Dauguma Seimo socialdemokratų pasitraukė iš partijos, vienas – išmestas

Publikuota: 2017-10-14
Atnaujinta 2017-10-14 16:56
Algirdas Butkevčius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Algirdas Butkevčius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Aštuoni iš dešimties Seimo socialdemokratų, kurie galėjo būti šį savaitgalį išmesti iš partijos už nepaklusnumą sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos, nusprendė patys išeiti iš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) gretų.

Tai jie padarė prieš pat prasidedant LSDP tarybai, kurioje turėjo būti sprendžiamas klausimas dėl daugumos Seimo frakcijos narių pašalinimo iš partijos.

Taryboje buvo priimtas sprendimas pašalinti tik vieną LSDP frakcijos narį – Antaną Vinkų. Jis nusprendė pats nesitraukti iš partijos.

Pasirašiusieji žada grįžti

Pareiškimą apie pasitraukimą iš LSDP tarybos posėdžio išvakarėse pasirašė frakcijos seniūnas Andrius Palionis, du buvę LSDP pirmininkai ir ekspremjerai Algirdas Butkevičius ir Gediminas Kirkilas, buvę ministrai Rimantas Sinkevičius, Juozas Bernatonis, Rimantė Šalaševičiūtė, taip pat Seimo vicepirmininkė Irena Šiaulienė ir parlamentaras Artūras Skardžius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Socialdemokratijos menkinimo istorijoje turi būti padėtas taškas. Puikiai suvokiame, kad dabartinės vadovybės mums metami nepagrįsti kaltinimai ir įpareigojimai bičiuliams mus šalinti iš partijos gali suskaldyti LSDP. Partijos vadovas dėl mums nežinomų motyvų ir priežasčių siekęs sugriauti valdančiąją kairiojo centro koaliciją ir nesugebėjęs to padaryti, dabar savo rankomis silpnina partiją, griauna mūsų vienybę. Puikiai suvokdami šių destruktyvių vadovybės veiksmų pasekmes mes nusprendėme patys palikti partiją“, – rašoma pareiškime.

Apie pasitraukimą iš partijos pareiškusieji socialdemokratai teigia, jog atsisakydami narystės LSDP neišsižada socialdemokratinių vertybių ir tikisi į partiją grįžti po poros metų, kai, kaip tikimasi pareiškime, „partija atsinaujins ir susivoks savo klaidas“. Kaip tik po poros metų bus surengti nauji LSDP vadovybės rinkimai ir prasidės intensyvus pasirengimas 2020-aisiais įvyksiantiems Seimo rinkimams.

Parėmė frakcijų susitarimą

Iš pasirašiusiųjų pareiškimą į šeštadienį Vilniuje surengtą LSDP tarybos posėdį atvyko tik p. Šalaševičiūtė.

Taryboje svarstytas prieš savaitę pateiktas partijos Etikos ir procedūrų komisijos siūlymas šalinti iš partijos tuos LSDP frakcijos Seime narius, kurie nepakluso LSDP tarybos rugsėjo 23 d. priimtam sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos ir su valstiečių-žaliųjų frakcija Seime pasirašė susitarimą dėl tolesnio bendradarbiavimo remiant Vyriausybę.

Apie paramą šiam frakcijų susitarimui pareiškė ir Seimo narys Antanas Vinkus, tačiau jis nepasirašė išėjimo iš partijos pareiškimo, todėl atvyko į tarybos posėdį šeštadienį, kad jame diskutuotų apie savo likimą.

Susitarimą dėl bendradarbiavimo su valstiečiais-žaliaisiais buvo pasirašęs ir parlamentaras Mindaugas Bastys, tačiau artėjant savaitgalio tarybos posėdžiui jis pranešė atsiimąs savo parašą po šiuo susitarimu, todėl jo šalinimo iš partijos klausimas bet kuriuo atveju nebūtų svarstomas taryboje.

Iš 19 Seimo LSDP frakcijos narių apie tolimesnę paramą Vyriausybei buvo pareiškę 13 parlamentarų, iš jų priklauso Darbo partijai. Dar vienas – Linas Linkevičius – dar paskutinėmis rugsėjo dienomis pranešė pasitraukiąs iš LSDP gretų, kad liktų užsienio reikalų ministru.

Perskaitytas griežtas ekspremjero laiškas

LSDP pasitraukimo iš valdžios iniciatoriumi tapo šiemet naujuoju partijos pirmininku tapęs Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas. Jis patvirtino, kad šeštadienį yra gauti aštuoni pareiškimai apie pasitraukimą iš partijos. Partijos pirmininkas taip pat pripažino, kad „šie naujausi įvykiai keičia situaciją ir tarybos darbotvarkę“. Todėl taryboje teko svarstyti tik p. Vinkaus pašalinimo iš partijos klausimą.

Šis Seimo narys tarybos posėdyje perskaitė p. Butkevičiaus laišką. „Kaltų ieškoti nereikia, nes kalti esame visi. Nes nuosekliai krenta partijos reitingai, praradom rinkėjų pasitikėjimą. Klausimo dėl koalicinės sutarties iškėlimas suponavo partijos vadovybei atlikti tam tikrus namų darbus, pvz., bandyti susitarti dėl koalicinės sutarties peržiūros. Bet to nebuvo padaryta. Ką tuomet sprendė skyriai? Matyt, tik klausimą būti ar nebūti koalicijoje, pernelyg nesigilindami į detales. Nugalėjo pirmininko stumta iniciatyva nebūti koalicijoje“, – rašoma laiške.

Jame p. Paluckas apkaltintas „visišku nenoru diskutuoti ir dirbti su frakcija“. Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad LSDP vertybines pozicijas visiškai atitinka šiomis dienomis Vyriausybės Seimui perduotas socialiai orientuotas ir perteklinis kitų metų biudžetas.

Ponas Butkevičius savo laiške kritikavo p. Palucką už jo intrigas ir „veidmainišką poziciją, nepadorų elgesį, nesirenkant žodžių užsipuolant kitaip manančius kolegas“.

Iškart po savo pasisakymo ir po p. Butkevičiaus laiško paviešinimo p. Šalaševičiūtė – vienintelė iš „maištininkų“ – išėjo iš tarybos. Ponas Vinkus liko jos posėdyje.

LSDP Etikos ir procedūrų komisijos atstovai išaiškino tarybai, kad gavus aštuonių Seimo LSDP frakcijos narių pareiškimus „nebetenka prasmės būtinybė svarstyti klausimą dėl jų pašalinimo iš partijos“.

Tvirtino, kad pasirinko demokratinį kelią

Ponas Paluckas LSDP taryboje šeštadienį sakė nematąs „dramos tame, kas įvyko ir dar tebevyksta, nes prasideda nauja epocha partijos gyvenime“.

„Bendraudamas skyriuose jaučiau ir jaučiu stiprų palaikymą. Neieškosiu kaltų. Bet tik priminsiu, kad problemos partijoje prasidėjo formuojant kandidatų sąrašą 2016 m. Seimo rinkimams. Bene pirmą kartą istorijoje jie nebuvo reitinguojami ir tai sukėlė įvairias įtampas“, – kalbėjo LSDP vadovas.

Jis gynė savo iniciatyvą šiemet vasarą paklausti partijos skyrių nuomonės dėl beveik prieš metus pasirašytosios koalicijos sutarties su valsiečiais-žaliaisiais: „Tai buvo ne autokratinis sprendimas, bet aiškiai demokratinė diskusija dėl kurios, matyt, kai kam skauda.“

Ponas Paluckas nusprendė savo kalbos pabaigoje padėkoti iš partijos pasitraukusiems politikams „už jų indėlį į partijos vystymąsi“. „Bet partija negali stovėti vietoje. Ir ji tikrai judės į priekį“, – sakė LSDP pirmininkas.

Pašalino Antaną Vinkų

Tarybos posėdžio pabaigoje surengtas slaptas balsavimas dėl p. Vinkaus pašalinimo iš partijos, nes jis nei paskelbė apie paramos valdančiajai koalicijai nutraukimą, nei pats išėjo iš partijos.

Už tai, kad šis Seimo narys netektų LSDP nario bilieto, balsavo 124, prieš buvo 38, rastas 1 negaliojantis biuletenis.

Toks tarybos sprendimas reiškia, kad p. Vinkus į partiją galės grįžti ne anksčiau kaip po trejų metų.

Tebėra atviras klausimas dėl to, kaip toliau veiks Seimo LSDP frakcija. Kol kas neaišku, kiek joje iš 19-os narių yra už saitų su valstiečių-žaliųjų šalininkais nutraukimą – 5, 6, 7 ar daugiau. Nuo to priklauso, ar vadinamiesiems socialdemokratų „maištininkams“ pavyks išlaikyti savo atskirą frakciją ir ar pavyks savąją suburti LSDP tarybos sprendimo išeiti iš koalicijos šalininkams. Atsakymai į šiuos klausimus paaiškės tikriausiai kitą savaitę.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Turkija užblokavo dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių puslapius

Turkija uždraudė prieigą prie dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių, suduodama smūgį žodžio laisvei...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Airbnb“ būstuose – jokių vakarėlių

Tarptautinė būsto nuomos paslaugos teikėja „Airbnb“ savo platformoje esančiuose būstuose visam laikui...

Verslo aplinka
2022.07.02
G. Nausėda viešėdamas JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje

Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Uzbekistane protestuotojai šturmavo vyriausybinių pastatų

Uzbekistano tarnybos šeštadienį pranešė sulaikiusios „masinių riaušių organizatorius“, bandžiusius užimti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Penktadienį nustatyti 477 nauji COVID-19 atvejai 2

Per praėjusią parą nustatyta 477 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Super Mario“ efektas blėsta: Italijos ekonomikai teks atlaikyti audrą Premium

Italijos ekonomika šiemet turėjo gerokai ūgtelėti. Šalies ūkis, vairuojamas premjero Mario Draghi, turėjo...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Der Spiegel“: EK leis Maskvai į Kaliningradą vežti visas prekes, bet ribotais kiekiais 4

Europos Komisija (EK) planuoja paskelbti išaiškinimą, kuris panaikins tranzito iš Rusijos per Lietuvą į...

Logistika
2022.07.01
PSO ragina imtis skubių veiksmų Europoje dėl beždžionių raupų 1

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paragino imtis skubių veiksmų siekiant užkirsti kelią...

Verslo aplinka
2022.07.01
Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių

Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių, penktadienį pranešė Asmens...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK siūloma pirmoji makrofinansinės pagalbos Ukrainai dalis – 1 mlrd. Eur

Europos Komisija penktadienį Ukrainai pasiūlė pirmąją 1 mlrd. Eur vertės dalį iš išskirtinio beveik 9 mlrd.

Verslo aplinka
2022.07.01
EK vadovė ragina Ukrainą paspartinti kovos su korupcija reformas

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, penktadienį Ukrainos parlamentui sakė, kad šalies...

Verslo aplinka
2022.07.01
Rusija grasina uždaryti Bulgarijos ambasadą 3

Rusija penktadienį pagrasino uždaryti savo ambasadą Bulgarijoje ir bulgarų misiją Maskvoje, tvyrant įtampai...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Bloomberg“: naujame ES sankcijų pakete turėtų atsirasti patikslinimai dėl tranzito į Kaliningradą 3

Europos Sąjunga pradėjo rengti naują sankcijų Rusijai paketą, kuris turėtų apimti embargą jos aukso pasiūlai,...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Deutsche Bank“: Vokietijai gresia recesija

Didžiausio Vokietijos komercinio banko „Deutsche Bank“ ekspertai įspėja, kad Europa susiduria su nauju...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK leido netaikyti muitų ir PVM ukrainiečiams gyvybes gelbstinčioms prekėms

Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą, kuriuo Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms leidžiama laikinai...

Verslo aplinka
2022.07.01
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

Verslo aplinka
2022.07.01
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 6

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01
A. Bilotaitė: migrantų srautas sumažėjęs, bet provokacijų gali būti

Neteisėtos migracijos srautai atrodo nuslūgę, bet atsipalaiduoti negalima, nes provokacijų galimybė išlieka,...

Verslo aplinka
2022.07.01
V. Landsbergis: išmokime gyventi be Rusijos Premium

Vytautas Landsbergis, atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, VŽ podkaste apgailestauja, kad mes...

Laisvalaikis
2022.07.01
O. Scholzas: neturėtų būti ribojamas susisiekimas tarp dviejų Rusijos teritorijos dalių 16

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, ketvirtadienio vakarą paragino deeskaluoti situaciją, kilusią dėl...

Verslo aplinka
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku