Tvarumo siekis jau reformuoja ir investicijų apsaugą

Reklama publikuota: 2021-04-29
Greta Roguckytė, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“  vyresnioji teisininkė: „Kartu su valstybių siekiu stabdyti klimato kaitos padarinius išvysime ir vis daugiau su aplinkosauga susijusių investicinių ginčų. Tai paskatins visos investicijų apsaugos sistemos pokyčius.“
svg svg
Greta Roguckytė, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ vyresnioji teisininkė: „Kartu su valstybių siekiu stabdyti klimato kaitos padarinius išvysime ir vis daugiau su aplinkosauga susijusių investicinių ginčų. Tai paskatins visos investicijų apsaugos sistemos pokyčius.“

Didžiųjų investicijų apsaugai skirtą investicinį arbitražą gaubia reformų nuotaikos, o viena iš labai svarbių to priežasčių – pasaulyje auganti tvarumo banga. Teisės specialistai neabejoja, kad su aplinkosauga susijusių investicinių ginčų artimiausiu metu tik daugės, o tai paskatins ir pačios investicijų apsaugos sistemos pokyčius.

Galimybė apginti savo tiesą nešališkame arbitraže, o ne konkrečios valstybės teismuose, iki šiol buvo labai svarbi paskata verslui apsisprendžiant investuoti į didžiuosius, su valstybių politika glaudžiai susijusius infrastruktūros ar energetikos projektus. Tačiau girdima vis daugiau ginčų, kurie skatina kalbas apie būtinas investicinio arbitražo reformas. Dauguma jų kyla dėl valstybių įsipareigojimų ir naujų veiksmų, nukreiptų į aplinkosaugą ir tvarumo siekius. Mat tokie siekiai sumaišo kortas įmonėms, kurios jau investavo ir gavo ilgalaikius pažadus stabiliai dirbti, nors jų projektai nebūtinai yra tvarūs.

„Investicijos yra saugomos ne tik tarptautinėse, bet ir privačiose sutartyse tarp valstybės ir investuotojo. Dažnai tokiose sutartyse numatyta vadinamoji „stabilizavimo“ sąlyga, sauganti investuotojus nuo galimų politinių nestabilumų šalyje ar tiesiog reikšmingo reguliavimo pasikeitimo“, – įprastą investicijų sutarčių procesą paaiškina Greta Roguckytė, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“  vyresnioji teisininkė. Šiomis sąlygomis valstybės įsipareigoja nekeisti reguliavimo, pavyzdžiui, mokestinėje srityje ir tam įšaldo savo teisės aktus arba įsipareigoja naujų pakeitimų netaikyti konkrečiam investuotojui. Pagal sutartis, toks stabilumas gali būti užtikrinamas net keliems ar net dešimtmečiui į priekį.

„Tačiau ką tai reiškia šiandien? Investuotojas, pradėjęs, pavyzdžiui, naftos gavybą šalyje ir užsitikrinęs stabilizavimo sąlygą, gali tapti kliūtimi valstybei griežčiau reguliuoti iškastinio kuro gavybą siekiant tvarumo. O to siekti įsipareigoja vis daugiau valstybių“, – sako G. Roguckytė.

Milijardų vertės ginčai

Naujų siekių ir senų įsipareigojimų konfliktai pasaulyje jau vyksta ir tvarumo siekiančioms valstybėms jie nemažai kainuoja.  Daug atgarsių sukėlęs atvejis – Švedijos energetikos bendrovės „Vattenfall“ ginčai prieš Vokietiją. Dar 2009 m. „Vattenfall“ inicijavo investicinę bylą arbitraže, nes Vokietijos miesto Hamburgo institucijos įvedė griežtesnius aplinkosauginius reikalavimus, susijusius su vandens kokybės standartu, o dėl to „Vattenfall“ suplanuota anglimi kūrenamos elektrinės statyba bendrovei tapo visiškai nebenaudinga.

Vokietija tuomet gavo 1,4 mlrd. EUR kompensacijos reikalavimą, bet arbitraže ginčas baigėsi taikos sutartimi, kuria valstybė įsipareigojo sušvelninti aplinkosauginius reikalavimus bendrovės naudai.

Visai neseniai, šių metų kovo pradžioje taikos sutartimi užbaigtas ir dar vienas investicinis ginčas tarp „Vattenfall“ ir Vokietijos dėl sprendimo iki 2022 m. visiškai atsisakyti atominės energetikos ir uždaryti atomines elektrines. Vokietijos noro gyventi tvariau rezultatas – „Vattenfall“ ir kitiems operatoriams valstybė turės sumokėti apie 2,428 mlrd. EUR kompensaciją.

Laukia reformos

„Tokie ir panašūs atvejai, trukdantys valstybėms siekti tvarumo, tampa ir paskata reformuoti investicinio arbitražo sistemą“, – pažymi G. Roguckytė.  Kalbas apie reformas skatina ir kitos vis garsiau aptariamos problemos. Pavyzdžiui, teigiama, kad tiek valstybių įsipareigojimai, tiek ir arbitražo teismų sprendimai yra išbalansuoti ir dažnai palankesni investuotojui (provakarietiški). „Kritikuojama ir tai, kad investicinius arbitražus dažnai nagrinėja maža grupė arbitrų, kurių dauguma kilę iš Vakarų, tai yra iš investicijas eksportuojančių valstybių, ar bent jau šiose valstybėse įgiję išsilavinimą. Maža to, arbitražo procesai trunka ilgą laiką ir itin brangiai kainuoja“, – problemas aptaria G. Roguckytė. Galiausiai, investicinis arbitražas gali būti ir sunkiai prognozuojamas, nes, priešingai nei teismų sprendimų atveju, arbitrai neprivalo prieiti vienodų išvadų panašiose situacijose, nors logika to ir reikalautų. Tvarumas tampa tarsi paskutiniu lašu problemų jūroje ir kai kurios šalys jau dažniau kalba apie galimybę arbitražą pakeisti tarptautiniu investiciniu teismu.

Keisti bent sutartis

Tvarumo inicijuotus pokyčius, pasak G. Roguckytės, jau galima matyti ir pačiose investicijų ar prekybos sutartyse, į kurias vis dažniau įtraukiami investuotojų korporatyvinės socialinės atsakomybės įsipareigojimai. Jie gali tapti svarbiu ginklu valstybėms ginantis nuo investuotojų reikalavimų, besikertančių su tvarumo įsipareigojimais. 

„Dažnai šie socialinės atsakomybės įsipareigojimai yra netiesioginiai, kaip kad, pavyzdžiui, Europos Sąjungos ir Kanados laisvosios prekybos sutartyje, mandagiai skatinančioje tvarumo įsipareigojimus. Tačiau esama ir pavyzdžių, kai  sutartyje investuotojai aiškiai įsipareigoja laikytis atsakingo verslo principų“, – sako advokatė.

Dėl šios papildomos sutarties eilutės, valstybių priešieškiniai investicinio arbitražo bylose, kuriuose reiškiami reikalavimai atlyginti gamtai padarytus nuostolius, gali tapti sėkmingi. Pavyzdžiui, 2017 m. naftos gavybos bendrovė Burlington Resources Inc., inicijavusi investicinį arbitražą prieš Ekvadorą dėl pakeisto reguliavimo ir išaugusio pelno apmokestinimo, galiausiai pati buvo įpareigota sumokėti 41 mln. JAV dolerių pagal Ekvadoro priešieškinį dėl aplinkosauginių pažeidimų.

„Klausimas, ar bus atsisakyta investicinio arbitražo ir pereita prie tarptautinio investicinio teismo, galbūt dar kelia abejonių. Bet dėl investicinėse sutartyse vis dažniau atsirasiančių korporatyvinės socialinės atsakomybės, tvarumo įsipareigojimų investuotojams ar investuotojų apsaugos nuostatų netaikymo aplinkosaugos srityje, abejonių neturėtų būti“, – vieną svarbių būdų apginti valstybių interesus mato G. Roguckytė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tvarumo siekis jau reformuoja ir investicijų apsaugą Verslo tribūna 1

Didžiųjų investicijų apsaugai skirtą investicinį arbitražą gaubia reformų nuotaikos, o viena iš labai svarbių...

Tvarus verslas
2021.04.29
Naujas „Maxima LT“ žingsnis – atvira darbo užmokesčio politika Verslo tribūna

Daugiau nei 13 tūkst. darbuotojų šiuo metu vienijanti „Maxima LT“ nusprendė kas mėnesį skelbti išsamią...

Tvarus verslas
2021.04.29
„Rail Baltica“ didina žaliausio transporto galimybes ir Lietuvoje, ir Europoje Verslo tribūna

Europos Sąjungoje (ES) transportas į aplinką išmeta apie 1/3 visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Tvarus verslas
2021.04.29
„Telia“: pakuotė tampa verslo tvarumo veidu Verslo tribūna

Pakuotės yra būtinos užtikrinant prekių higieną, šviežumą ir apsaugą. Tačiau į neperdirbamų atliekų kiekio...

Tvarus verslas
2021.04.28
Statomas „Rail Baltica“ geležinkelis: Europai svarbus infrastruktūrinis objektas Verslo tribūna

Keturiose šalyse – Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – statomas beveik 1.200 km „Rail Baltica“...

Tvarus verslas
2021.04.15
„Swedbank“: tvarių investicijų lyderio vairą laikys Europa Verslo tribūna 1

Nors Europa pagal aplinkos taršą rikiuojasi tik trečioje vietoje po Kinijos ir JAV, būtent Senasis žemynas,...

2021.04.15
„Telia“: tvarumas ateis su 5G ryšiu Verslo tribūna 2

Išmaniosios sistemos ir patikimas ryšys gali užtikrinti ne tik patogesnį ar sveikesnį gyvenimą, bet ir padėti...

Tvarus verslas
2021.03.31
Prieš gamtą ir visuomenę – be pasiteisinimų   Verslo tribūna 1

Pirmajam metų ketvirčiui einant į pabaigą, įmonės įsivertina ne tik bendrus finansinius rezultatus, bet ir...

Tvarus verslas
2021.03.29
„Rail Baltica“ tiesia naujas galimybes laisvosioms ekonominėms zonoms Verslo tribūna 2

Geležinkelis „Rail Baltica“ suteiks naujų galimybių laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ) veikiančioms ar dar...

Tvarus verslas
2021.03.24
Tvarus verslas
2021.03.18
5 žingsniai link tvaresnės mokesčių sistemos Verslo tribūna 1

Kad ir kiek daug kalbėtume apie verslo, organizacijų ir visos ekonomikos tvarumą, net ir gražiausius siekius...

Tvarus verslas
2021.03.17
Išskirtiniame akceleratoriuje – sinergijos atradimai ir verslo gigantams Verslo tribūna

Priežasčių, kodėl startuoliai ieško galimybių patekti į verslo akceleratorius, galima suskaičiuotine vieną. O...

Tvarus verslas
2021.03.10
Europinis geležinkelis „Rail Baltica“ – reikšmė Lietuvai ir regionui Verslo tribūna

Istoriškai susiklostė, kad Lietuvoje buvo nutiesta ir naudojama plačioji 1520 mm pločio geležinkelio vėžė.

Tvarus verslas
2021.03.03
Tvarumas plinta lyg banga – keistis jau skatina ir verslas verslą Verslo tribūna

Šio teksto antraštė gali pasirodyti dar per daug optimistinė, išreiškianti labiau viltį ar prognozę, nei...

Tvarus verslas
2021.02.25
„Biržų duonos“ vadovas: kiekvieno indėlis į aplinką yra svarbus Verslo tribūna 1

Andrius Kurganovas, bendrovės „Biržų duona“ vykdomasis direktorius, įsitikinęs, kad tvarią aplinką kuria visa...

Tvarus verslas
2021.02.24
„Švyturys“ tiesia pagalbos ranką medikams: dovanoja gyvybiškai svarbią įrangą Verslo tribūna

Kasdien žūtbūtinėje akistatoje su COVID-19 virusu susiduriantys šalies medikai pagalbos sulaukia ne tik iš...

Tvarus verslas
2021.02.24
Tvarus požiūris – svertas talentų medžioklėje Verslo tribūna

Socialinė atsakomybė ir tvarumas šiandien svarbus ne tik rinkodaros skyriaus komandai. Ieškantiems geriausių...

Tvarus verslas
2021.02.19
„Swedbank“: tvarumas jau tapo neatsiejama investicijų dalimi Verslo tribūna 4

2020-ieji pelnytai laikomi tvarių investicijų lūžio metais. Pernai ta pačia – žalumo ir tvarumo – kryptimi...

Tvarus verslas
2021.02.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku