Karbauskio ir jo sūnų žongliravimai žeme patraukė prokurorų dėmesį

Atsižvelgiant į žiniasklaidoje paskelbtą informaciją apie atvejus, kai keli juridiniai asmenys galimai bendrai valdo didesnius nei teisės aktuose nustatyti 500 hektarų žemės ūkio paskirties žemės plotus, Generalinėje prokuratūroje priimtas sprendimas inicijuoti tyrimą ginant viešąjį interesą.
Prokurorų atspirties taškas istorija, kurioje linksniuojamas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis, Seimo narys Ramūnas Karbauskis. VŽ primena, kad ažiotažas kilo po 15min atlikto žurnalistinio tyrimo, kurio metu paaiškėjo, kad p. Karbauskio sūnūs Justinas ir Mantas pinigais iš tėvo kišenės per savo bendroves galimai apeina įstatyme nustatytus ribojimus. Daro tai, kas įstatymu draudžiama p. Karbauskio Agrokoncernui supirkinėja didelius plotus žemės. Formaliai tėvas ir pilnamečiai sūnūs nėra susiję asmenys, tad apeinamas draudimas susijusiems asmenims peržengti 500 hektarų limitą. Tačiau 15min tyrimas atskleidė, kad sūnų verslai Aukštaitijos agrocentras ir Žemėnauda supirktą žemę ne vienu atveju išnuomojo tam pačiam Agrokoncernui. O didžiules sumas pinigų sūnums dovanojo tėvas p. Karbauskis.
Generalinė prokuratūra neįvardija konkrečiai p. Karbauskio, tačiau praneša, kad tyrimo metu bus tikslinama dabar žinoma pradinė informacija, renkami dokumentai bei papildomi duomenys. Atlikus tyrimą ir įvertinus gautus duomenis bus priimtas sprendimas, ar yra įstatyme nustatyti pagrindai kreiptis į teismą. Prokurorus imtis tyrimo žurnalistai ragino ir pirmadienį rodytoje laidoje LRT forumas, minėdami, kad tai būtų precedentas pažiūrėti į galimai dažnai stambaus verslo taikomą piktnaudžiavimo ir įstatymo apėjimo modelį.
Ptas p. Karbauskis portalui Delfi sakė sveikinantis tokį prokurorų žingsnį: Aš pats ketinau kreiptis į prokurorus bet kokiu atveju, kad tai būtų išsiaiškinta, nes man tos interpretacijos jau įgrįso.
Dėl p. Karbauskio tyrimą pradės ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Trečiadienį ji nagrinės žiniasklaidoje paskelbtą informaciją, kad p. Karbauskis savo deklaracijoje galimai nenurodė dovanojimo sandorio.
VŽ primena, kad p. Karbauskis dėl jam priklausančio Agrokoncerno veiklos dėmesio centre atsiduria ne pirmą kartą. Pirmadienį Seimo konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į Muitinės departamento direktorių Arūną Adomėną dėl bendrovės importuojamų trąšų antidempingo mokesčių. Jau kurį laiką skamba įtarimai, kad su Agrokoncerno grupe susijusios įmonės iš Rusijos gamintojų į Lietuvą importuoja amonio salietros trąšas su priedais, galimai siekiant išvengti Europos Sąjungos nustatyto antidempingo mokesčio, ir dėl to galėjo būti nesumokėta kelių milijonų eurų mokesčių suma.
Tai jau ne pirmas konservatorių kreipimasis Agrokoncerno klausimais. VŽ rašė, kad pernai gruodį, prašydami išsiaiškinti, ar Ramūnui Karbauskiui, valstiečių-žaliųjų lyderiui, priklausantis verslas sąžiningai importuoja trąšas iš Rusijos, Seimo nariai Andrius Kubilius ir Mykolas Majauskas kreipėsi į Ūkio ministeriją, Konkurencijos tarybą ir Seimo Ekonomikos komitetą dėl dempinguotos produkcijos importo iš trečiųjų šalių.
VŽ rašė, kad sausio pradžioje koncerno vadovai neigė gandus apie mokesčių vengimą importuojant rusiškas trąšas, žemių perėmimą iš įsiskolinusių ūkininkų ir daugelį kitų viešojoje erdvėje pastaruoju metu pasirodžiusių kaltinimų. Koncerno įmonių vadovai dar kartą patvirtino, kad į parlamentą išrinktas vienintelis grupės akcininkas p. Karbauskis šiuo metu visiškai nedalyvauja versle ir nedaro įtakos jo priimamiems sprendimams.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą