Kinija turi naują ekonomikos „carą“

Kinijos valdžia pirmadienį į vicepremjero postą pakylėjo Liu He, vieną pagrindinių prezidento Xi Jinpingo patikėtinių. Šis paskyrimas vertinamas kaip Pekino pasiryžimas toliau kautis su finansinėmis Kinijos grėsmėmis, tokiomis kaip didžiuliai korporacijų įsiskolinimai.
Ponas Liu, Harvardo universiteto išsilavinimą turintis ekonomistas, taip pat turės spręsti prekybinius ginčus, kylančius tarp JAV ir antrosios pasaulio ekonomikos. Vašingtonas spaudžia Pekiną 100 mlrd. USD sumažinti Kinijos perviršį dvišaliuose prekybiniuose santykiuose.
Ponui Liu suteikiamos itin plačios galios, nustelbiančios net premjero Li Keqiango įtaką, rašo Financial Times. Numatoma, kad p. Liu vadovaus neseniai įkurtai Finansinio stabilumo ir plėtros komisijai, kuri prižiūrės centrinio banko ir bankų bei vertybinių popierių rinkos priežiūros institucijų veiklos koordinavimą.
Naujasis vicepremjeras vienas Kinijos valdžios atstovų, manantis, kad skolomis varomas Kinijos ekonomikos augimas ne tik kelia grėsmę šalies finansų sistemai, bet ir nacionaliniam saugumui apskritai.
Ilgą laiką buvęs mažai matomas ir patarinėjęs Kinijos komunistų partijai ekonominiais klausimais, p. Liu pastaruoju metu viešumoje pasirodė kaip itin įtakingas Pekino pareigūnas. Vasario mėnesį jis lankėsi Vašingtone, kur dalyvavo derybose, siekdamas užkirsti kelią tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų beįsiplieskiančiam prekybos karui. Be to, sausį p. Liu vadovavo Kinijos delegacijai Davoso Pasaulio ekonomikos forume.
Pastarąjį kartą Kinijos vicepremjerui tiek galių, kiek p. Liu, buvo suteikta praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje, kai keletą biurokratinių paaukštinimo laiptelių išsyk įveikė Zhu Rongji, buvęs Šanchajaus komunistų partijos padalinio vadovas. Vėliau jis tapo vyriausybės vadovu ir daug prisidėjo prie šalies valstybės sektoriaus restruktūrizavimo bei Kinijos priėmimo į Pasaulio prekybos organizaciją.
Pokyčius Kinijos vyriausybėje pirmadienį patvirtino šalies parlamentas, kuris iš esmės tik laimina komunistinės valdžios jau priimtus sprendimus.
Labiau netikėtas nei p. Liu patvirtinimas vicepremjeru tapo naujojo Kinijos centrinio banko vadovo paskyrimas juo tapo Yi Gangas, dabartinis centrinio banko valdytojo Zhou Xiaochuano pavaduotojas ir jo protežė. Manoma, kad tai reiškia dabartinės Kinijos monetarinės politikos tęstinumą, rašo Reuters.
Analitikai pažymi, kad pastarieji paskyrimai atspindi ir siekį stiprinti centrinę Kinijos valdžią.
Kiniją labai sunku valdyti, tai didelė šalis, kurios regionai pasižymi stipriu identitetu, joje daug pareigūnų, kuriems nepatinka, kai jiems nurodinėjama iš išorės. Tai (nauji paskyrimai VŽ) yra aiški pastanga kiek įmanoma centralizuoti kontrolę, bet taip pat didelė tikimybė, kad tai sulauks pasipriešinimo, Financial Times cituoja Raną Mitterį, Kinijos istorijos ir politikos profesorių Oksfordo universitete.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą