Dauguma Seimo socialdemokratų pasitraukė iš partijos, vienas – išmestas

Aštuoni iš dešimties Seimo socialdemokratų, kurie galėjo būti šį savaitgalį išmesti iš partijos už nepaklusnumą sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos, nusprendė patys išeiti iš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) gretų.
Tai jie padarė prieš pat prasidedant LSDP tarybai, kurioje turėjo būti sprendžiamas klausimas dėl daugumos Seimo frakcijos narių pašalinimo iš partijos.
Taryboje buvo priimtas sprendimas pašalinti tik vieną LSDP frakcijos narį Antaną Vinkų. Jis nusprendė pats nesitraukti iš partijos.
Pasirašiusieji žada grįžti
Pareiškimą apie pasitraukimą iš LSDP tarybos posėdžio išvakarėse pasirašė frakcijos seniūnas Andrius Palionis, du buvę LSDP pirmininkai ir ekspremjerai Algirdas Butkevičius ir Gediminas Kirkilas, buvę ministrai Rimantas Sinkevičius, Juozas Bernatonis, Rimantė Šalaševičiūtė, taip pat Seimo vicepirmininkė Irena Šiaulienė ir parlamentaras Artūras Skardžius.
Socialdemokratijos menkinimo istorijoje turi būti padėtas taškas. Puikiai suvokiame, kad dabartinės vadovybės mums metami nepagrįsti kaltinimai ir įpareigojimai bičiuliams mus šalinti iš partijos gali suskaldyti LSDP. Partijos vadovas dėl mums nežinomų motyvų ir priežasčių siekęs sugriauti valdančiąją kairiojo centro koaliciją ir nesugebėjęs to padaryti, dabar savo rankomis silpnina partiją, griauna mūsų vienybę. Puikiai suvokdami šių destruktyvių vadovybės veiksmų pasekmes mes nusprendėme patys palikti partiją, rašoma pareiškime.
Apie pasitraukimą iš partijos pareiškusieji socialdemokratai teigia, jog atsisakydami narystės LSDP neišsižada socialdemokratinių vertybių ir tikisi į partiją grįžti po poros metų, kai, kaip tikimasi pareiškime, partija atsinaujins ir susivoks savo klaidas. Kaip tik po poros metų bus surengti nauji LSDP vadovybės rinkimai ir prasidės intensyvus pasirengimas 2020-aisiais įvyksiantiems Seimo rinkimams.
Parėmė frakcijų susitarimą
Iš pasirašiusiųjų pareiškimą į šeštadienį Vilniuje surengtą LSDP tarybos posėdį atvyko tik p. Šalaševičiūtė.
Taryboje svarstytas prieš savaitę pateiktas partijos Etikos ir procedūrų komisijos siūlymas šalinti iš partijos tuos LSDP frakcijos Seime narius, kurie nepakluso LSDP tarybos rugsėjo 23 d. priimtam sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos ir su valstiečių-žaliųjų frakcija Seime pasirašė susitarimą dėl tolesnio bendradarbiavimo remiant Vyriausybę.
Apie paramą šiam frakcijų susitarimui pareiškė ir Seimo narys Antanas Vinkus, tačiau jis nepasirašė išėjimo iš partijos pareiškimo, todėl atvyko į tarybos posėdį šeštadienį, kad jame diskutuotų apie savo likimą.
Susitarimą dėl bendradarbiavimo su valstiečiais-žaliaisiais buvo pasirašęs ir parlamentaras Mindaugas Bastys, tačiau artėjant savaitgalio tarybos posėdžiui jis pranešė atsiimąs savo parašą po šiuo susitarimu, todėl jo šalinimo iš partijos klausimas bet kuriuo atveju nebūtų svarstomas taryboje.
Iš 19 Seimo LSDP frakcijos narių apie tolimesnę paramą Vyriausybei buvo pareiškę 13 parlamentarų, iš jų priklauso Darbo partijai. Dar vienas Linas Linkevičius dar paskutinėmis rugsėjo dienomis pranešė pasitraukiąs iš LSDP gretų, kad liktų užsienio reikalų ministru.
Perskaitytas griežtas ekspremjero laiškas
LSDP pasitraukimo iš valdžios iniciatoriumi tapo šiemet naujuoju partijos pirmininku tapęs Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas. Jis patvirtino, kad šeštadienį yra gauti aštuoni pareiškimai apie pasitraukimą iš partijos. Partijos pirmininkas taip pat pripažino, kad šie naujausi įvykiai keičia situaciją ir tarybos darbotvarkę. Todėl taryboje teko svarstyti tik p. Vinkaus pašalinimo iš partijos klausimą.
Šis Seimo narys tarybos posėdyje perskaitė p. Butkevičiaus laišką. Kaltų ieškoti nereikia, nes kalti esame visi. Nes nuosekliai krenta partijos reitingai, praradom rinkėjų pasitikėjimą. Klausimo dėl koalicinės sutarties iškėlimas suponavo partijos vadovybei atlikti tam tikrus namų darbus, pvz., bandyti susitarti dėl koalicinės sutarties peržiūros. Bet to nebuvo padaryta. Ką tuomet sprendė skyriai? Matyt, tik klausimą būti ar nebūti koalicijoje, pernelyg nesigilindami į detales. Nugalėjo pirmininko stumta iniciatyva nebūti koalicijoje, rašoma laiške.
Jame p. Paluckas apkaltintas visišku nenoru diskutuoti ir dirbti su frakcija. Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad LSDP vertybines pozicijas visiškai atitinka šiomis dienomis Vyriausybės Seimui perduotas socialiai orientuotas ir perteklinis kitų metų biudžetas.
Ponas Butkevičius savo laiške kritikavo p. Palucką už jo intrigas ir veidmainišką poziciją, nepadorų elgesį, nesirenkant žodžių užsipuolant kitaip manančius kolegas.
Iškart po savo pasisakymo ir po p. Butkevičiaus laiško paviešinimo p. Šalaševičiūtė vienintelė iš maištininkų išėjo iš tarybos. Ponas Vinkus liko jos posėdyje.
LSDP Etikos ir procedūrų komisijos atstovai išaiškino tarybai, kad gavus aštuonių Seimo LSDP frakcijos narių pareiškimus nebetenka prasmės būtinybė svarstyti klausimą dėl jų pašalinimo iš partijos.
Tvirtino, kad pasirinko demokratinį kelią
Ponas Paluckas LSDP taryboje šeštadienį sakė nematąs dramos tame, kas įvyko ir dar tebevyksta, nes prasideda nauja epocha partijos gyvenime.
Bendraudamas skyriuose jaučiau ir jaučiu stiprų palaikymą. Neieškosiu kaltų. Bet tik priminsiu, kad problemos partijoje prasidėjo formuojant kandidatų sąrašą 2016 m. Seimo rinkimams. Bene pirmą kartą istorijoje jie nebuvo reitinguojami ir tai sukėlė įvairias įtampas, kalbėjo LSDP vadovas.
Jis gynė savo iniciatyvą šiemet vasarą paklausti partijos skyrių nuomonės dėl beveik prieš metus pasirašytosios koalicijos sutarties su valsiečiais-žaliaisiais: Tai buvo ne autokratinis sprendimas, bet aiškiai demokratinė diskusija dėl kurios, matyt, kai kam skauda.
Ponas Paluckas nusprendė savo kalbos pabaigoje padėkoti iš partijos pasitraukusiems politikams už jų indėlį į partijos vystymąsi. Bet partija negali stovėti vietoje. Ir ji tikrai judės į priekį, sakė LSDP pirmininkas.
Pašalino Antaną Vinkų
Tarybos posėdžio pabaigoje surengtas slaptas balsavimas dėl p. Vinkaus pašalinimo iš partijos, nes jis nei paskelbė apie paramos valdančiajai koalicijai nutraukimą, nei pats išėjo iš partijos.
Už tai, kad šis Seimo narys netektų LSDP nario bilieto, balsavo 124, prieš buvo 38, rastas 1 negaliojantis biuletenis.
Toks tarybos sprendimas reiškia, kad p. Vinkus į partiją galės grįžti ne anksčiau kaip po trejų metų.
Tebėra atviras klausimas dėl to, kaip toliau veiks Seimo LSDP frakcija. Kol kas neaišku, kiek joje iš 19-os narių yra už saitų su valstiečių-žaliųjų šalininkais nutraukimą 5, 6, 7 ar daugiau. Nuo to priklauso, ar vadinamiesiems socialdemokratų maištininkams pavyks išlaikyti savo atskirą frakciją ir ar pavyks savąją suburti LSDP tarybos sprendimo išeiti iš koalicijos šalininkams. Atsakymai į šiuos klausimus paaiškės tikriausiai kitą savaitę.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti