Tvarumo siekis jau reformuoja ir investicijų apsaugą

Reklama publikuota: 2021-04-29
Greta Roguckytė, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“  vyresnioji teisininkė: „Kartu su valstybių siekiu stabdyti klimato kaitos padarinius išvysime ir vis daugiau su aplinkosauga susijusių investicinių ginčų. Tai paskatins visos investicijų apsaugos sistemos pokyčius.“
svg svg
Greta Roguckytė, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ vyresnioji teisininkė: „Kartu su valstybių siekiu stabdyti klimato kaitos padarinius išvysime ir vis daugiau su aplinkosauga susijusių investicinių ginčų. Tai paskatins visos investicijų apsaugos sistemos pokyčius.“

Didžiųjų investicijų apsaugai skirtą investicinį arbitražą gaubia reformų nuotaikos, o viena iš labai svarbių to priežasčių – pasaulyje auganti tvarumo banga. Teisės specialistai neabejoja, kad su aplinkosauga susijusių investicinių ginčų artimiausiu metu tik daugės, o tai paskatins ir pačios investicijų apsaugos sistemos pokyčius.

Galimybė apginti savo tiesą nešališkame arbitraže, o ne konkrečios valstybės teismuose, iki šiol buvo labai svarbi paskata verslui apsisprendžiant investuoti į didžiuosius, su valstybių politika glaudžiai susijusius infrastruktūros ar energetikos projektus. Tačiau girdima vis daugiau ginčų, kurie skatina kalbas apie būtinas investicinio arbitražo reformas. Dauguma jų kyla dėl valstybių įsipareigojimų ir naujų veiksmų, nukreiptų į aplinkosaugą ir tvarumo siekius. Mat tokie siekiai sumaišo kortas įmonėms, kurios jau investavo ir gavo ilgalaikius pažadus stabiliai dirbti, nors jų projektai nebūtinai yra tvarūs.

„Investicijos yra saugomos ne tik tarptautinėse, bet ir privačiose sutartyse tarp valstybės ir investuotojo. Dažnai tokiose sutartyse numatyta vadinamoji „stabilizavimo“ sąlyga, sauganti investuotojus nuo galimų politinių nestabilumų šalyje ar tiesiog reikšmingo reguliavimo pasikeitimo“, – įprastą investicijų sutarčių procesą paaiškina Greta Roguckytė, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“  vyresnioji teisininkė. Šiomis sąlygomis valstybės įsipareigoja nekeisti reguliavimo, pavyzdžiui, mokestinėje srityje ir tam įšaldo savo teisės aktus arba įsipareigoja naujų pakeitimų netaikyti konkrečiam investuotojui. Pagal sutartis, toks stabilumas gali būti užtikrinamas net keliems ar net dešimtmečiui į priekį.

„Tačiau ką tai reiškia šiandien? Investuotojas, pradėjęs, pavyzdžiui, naftos gavybą šalyje ir užsitikrinęs stabilizavimo sąlygą, gali tapti kliūtimi valstybei griežčiau reguliuoti iškastinio kuro gavybą siekiant tvarumo. O to siekti įsipareigoja vis daugiau valstybių“, – sako G. Roguckytė.

Milijardų vertės ginčai

Naujų siekių ir senų įsipareigojimų konfliktai pasaulyje jau vyksta ir tvarumo siekiančioms valstybėms jie nemažai kainuoja.  Daug atgarsių sukėlęs atvejis – Švedijos energetikos bendrovės „Vattenfall“ ginčai prieš Vokietiją. Dar 2009 m. „Vattenfall“ inicijavo investicinę bylą arbitraže, nes Vokietijos miesto Hamburgo institucijos įvedė griežtesnius aplinkosauginius reikalavimus, susijusius su vandens kokybės standartu, o dėl to „Vattenfall“ suplanuota anglimi kūrenamos elektrinės statyba bendrovei tapo visiškai nebenaudinga.

Vokietija tuomet gavo 1,4 mlrd. EUR kompensacijos reikalavimą, bet arbitraže ginčas baigėsi taikos sutartimi, kuria valstybė įsipareigojo sušvelninti aplinkosauginius reikalavimus bendrovės naudai.

Visai neseniai, šių metų kovo pradžioje taikos sutartimi užbaigtas ir dar vienas investicinis ginčas tarp „Vattenfall“ ir Vokietijos dėl sprendimo iki 2022 m. visiškai atsisakyti atominės energetikos ir uždaryti atomines elektrines. Vokietijos noro gyventi tvariau rezultatas – „Vattenfall“ ir kitiems operatoriams valstybė turės sumokėti apie 2,428 mlrd. EUR kompensaciją.

Laukia reformos

„Tokie ir panašūs atvejai, trukdantys valstybėms siekti tvarumo, tampa ir paskata reformuoti investicinio arbitražo sistemą“, – pažymi G. Roguckytė.  Kalbas apie reformas skatina ir kitos vis garsiau aptariamos problemos. Pavyzdžiui, teigiama, kad tiek valstybių įsipareigojimai, tiek ir arbitražo teismų sprendimai yra išbalansuoti ir dažnai palankesni investuotojui (provakarietiški). „Kritikuojama ir tai, kad investicinius arbitražus dažnai nagrinėja maža grupė arbitrų, kurių dauguma kilę iš Vakarų, tai yra iš investicijas eksportuojančių valstybių, ar bent jau šiose valstybėse įgiję išsilavinimą. Maža to, arbitražo procesai trunka ilgą laiką ir itin brangiai kainuoja“, – problemas aptaria G. Roguckytė. Galiausiai, investicinis arbitražas gali būti ir sunkiai prognozuojamas, nes, priešingai nei teismų sprendimų atveju, arbitrai neprivalo prieiti vienodų išvadų panašiose situacijose, nors logika to ir reikalautų. Tvarumas tampa tarsi paskutiniu lašu problemų jūroje ir kai kurios šalys jau dažniau kalba apie galimybę arbitražą pakeisti tarptautiniu investiciniu teismu.

Keisti bent sutartis

Tvarumo inicijuotus pokyčius, pasak G. Roguckytės, jau galima matyti ir pačiose investicijų ar prekybos sutartyse, į kurias vis dažniau įtraukiami investuotojų korporatyvinės socialinės atsakomybės įsipareigojimai. Jie gali tapti svarbiu ginklu valstybėms ginantis nuo investuotojų reikalavimų, besikertančių su tvarumo įsipareigojimais. 

„Dažnai šie socialinės atsakomybės įsipareigojimai yra netiesioginiai, kaip kad, pavyzdžiui, Europos Sąjungos ir Kanados laisvosios prekybos sutartyje, mandagiai skatinančioje tvarumo įsipareigojimus. Tačiau esama ir pavyzdžių, kai  sutartyje investuotojai aiškiai įsipareigoja laikytis atsakingo verslo principų“, – sako advokatė.

Dėl šios papildomos sutarties eilutės, valstybių priešieškiniai investicinio arbitražo bylose, kuriuose reiškiami reikalavimai atlyginti gamtai padarytus nuostolius, gali tapti sėkmingi. Pavyzdžiui, 2017 m. naftos gavybos bendrovė Burlington Resources Inc., inicijavusi investicinį arbitražą prieš Ekvadorą dėl pakeisto reguliavimo ir išaugusio pelno apmokestinimo, galiausiai pati buvo įpareigota sumokėti 41 mln. JAV dolerių pagal Ekvadoro priešieškinį dėl aplinkosauginių pažeidimų.

„Klausimas, ar bus atsisakyta investicinio arbitražo ir pereita prie tarptautinio investicinio teismo, galbūt dar kelia abejonių. Bet dėl investicinėse sutartyse vis dažniau atsirasiančių korporatyvinės socialinės atsakomybės, tvarumo įsipareigojimų investuotojams ar investuotojų apsaugos nuostatų netaikymo aplinkosaugos srityje, abejonių neturėtų būti“, – vieną svarbių būdų apginti valstybių interesus mato G. Roguckytė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Rail Baltica“: strateginių tarptautinių projektų įgyvendinimo iššūkiai – kas lemia jų sėkmę Verslo tribūna

Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ statyba nuo Varšuvos per Lietuvą ir Latviją iki Talino –...

Tvarus verslas
2021.09.30
Tvarumui reikia inovacijų: Lietuvoje gamins unikalius daugkartinius maišelius Verslo tribūna 2

Aplinkai draugiškų maišelių gamintoja UAB „Bagfactory“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU)...

Tvarus verslas
2021.09.30
„Neste“ tvarumo ekspertė: 3 patarimai verslui, norinčiam žengti tvarumo keliu  Verslo tribūna 1

„Klimato kaita yra aktualiausia mūsų laikų problema, todėl ją sprendžiant verslas privalo imtis iniciatyvos,...

Tvarus verslas
2021.09.29
Kaip kurti organizacijos tvarumo strategiją, kad ji tikrai veiktų? Verslo tribūna

Tvarumo kryptį renkasi vis daugiau organizacijų, tačiau naujame kelyje pasitaiko ir kliūčių – vien rūšiuoti...

Tvarus verslas
2021.09.24
10 sprendimų kiekvienam verslui Verslo tribūna

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net...

Tvarus verslas
2021.09.17
Tyrimas parodė – lietuviai linkę keisti vartojimo įpročius dėl tvarumo Verslo tribūna 2

Tvarumas Lietuvos gyventojams – pažįstama sąvoka. Net 88 proc. didmiesčių gyventojų teigia suprantantys jos...

Tvarus verslas
2021.09.14
 Tvarumo akceleratorius – tramplynas startuoliams ir galimybė didiesiems verslams Verslo tribūna 1

Didėjant poreikiui diegti versle tvarias inovacijas, rinkos lyderiai ryžtasi eksperimentavimui ir naujoms...

Tvarus verslas
2021.09.01
Tvarumo žingsniai: reikia ir veikti, ir apie tai pasakoti Verslo tribūna

Daugiau nei pusė vartotojų Australijoje sutiktų mokėti daugiau už prekę ar prekės ženklą, paremtą tvarumo bei...

Tvarus verslas
2021.08.24
„Maximos“ patalpų nuomos nuolaida pasinaudoję verslininkai: kai kurioms parduotuvėms tai buvo išlikimo klausimas Verslo tribūna

Pandemijos sustabdyti verslai, įsikūrę „Maximai“ priklausančiose patalpose, karantino metu už patalpų nuomą...

Tvarus verslas
2021.08.18
„Maxima“ didina investicijas į darbuotojų ir jų šeimų gerovę Verslo tribūna 6

Beveik 0,8 mln. eurų – tiek per pirmąjį pusmetį didžiausias šalies darbdavys – prekybos tinklas „Maxima“ –...

Tvarus verslas
2021.07.22
Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo Verslo tribūna

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia...

Tvarus verslas
2021.07.16
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 3

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku