„Lean“ efektas: pagamina 4 kartus daugiau prietaisų, pamiršo viršvalandžius

Publikuota: 2016-07-26
„Verslo žinios“

Inžinerinių ir technologinių sprendimų įmonių grupė „Axis Industries“ taupiosios vadybos „Lean“ sistemą diegia dvejus su puse metų. Per tą laiką skepsį pakeitė entuziazmas: įdiegta arti 1.500 kaizenų pasiūlymų, trečdaliu sutrumpėjo gamybos terminai, išaugo gamybos našumas, o darbininkai ir teisininkai pamiršo, kas yra viršvalandžiai.

„Prieš kelerius metus „Lean“ man atrodė kažkokie keisti lozungai, dūmai, legenda žmonėms motyvuoti ir ne daugiau. Šiandien sakau, kad „Lean“ sistema iš esmės pakeitė mūsų grupės įmonių ir padalinių veiklą, darbuotojų požiūrį į save ir kitus, suteikė jiems daugiau vidinės laisvės. Pasikeičiau ir aš pats, ir mano požiūris į vadybą, vadovo prioritetus“, – kalba Remigijus Baltrušaitis, „Axis Industries“ generalinis direktorius.

Anot jo, pradžia buvo panaši, kaip daugelyje „Lean“ sistemą pradedančių matuotis įmonių: per pirmus susitikimus, konsultantų pristatymus beveik visi darbuotojai gūžčiojo pečiais, laidė ironiškas pastabas, svarstė, kad tai kažkokios sovietmetį primenančios nesąmonės.

Šiandien „Axis Industries“ turi tūkstančius darbuotojų sugeneruotų kaizenų idėjų, arti 1.500 jų jau yra įgyvendinta. „Lean“ padėjo pasiekti solidžios pažangos apskaitos prietaisų gamyboje: jei anksčiau „Axis Industries“ grupei priklausančioje gamykloje Kaune per dieną buvo pagaminama 60 skaitiklių, dabar su tomis pačiomis pajėgomis ji gali pagaminti 240–250 prietaisų.

Išgriovė sieną

„Kai kurie sprendimai guli tiesiog ant akių, tereikia kitaip pasižiūrėti ir juos pamatyti. Kita vertus, idėjų įgyvendinimas žmonėms suteikia daug smagumo, geros nuotaikos“, – sako jis.

Jis mini vieną įsiminusių pavyzdžių, kaip buvo patobulinti procesai Kazlų Rūdoje esančioje metalo konstrukcijų gamykloje. Čia žaliava – metalo plokštės – iš sandėlio iki modernių metalo apdirbimo staklių keliaudavo 50 minučių, joms vežti buvo naudojama speciali mašina, su kuria dirbo pora vyrų. Dabar ši procedūra užtrunka 3 minutes.

„Vyrai pasiūlė elementarų sprendimą - išgriauti sieną, skiriančią gamybos cechą ir sandėlį, o tarp jų įrengti specialius bėgelius, kuriais prie staklių atvažiuotų metalo plokštės“, – aiškina p. Baltrušaitis.

Apie tai, kaip vyrai griovė sieną ir laužė metų metus galiojusius stereotipus, buvo galima humoristinį filmą susukti, prisimena „Axis Industries“ vadovas.

„Praėjus savaitei po sprendimo išgriauti sieną susirenkame į kitą „Lean“ sesiją, klausiame, ar siena dar stovi. Dar stovi, sako meistras, bet jau parašėme įsakymą dėl sienos griovimo, nusiuntėme finansų departamentui, dabar laukiame, kada suskaičiuos sąmatą. Klausiam – kam ta sąmata, jei sieną reikia griauti, jums gi kūjo reikia. Dar po savaitės stovi visi išsišiepę, švytinčiais veidais, ir raportuoja, kad sienos nebėra“, – pasakoja p. Baltrušaitis.

Laužė stereotipus

Netrukus išryškėjo kitas teigiamas nugriautos sienos efektas – bendrovei nebereikia investuoti į gamyklos patalpų išplėtimą. Anot p. Baltrušaičio, Kazlų Rūdoje gamybinės patalpos kasmet būdavo plečiamos maždaug po 700 kv. m: laisvų pastatų ten netrūksta, tačiau teko leisti pinigus stogams atnaujinti, patalpoms sutvarkyti, išdažyti, apšildyti ir pan.

„Darbuotojai nusprendė taip: jei galime per 3 minutes atsivežti metalo plokščių, nebereikia žaliava apstatyti viso cecho – jie taip darydavo, kad nereikėtų stabdyti staklių. Buvo nuspręsta sujungti kelis cechus, sukelti gamybos įrangą į vieną vietą, todėl šiemet gamyklos ploto plėsti nebereikia. Priešingai, dabar turime apie 1.500 kv. m laisvo ploto, kurį bus galima panaudoti naujiems produktams gaminti“, – sako „Axis Industries“ vadovas.

Anot jo, „Lean“ sistema padėjo pasiekti pažangos ir apskaitos prietaisų gamyboje: dabar gamykla Kaune jų per dieną gali pagaminti 4 kartus daugiau nei anksčiau.

„Kai su gamyklos žmonėmis pradėjome diskutuoti, kiek apskaitos prietaisų per dieną pagamina gamykla, jie sakė – nesuprantame klausimo. Šioje gamykloje komanda puiki, visi nuoširdžiai dirba, bet darbo apimtis jie matavo užsakymais ir partijomis, o klausimo, kiek prietaisų pagamina per dieną, niekas niekada nekėlė. Jie orientavosi į terminus, kada reikia atlikti užsakymą, todėl daugiausia darbų sukrisdavo paskutinėmis dienomis. O tai ir žmonėms stresas, ir nesusipratimų tikimybė didesnė“, – aiškina p. Baltrušaitis.

Pagaliau pavyko suskaičiuoti, kad per dieną gamykla pagamina apie 60 prietaisų, o tada prasidėjo diskusijos, kiek daugiau prietaisų būtų galima pagaminti. Darbuotojai purtė galvas ir sakė, kad daugiau neįmanoma, nes žmonės ir taip dirba viršvalandžius, kad suspėtų įvykdyti užsakymus.

„Tada ant lentos savo nuožiūra užrašiau – 100 prietaisų. Visi bumbėjo, kad direktorius gamyboje nieko neišmano, norint tiek pagaminti, vos ne du kartus daugiau žmonių reikėtų papildomai įdarbinti. Tačiau pradėję kiekvieną dieną matuoti, ką padaro, nagrinėti, kodėl vieną dieną pavyksta pagaminti tik 50 prietaisų, o kitą dieną – 70, analizuoti, kaip galima patobulinti gamybos procesus, kuri operacija labiausiai stringa, po pusmečio gamino jau 120 prietaisų. Tada jau patys užsibrėžė, kad pabandys pagaminti 150. Pavyko ir tiek, nors daug kas kalbėjo, kad visi dirba ties galimybių riba. O šiemet cecho vadovas informavo, kad atliko testą, kiek gamykla gali pagaminti neprisirišdama prieš užsakymo apimčių – pasirodė, kad 240–250 prietaisų per dieną“, – pasakoja p. Baltrušaitis.

Anot jo, pradėjus atidžiai planuoti darbus, patobulinus gamybos procesus, nebelikus streso, kad gali nespėti įvykdyti užsakymo, nebereikia dirbti ir viršvalandžių - visi darbuotojai 17 val. užveria gamyklos duris.

Teisininkai užrakina duris

Viršvalandžių nebedirba ir „Axis Industries“ teisininkai, dar daugiau – visas dienos užduotis jie įveikia iki 14 valandos.

„Mūsų teisininkai nuo ryto iki 14 val. išjungia elektroninį paštą, į šalį padeda mobiliuosius, užrakina kabinetų duris. Tokį sprendimą jie priėmė, atlikę matavimus, kiek vėluoja jų darbai ir išanalizavę vėlavimų priežastis. Anksčiau jiems iš visų skyrių nuolat skambindavo, norėdami įvairiais klausimais pasikonsultuoti. Dabar teisininkai 97% dienos užduočių atlieka iki 14 val., visi vėlavimai baigėsi, nes niekas jų nebeblaško, o konsultacijos atliekamos nustatytu laiku“, – pasakoja p. Baltrušaitis.

Jo teigimu, gana sunkiai išjudėję „Lean“ procesai dabar bendrovėje tampa nuolatiniais, tai jau kasdieninis įprotis. Vienas iš „Axis Industries“ tikslų – grupės įmonėse standartizuoti 50% procesų, kad nereikėtų gaišti laiko ir eikvoti jėgų aiškiems darbams. Jo teigimu, standartizavus daugiau procesų ir veiksmų, žmonės pajėgia priimti daugiau gerų, adekvačių sprendimų.

„Kolumbijos universitete atliktas tyrimas parodė, kad žmogus per dieną gali priimti vidutiniškai 70 sprendimų, kurie yra lankstūs, adekvatūs, o paskui smegenys „užkaista“, sprendimų kokybė krenta. Tai koreliuoja su „Lean“ filosofija – jei daugiau procesų yra standartizuota, galime priimti daugiau sveikų, kūrybingų sprendimų“, – aiškina jis.

Atsisakė mobiliojo

Ponas Baltrušaitis tvirtina, kad „Lean“ sistema jam pačiam padėjo rasti daugiau žavesio ir įdomumo kasdieniniame darbe, kartu suteikė vidinį balansą.

„Pastaraisiais metais mūsų įmonės sparčiai augo, didėjo vadovų atsakomybė. Pradėjau analizuoti, kokią informaciją kiekvieną dieną gaunu ir supratau, kad dažniausiai - negatyvią, juk apie gerus dalykus paprastai niekas vadovui neraportuoja. Nuolat girdėjau – tas ir tas yra blogai, reikia spręsti vieną, antrą, trečią problemą. Ir supratau, kodėl taip nemiela“, – kalba jis.

Jis pripažįsta – blogų naujienų paversti geromis jis ir šiandien negali, tačiau randa psichologinį balansą, nes imasi ir tokių veiklų, kurioms anksčiau neskirdavo dėmesio, nusistato kitokius vadybos tikslus.

„Dabar stengiuosi bent porą dienų per savaitę skirti efektyvumo didinimo klausimams, „Lean“ diegimui. Čia blogų naujienų neišgirstu, o tik geras žinias, nes planuojame tai, kas ateityje duos gerą rezultatą. Tai atsveria problemas, su kuriomis tenka susidurti, mažėja gaisrų, kuriuos reikia gesinti, gyvenimas tampa šviesesnis“, – sako jis.

Ponas Baltrušaitis atsisakė ir mobiliojo telefono – jį naudoja tik kaip kompiuterį, kuriame yra programa su užduotimis, pasiūlymais, idėjomis.

„Kalbantis telefonu daugiausiai vyksta pasitarimai, konsultacijos, pasvarstymai: sprendimai telefonu paprastai nepriimami, tiesiog liejasi emocijos. Tai daugybė laiko, kuris prabėga be prasmės. Kadangi kurį laiką nesinaudoju telefonu, man niekas iš kolegų jau ir nebeskambina. Iš labai dažnai patys randa gerą sprendimą“, – pasakoja jis.

„Axis Industries“ vadovas 7 mėnesius nebeskaito naujienų portalų, nebežiūri informacinių laidų per televiziją – žiniasklaidoje, anot jo, dominuoja kriminalinės žinios, kurios išmuša iš pusiausvyros, gadina nuotaiką ir gaišina laiką.

Pardavinėja „Lean“ patirtį

Visą per 2,5 metų sukauptą „Lean“ patirtį „Axis Industries“ bendrovė suveda į specialią įmonės specialistų sukurtą programą, kur sudedama informacija apie visus naudojamus „Lean“ įrankius, fiksuojama procesų eina ir pasiekta pažanga, kaupiama kaizenų bazė, pateikiami kiekvienam darbuotojui skirti pranešimai ir visa kita su „Lean“ susijusi informacija.

„Programa tampa stuburu „Lean“ procesams kaupti ir tobulinti, tam tikru kasdieninės veiklos žemėlapiu, kur viskas labai aiškiai matyti. Mūsų vertinimu, tai labai patogi sistema“, – tvirtina jis.

„Axis Industries“ planuose – šios sistemos komercializavimas, o tai, kad sistema yra naudinga, anot jo, rodo tai, kad „Lean“ konsultantai su bendrove derasi dėl galimybės atstovauti šią sistemą ir ją pardavinėti „Lean“ diegiančioms įmonėms.

Įvertinti, kokį finansinį efektą bendrovei davė įgyvendintos „Lean“ priemonės, jo teigimu, sudėtinga. Labiausiai dėl to, kad „Lean“ sistemą bendrovė diegia ne siekadama padidinti maržą, o norėdama efektyviau sustyguoti procesus ir suteikti galimybių darbuotojams užsiimti dar ir kitomis veiklomis.

„Efektyvumas nepakeičia rinkos sąlygų – rinkos sąlygos yra tokios, kokios yra. Tačiau akivaizdu, kad mūsų gamybos sąnaudos sumažėjo, terminai sutrumpėjo, gamybos apimtys išaugo – pvz.., mūsų gaminių gamybos terminai sutrumpėjo iki 30%. Bet finansinio efekto išmatuoti negalime, nes, padidinus produktyvumą, žmonės gali užsiimti kita veikla: tarkime, jei suvirintojas savo užduotis atlieka ne per 8 valandas, o per 6, per 2 sutaupytas valandas jis gali daryti kitokius darbus – tvarkytis, galvoti naujus pasiūlymus ir pan.“, – aiškina p. Baltrušaitis.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Pieno gamintojai „griebsis šiaudo“ – žada blokuoti perdirbėjus 13

Pieno supirkimo kainoms krintant, karves auginantys ūkininkai pigiausiai pieną superkančius perdirbėjus...

Pramonė
09:09
Šlepečių gamyba sugrįžta į Suomiją 3

Verslininkas Kare Tikka įsigijo bankrutavusį šlepečių fabriką Lieksoje ir grąžina gamybą iš Azijos į...

Pramonė
08:26
JK gamintojai įspėja: po „Brexit“ šalyje gali pritrūks kai kurių produktų 5

Jungtinės Karalystės maisto ir gėrimų pramonės atstovai teigia, kad „kietojo Brexit“ atveju šalyje kelias...

Pramonė
2019.08.17
Grūdininkams šiemet vagonų turėtų užtekti 2

Lietuvoje baigiantis javapjūtei, grūdininkai ir vežėjai sako, kad grūdai eksportui per Klaipėdos uostą šiemet...

Pramonė
2019.08.17
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 2

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17
Gintaro piramidės griūtis – kelios versijos

Prieš trejus metus sutartį su neįvardijama Kinijos įmone pasirašęs Kaliningrado gintaro kombinatas, gali...

Pramonė
2019.08.17
Latvijos ministras: lietuvių rūpestį suprantame, bet Latvijos interesai – svarbiausi 59

Latvijos ekonomikos ministras Ralfas Nemiro sako suprantantis Lietuvos rūpestį dėl Astravo atominės...

Pramonė
2019.08.16
„New energy group“ Telšių rajone planuoja 148 MW vėjo parką 4

Vėjo bei saulės jėgainių parkų vystytojos „New energy group“ valdoma bendrovė Telšių vėjo parkas planuoja...

Pramonė
2019.08.16
Prancūzijos energetikos grupė „Idex“ perka „Danpower Baltic“ 5

Vienos didžiausių Europos investicinių kompanijų „Antin“ valdoma Prancūzijos atsinaujinančios energetikos...

Pramonė
2019.08.16
„Lietuvos energija“ kūrybos partneriui skirs 1,2 mln. Eur 8

Energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“, ruošdamasi esminių savo strategijos LE 2030 projektų...

Rinkodara
2019.08.16
Bankrutuojanti „British Steel“ rado pirkėją iš Turkijos  1

Ant bankroto ribos stovinčią Jungtinės Karalystės (JK) plieno gamintoją „British Steel“ į savo rankas perima...

Pramonė
2019.08.16
Estija neatmeta, kad naudos Baltarusijos AE pagamintą elektrą 16

Estija tiesiogiai neperka baltarusiškos elektros energijos, bet jei tokia energija, taip pat ir pagaminta...

Pramonė
2019.08.16
Investicijos į naujus verslus stumtelėjo „Icor“ į nuostolius Premium 7

Viena stambiausių verslo grupių Lietuvoje „Icor“ pernai dirbo nuostolingai, rodo Registrų centrui pateikta...

Statyba ir NT
2019.08.16
Gaisrai Rusijoje sustabdė medienos pramonę

Rusijos Sibire kilus miško gaisrams medienos perdirbimo įmonės stabdo gamybą ir skaičiuoja nuostolius.

Pramonė
2019.08.16
Euro zonos ekonomika mažina apsukas

Prastėjantys pramonės rodikliai, mažėjantis namų ūkių vartojimas euro zonoje siunčia pirmuosius ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.16
Gibraltaras paleido sulaikytą Irano tanklaivį

Gibraltaras ketvirtadienį nusprendė paleisti anksčiau sulaikytą Irano tanklaivį „Grace 1“.

Pramonė
2019.08.15
Norvegai pasienyje užfiksavo nedidelį kiekį radiacijos 2

Norvegijos branduolinės saugos tarnybos tiria nedidelį kiekį radiacijos, aptiktą ore Šiaurės Norvegijoje,...

Pramonė
2019.08.15
Latviai po Astravo AE paleidimo importuos rusišką elektrą 56

Po Astravo AE paleidimo Latvija ketina perimti rusiškos elektros importuotojo į Baltijos šalis vaidmenį iš...

Pramonė
2019.08.14
EPSO-G pelnas šiemet mažėjo beveik 27% iki 6,3 mln. Eur 2

Valstybės valdoma elektros ir dujų perdavimo grupė „Epso-G“ per šešis šių metų mėnesius uždirbo 6,3 mln. Eur...

Pramonė
2019.08.14
Rusijos subsidijomis žemės ūkiui sugebėjo pasinaudoti ir lietuviai Premium

Rusija pratęsė maisto produktų embargą iki 2020 m. pabaigos, nors teigiamas efektas, anot analitikų, baigėsi,...

Pramonė
2019.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau