Efektyvūs lyderiai: balsuokite už Metų CEO

Publikuota: 2016-05-30
„Lietuvos verslo lyderių“ apdovanojimai 2015 m. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Lietuvos verslo lyderių“ apdovanojimai 2015 m. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
 

Kaip ir kasmet, „Verslo žinios“ drauge su partneriu banku „Nordea“ siekia išsiaiškinti, kuris mūsų šalies vadovas ar vadovė sukūrė didžiausią vertę akcininkams, darbuotojams ir visuomenei. Tiksliausiai verslo laivą manevruojantis kapitonas paaiškės birželio 15 d. vyksiančiame iškilmingame renginyje.

Iki to laiko kviečiame Jus balsuoti paspaudus šią nuorodą, kas verčiausias metų CEO vardo.

Koks turi būti organizacijos vadovas, kad ilgus metus augintų verslo vertę ir per tai kurtų naudą akcininkams? Kokiomis savybėmis turi pasižymėti lyderis, kad su juo drauge į verslo tikslą keliautų darbuotojai? Įvairiausių tyrimų šiomis temomis nestinga. Tačiau mums be galo svari VŽ skaitytojų nuomonė. Tad ir paklausėme jūsų, su kokiomis savybėmis pasižyminčiais vadovais dirbti norėtumėte, o kurios vadovų savybės, jūsų nuomone, bendram darbui truko labiausiai.

VŽ atlikta apklausa internete rodo, kad labiausiai vertinami tie vadovai, kurie skiria dėmesio darbuotojų įgalinimui. Portalo skaitytojai taip pat norėtų dirbti su tais vadovais, kuriais gali pasitikėti, kurie laikosi duoto žodžio ir susitelkia į strateginius tikslus. Gerai vertinami ir tie vadovai, kurie su kitais elgiasi pagarbiai ir paiso darbuotojų nuomonės.

Sklandžiai dirbti drauge, VŽ skaitytojų nuomone, sunkiausia tada, kai vadovai mano esantys visuomet teisūs, kontroliuoja smulkmenas, negeba priimti sprendimų ir šykšti grįžtamojo ryšio. Arogancija yra dar viena vadovų savybė, kuria pasižymintieji vargiai gali tikėtis darbuotojų palankumo.

Jauni nori įgalinimo

Atidžiau panagrinėjus apklausą matyti, kad jauniems, 21-34 metų amžiaus jos dalyviams svarbiausia, kad vadovas būtų patikimas, laikytųsi duoto žodžio ir įgalintų darbuotojus. Labiausiai jiems trukdo, jei vadovas visada jaučiasi esąs teisus, elgiasi arogantiškai ir neteikia grįžtamojo ryšio.

Beje, apie Y kartą, t. y. darbuotojus iki 34 metų, neretai sakoma, kad jiems svarbu pozityvus grįžtamasis ryšys. Esą jie nori tobulėti per teigiamus pavyzdžius, o ne nagrinėdami tai, kas nepasisekė.

Tačiau dr. Jacko Zengerio ir dr. Joe Folkmano drauge atliktas tyrimas rodo, kad 80% Y kartos respondentų nurodė besitikintys konstruktyvios kritikos, kuri jiems padėtų tobulėti. Ir tik penktadalis jaunimo norėtų sulaukti tokio grįžtamojo ryšio, kuriuo būtų išryškinami pozityvūs aspektai ir taip jiems parodomas tobulėjimo kelias.

Kiek vyresniems darbuotojams, t. y. tiems, kurių amžius 36-45 metai, svarbu, kad vadovas susitelktų į strateginius tikslus, o labiausiai dirbti trukdo tie vadovai, kurie kontroliuoja smulkmenas ir nesilaiko duoto žodžio.

Funkciniams vadovams svarbu būti įgalintiems. Jiems taip pat labiausiai trukdo smulkmenas kontroliuojantys ir arogantiški vadovai.

Specialistams svarbu, kad vadovai atsižvelgtų į jų nuomonę ir būtų pagarbūs. Labiausiai jie nenorėtų dirbti su vadovais, kurie jaučiasi esą visuomet teisūs, viešai išsako kritiką ir neteikia grįžtamojo ryšio.

Kuklumas - dorybė

„Mano darbas – žmonių savybių vertinimas. Kuklumas kaip lyderio bruožas ėmė dominti analizuojant vadovų vertinimo rezultatus. Aukšto lygio vadovų Įtakojimo skalės rezultatai dažniausiai būna vidutiniai ar kiek aukštesni už vidutinius. Pagal šią skalę išeina, kad sėkmingi vadovai nesiveržia įtvirtinti save, konkuruoti, veikti remdamiesi savo įgaliojimais ir valdžia. Jie taip elgiasi, jei būtent tokio elgesio reikia susiklosčius aplinkybėms, ir tą daro sėkmingai, jei jau tampa įmonių vadovais, bet tai nėra stipriai išreikštas bruožas“, - pažymi Airida Zavadskė, „Profiles International“ vadovė Baltijos šalyse.

Įtakojimo skalė apibūdina asmens tendenciją imtis iniciatyvos valdyti žmones ir situacijas, polinkį vesti, o ne sekti.

Pasak jos, lyderio kuklumas - tai gebėjimas pripažinti, kad esi vadovas ne todėl, kad esi protingesnis ar kažkuo iš esmės pranašesnis už kitus. Tai gebėjimas pripažinti, kad kiti gali atlikti darbus geriau už tave, supratimas, kad rezultatai pasiekiami tik komandos dėka ir nebijojimas to pasakyti komandai.

„Efektyvus lyderis išklauso įvairias nuomones ir nebijo prisipažinti suklydęs. Kas, jei ne kuklumas slypi už nuostatos, kad aš nesu neklystantis? Kai vadovas pripažįsta savo klaidas, jis suteikia teisę ir kitiems klysti bei iš klaidų pasimokyti. Pripažindamas savo trūkumus, jis parodo, kad yra normalu nebūti tobulu ir vis tiek, o gal būtent dėl to, pasiekti puikių rezultatų“, - kalba p. Zavadskė.

Dirbti su kitokiais

Paprasta logika savo, kad jei vadovas, tarkime, autokratiškas, jam bus lengva dirbti su žmonėmis, kurių savarankiškumas žemas. Beje, labai tikėtina, kad tokie, nuolatinių nurodymų laukiantys darbuotojai, gerai jausis greta kiekvieną smulkmeną kontroliuojančio vadovo. Tačiau subūrus komandą vien iš žmonių, su kuriais dera darbo stilius, puikių rezultatų vargiai pavyks pasiekti.

„Kartais pusiau rimtai klientams pasakau, kad norėdami pagerinti savo 360 laipsnių vertinimo rezultatus, jie gali atleisti esamus darbuotojus ir susirinkti tokią komandą, kuriai jų vadovavimo stilius priimtinas“, - šypsosi p. Zavadskė.

Pasak jos, yra universalūs dalykai, kurių darbuotojai tikisi iš vadovų: tam tikra autonomija, pasiekimų pripažinimas, paskatinimas, geri darbo santykiai, tačiau jų išraiška gali būti skirtinga.

Ponia Zavadskė prisimena tuo pat metu dariusi 360 laipsnių vertinimą dviejose įmonėse – farmacijos kompanijoje ir medienos apdirbimo įmonėje. Visi vadovai buvo vertinami ta pačia metodika, kurioje vienas iš vertinamų aspektų buvo „Taktiškai ir dalykiškai išsako kritiką“.

Ji nurodo, kad nors vertinimo kriterijus tas pats, bet elgesys, kuris laikomas atitinkančiu taktišką ir dalykišką kritikos išsakymą, gan ryškiai skyrėsi šiose dviejose įmonėse. Taigi reikšmės turi pirmiausia organizacijoje vyraujanti kultūra ir bendravimo stilius. Po to jau verta atsižvelgti į individualius skirtumus ir pavaldinių bei vadovų suderinamumą.

„Efektyvūs vadovai todėl ir yra efektyvūs, kad geba dirbti su įvairių darbo stilių žmonėmis ir pasiekia gerų rezultatų su jais. Jie jaučia, kada vieną darbuotoją reikia paraginti, o kitą pristabdyti. Numano, kuriam geriau veiks viešas pripažinimas, o kuriam reikia asmeninio dėmesio ir pokalbio. Žino, kuriam darbuotojui skirti darbą, reikalaujantį maksimaliai sutelkto dėmesio, o kuriam galima patikėti svarbaus kliento skundą“, - kalba p. Zavadskė.

Anot jos, mažiau lankstūs vadovai yra labiau vienpusiški. Jie gali būti labai efektyvūs jiems įprastomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, užsiimti gaisrų gesinimu, bet sutrinka, kai, tarkime, gauna ilgalaikę užduotį rengti talentus.

Susiburs į renginį

„Lietuvos verslo lyderių“ apdovanojimų iškilmės vyks š. m. birželio 15 d., Valdovų rūmuose.

Metų CEO jau buvo išrinkti šie Lietuvos verslo lyderiai:

 • 2015 m. – Algimantas Markauskas, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ generalinis direktorius, viceprezidentas Baltijos regionui;
 • 2014 m. – Raimundas Petrauskas, UAB „Schmitz Cargobull Baltic“ generalinis direktorius;
 • 2013 m. – Kęstutis Šerpytis, AB „Lietuvos draudimas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas;
 • 2012 m. – prof. Vladas Algirdas Bumelis, tuometinis įmonės „Sicor Biotech“ generalinis direktorius, dabartinis biotechnologijų įmonės „Biotechpharma“ valdybos pirmininkas;
 • 2011 m. – Arūnas Šikšta, tuometinis telekomunikacijų AB „Teo LT“ vadovas.

Kitų nominacijų 2015 m. laimėtojai

 • Metų investuotojas – „Western Union Processing Lithuania“;
 • Metų eksportuotojas – „BOEN Lietuva“;
 • Žaliausia bendrovė – „Freda“;
 • Efektyviausia bendrovė – „Sicor Biotech“;
 • „Už tvarią plėtrą“ – „Enerstena“;
 • Daugiausia žiniasklaidos dėmesio sulaukęs CEO – Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius;
 • vz.lt lankytojų išrinktas Metų vadovas – Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius.

FOTOGALERIJA „Metų CEO“ apdovanojimai 2015 m. (32 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Facebook“ seka žmones, kurie kelia grėsmę jo darbuotojams 1

Socialinis tinklas „Facebook“ siekdamas apsaugoti savo darbuotojus taiko kontroversiškas priemones. Tinklas...

Vadyba
11:26
Prof. M. Dahlenas neigia mitus: kūrybiškumas gimsta „dėžėje“, o ne iš jos išlipus Premium

Micaelas Dahlenas, Verslo administravimo, rinkodaros strategijos ir vartotojų elgsenos profesorius Stokholmo...

Laisvalaikis
11:21
4 tendencijos, keliančios problemų darbdaviams Premium 1

Keli stiprūs veiksniai sparčiai keičia mūsų darboviečių veidą. Darbdaviams tai suteikia ir naudos, ir...

Vadyba
05:45
Atrankų specialistas žvalgas: surado darbuotojų greičiau ir daugiau Premium 4

Vienam dideliam bankui prireikus greitai užpildyti svarbias pozicijas, kilo naujoviška idėja – infiltruoti į...

Vadyba
2019.02.20
5 programėlės, padėsiančios efektyviau rengti susirinkimus

„Harvard Business Review“ duomenimis, vadovai 72% darbo laiko praleidžia įvairiuose susirinkimuose.

Vadyba
2019.02.19
10 nepopuliariausių priedų darbuotojams 12

Siekdamos kuo ilgiau pas save išlaikyti darbuotojus, bendrovės apipylė savo personalą įvairiomis papildomomis...

Vadyba
2019.02.18
Keičiasi „Audimo“ vadovė 3

AB „Audimas“ generalinės direktorės pareigas pradeda eiti Eglė Gruodienė. Ji vadovo pozicijoje keičia Rūtą...

Vadyba
2019.02.18
„Barclays“ pradeda daugiau nei 460 darbuotojų perkėlimą į „HCL Technologies“ 10

„Barclays“ operacijų centras Lietuvoje (BGOL) pradeda darbo vietų perkėlimą į „HCL Technologies“ (HCL).

Finansai
2019.02.18
Kokią naudą valdyba gali duoti vadovui, akcininkui ir įmonei Premium 1

Efektyviai veikianti valdyba gali būti vadovo sąjungininku ir pagalbininku, siekiant įmonės tikslų, o...

Vadyba
2019.02.18
LAT: savo noru pasitraukusiam vadovui priklauso mėnesio išmoka Premium

Po Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) sprendimo, jei vadovas tam tikrais atvejais palieka įmonę savo noru,...

Finansai
2019.02.18
4 mąstymo klaidos, gadinančios darbuotojų atranką 2

Darbuotojų atranka – vienas svarbiausių šių dienų darbdavių galvos skausmų. Tačiau žmonių išankstiniai...

Vadyba
2019.02.16
Moksleivių bendrovės – verslą kuria jau nuo penktos klasės Verslo tribūna

Vasario 8 dieną parodų centre „Litexpo“ vykusioje parodoje „Studijos 2019“ apie 50 moksleivių bendrovių...

Vadyba
2019.02.15
„Mirusiojo kišenių kraustymas“: kaip „Foodout“ klientus pasidalino likę rinkos žaidėjai Premium 4

Kai iš augančios rinkos, kurią dalijasi 3 įmonės, viena pasitraukia, likusių vadovams belieka pasiraitoti...

Gazelė
2019.02.15
„Teslos“ darbuotojai labiausiai nerimauja dėl savo darbo vietų 4

Labiausiai netekti darbo baiminasi bendrovės „Tesla“ darbuotojai. Tokie rezultatai paaiškėjo, apklausus...

Vadyba
2019.02.15
Vadovavimo tendencijos: CEO galvos skausmų trejetukas Premium

„The Conference Board“ apklausė 800 JAV bendrovių vadovų ir aiškinosi, kokie svarbiausi uždaviniai iškelti jų...

Vadyba
2019.02.13
Švietimo ministras: nesame kokie nors beviltiški „lūzeriai“ Premium 14

Naujasis švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius nori keisti sistemą, pagal kurią skatinama...

Vadyba
2019.02.13
4 įspėjamieji darbo skelbimų ženklai 9

Ieškantieji naujos darbo pozicijos karštoje rinkoje gali pasiklysti tarp skelbimų gausos. Pelus nuo grūdų...

Vadyba
2019.02.12
Darbdaviai turėtų suklusti: darbuotoją galima atleisti ne už kiekvieną šiurkštų darbo pareigų pažeidimą Verslo tribūna 3

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, jog darbuotojas šiurkščiai pažeidė darbo pareigas, tačiau jo...

Vadyba
2019.02.11
Tapti vaiduokliais kandidatai išmoko iš darbdavių  Premium 13

Įkaitusioje darbo rinkoje dažnėja atvejų, kai dirbti priimti kandidatai dingsta apie tai nepranešę bendrovei.

Vadyba
2019.02.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau