Lietuvių kosmoso „startuolis“ taikosi į pasaulinės rinkos lyderius

Publikuota: 2015-09-01
Vytenis Buzas, aviacijos inžinierius, pirmojo lietuviško Žemės palydovo "LituanicaSAT-1" kūrėjas, kosmoso technologijų UAB „Nanoavionika“ direktorius bei vienas iš įkūrėjų. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vytenis Buzas, aviacijos inžinierius, pirmojo lietuviško Žemės palydovo "LituanicaSAT-1" kūrėjas, kosmoso technologijų UAB „Nanoavionika“ direktorius bei vienas iš įkūrėjų. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Pirmojo lietuviško palydovo autorių įkurta pradedančioji įmonė „Nanoavionika“ siekia įsitvirtinti sparčiai kylančiame mažųjų palydovų sektoriuje. Lietuvių tikslas – tapti vienu iš penkių pagrindinių pasaulinės rinkos žaidėjų.

„Nanoavionikos“ veiklos idėja išradėjams gimė iš problemų, su kuriomis komanda susidūrė prieš porą metų kuriant mažąjį palydovą „LituanicaSAT-1“.

„Kurdami palydovą naudojome skirtingų tiekėjų komponentus iš viso pasaulio. Jų sistemos tokios pačios, bet filosofija skirtinga, tad labai daug laiko sugaišome juos derindami“, – VŽ pasakoja Vytenis Buzas, „Nanoavionikos“ vadovas.

Taip nuspręsta sukurti įmonę, siūlančią šiai problemai sprendimą – suintegruotus mažųjų palydovų komponentus bei subsistemas. „Nanoavionikos“ klientui tereikia pasirūpinti technologija, kurią jis nori prikabinti prie palydovo, pavyzdžiui, vaizdo kamera.

„Paprasčiau tariant, jeigu klientas nori įsigyti automobilį, jam nebereikia pirkti ratų iš vieno tiekėjo, kėbulo – iš antro, variklio – iš trečio, garaže viską montuoti ir tik tada krauti į automobilį savo krovinį, – aiškina p. Buzas. – Mes rinkai siūlome tokį suintegruotą, patikimai važiuojantį „automobilį“ su didele bagažine, į kurią klientas gali dėti savo krovinį.“

Potencialūs klientai – visame pasaulyje

„Nanoavionika“ siūlo ne tik suintegruotus palydovus, bet ir su mažaisiais palydovais susijusias įvairias paslaugas bei komponentus. Šalia technologijų kūrimo „startuolis“ aktyviai užsiima klientų bei partnerių paieška visame pasaulyje.

„Kosmoso verslas nėra vietinis verslas. Tai nėra maisto produktai, degalai ar statybos inžinerija. Reikia dirbti ir ieškoti klientų globaliai“, – sako p. Buzas.

Bendrovė užsienyje vykdo veiklą su „Nanoavionics“ prekės ženklu. Taip pat rugpjūtį įmonė jėgas išbandė JAV vykusioje pasaulinėje mažųjų palydovų parodoje „Small Sat 2015“.

„Vienareikšmiškai galiu pasakyti, kad susidomėjimas parodos metu buvo rimtas. Reiškia, kažką įdomaus sukūrėme“, – džiaugiasi p. Buzas

Tikslas – įšokti į traukinį

Komercializuoti savo technologijas „Nanovionikai“ padėjo Lietuvos Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) finansavimo projektai. Taip pat bendrovė yra gavusi 200.000 Eur investiciją iš „Practica Capital“ rizikos kapitalo fondų.

„Pagrindinis mūsų išgyvenimas vyksta iš šių projektų bei finansavimo šaltinių. Tačiau turime keletą klientų, nesnaudžiame vietoje“, – teigia vadovas.

Mažųjų palydovų rinka bei jų pritaikymas sparčiai auganti sritis, tad „Nanoavionika“ savo ateitį planuoja kelis metus į priekį, o galimybes vertina optimistiškai.

„Dabar pats laikas įšokti į rinką, į važiuojantį traukinį. Artimiausias penkerių metų planas – tapti vienu iš pagrindinių maždaug penkių žaidėjų, kurie tiekia komponentus ir sistemas tokiems palydovams“, - sako p. Buzas.

Rinka kasmet augs penktadaliu

Mažųjų palydovų traukinys šiuo metu pradeda įsibegėti dėl pingančio palydovų paleidimo bei platesnių galimybių juos pritaikyti. 

„Galėčiau pacituoti Jeffrey Manberio, „NanoRacks“ direktoriaus, įdomią ir įžvalgią mintį: „Kosmosas yra paskutinė pramonės sritis, kurioje geras turi būti didelis“, – sako p. Buzas. – Pavyzdžiui, didelis palydovas yra geras palydovas. Tačiau dabar pradeda jaustis šitų tendencijų, paridigmų pokytis.“

Palydovų rinkos pokyčiai atsispindi statistikoje. Pavyzdžiui, 2013 m. buvo paleisti vos 92 nanopalydovai (mažųjų palydovų rūšis), o 2014-2020 m. tikimasi, kad į kosmosą išskries 2.000–2.750 mažieji palydovai, skaičiuoja aviacijos bendrovė „Space Works“.

Tuo tarpu JAV konsultacijų įmonė „Markets and Markets“ prognozuoja, kad nano ir mikro palydovų rinkos dydis nuo 2014 iki 2019 m. vidutiniškai per metus paaugs penktadaliu. Rinkos vertė 2019 m. turėtų pasiekti 1,89 mlrd. USD.

Dauguma šių įvairių mažųjų palydovų yra skirti komercinėms reikmėms. Pavyzdžiui, agroverslo atstovai palydovų pagalba gali stebėti pasėlius ir prognozuoti būsimą derlių.

Tolimesnėje ateityje – paslaugų sektorius

Mažieji palydovai populiarėja ne tik dėl savo pigumo, bet ir efektyvumo. Prieš 10-15 m. užsakius palydovinę nuotrauką jos reikdavo lauktis savaites ar net mėnesius. Kadangi mažieji palydovai paleidžiami dideliais kiekias, jie padengia daugiau ploto ir gali per parą atsiųsti viso Žemės rutulio naują nuotrauką, aiškina p. Buzas.

„Duomenų žmonės iš kosmoso nori čia ir dabar. Šitai gali padaryti mažieji palydovai, o su dideliais tai buvo neįmanoma“, – teigia vadovas.

Palydovų panaudojimo galimybės – labai plačios. Vienas įdomesnių pavyzdžių – planas į kosmosą iškelti bitkoinių – virtualios valiutos – serverius.

Ateityje „Nanoavionika“ norėtų ne tik aptarnauti mažuosius palydovus prieš jiems pakylant į kosmosą, bet ir pačiame kosmose teikti vadinamąsias „downstream“ paslaugas – Žemės stebėjimą, orų prognozavimą ir pan.

„Bet kol kas dar ankstoka apie tai kalbėti, – priduria p. Buzas. – Planas yra vienas dalykas, o aplinkybėms susiklosčius, ji koreguojasi. Kai būsime arčiau pirmo etapo pabaigos, tada pradėsime stipriau planuoti paslaugas, kurių koncepciją šiuo metu kuriame.“

Patarimas – nesusireikšminti

Kitiems mokslininkams, norintiems pereiti į verslą ir komercializuoti savo išradimus, p. Buzas pataria žvelgti į veiklos vystymo aplinką kuo plačiau bei globaliau.

„Tikrai linkėčiau neužsibūti vienoje aplinkoje, stengtis pasimokyti iš kolegų, kurie turi patirties kitose šalyse“, – sako p. Buzas.

Nepaisant pačios „Nanoavianikos“ ambicingų planų, įmonės vadovas taip pat pataria pradedantiesiems verslininkams nesusireikšminti.

„Nesusireikšminimas labai padeda savikritiškai žiūrėti į tai, ką darai versle. Mokslas galbūt atleidžia, kad kartais netyčia ką nors išrandi antrą kartą. Bet verslas ne, - aiškina p. Buzas. - O savikritiškumas ir nesusireikšminimas visą laiką padeda įsivertinti, ar tikrai darai tai, kas yra reikalinga, ar tikrai tai šiuo metu svarbu. Nuo to priklauso, ar bus paklausa, o nuo to priklauso, ar tavo verslas išgyvens.“

Šalia komercinės veiklos „Nanoavionikos“ komanda neapleidžia ir mokslo. Šiuo metu kartu su Vilniaus universitetu yra kuriamas nekomercinis palydovas „LituanicaSAT-2“, kurį tikimasi į kosmosą paleisti 2016 m.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau