Efektyvūs lyderiai: balsuokite už Metų CEO

Publikuota: 2016-05-30
„Lietuvos verslo lyderių“ apdovanojimai 2015 m. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Lietuvos verslo lyderių“ apdovanojimai 2015 m. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
 

Kaip ir kasmet, „Verslo žinios“ drauge su partneriu banku „Nordea“ siekia išsiaiškinti, kuris mūsų šalies vadovas ar vadovė sukūrė didžiausią vertę akcininkams, darbuotojams ir visuomenei. Tiksliausiai verslo laivą manevruojantis kapitonas paaiškės birželio 15 d. vyksiančiame iškilmingame renginyje.

Iki to laiko kviečiame Jus balsuoti paspaudus šią nuorodą, kas verčiausias metų CEO vardo.

Koks turi būti organizacijos vadovas, kad ilgus metus augintų verslo vertę ir per tai kurtų naudą akcininkams? Kokiomis savybėmis turi pasižymėti lyderis, kad su juo drauge į verslo tikslą keliautų darbuotojai? Įvairiausių tyrimų šiomis temomis nestinga. Tačiau mums be galo svari VŽ skaitytojų nuomonė. Tad ir paklausėme jūsų, su kokiomis savybėmis pasižyminčiais vadovais dirbti norėtumėte, o kurios vadovų savybės, jūsų nuomone, bendram darbui truko labiausiai.

VŽ atlikta apklausa internete rodo, kad labiausiai vertinami tie vadovai, kurie skiria dėmesio darbuotojų įgalinimui. Portalo skaitytojai taip pat norėtų dirbti su tais vadovais, kuriais gali pasitikėti, kurie laikosi duoto žodžio ir susitelkia į strateginius tikslus. Gerai vertinami ir tie vadovai, kurie su kitais elgiasi pagarbiai ir paiso darbuotojų nuomonės.

Sklandžiai dirbti drauge, VŽ skaitytojų nuomone, sunkiausia tada, kai vadovai mano esantys visuomet teisūs, kontroliuoja smulkmenas, negeba priimti sprendimų ir šykšti grįžtamojo ryšio. Arogancija yra dar viena vadovų savybė, kuria pasižymintieji vargiai gali tikėtis darbuotojų palankumo.

Jauni nori įgalinimo

Atidžiau panagrinėjus apklausą matyti, kad jauniems, 21-34 metų amžiaus jos dalyviams svarbiausia, kad vadovas būtų patikimas, laikytųsi duoto žodžio ir įgalintų darbuotojus. Labiausiai jiems trukdo, jei vadovas visada jaučiasi esąs teisus, elgiasi arogantiškai ir neteikia grįžtamojo ryšio.

Beje, apie Y kartą, t. y. darbuotojus iki 34 metų, neretai sakoma, kad jiems svarbu pozityvus grįžtamasis ryšys. Esą jie nori tobulėti per teigiamus pavyzdžius, o ne nagrinėdami tai, kas nepasisekė.

Tačiau dr. Jacko Zengerio ir dr. Joe Folkmano drauge atliktas tyrimas rodo, kad 80% Y kartos respondentų nurodė besitikintys konstruktyvios kritikos, kuri jiems padėtų tobulėti. Ir tik penktadalis jaunimo norėtų sulaukti tokio grįžtamojo ryšio, kuriuo būtų išryškinami pozityvūs aspektai ir taip jiems parodomas tobulėjimo kelias.

Kiek vyresniems darbuotojams, t. y. tiems, kurių amžius 36-45 metai, svarbu, kad vadovas susitelktų į strateginius tikslus, o labiausiai dirbti trukdo tie vadovai, kurie kontroliuoja smulkmenas ir nesilaiko duoto žodžio.

Funkciniams vadovams svarbu būti įgalintiems. Jiems taip pat labiausiai trukdo smulkmenas kontroliuojantys ir arogantiški vadovai.

Specialistams svarbu, kad vadovai atsižvelgtų į jų nuomonę ir būtų pagarbūs. Labiausiai jie nenorėtų dirbti su vadovais, kurie jaučiasi esą visuomet teisūs, viešai išsako kritiką ir neteikia grįžtamojo ryšio.

Kuklumas - dorybė

„Mano darbas – žmonių savybių vertinimas. Kuklumas kaip lyderio bruožas ėmė dominti analizuojant vadovų vertinimo rezultatus. Aukšto lygio vadovų Įtakojimo skalės rezultatai dažniausiai būna vidutiniai ar kiek aukštesni už vidutinius. Pagal šią skalę išeina, kad sėkmingi vadovai nesiveržia įtvirtinti save, konkuruoti, veikti remdamiesi savo įgaliojimais ir valdžia. Jie taip elgiasi, jei būtent tokio elgesio reikia susiklosčius aplinkybėms, ir tą daro sėkmingai, jei jau tampa įmonių vadovais, bet tai nėra stipriai išreikštas bruožas“, - pažymi Airida Zavadskė, „Profiles International“ vadovė Baltijos šalyse.

Įtakojimo skalė apibūdina asmens tendenciją imtis iniciatyvos valdyti žmones ir situacijas, polinkį vesti, o ne sekti.

Pasak jos, lyderio kuklumas - tai gebėjimas pripažinti, kad esi vadovas ne todėl, kad esi protingesnis ar kažkuo iš esmės pranašesnis už kitus. Tai gebėjimas pripažinti, kad kiti gali atlikti darbus geriau už tave, supratimas, kad rezultatai pasiekiami tik komandos dėka ir nebijojimas to pasakyti komandai.

„Efektyvus lyderis išklauso įvairias nuomones ir nebijo prisipažinti suklydęs. Kas, jei ne kuklumas slypi už nuostatos, kad aš nesu neklystantis? Kai vadovas pripažįsta savo klaidas, jis suteikia teisę ir kitiems klysti bei iš klaidų pasimokyti. Pripažindamas savo trūkumus, jis parodo, kad yra normalu nebūti tobulu ir vis tiek, o gal būtent dėl to, pasiekti puikių rezultatų“, - kalba p. Zavadskė.

Dirbti su kitokiais

Paprasta logika savo, kad jei vadovas, tarkime, autokratiškas, jam bus lengva dirbti su žmonėmis, kurių savarankiškumas žemas. Beje, labai tikėtina, kad tokie, nuolatinių nurodymų laukiantys darbuotojai, gerai jausis greta kiekvieną smulkmeną kontroliuojančio vadovo. Tačiau subūrus komandą vien iš žmonių, su kuriais dera darbo stilius, puikių rezultatų vargiai pavyks pasiekti.

„Kartais pusiau rimtai klientams pasakau, kad norėdami pagerinti savo 360 laipsnių vertinimo rezultatus, jie gali atleisti esamus darbuotojus ir susirinkti tokią komandą, kuriai jų vadovavimo stilius priimtinas“, - šypsosi p. Zavadskė.

Pasak jos, yra universalūs dalykai, kurių darbuotojai tikisi iš vadovų: tam tikra autonomija, pasiekimų pripažinimas, paskatinimas, geri darbo santykiai, tačiau jų išraiška gali būti skirtinga.

Ponia Zavadskė prisimena tuo pat metu dariusi 360 laipsnių vertinimą dviejose įmonėse – farmacijos kompanijoje ir medienos apdirbimo įmonėje. Visi vadovai buvo vertinami ta pačia metodika, kurioje vienas iš vertinamų aspektų buvo „Taktiškai ir dalykiškai išsako kritiką“.

Ji nurodo, kad nors vertinimo kriterijus tas pats, bet elgesys, kuris laikomas atitinkančiu taktišką ir dalykišką kritikos išsakymą, gan ryškiai skyrėsi šiose dviejose įmonėse. Taigi reikšmės turi pirmiausia organizacijoje vyraujanti kultūra ir bendravimo stilius. Po to jau verta atsižvelgti į individualius skirtumus ir pavaldinių bei vadovų suderinamumą.

„Efektyvūs vadovai todėl ir yra efektyvūs, kad geba dirbti su įvairių darbo stilių žmonėmis ir pasiekia gerų rezultatų su jais. Jie jaučia, kada vieną darbuotoją reikia paraginti, o kitą pristabdyti. Numano, kuriam geriau veiks viešas pripažinimas, o kuriam reikia asmeninio dėmesio ir pokalbio. Žino, kuriam darbuotojui skirti darbą, reikalaujantį maksimaliai sutelkto dėmesio, o kuriam galima patikėti svarbaus kliento skundą“, - kalba p. Zavadskė.

Anot jos, mažiau lankstūs vadovai yra labiau vienpusiški. Jie gali būti labai efektyvūs jiems įprastomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, užsiimti gaisrų gesinimu, bet sutrinka, kai, tarkime, gauna ilgalaikę užduotį rengti talentus.

Susiburs į renginį

„Lietuvos verslo lyderių“ apdovanojimų iškilmės vyks š. m. birželio 15 d., Valdovų rūmuose.

Metų CEO jau buvo išrinkti šie Lietuvos verslo lyderiai:

 • 2015 m. – Algimantas Markauskas, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ generalinis direktorius, viceprezidentas Baltijos regionui;
 • 2014 m. – Raimundas Petrauskas, UAB „Schmitz Cargobull Baltic“ generalinis direktorius;
 • 2013 m. – Kęstutis Šerpytis, AB „Lietuvos draudimas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas;
 • 2012 m. – prof. Vladas Algirdas Bumelis, tuometinis įmonės „Sicor Biotech“ generalinis direktorius, dabartinis biotechnologijų įmonės „Biotechpharma“ valdybos pirmininkas;
 • 2011 m. – Arūnas Šikšta, tuometinis telekomunikacijų AB „Teo LT“ vadovas.

Kitų nominacijų 2015 m. laimėtojai

 • Metų investuotojas – „Western Union Processing Lithuania“;
 • Metų eksportuotojas – „BOEN Lietuva“;
 • Žaliausia bendrovė – „Freda“;
 • Efektyviausia bendrovė – „Sicor Biotech“;
 • „Už tvarią plėtrą“ – „Enerstena“;
 • Daugiausia žiniasklaidos dėmesio sulaukęs CEO – Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius;
 • vz.lt lankytojų išrinktas Metų vadovas – Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius.

FOTOGALERIJA „Metų CEO“ apdovanojimai 2015 m. (32 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Šiauliečio ūkvedžio karjera: tapęs pirkimo vadovu, sutaupė 15% įmonės išlaidų Premium

Įmonės dažnai daugiausia dėmesio skiria pardavimams didinti, o pirkimus palieka savieigai. Be reikalo, nes...

Gazelė
05:45
Rizikos, kurios kelia grėsmę įmonių reputacijai Premium 1

Norint versle pelnyti reputaciją reikia dvidešimties metų, o ją sugriauti galima per penkias minutes, yra...

Vadyba
2019.05.22
Lietuva prisijungė prie dirbtinio intelekto standartų, Kinija, Rusija jį kurs be taisyklių 1

Lietuva ir dar 41 valstybė šiandien sutarė laikytis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos...

Vadyba
2019.05.22
Patrauklaus darbdavio įvaizdis: nemotyvuoto personalo spąstuose Premium

Labiausiai motyvuoti darbuotojai Lietuvoje sudaro mažumą – vos dešimtadalį, o dominuojančias pozicijas užima...

Rinkodara
2019.05.22
Prabangos konglomeratas „Kering“ nesamdys nepilnamečių

Prabangos prekių ženklų grupė „Kering“ skelbia, kad daugiau nebesamdys modelių, kurie dar nėra sulaukę 18...

Laisvalaikis
2019.05.21
Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalijo verslus 30

Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas keičia iki šiol kartu valdyto verslo modelį ir savo...

Prekyba
2019.05.21
J. Oliverio restoranų veikla sustabdyta, pasiekta bankroto riba

Žymaus britų virėjo Jamie Oliverio restoranų tinklas „Jamie‘s Italian“, kuriame dirba daugiau nei 1.000...

Vadyba
2019.05.21
Klaipėda įmones kviečia „darbostogų“, siūlo specialias kainas

Klaipėdiečiai šiemet pristatė „Workation Klaipėda’19“ programą, kviesdami šiltuoju sezonu paslaugų sektoriaus...

Gazelė
2019.05.21
Vadovų ir valdybų narių atlygio skaidrumas – vaistai nuo krizės Premium

Vertybinių popierių biržoje kotiruojamoms įmonėms reikės tvirtinti atlygio politiką ir skelbti ją internete.

Finansai
2019.05.21
Atlyginimas – savaime suprantama, ko dar darbuotojai tikisi iš įmonių Premium

Nors darbo užmokestis išlieka svarbus motyvacinis veiksnys, darbuotojai įmonėms kelia ir daugiau sąlygų.

Vadyba
2019.05.21
Po skandalų „Facebook“ sunkiai sekasi rasti darbuotojų 

Kadaise geriausia darboviete JAV laikytai bendrovei „Facebook“ sunkiai sekasi rasti darbuotojų. Jos...

Vadyba
2019.05.20
„Omberg“ turi naują vadovą 2

NT bendrovės „Omberg“ direktoriaus pareigas pradeda eiti Petras Kirdeika, buvęs telekomunikacijų UAB „Cgates“...

Vadyba
2019.05.20
Darbą pradeda nauja kultūros viceministrė

Darbą pradėjo ministro Mindaugo Kvietkausko paskirta kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė, jos...

Laisvalaikis
2019.05.20
„Amazon“ negandos dėl brutalių darbo sąlygų auga Premium 2

„Amazon“ – viena iš didžiųjų pasaulio inovatorių. Tačiau vienoje srityje ji progresyvumu nepasižymi – tiek...

Vadyba
2019.05.19
Papildoma veikla vienus verslus skandina, kitus - gelbsti 1

Verslininkai puikiai žino taisyklę, kad vienoje kraitelėje visų kiaušinių laikyti negalima. Todėl dažnas...

Gazelė
2019.05.19
Kaip vadovauti brandesnio amžiaus darbuotojams ir kaip juos motyvuoti

Bet kokio amžiaus darbuotojams reikia vadovybės dėmesio, supratimo bei paskatinimo. Kiekvienu amžiaus...

Vadyba
2019.05.18
Kada verslininkams bankrotas išeina į naudą Premium

Bankrotas daugeliui skamba tarsi nuosprendis, tačiau kartais jis – nesvarbu, savos įmonės ar buvusios...

Gazelė
2019.05.17
Pasikeitė lietuviškojo „Forum Cinemas“ tinklo vadovas

„Forum Cinemas“ kino teatrų tinklas Lietuvoje turi naują vadovą – nuo 2001 m. šioje organizacijoje dirbantis...

Laisvalaikis
2019.05.17
Jaunimas sugeba užsidirbti ir švęsdamas 

Penktadienį į sostinės S. Daukanto aikštę susirinko savo ateitį su verslu siejantys moksleiviai. Tai, kad jie...

Gazelė
2019.05.17
Andrius Baranauskas: „Krizė – ne problema, bet simptomas“ Verslo tribūna

Įmones ištinkančios krizės būna įvairios: dažniausiai netikėtos, kartais ilgalaikės, taip pat tokios, kurias...

Rinkodara
2019.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau