Už skolą „Sodrai“ gresia antrankiai

Publikuota: 2015-09-06
Algirdas Sysas, Seimo vicepirmininkas: „Pataisos pagerins galimybes sąžiningiems verslininkams taikyti įmonių restruktūrizavimą ir sumažės nesąžiningų verslininkų galimybės piktnaudžiauti ir įgyti konkurencinį pranašumą.“ 
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Algirdas Sysas, Seimo vicepirmininkas: „Pataisos pagerins galimybes sąžiningiems verslininkams taikyti įmonių restruktūrizavimą ir sumažės nesąžiningų verslininkų galimybės piktnaudžiauti ir įgyti konkurencinį pranašumą.“ Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Už žaidimus su įmonės restruktūrizavimu AB „Vingriai“ vadovams kvepia laisvės atėmimas, o kad panašios istorijos nesikartotų, Seime inicijuotos teisės aktų pataisos.

Anot VŽ šaltinių, frezavimo ir šlifavimo staklių bendrovės „Vingriai“ vadovus „Sodra“ skundžia FNNT: už 1,9 mln. Eur įsiskolinimą fondo biudžetui grasinama verslininkams laisvės atėmimu.

„Sodra“ patvirtina tik tai, kad ginčas su bendrove vyksta, ir tai, kad įmonės skola yra pasiekusi 1,919 mln. Eur.

„Daugiau komentarų nebus“, – sako Martynas Žilionis, „Sodros“ atstovas ryšiams su visuomene.

Gerai informuotų šaltinių teigimu, „Sodrą“ sunervino atliktas patikrinimas, kai paaiškėjo, kad įmonė su tiekėjais bei tarpininkais atsiskaito tarpusavio užskaitomis arba per UAB „L&M Vilnius“. Ir, spėjama, grynaisiais. Kadangi pajamos į „Vingrių“ banko sąskaitas nepatenka, „Sodra“ praranda galimybę išieškoti skolą.

Neoficialiais duomenimis, pernai „Vingriai“ per užskaitas gavo maždaug 2,9 mln. Eur ir sąmoningai nemokėjo socialinio draudimo įmokų, nors buvo nesyk raginti tai daryti.

Rasti atsakingus asmenis, kurie galėtų paaiškinti įmonės veiksmus, sudėtinga: prieš metus pakeitęs ilgametį direktorių Česlovą Krinicką prie bendrovės vairo stojo Edgaras Quinettas De La Rosa Madridas, kurio nuolatinė gyvenamoji vieta – Panama. Pagal įgaliojimą „Vingriams“ atstovauja Nadežda Kačinskienė, dirbanti UAB „L&M Vilnius“. Patikrinimus rengusi „Sodra“ šių asmenų įmonėje nerado. Ponas Krinickas, buvęs „Vingrių“ direktorius, aiškina, kad klausimus reikia pateikti ne samdomiems vadovams, o akcininkams. Vienintelė bendrovės akcininkė yra Izraelio „L&M International Trading Ltd.“

„Baudžiamoji byla buvo inicijuojama ir man, todėl pasitraukiau iš „Vingrių“ va­dovų. Nemokėti mokesčių – savininkų sprendimas. Man nesuprantama, kodėl įstatymai visą atsakomybę bando perkelti direktoriui, jei esminius sprendimus priima verslo savininkas“, – stebisi p. Krinickas.

5 prašymai

Kad galėtų išvengti mokesčių išieškojimo, „Vingriai“ 5 kartus bandė inicijuoti restruktūrizavimo bylas. Pirmąsyk įmonei bankroto byla kelta dar 2009 m., tačiau bylą nagrinėti buvo atidėta, iki bus išspręstas klausimas dėl restruktūrizavimo. 2010 m. teismo nutartimi restruktūrizavimo byla nutraukta, nes įmonė nepateikė tvirtinti restruktūrizavimo plano. Tokia pati istorija pasikartojo ir 2012 m.: įmonei vėl buvo iškelta restruktūrizavimo byla ir metų pabaigoje nutraukta, nes „Vingriai“ nepateikė teismui restruktūrizavimo plano.

„Vingriams“ pakeitus registracijos adresą iš Vilniaus į Klaipėdą, dėl restruktūrizavimo bylos kėlimo kreiptasi ir ketvirtą, ir penktą kartą, tad klausimas dėl bankroto bylos iki šiol lieka neatsakytas.

Susizgribo dėl mokesčių

Vadovaujantis Įmonių restruktūrizavimo įstatymu, teismui nusprendus priimti pareiškimą dėl restruktūrizavimo bylos, įmonės skolų išieškojimas stabdomas.

Didžiausi įmonės kreditoriai – bankas SEB ir Turto bankas – restruktūrizavimui prieštarauja. Bendrovė yra didžiausių VMI skolininkų sąraše, skolą sudaro 1,6 mln. Eur.

Įvertinus, kad dėl ištęstų restruktūrizavimo procesų vien „Sodra“ kasmet praranda apie 10 mln. Eur, buvo parengtos Įmonių restruktūrizavimo įstatymo pataisos.

„Projekto rengimą paskatino siekis užkirsti kelią piktnaudžiavimui teise iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą tais atvejais, kai siekiama ne įmonės finansinės padėties pagerinimo, o nepagrįsto ir nesąžiningo atskirų asmenų interesų tenkinimo kreditorių sąskaita“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Šiuo metu galima metų metais inicijuoti restruktūrizavimo bylos iškėlimą tai pačiai įmonei. Taip elgiasi ne tik „Vingriai“, bet ir UAB „Klaipėdos hidrotechnika“, AB „Klaipėdos kranai“, UAB „Lokys“ bei kitos. Algirdo Syso, Seimo vicepirmininko, teikiamu projektu siūloma nustatyti, kad jeigu iki pareiškimo kelti įmonės restruktūrizavimo bylą teisme yra gautas prašymas kelti bankroto bylą – pareiškimas dėl įmonės restruktūrizavimo nenagrinėjamas tik tuomet, kai priimama teismo nutartis, kelti ar ne įmonei bankroto bylą. Toks bankroto bylos nagrinėjimas, jo įsitikinimu, neužkirs kelio įmonei restruktūrizuotis, jei teismas matys, kad tai realu ir įmanoma.

Nauda tik „Sodrai“

Bet verslo konsultantai p. Sy­so pataisoms turi priekaištų. Pasak Laimos Mogenienės, UAB „Verslo konsultantai“ partnerės, jei būtų atsisakoma kelti restruktūrizavimo bylas eilinių įmokų „Sodrai“ nemokančioms įmonėms, tai neliktų kam kelti restruktūrizavimo bylą. O siūlymas nutraukti restruktūrizavimo bylą, jeigu ilgiau kaip 3 mėnesius nėra sumokamos einamosios įmokos, sužlugdytų tuos, kurių veikloje yra sezoniškumo ar kitų specifinių veiklos aspektų.

„Siūlymas pirma nagrinėti bankroto bylą suteiktų prioritetą ne restruktūrizavimui, bandymui gelbėti įmonę, o bankrotui, įmonės likvidavimui. Teisės specialistai galėtų apsvarstyti galimybę abu pareiškimus – dėl restruktūrizavimo ir dėl bankroto bylos iškėlimo – tai pačiai įmonei svarstyti integruotai, tuo pat metu. Juk nustačius įmonės nemokumą turi būti iškeliama bankroto byla, o nenustačius nemokumo būtų galima priimti sprendimą dėl įmonės restruktūrizavimo. Taip būtų sutaupoma laiko ir išlaidų“, – siūlo pašnekovė.

Siūlomos Įmonių restruktūrizavimo įstatymo pataisos:

  • Jeigu iki pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą pateikimo teismui yra gautas pareiškimas iškelti bankroto bylą – pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą nagrinėjimas atidedamas tol, kol bus priimta teismo nutartis iškelti bankroto bylą ar atsisakyti ją iškelti.

  • Siūloma nustatyti, kad teismas priima nutartį atsisakyti kelti įmonės restruktūrizavimo bylą, jeigu įmonė nuo sprendimo kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo nemokėjo einamųjų valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų ar kitų einamųjų mokesčių.
  • Teismas įmonės restruktūrizavimo bylą nutraukia, jeigu ilgiau kaip 3 mėnesius nėra sumokamos einamosios valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos ar kiti einamieji mokesčiai.

Šaltinis: Įmonių restruktūrizavimo įstatymo projektas

Straipsnis rugpjūčio 27 d. publikuotas „VŽ Premium“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kalifornijos restoranai nebeduos plastikinių šiaudelių, jei nepaprašysite

Jei norėsite gerti gėrimą per šiaudelį Kalifornijoje (JAV), turėsite jo paprašyti. Priešingu atveju kavinėje...

Vadyba
2018.09.22
Pramonės produkcijos augimas – 5% per metus 1

2018 m. sausio–rugpjūčio mėnesiais visa pramonės produkcija sudarė 14,6 mlrd. Eur to meto kainomis ir,...

Pramonė
2018.09.21
Keičiasi OEKO-TEX® teisinis reguliavimas Rėmėjo turinys

OEKO-TEX® asociacija ir šįmet toliau siekia tikslingai spręsti klausimus, susijusius su vartotojų apsauga ir...

Pramonė
2018.09.21
Verslas ragina dar kartą pratęsti GPAIS pereinamąjį laikotarpį 6

Spalio 1 d. baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS),...

Trąšų bendrovė „Ikarai“ ruošiasi paleisti inovatyvaus produkto gamybą Premium 4

Per artimiausią mėnesį planuojama paleisti UAB „Ikarai“ skystųjų trąšų gamyklą Kėdainių LEZ – startą keliems...

Pramonė
2018.09.20
„Polymer Recycling“: atliekų perdirbimas, net gavus solidžią paramą, stringa Premium 1

Pabradės (Švenčionių r.) UAB „Polymer Recycling“, pradėjusi veikti visu pajėgumu, galėtų perdirbti mažiausiai...

Pramonė
2018.09.20
Estijos darbdavių manifeste – reikalavimas 3.000 darbuotojų sumažinti valstybės sektorių 15

Centrinė Estijos darbdavių sąjunga paskelbė manifestą, kuriame išdėstytas darbdavių matymas, kokia dabar yra...

Pramonė
2018.09.19
Uniformas siuvanti įmonė slėpė mokesčius: per dieną, įtariama, neapskaitydavo iki 600 Eur

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos  (FNTT) Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjai atskleidė, kad Klaipėdos...

Pramonė
2018.09.19
„Lytagrai“ pateiktas ieškinys – įtraukta į JAV ir Baltarusijos bendrovių ginčą Premium 11

Už neteisėtą „Belarus“ ir MTZ prekės ženklų naudojimą AB „Lytagra“ pateiktas 14.000 Eur ieškinys – tiek...

Pramonė
2018.09.19
„Avisma“ steigia vienintelį Lietuvoje demonstracinį staklių saloną Premium 1

Polimerinių plastikų tiekėja UAB „Avisma“, tapusi vieno didžiausių Europoje Prancūzijos staklių gamintojo...

Pramonė
2018.09.19
Užsieniečiai ES pinigų prašo ekstraktų išgavimo ir celiuliozės pluošto technologijoms Premium 2

Užsienyje registruotos kompanijos Lietuvoje varžysis dėl ES investicijų į mokslinius tyrimus: akcininkų iš...

Pramonė
2018.09.18
Prognozės gamintojų neišgąsdino

Lietuvos apdirbamosios pramonės lyderių reitingo dešimtuke besipuikuojančios įmonės savo pasiekimus sieja ne...

Pramonė
2018.09.18
Pramonės sektoriaus apžvalga: lyderių receptai, pamokos, tendencijos Premium

Šiemet į dešimties „Verslo žinių“ pramonės lyderių reitingo dešimtuką patekusių įmonių bendras vardiklis –...

Pramonė
2018.09.18
Ignas Vosylius iš „Ruptelos“ tapo „Axioma Metering“ vadovu 6

Apskaitos prietaisų gamybos bendrovei „Axioma Metering“ nuo šio pirmadienio pradeda vadovauti Ignas Vosylius,...

Pramonė
2018.09.17
Eksperimentas: kurioje šalyje apsimoka atidaryti 180 darbo vietų gamyklą 4

Andris Bitė, Latvijos verslininkas vadovaujantis vienai stambiausių Baltijos šalyse žuvų konservų gamyklai...

Pramonė
2018.09.17
Ukrainoje šaldytuvų gamyklos startas – sukurs 2.000 darbo vietų 11

Ukrainos prekybos ir pramonės holdingas „UBC Group“, kurio specializacija – šaldymo ir alaus gamybos įrangos...

Pramonė
2018.09.17
„Robotex“: kompetencija išaugo tiek, kad taisome užsieniečių klaidas Premium 3

Pramoninių robotų integravimo ir automatizavimo paslaugas siūlanti UAB „Robotex“ pernai dvigubai padidino...

Pramonė
2018.09.17
„Big data" padeda surasti, kam pasaulyje reikia 60 t mėlynių 7

UAB „Icona“ pradėjo siūlyti klientų užsienyje paieškos paslaugą pasinaudojus didžiaisiais duomenimis. Anot...

Pramonė
2018.09.16
„Visagino linijoje“ dirba 800 darbuotojų ir 12 robotų: kada robotizavimas pasiteisina Premium 1

SBA koncernui priklausanti UAB „Visagino linija“ yra įsigijusi 5 robotus ir iki metų pabaigos įsigis dar 7,...

Pramonė
2018.09.14
„Tonbo Imaging“ kuria tyrimų ir plėtros centrą Kaune: 10 mln. Eur investicijų, 50 darbo vietų 7

Indijos „Tonbo Imaging“, kurianti sprendimus savavaldžiams automobiliams – žada įkurti tyrimų ir plėtros...

Pramonė
2018.09.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau