai, kad užsienietį ketinanti įdarbinti įmonė tarpininkavimo raštą dėl nacionalinės vizos išdavimo pateikia elektroniniu būdu ir tarpininkavimo rašto nereikia užsieniečiui persiųsti paštu, užsienietis iškart gali Lietuvos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai teikti dokumentus dėl daugkartinės nacionalinės vizos išdavimo, o atvykęs į Lietuvą gali iš karto pradėti dirbti. „Tokiu būdu Lietuvos darbdaviai galės greičiau įdarbinti trūkstamus specialistus“, – tikinama ministerijos pranešime. Jame priduriama, kad „atsižvelgiant į išaugusį užsieniečių teikiamų prašymų išduoti nacionalinę vizą darbo pagrindu kiekį, toks užsieniečių srautų paskirstymas padės reguliuoti Migracijos departamento ir migracijos tarnybų darbo krūvį, susijusį su prašymų priėmimu ir sprendimų dėl daugkartinių nacionalinių vizų ir leidimų gyventi išdavimu“.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

EGIPTAS. Pirmadienį Egipte prasideda tris dienas vyksiantys prezidento rinkimai. Tėra tik du kandidatai, dalis opoziciniai judėjimų boikotuoja rinkimus. Beveik neabejojama, kad antrai kadencijai bus perrinktas dabartinis Egipto vadovas Abdelis Fattahas el-Sisis.

SIRIJA. Jungtinių Tautų Saugumo taryba paskelbė apie ketinimus šią savaitę susitarti ir priimti rezoliuciją dėl krizės Sirijoje sprendimo būdo. Tiesa, tokia rezoliucija galima tik tuo atveju, jeigu dėl siūlomų krizės sprendimo būdų susitars Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija.

EBPO. Šią savaitę Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Investicijų komitetas turėtų baigti Lietuvos peržiūros procedūrą. Liks tik pora EBPO komitetų, kurių išvadų dėl galimybės Lietuvą į šią organizaciją priimti jau šiemet, laukiama per ateinančias dvi-tris savaites.

BANKAI. Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas antradienį spaudos konferencijoje pristatys 2017 m. bankų sektoriaus veiklos rezultatus ir finansinę būklę. Bus apžvelgta, kaip bankai skolina lėšas gyventojams būstui įsigyti ir kitoms reikmėms, kaip numato skolinti ateityje, pristatyti palūkanų pokyčiai. Taip pat bus aptartos skolinimo verslui tendencijos.

ŽEMĖ. Ketvirtadienį Seimas balsuos, ar sudaryti laikinąją komisiją, ar pavesti Kaimo reikalų komitetui atlikti parlamentinį tyrimą „dėl nerimą keliančios padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje“.

ĮMONĖS. Ketvirtadienį Seimo nariai turėtų balsuoti, ar priimti Valstybės ir savivaldybių įmonių įstatymo pakeitimus, numatančius, kad valstybinių ir savivaldybėms priklausančių įmonių valdybose turi būti ne mažiau kaip pusė nepriklausomų narių. Dabartinis įstatymas nustato ne mažesnė kaip trečdalio tokių narių kvotą. Be to, kitu tą pačią dieną numatytu priimti įstatymu valstybinėms įmonėms bus uždrausta tiesiogiai teikti labdarą ir paramą – tai bus galima daryti per specializuotus fondus.

KADRAI. Antradienį Seimas balsuos dėl kelių svarbių kadrinių sprendimų – naujuoju Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovu turėtų būti paskirtas Žydrūnas Bartkus, naujuoju Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku – Virginijus Kanapinskas. Taip pat bus svarstomas opozicijos inicijuojamas nepasitikėjimas Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininke Laura Matjošaityte.

TURIZMAS. Antradienį Seimo plenariniame posėdyje numatoma pateikti naujos redakcijos Turizmo įstatymo projektą. Vienas labiausiai diskutuotinų klausimų – ar naujuoju įstatymu įtvirtinti vadinamąjį „rizikos fondą“, į kurį visos turistinės bendrovės įneš po 1% nuo kiekvienos parduotos kelionės vertės.

ATLYGINIMAI. Nuo balandžio 1 d. Lietuvoje įsigalioja nauja atlyginimų skelbimo tvarka. Pagal naują Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisą „Sodra“ įpareigojama atskleisti gerokai daugiau informacijos apie darbuotojų darbo užmokestį – ji turės skelbti ne tik vidutinį darbo užmokestį, tačiau ir atlyginimų medianą, standartinį nuokrypį, 25% kvantilį ir 75% kvantilį.

PIRKIMAI. Trečiadienį organizuojama „Verslo žinių“ konferencija „B2B pirkimai 2018“. Praktika dalinsis „Maxima“, „BOD group“, „Altechna“, „BIOK labaratorija“, „Telia“, „Vilniaus degtinė“ ir kt. įmonių atstovai.

STATISTIKA. Statistikos departamentas trečiadienį skelbs naujausius duomenis apie mažmeninės prekybos ir maitinimo įmonių apyvartą, penktadienį (kartu su Lietuvos banku) – apie tiesiogines užsienio investicijas.

VILNIUS. Antradienį verslo ir turizmo plėtros agentūra „Go Vilnius“ pristatys į sostinę gyventi ir dirbti atvykstantiems užsieniečiams skirtą skaitmeninį įrankį „Relocation guide“, kuris esą leis svečiams iš užsienio lengvai rasti visą sėkmingam ir lengvam įsikūrimui Vilniuje reikalingą informaciją.

PASKOLOS. Pirmadienį Lietuvos bankas rengia tiesioginę transliaciją „Facebook“ paskyroje „Būsto paskola: žinok savo teises!“. Ši transliacija yra skirta finansinių paslaugų vartotojams, imantiems ar turintiems būsto paskolą. Apie vartotojų teises turint ar imant būsto paskolą pasakos Lietuvos banko ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos specialistai.

UNIVERSITETAI. Antradienį Seimui bus pateiktas nutarimo „Dėl Lietuvos edukologijos universiteto ir Aleksandro Stulginskio universiteto reorganizavimo prijungimo prie Vytauto Didžiojo universiteto būdu ir Vytauto Didžiojo universiteto statuto patvirtinimo“ projektas.

VIEŠBUTIS. Trečiadienį bus pristatytas „Courtyard by Marriott“ viešbutis, pastatytas vietoje buvusio „Žalgirio“ stadiono Vilniuje.

PIENAS. Pakruojo rajone trečiadienį bus atidarytas vienas didžiausių pienininkystės ūkių. Jame veiks pirma Lietuvoje melžimo karuselė, galinti melžti iki 1.800 karvių.

APDOVANOJIMAI. Ketvirtadienį Vilniuje bus įteikti „Žinių ekonomikos įmonių 2017“ apdovanojimai.

TEATRAS. Antradienis – tarptautinė teatro diena, tad tądien nusipelniusiems Lietuvos menininkams bus įteikti „Auksiniai scenos kryžiai“.

VELYKOS. Ši savaitė yra vadinama Didžiąja, nes ji baigsis Velykomis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„MG Baltic“ byloje teismas apklausia žiniasklaidos agentūros „PHD“ vadovą

Koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas trečiadienį...

Th. May inicijuotas balsavimas dėl pasitikėjimo 2

Theresai May, JK premjerei, Torių partijos nariai inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo. Jis bus surengtas...

Alytaus pramonės parko plėtrą stabdo žemės savininkai Premium

Plėsti pramonės parką ir formuoti investuotojams patrauklesnius sklypus norinti Alytaus savivaldybė vargsta...

Pramonė
09:54
Rinkos tendencijos nulėmė veiklos modernizavimą Rėmėjo turinys

UAB „Baltic Refrigeration Group“, mažmeninės ir didmeninės prekybos kondicionavimo sistemomis ir jų priedais...

Plėtoti nereikia sustoti Rėmėjo turinys 3

Vienintelis Lietuvos jūrų uostas yra svarbi energetikos sistemos dalis, SGD bei naftos terminalai, elektros...

Transportas
06:00
Kita nuomonė? Ant laužo! 3

Valdantieji lengviau atsikvėpė – kitų metų valstybės biudžetas patvirtintas. Vargu ar kada nors anksčiau...

Dalį įmonių pelno nukando darbuotojų atlyginimai Premium 11

Lietuvos nefinansinių įmonių pajamos šiemet augo gerokai sparčiau nei jų pelnas. Jį labiausiai tirpdė...

Pramonė
05:45
Th. May žengė rizikingą politinį žingsnį Premium

Theresa May, JK premjerė, pirmadienį pripažino: ji susidūrė su JK parlamento balsavimu dėl „Brexit“...

Po išpuolio Strasbūre Prancūzija stiprina sienų apsaugą, skelbia aukštesnį pavojaus lygį 5

Prancūzijos Strasbūro mieste, netoli Europos Parlamento ir kalėdinio miestelio, antradienio vakarą įvykdytas...

Verslo aplinka
2018.12.11
„Coca-Cola“ vadovas: nestabilumas apsunkina tarptautinio verslo plėtojimą 2

Muhtaras Kentas, į pensiją išeiti besiruošiantis kompanijos „Coca Cola“ vykdomasis direktorius, antradienį...

Verslo aplinka
2018.12.11
Ekonomistai: 2019 m. biudžetas – rizikingas, ypač dėl PVM ambicijų Premium 10

Ekonomistai lenkia pirštus vardydami Seime patvirtinto biudžeto privalumus ir trūkumus. Tarp didžiausių...

Finansai
2018.12.11
Tarnautojų bazinės algos dydis kitąmet kilstelėtas simboliškai 1

Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso daugumos valdininkų darbo užmokestis, kitąmet bus...

Verslo aplinka
2018.12.11
Premjeras tikslina į tarnybas kreipęsis dėl „procesų, vykstančių šalyje“, ne dėl konservatorių   30

Premjeras Saulius Skvenelis antradienio popietę pareiškė, kad į specialiąsias tarnybas kreipėsi „dėl procesų,...

Verslo aplinka
2018.12.11
Seimas priėmė 2019-ųjų biudžetą, atmetęs daugumą opozicijos pataisų 27

Seimas antradienį priėmė 2019 m. valstybės biudžetą. Valdančioji koalicija pademonstravo turinti pakankamus...

Verslo aplinka
2018.12.11
R. Masiulis žada ieškoti vidinių ŠMM išteklių mokytojų algoms didinti 7

Laikinai Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad ieškos...

Verslo aplinka
2018.12.11
Liberalų sąjūdis į Vilniaus merus iškėlė lobisto M. Nagevičiaus kandidatūrą 7

Liberalų sąjūdis į Vilniaus merus iškėlė lobistą Martyną Nagevičių. 

Verslo aplinka
2018.12.11
2019-ųjų pokyčiai: mažesnis PVM spaudai ir malkoms, didesnis alkoholio akcizas 8

Periodinė spauda nuo 2019 m. sausio 1 d. bus apmokestinta lengvatiniu 5% pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2018.12.11
Buvęs Veterinarijos tarnybos instituto vadovas pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo  

Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo...

Verslo aplinka
2018.12.11
Lietuvos įmonių 2018 m. devynių mėnesių pelno kraitis – 4,6 mlrd. Eur 3

2018 m. trečiąjį ketvirtį šalies nefinansinių įmonių pajamos už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas...

Verslo aplinka
2018.12.11
Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? 2

Migla dėl Jungtinės Karalystės (JK) ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido. Panašu, kad...

Verslo aplinka
2018.12.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau