Geras apyvartinio kapitalo valdymas – žingsnis į stabilią verslo sėkmę

Reklama publikuota: 2019-10-04
Rolandas Ročius, „SME Finance“ Rizikos vadovas.
svg svg
Rolandas Ročius, „SME Finance“ Rizikos vadovas.

Mokėti suvaldyti kasdienius finansinius srautus – labai svarbu. Perpildytas sandėlis, skolos tiekėjams, nesikeičianti pardavimų statistika ir finansinių įsipareigojimų našta riboja įmonės veiklą ir augimą. Susidarius nepalankioms aplinkybėms, grąžinti teigiamą pinigų srautą ir investuoti į plėtrą gali padėti atsargų suvaldymas ir tinkami finansiniai sprendimai.

Apyvartinis kapitalas – tai įmonės lėšos, kuriomis disponuojama kasdienėje veikloje vykdant trumpalaikius įsipareigojimus. Kitaip tariant, tai kasdienės įmonės įplaukos ir mokėjimai.

Paprastai, apyvartinis kapitalas apskaičiuojamas iš trumpalaikio įmonės turto atėmus jos trumpalaikius įsipareigojimus. Jeigu gautas skaičius ženkliai teigiamas – įmonė, greičiausiai, neefektyviai išnaudoja savo resursus, kaupia sandėlį arba susiduria su vėluojančiais klientų atsiskaitymais, jeigu itin neigiamas – gali turėti mokumo problemų dėl priklausomybės nuo tiekėjų ar kitų kreditorių.

Visgi, kruopščiai planuojant ir susidarant tinkamą apyvartinių lėšų valdymo strategiją, galima pasiekti ženklių rezultatų. Pagrindinės trys, jau minėtos, apyvartinio kapitalo dedamosios, kurias būtina suvaldyti, todėl verta ir detaliau aptarti – gautinos ir mokėtinos sumos, įmonės atsargos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Atidėtų mokėjimų kaina

Gautinas įmonės lėšas, kurios svarbios tiek kasdienei veiklai, tiek plėtrai, sudaro jos prekių/paslaugų pirkėjų pinigai. Valdant pirkėjų skolas svarbiausi yra du dalykai – pirkėjų mokumo rizika bei tinkamas suteikiamo atidėto mokėjimo įkainojimas.

Mokumo rizika valdoma nuolat stebint pirkėjų vėlavimo dinamiką, pasitelkiant draudimo paslaugas, mažinant priklausomybę nuo didžiausių klientų. Įmonės, siekdamos didinti pardavimus, dažnai linkusios suteikti pirkėjams ilgesnį atsiskaitymo terminą, tačiau neįsivertina, kiek tai joms kainuoja. Paprasčiausias būdas nustatyti deramą pardavimo kainą – palyginti ją su kreditoriams mokamomis palūkanomis ir atitinkamai didinti už kiekvieną atidėto mokėjimo mėnesį. Jei suteikiamas atidėjimas nedidinant pardavimo kainos, tai reiškia, kad įmonė savo sąskaita, nors pati moka palūkanas už finansavimą, pavyzdžiui, bankui, nemokamai finansuoja pirkėjo apyvartinį kapitalą.

Žinoma, gali kilti abejonių tokia strategija – trumpinant atsiskaitymo terminą/didinant kainą už vėlavimą kyla rizika prarasti klientą, o tuo pačiu, ir konkurencingumą. Su tokia dilema dažniausiai susiduria nuo sezono priklausomas arba vos veiklą pradėjęs verslas. Pasitaiko ir taip, kad finansinės skylės atsiranda visai netikėtai, neplanuojant. Tokioje situacijoje labai praverčia derybiniai verslininko sugebėjimai, kaip tinkamai parduoti ne tik produktą ir kainą, bet ir atidėtą mokėjimo terminą kaip visą kompleksą. Neabejotina, jog kiekvienas verslas žino jam labiausiai tinkamus pardavimo metodus, tačiau siekiame paskatinti įmones, ypač jaunas, nepamiršti įsivertinti ir į kainą įskaičiuoti planuojamo suteikti atidėjimo.

Sprendimas mokėti laiku – palankesnėmis sąlygomis

Panaši, tik atvirkštinė pastarajai, situacija susidaro, kai įmonė, prašydama atidėjimo iš tiekėjo, taip pat nepamatuoja, kad tokiu atveju gali permokėti. Jeigu tiekėjo verslui turi įtakos laiku apmokamos sąskaitos, jis gali taikyti pirkėjui nepalankias atidėjimo sąlygas, todėl rekomenduojama brangų tiekėjo finansavimą pakeisti pigesniais finansavimosi šaltiniais.

Vienas tokių – specializuotų faktoringo įmonių teikiama atvirkštinio faktoringo paslauga, kai pastaroji apmoka sąskaitą tiekėjui ir pati suteikia pigesnį atidėjimą. Esant poreikiui, suteikiamas atidėto mokėjimo terminas gali būti netgi ilgesnis, nei siūlo tiekėjas.

Pasitaiko ir taip, kad tiekėjo atidėjimo kaina – mažesnė nei pasinaudojant, pavyzdžiui, faktoringo paslauga ar imant verslo paskolą ir mokant palūkanas. Tačiau net ir tokiu atveju verta pasikonsultuoti su faktoringo įmone dėl ilgesnio atsiskaitymo termino nei siūlo tiekėjas. Tokiu būdu galima paprastai papildyti įmonės apyvartines lėšas.

Verta įvertinti, kad laiku atliekami mokėjimai ne tik gerina santykius su tiekėjais, bet ir ilgainiui didina tarpusavio pasitikėjimą, kuris, galiausiai, gali pavirsti dar ilgesniu atidėto mokėjimo terminu. Kitas, ne mažiau svarbus savalaikių atsiskaitymų privalumas – nepriekaištinga kredito istorija, kuri lengvai prieinama kitiems rinkos dalyviams, verslo partneriams ir finansinėms institucijoms. Buvimas atviru su pagrindiniais tiekėjais ir kreditoriais lemia įmonės įvaizdį partnerių akyse. Jie daug palankiau vertina argumentuotą laikinos pagalbos prašymą, nei banalų pažadą atsiskaityti „rytoj“.

Platus asortimentas ne visada suteikia įmonei pranašumą

Tinkamas atsargų kiekio valdymas taip pat svarbus strateginis apyvartinio kapitalo valdymo žingsnis. Jis, kaip ir pirkėjų skolos bei įsipareigojimai tiekėjams, turėtų būti vertinamas objektyviai per įmonei teikiamos naudos prizmę.

Pirmiausia, reikia pažvelgti į prasčiausiai parduodamas prekes. Platus asortimentas, iš pirmo žvilgsnio, gali atrodyti kaip konkurencinis pranašumas, tačiau iš retai parduodamos prekės gautas pelnas, galiausiai, gali būti mažesnis už sandėliavimo ir atsargų finansavimo kaštus. Panašiai yra ir su žaliavų užpirkimu, kai už didesnį perkamą kiekį gaunama nuolaida neatsveria jau minėtų sandėliavimo kaštų.

Labai svarbu įsivertinti, kiek iš tikrųjų plataus asortimento palaikymas turi realios įtakos pardavimams. Pavyzdžiui, mūsų klientai, išbandę atsargų asortimento optimizavimą, džiaugiasi atsilaisvinusiais pinigais ir didesniu finansiniu lankstumu, tuo pačiu išlaikydami pageidaujamą pardavimų lygį.

Gali būti ir taip, kad prekių asortimentas – sunkiai sustyguojamas dėl savo sezoniškumo ar nenuspėjamos vartotojų paklausos. Universalaus recepto nėra ir dažnai sprendimai nėra lengvi, tačiau, pradėjus minėtus aspektus vertinti per kaštų ir naudos prizmę, pamažu išryškėja ir daugiausiai lėšų reikalaujančios sandėlio ar parduotuvės atsargų valdymo spragos.

Svarbiausia – realus pinigų srautas

Kita svarbi atsargų valdymo priemonė – reguliari inventorizacija ir nelikvidžių ar nuvertėjusių atsargų nurašymas. Tokiu būdu optimizuojamas ne tik sumokamas pelno mokestis, bet ir bus lengviau gauti finansavimą plėtrai, nes galimiems finansuotojams kils mažiau klausimų ir abejonių dėl ilgo atsargų apyvartumo.

Paprasčiau kalbant, reikėtų vadovautis 80/20 taisykle: vengti situacijos, kai 80 proc. atsargų generuoja 20 proc. pardavimų, t. y. kritiškai įsivertinti plataus asortimento sandėlyje naudą lyginant su finansavimosi kaštais. Kasmetinis probleminių atsargų eliminavimas, taip gerinant jų apyvartumą, padidins galimybę palankesnėmis sąlygomis gauti finansavimą įmonės plėtrai. Toks strateginis žingsnis objektyviai sumažins grynąjį pelną bei sumokamą pelno mokestį. Kreditoriai vertina nuolatinę atsargų peržiūrą ir, pirmiausia, žiūri į realų pinginį srautą, todėl nereikia bijoti nuostolio iš atsargų nurašymo.

Dar vienas svarbus sandėlyje susikaupusių pinigų realizavimo sprendimas – dalies atsargų pardavimas su nuolaida. Tokiu atveju, tikėtina, bus patirti laikini nuostoliai, tačiau atsilaisvins apyvartinis kapitalas, kurį bus galima panaudoti kreditorinių skolų mažinimui. Juk geriau vieni nuostolingi metai nei prarastas verslas.

Atlikusi riekiamus žingsnius, įmonė pirmiausia sutaupys ir padidins pelną. Dar svarbiau, atlaisvintos apyvartinės lėšos galės būti nukreiptos verslo plėtrai ar dividendų akcininkams išmokėjimui.

Kadangi rinkos sąlygos nuolat kinta, tokiu pat tempu turi būti vertinamas ir kasdienio įmonės kapitalo judėjimas – ne tik gaunamos ir mokamos, bet ir sandėlyje įšaldytos sumos. Paprasčiausias patarimas bet kuriai įmonei – kreiptis į apyvartinio kapitalo finansavime besispecializuojančias institucijas, kurios visada pasiruošusios nemokamai atsakyti į kylančius klausimus ir pasiūlyti tinkamus sprendimus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku