„Lean“ efektas: pagamina 4 kartus daugiau prietaisų, pamiršo viršvalandžius

Publikuota: 2016-07-26
„Verslo žinios“

Inžinerinių ir technologinių sprendimų įmonių grupė „Axis Industries“ taupiosios vadybos „Lean“ sistemą diegia dvejus su puse metų. Per tą laiką skepsį pakeitė entuziazmas: įdiegta arti 1.500 kaizenų pasiūlymų, trečdaliu sutrumpėjo gamybos terminai, išaugo gamybos našumas, o darbininkai ir teisininkai pamiršo, kas yra viršvalandžiai.

„Prieš kelerius metus „Lean“ man atrodė kažkokie keisti lozungai, dūmai, legenda žmonėms motyvuoti ir ne daugiau. Šiandien sakau, kad „Lean“ sistema iš esmės pakeitė mūsų grupės įmonių ir padalinių veiklą, darbuotojų požiūrį į save ir kitus, suteikė jiems daugiau vidinės laisvės. Pasikeičiau ir aš pats, ir mano požiūris į vadybą, vadovo prioritetus“, – kalba Remigijus Baltrušaitis, „Axis Industries“ generalinis direktorius.

Anot jo, pradžia buvo panaši, kaip daugelyje „Lean“ sistemą pradedančių matuotis įmonių: per pirmus susitikimus, konsultantų pristatymus beveik visi darbuotojai gūžčiojo pečiais, laidė ironiškas pastabas, svarstė, kad tai kažkokios sovietmetį primenančios nesąmonės.

Šiandien „Axis Industries“ turi tūkstančius darbuotojų sugeneruotų kaizenų idėjų, arti 1.500 jų jau yra įgyvendinta. „Lean“ padėjo pasiekti solidžios pažangos apskaitos prietaisų gamyboje: jei anksčiau „Axis Industries“ grupei priklausančioje gamykloje Kaune per dieną buvo pagaminama 60 skaitiklių, dabar su tomis pačiomis pajėgomis ji gali pagaminti 240–250 prietaisų.

Išgriovė sieną

„Kai kurie sprendimai guli tiesiog ant akių, tereikia kitaip pasižiūrėti ir juos pamatyti. Kita vertus, idėjų įgyvendinimas žmonėms suteikia daug smagumo, geros nuotaikos“, – sako jis.

Jis mini vieną įsiminusių pavyzdžių, kaip buvo patobulinti procesai Kazlų Rūdoje esančioje metalo konstrukcijų gamykloje. Čia žaliava – metalo plokštės – iš sandėlio iki modernių metalo apdirbimo staklių keliaudavo 50 minučių, joms vežti buvo naudojama speciali mašina, su kuria dirbo pora vyrų. Dabar ši procedūra užtrunka 3 minutes.

„Vyrai pasiūlė elementarų sprendimą - išgriauti sieną, skiriančią gamybos cechą ir sandėlį, o tarp jų įrengti specialius bėgelius, kuriais prie staklių atvažiuotų metalo plokštės“, – aiškina p. Baltrušaitis.

Apie tai, kaip vyrai griovė sieną ir laužė metų metus galiojusius stereotipus, buvo galima humoristinį filmą susukti, prisimena „Axis Industries“ vadovas.

„Praėjus savaitei po sprendimo išgriauti sieną susirenkame į kitą „Lean“ sesiją, klausiame, ar siena dar stovi. Dar stovi, sako meistras, bet jau parašėme įsakymą dėl sienos griovimo, nusiuntėme finansų departamentui, dabar laukiame, kada suskaičiuos sąmatą. Klausiam – kam ta sąmata, jei sieną reikia griauti, jums gi kūjo reikia. Dar po savaitės stovi visi išsišiepę, švytinčiais veidais, ir raportuoja, kad sienos nebėra“, – pasakoja p. Baltrušaitis.

Laužė stereotipus

Netrukus išryškėjo kitas teigiamas nugriautos sienos efektas – bendrovei nebereikia investuoti į gamyklos patalpų išplėtimą. Anot p. Baltrušaičio, Kazlų Rūdoje gamybinės patalpos kasmet būdavo plečiamos maždaug po 700 kv. m: laisvų pastatų ten netrūksta, tačiau teko leisti pinigus stogams atnaujinti, patalpoms sutvarkyti, išdažyti, apšildyti ir pan.

„Darbuotojai nusprendė taip: jei galime per 3 minutes atsivežti metalo plokščių, nebereikia žaliava apstatyti viso cecho – jie taip darydavo, kad nereikėtų stabdyti staklių. Buvo nuspręsta sujungti kelis cechus, sukelti gamybos įrangą į vieną vietą, todėl šiemet gamyklos ploto plėsti nebereikia. Priešingai, dabar turime apie 1.500 kv. m laisvo ploto, kurį bus galima panaudoti naujiems produktams gaminti“, – sako „Axis Industries“ vadovas.

Anot jo, „Lean“ sistema padėjo pasiekti pažangos ir apskaitos prietaisų gamyboje: dabar gamykla Kaune jų per dieną gali pagaminti 4 kartus daugiau nei anksčiau.

„Kai su gamyklos žmonėmis pradėjome diskutuoti, kiek apskaitos prietaisų per dieną pagamina gamykla, jie sakė – nesuprantame klausimo. Šioje gamykloje komanda puiki, visi nuoširdžiai dirba, bet darbo apimtis jie matavo užsakymais ir partijomis, o klausimo, kiek prietaisų pagamina per dieną, niekas niekada nekėlė. Jie orientavosi į terminus, kada reikia atlikti užsakymą, todėl daugiausia darbų sukrisdavo paskutinėmis dienomis. O tai ir žmonėms stresas, ir nesusipratimų tikimybė didesnė“, – aiškina p. Baltrušaitis.

Pagaliau pavyko suskaičiuoti, kad per dieną gamykla pagamina apie 60 prietaisų, o tada prasidėjo diskusijos, kiek daugiau prietaisų būtų galima pagaminti. Darbuotojai purtė galvas ir sakė, kad daugiau neįmanoma, nes žmonės ir taip dirba viršvalandžius, kad suspėtų įvykdyti užsakymus.

„Tada ant lentos savo nuožiūra užrašiau – 100 prietaisų. Visi bumbėjo, kad direktorius gamyboje nieko neišmano, norint tiek pagaminti, vos ne du kartus daugiau žmonių reikėtų papildomai įdarbinti. Tačiau pradėję kiekvieną dieną matuoti, ką padaro, nagrinėti, kodėl vieną dieną pavyksta pagaminti tik 50 prietaisų, o kitą dieną – 70, analizuoti, kaip galima patobulinti gamybos procesus, kuri operacija labiausiai stringa, po pusmečio gamino jau 120 prietaisų. Tada jau patys užsibrėžė, kad pabandys pagaminti 150. Pavyko ir tiek, nors daug kas kalbėjo, kad visi dirba ties galimybių riba. O šiemet cecho vadovas informavo, kad atliko testą, kiek gamykla gali pagaminti neprisirišdama prieš užsakymo apimčių – pasirodė, kad 240–250 prietaisų per dieną“, – pasakoja p. Baltrušaitis.

Anot jo, pradėjus atidžiai planuoti darbus, patobulinus gamybos procesus, nebelikus streso, kad gali nespėti įvykdyti užsakymo, nebereikia dirbti ir viršvalandžių - visi darbuotojai 17 val. užveria gamyklos duris.

Teisininkai užrakina duris

Viršvalandžių nebedirba ir „Axis Industries“ teisininkai, dar daugiau – visas dienos užduotis jie įveikia iki 14 valandos.

„Mūsų teisininkai nuo ryto iki 14 val. išjungia elektroninį paštą, į šalį padeda mobiliuosius, užrakina kabinetų duris. Tokį sprendimą jie priėmė, atlikę matavimus, kiek vėluoja jų darbai ir išanalizavę vėlavimų priežastis. Anksčiau jiems iš visų skyrių nuolat skambindavo, norėdami įvairiais klausimais pasikonsultuoti. Dabar teisininkai 97% dienos užduočių atlieka iki 14 val., visi vėlavimai baigėsi, nes niekas jų nebeblaško, o konsultacijos atliekamos nustatytu laiku“, – pasakoja p. Baltrušaitis.

Jo teigimu, gana sunkiai išjudėję „Lean“ procesai dabar bendrovėje tampa nuolatiniais, tai jau kasdieninis įprotis. Vienas iš „Axis Industries“ tikslų – grupės įmonėse standartizuoti 50% procesų, kad nereikėtų gaišti laiko ir eikvoti jėgų aiškiems darbams. Jo teigimu, standartizavus daugiau procesų ir veiksmų, žmonės pajėgia priimti daugiau gerų, adekvačių sprendimų.

„Kolumbijos universitete atliktas tyrimas parodė, kad žmogus per dieną gali priimti vidutiniškai 70 sprendimų, kurie yra lankstūs, adekvatūs, o paskui smegenys „užkaista“, sprendimų kokybė krenta. Tai koreliuoja su „Lean“ filosofija – jei daugiau procesų yra standartizuota, galime priimti daugiau sveikų, kūrybingų sprendimų“, – aiškina jis.

Atsisakė mobiliojo

Ponas Baltrušaitis tvirtina, kad „Lean“ sistema jam pačiam padėjo rasti daugiau žavesio ir įdomumo kasdieniniame darbe, kartu suteikė vidinį balansą.

„Pastaraisiais metais mūsų įmonės sparčiai augo, didėjo vadovų atsakomybė. Pradėjau analizuoti, kokią informaciją kiekvieną dieną gaunu ir supratau, kad dažniausiai - negatyvią, juk apie gerus dalykus paprastai niekas vadovui neraportuoja. Nuolat girdėjau – tas ir tas yra blogai, reikia spręsti vieną, antrą, trečią problemą. Ir supratau, kodėl taip nemiela“, – kalba jis.

Jis pripažįsta – blogų naujienų paversti geromis jis ir šiandien negali, tačiau randa psichologinį balansą, nes imasi ir tokių veiklų, kurioms anksčiau neskirdavo dėmesio, nusistato kitokius vadybos tikslus.

„Dabar stengiuosi bent porą dienų per savaitę skirti efektyvumo didinimo klausimams, „Lean“ diegimui. Čia blogų naujienų neišgirstu, o tik geras žinias, nes planuojame tai, kas ateityje duos gerą rezultatą. Tai atsveria problemas, su kuriomis tenka susidurti, mažėja gaisrų, kuriuos reikia gesinti, gyvenimas tampa šviesesnis“, – sako jis.

Ponas Baltrušaitis atsisakė ir mobiliojo telefono – jį naudoja tik kaip kompiuterį, kuriame yra programa su užduotimis, pasiūlymais, idėjomis.

„Kalbantis telefonu daugiausiai vyksta pasitarimai, konsultacijos, pasvarstymai: sprendimai telefonu paprastai nepriimami, tiesiog liejasi emocijos. Tai daugybė laiko, kuris prabėga be prasmės. Kadangi kurį laiką nesinaudoju telefonu, man niekas iš kolegų jau ir nebeskambina. Iš labai dažnai patys randa gerą sprendimą“, – pasakoja jis.

„Axis Industries“ vadovas 7 mėnesius nebeskaito naujienų portalų, nebežiūri informacinių laidų per televiziją – žiniasklaidoje, anot jo, dominuoja kriminalinės žinios, kurios išmuša iš pusiausvyros, gadina nuotaiką ir gaišina laiką.

Pardavinėja „Lean“ patirtį

Visą per 2,5 metų sukauptą „Lean“ patirtį „Axis Industries“ bendrovė suveda į specialią įmonės specialistų sukurtą programą, kur sudedama informacija apie visus naudojamus „Lean“ įrankius, fiksuojama procesų eina ir pasiekta pažanga, kaupiama kaizenų bazė, pateikiami kiekvienam darbuotojui skirti pranešimai ir visa kita su „Lean“ susijusi informacija.

„Programa tampa stuburu „Lean“ procesams kaupti ir tobulinti, tam tikru kasdieninės veiklos žemėlapiu, kur viskas labai aiškiai matyti. Mūsų vertinimu, tai labai patogi sistema“, – tvirtina jis.

„Axis Industries“ planuose – šios sistemos komercializavimas, o tai, kad sistema yra naudinga, anot jo, rodo tai, kad „Lean“ konsultantai su bendrove derasi dėl galimybės atstovauti šią sistemą ir ją pardavinėti „Lean“ diegiančioms įmonėms.

Įvertinti, kokį finansinį efektą bendrovei davė įgyvendintos „Lean“ priemonės, jo teigimu, sudėtinga. Labiausiai dėl to, kad „Lean“ sistemą bendrovė diegia ne siekadama padidinti maržą, o norėdama efektyviau sustyguoti procesus ir suteikti galimybių darbuotojams užsiimti dar ir kitomis veiklomis.

„Efektyvumas nepakeičia rinkos sąlygų – rinkos sąlygos yra tokios, kokios yra. Tačiau akivaizdu, kad mūsų gamybos sąnaudos sumažėjo, terminai sutrumpėjo, gamybos apimtys išaugo – pvz.., mūsų gaminių gamybos terminai sutrumpėjo iki 30%. Bet finansinio efekto išmatuoti negalime, nes, padidinus produktyvumą, žmonės gali užsiimti kita veikla: tarkime, jei suvirintojas savo užduotis atlieka ne per 8 valandas, o per 6, per 2 sutaupytas valandas jis gali daryti kitokius darbus – tvarkytis, galvoti naujus pasiūlymus ir pan.“, – aiškina p. Baltrušaitis.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Agrokoncernui“ priteisė avansą už žlugusį vilos Birštone sandorį

Jonavos krovinio transporto prekybos bendrovė „Harimanas“ turi grąžinti 200 tūkst. eurų avansą „valstiečių“...

Statyba ir NT
2019.04.21
Baltarusijos prekių birža: skiedrų Baltijos šalims parduota 87% daugiau

Baltarusija per pirmąjį šių metų ketvirtį pardavė pjautinės medienos už 84 mln. USD – tai 44% daugiau negu...

Pramonė
2019.04.21
Rusija uždraudė naftos ir jos produktų eksportą į Ukrainą 14

Rusija uždraudė į Ukrainą eksportuoti rusišką naftą ir jos produktus, o angliES eksportas galimas tik gavus...

Pramonė
2019.04.19
„Auga Group“ – valdymo pokyčiai, prisijungia ir D. Misiūnas 15

Ekologinės ūkininkystės „Auga Group“ akcininkų susirinkimui siūlo tvirtinti pokyčius valdyboje, atsisakyti...

Rinkos
2019.04.19
„NT Valdos“ aukcione už 4,25 mln. Eur pardavė kompleksą sostinėje 3

„Lietuvos energijos“ grupei priklausanti įmonė „NT Valdos“ už 4,25 mln. eurų (su PVM) pardavė vieną...

Statyba ir NT
2019.04.19
Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas 3

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. Eur baudos, šaliai kol kas...

Pramonė
2019.04.19
Plėtra būtina, bet investicijų naujuose sklypuose bendrovės planuoti neskuba Premium

Gamybinių pajėgumų trūkumas šiandien vienas didžiausių stabdžių Lietuvos pramonės augimui ir plėtra čia...

Pramonė
2019.04.19
Susidomėjimas „Eco–inovacijos LT“ priemone rodo plastiko pramonės nerimą dėl ateities 1

Itin didelis įmonių susidomėjimas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojama Europos Sąjungos (ES)...

Pramonė
2019.04.19
„Achema“ Europos teismui skundžia naują SGD terminalo išlaikymo tvarką  8

Vieno didžiausių šalyje koncernų „Achemos grupė“ valdoma Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ ir prekybos dujomis...

Pramonė
2019.04.19
Norintiems įsirengti saulės elektrines gyventojams – 4,5 mln. Eur paramos 20

Balandžio 18 d. energetikos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo skiriama parama nedidelių, iki 10 kilovatų...

Pramonė
2019.04.19
Naujas „Skinijos“ asortimentas ir nišos: „Lidl“ atėjimas nesustabdė augimo Premium 5

Nors ir ilgėja žaliavos tiekimo terminai, o su „Lidl“ atėjimu sustiprėjo konkurencija, kojinių ir pėdkelnių...

Pramonė
2019.04.19
Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininku tapo J. Talmantas 1

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) Visuotiniame draugijos narių suvažiavime išrinko naują draugijos...

Pramonė
2019.04.18
„Auga group“ dovana darbuotojams – akcijos 9

Lietuvos ekologiškų produktų gamintoja „Auga group“ savo valdomų įmonių darbuotojams paskirstys 2,55 mln.

Rinkos
2019.04.18
Granulių gamintojai susidūrė su problemomis: stabdo naujos gamyklos statybą  Premium

Granulių gamintojų padėtis Latvijoje sudėtinga. Dėl žaliavų stygiaus stambūs gamintojai neišnaudoja turimų...

Pramonė
2019.04.18
Didžiausias Šiaurės Europos dviračių gamintojas pardavinėti mokosi iš smulkiųjų Premium 1

Gamintojų kooperacija ar skatinimas tą daryti – įprastas reiškinys, tačiau bendradarbiavimas neįpareigoja...

Gazelė
2019.04.18
ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

Išmani Lietuva
2019.04.17
Tarp patvirtintų žaliųjų subsidijų – ir 1.000 Eur įsigyjantiems mažiau taršų automobilį 25

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Nacionalinį oro taršos mažinimo planą, pagal kurį investiciniams gyventojų,...

Finansai
2019.04.17
Kaliningrade svarstoma leisti gintaro gavybą jūroje privatiems asmenims Premium

Antonas Alichanovas, Kaliningrado srities gubernatorius, siūlo įteisinti gintaro gavybą jūroje privatiems...

Pramonė
2019.04.17
ŽŪM dėl žemdirbius klaidinusio fondo kreipėsi į prokuratūrą

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) trečiadienį pranešė, jog kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl M. K. Čiurlionio...

Pramonė
2019.04.17
„Elektrum Lietuva“: pigiausia elektra Baltijos šalyse kovą – Lietuvoje

Šilti orai kovo mėnesį lėmė smukusias elektros kainas Baltijos šalyse – jos susitraukė apie 15%. Lietuvoje...

Pramonė
2019.04.17
Parse Error line 0, character 0
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau