Už skolą „Sodrai“ gresia antrankiai

Publikuota: 2015-09-06
Algirdas Sysas, Seimo vicepirmininkas: „Pataisos pagerins galimybes sąžiningiems verslininkams taikyti įmonių restruktūrizavimą ir sumažės nesąžiningų verslininkų galimybės piktnaudžiauti ir įgyti konkurencinį pranašumą.“ 
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Algirdas Sysas, Seimo vicepirmininkas: „Pataisos pagerins galimybes sąžiningiems verslininkams taikyti įmonių restruktūrizavimą ir sumažės nesąžiningų verslininkų galimybės piktnaudžiauti ir įgyti konkurencinį pranašumą.“ Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Už žaidimus su įmonės restruktūrizavimu AB „Vingriai“ vadovams kvepia laisvės atėmimas, o kad panašios istorijos nesikartotų, Seime inicijuotos teisės aktų pataisos.

Anot VŽ šaltinių, frezavimo ir šlifavimo staklių bendrovės „Vingriai“ vadovus „Sodra“ skundžia FNNT: už 1,9 mln. Eur įsiskolinimą fondo biudžetui grasinama verslininkams laisvės atėmimu.

„Sodra“ patvirtina tik tai, kad ginčas su bendrove vyksta, ir tai, kad įmonės skola yra pasiekusi 1,919 mln. Eur.

„Daugiau komentarų nebus“, – sako Martynas Žilionis, „Sodros“ atstovas ryšiams su visuomene.

Gerai informuotų šaltinių teigimu, „Sodrą“ sunervino atliktas patikrinimas, kai paaiškėjo, kad įmonė su tiekėjais bei tarpininkais atsiskaito tarpusavio užskaitomis arba per UAB „L&M Vilnius“. Ir, spėjama, grynaisiais. Kadangi pajamos į „Vingrių“ banko sąskaitas nepatenka, „Sodra“ praranda galimybę išieškoti skolą.

Neoficialiais duomenimis, pernai „Vingriai“ per užskaitas gavo maždaug 2,9 mln. Eur ir sąmoningai nemokėjo socialinio draudimo įmokų, nors buvo nesyk raginti tai daryti.

Rasti atsakingus asmenis, kurie galėtų paaiškinti įmonės veiksmus, sudėtinga: prieš metus pakeitęs ilgametį direktorių Česlovą Krinicką prie bendrovės vairo stojo Edgaras Quinettas De La Rosa Madridas, kurio nuolatinė gyvenamoji vieta – Panama. Pagal įgaliojimą „Vingriams“ atstovauja Nadežda Kačinskienė, dirbanti UAB „L&M Vilnius“. Patikrinimus rengusi „Sodra“ šių asmenų įmonėje nerado. Ponas Krinickas, buvęs „Vingrių“ direktorius, aiškina, kad klausimus reikia pateikti ne samdomiems vadovams, o akcininkams. Vienintelė bendrovės akcininkė yra Izraelio „L&M International Trading Ltd.“

„Baudžiamoji byla buvo inicijuojama ir man, todėl pasitraukiau iš „Vingrių“ va­dovų. Nemokėti mokesčių – savininkų sprendimas. Man nesuprantama, kodėl įstatymai visą atsakomybę bando perkelti direktoriui, jei esminius sprendimus priima verslo savininkas“, – stebisi p. Krinickas.

5 prašymai

Kad galėtų išvengti mokesčių išieškojimo, „Vingriai“ 5 kartus bandė inicijuoti restruktūrizavimo bylas. Pirmąsyk įmonei bankroto byla kelta dar 2009 m., tačiau bylą nagrinėti buvo atidėta, iki bus išspręstas klausimas dėl restruktūrizavimo. 2010 m. teismo nutartimi restruktūrizavimo byla nutraukta, nes įmonė nepateikė tvirtinti restruktūrizavimo plano. Tokia pati istorija pasikartojo ir 2012 m.: įmonei vėl buvo iškelta restruktūrizavimo byla ir metų pabaigoje nutraukta, nes „Vingriai“ nepateikė teismui restruktūrizavimo plano.

„Vingriams“ pakeitus registracijos adresą iš Vilniaus į Klaipėdą, dėl restruktūrizavimo bylos kėlimo kreiptasi ir ketvirtą, ir penktą kartą, tad klausimas dėl bankroto bylos iki šiol lieka neatsakytas.

Susizgribo dėl mokesčių

Vadovaujantis Įmonių restruktūrizavimo įstatymu, teismui nusprendus priimti pareiškimą dėl restruktūrizavimo bylos, įmonės skolų išieškojimas stabdomas.

Didžiausi įmonės kreditoriai – bankas SEB ir Turto bankas – restruktūrizavimui prieštarauja. Bendrovė yra didžiausių VMI skolininkų sąraše, skolą sudaro 1,6 mln. Eur.

Įvertinus, kad dėl ištęstų restruktūrizavimo procesų vien „Sodra“ kasmet praranda apie 10 mln. Eur, buvo parengtos Įmonių restruktūrizavimo įstatymo pataisos.

„Projekto rengimą paskatino siekis užkirsti kelią piktnaudžiavimui teise iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą tais atvejais, kai siekiama ne įmonės finansinės padėties pagerinimo, o nepagrįsto ir nesąžiningo atskirų asmenų interesų tenkinimo kreditorių sąskaita“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Šiuo metu galima metų metais inicijuoti restruktūrizavimo bylos iškėlimą tai pačiai įmonei. Taip elgiasi ne tik „Vingriai“, bet ir UAB „Klaipėdos hidrotechnika“, AB „Klaipėdos kranai“, UAB „Lokys“ bei kitos. Algirdo Syso, Seimo vicepirmininko, teikiamu projektu siūloma nustatyti, kad jeigu iki pareiškimo kelti įmonės restruktūrizavimo bylą teisme yra gautas prašymas kelti bankroto bylą – pareiškimas dėl įmonės restruktūrizavimo nenagrinėjamas tik tuomet, kai priimama teismo nutartis, kelti ar ne įmonei bankroto bylą. Toks bankroto bylos nagrinėjimas, jo įsitikinimu, neužkirs kelio įmonei restruktūrizuotis, jei teismas matys, kad tai realu ir įmanoma.

Nauda tik „Sodrai“

Bet verslo konsultantai p. Sy­so pataisoms turi priekaištų. Pasak Laimos Mogenienės, UAB „Verslo konsultantai“ partnerės, jei būtų atsisakoma kelti restruktūrizavimo bylas eilinių įmokų „Sodrai“ nemokančioms įmonėms, tai neliktų kam kelti restruktūrizavimo bylą. O siūlymas nutraukti restruktūrizavimo bylą, jeigu ilgiau kaip 3 mėnesius nėra sumokamos einamosios įmokos, sužlugdytų tuos, kurių veikloje yra sezoniškumo ar kitų specifinių veiklos aspektų.

„Siūlymas pirma nagrinėti bankroto bylą suteiktų prioritetą ne restruktūrizavimui, bandymui gelbėti įmonę, o bankrotui, įmonės likvidavimui. Teisės specialistai galėtų apsvarstyti galimybę abu pareiškimus – dėl restruktūrizavimo ir dėl bankroto bylos iškėlimo – tai pačiai įmonei svarstyti integruotai, tuo pat metu. Juk nustačius įmonės nemokumą turi būti iškeliama bankroto byla, o nenustačius nemokumo būtų galima priimti sprendimą dėl įmonės restruktūrizavimo. Taip būtų sutaupoma laiko ir išlaidų“, – siūlo pašnekovė.

Siūlomos Įmonių restruktūrizavimo įstatymo pataisos:

  • Jeigu iki pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą pateikimo teismui yra gautas pareiškimas iškelti bankroto bylą – pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą nagrinėjimas atidedamas tol, kol bus priimta teismo nutartis iškelti bankroto bylą ar atsisakyti ją iškelti.

  • Siūloma nustatyti, kad teismas priima nutartį atsisakyti kelti įmonės restruktūrizavimo bylą, jeigu įmonė nuo sprendimo kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo nemokėjo einamųjų valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų ar kitų einamųjų mokesčių.
  • Teismas įmonės restruktūrizavimo bylą nutraukia, jeigu ilgiau kaip 3 mėnesius nėra sumokamos einamosios valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos ar kiti einamieji mokesčiai.

Šaltinis: Įmonių restruktūrizavimo įstatymo projektas

Straipsnis rugpjūčio 27 d. publikuotas „VŽ Premium“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vilniaus inovacijų pramonės parke – pirma 5 mln. Eur užsienio investicija

Viena perspektyviausių Suomijos inovatyvių bendrovių Suomijos „Experimentica Ltd.“, įsteigusi antrinę įmonę...

Pramonė
14:34
3,6 mln. Eur – verslo klasteriams

Ūkio ministerija į verslo klasterius susibūrusioms įmonėms skiria 3,6 mln. Eur, kuriuos jos galėtų panaudoti...

Pramonė
11:27
Baltarusijoje gali atsirasti pramonės lengvatinė zona

Tarptautinėms finansinėms organizacijoms Baltarusijai prognozuojant žemą ekonomikos augimo tempą, ieškoma...

Pramonė
09:23
Pramonės įmonių vadovai: investicijos kitąmet augs, ypač mašinų ir įrangos sektoriuje 2

Investicijos apdirbamojoje pramonėje 2018 m., palyginti su 2017 m., išaugo – daugiausia investavo sporto,...

Pramonė
08:14
„Utenos trikotažo“ gaminiu prekiaus garsi Paryžiaus konceptualios mados parduotuvė

Kryptis į ekologiją ir investicijos į laboratorinius tyrimus pasiteisino: „Utenos trikotažo“ sukurtas...

Pramonė
07:41
„Achemos grupės“ valdybos narys N. Jasinavičius: galiu suteikti akcininkams tam tikrą vertę Premium 12

Kelias dešimtis įmonių valdančios UAB koncernas „Achemos grupė“ nepriklausomu valdybos nariu tapęs Nerius...

Pramonė
05:45
Elektromobilių pramonės kliūtis: akumuliatorių stygiui slopinti – milijardai eurų ir nauji projektai Premium

Vokietijos koncernas „Daimler“ apsipirko akumuliatorių už 20 mlrd. Eur ir papildė milžiniškas sumas į...

Transportas
2018.12.16
Vėjo energetika: kokį indėlį naujoji strategija žada Lietuvos ekonomikai? 1

Per metus Lietuvos energetikos sektoriuje įvyko esminių pokyčių. Patvirtinę naująją Nacionalinę energetinės...

Energetika
2018.12.16
Jei ne mentoriai, kai kurie produktai nebūtų išvydę dienos šviesos Premium

Tinkamas mentorius padeda rasti savo vietą gyvenime, pasiryžti kurti verslą, o jau veikiančioms įmonėms gali...

Vadyba
2018.12.15
Mėnesio sandoris: KKR už 6,2 mlrd. Eur perka „Magneti Marelli“ 2

Automobilių koncernas „Fiat Chrysler Automobiles“ susitarė už 6,2 mlrd. Eur parduoti automobilių komponentų...

Rinkos
2018.12.15
„Yazaki“ planuoja 22% didesnę apyvartą 1

Automobilių elektros instaliacijos laidų rinkinių gamintoja „Yazaki Wiring Technologies Lietuva“ pardavimo...

Pramonė
2018.12.14
„Ikea Industry Lietuva“: nuostolius lėmė investicijos 2

Medžio drožlių plokščių ir baldų UAB „IKEA Industry Lietuva“ pajamos dešimtadaliu išaugo, tačiau finansiniai...

Pramonė
2018.12.14
BASF pradeda inovatyvaus fungicido „Revysol®“ gamybą Rėmėjo turinys

Tarptautinė chemijos grupė BASF Hanibale, Misūrio valstijoje, JAV, pradėjo gaminti inovatyvų fungicidą...

Agroverslas
2018.12.13
„Grigeo“ – akcininkų pokytis 2

Lietuvos higieninio popieriaus gamybos įmonėje „Grigeo“ nuosavybę pakeitė 1,2% akcijų paketo savininkas.

Rinkos
2018.12.13
„Baltik vairo“ sprendimas, pakėlęs našumą 20% Premium 3

Dviračių gamybos UAB „Baltik vairas“ skelbia įspūdingus rezultatus: per finansinius metus, pasibaigusius...

Pramonė
2018.12.13
Eurostatas: metinis Lietuvos pramonės augimas – didžiausias ES 13

Metinis pramonės augimas Lietuvoje spalį buvo sparčiausias Europos Sąjungoje (ES), skelbia Eurostatas.

Pramonė
2018.12.12
Kas iš to lietuviams, kad ES ir Japonija glaudžia pečius 1

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį patvirtino ES ir Japonijos laisvosios prekybos sutartį, tad nuo 2019 m.

Agroverslas
2018.12.12
Paskelbtas „Eco-inovacijos LT+“ kvietimas

Paskelbtas trečias priemonės „Eco-inovacijos LT+“ kvietimas – kvietimo suma siekia 32 mln. Eur.

Pramonė
2018.12.12
„Tonbo Imaging“ užmojis – inovacinė autonominė transporto sistema 6

Indijos „Tonbo Imaging“, Lietuvoje įsteigusi antrinę įmonę UAB „Tonbo Imaging“, pasirašė su Lietuvos verslo...

Pramonė
2018.12.12
„Statgos“ steigėjas atsisako ieškinio akcininkui

Buvusios UAB „Statga“ (dabar UAB „ROL Lithuania“) steigėjas Rytis Dijokas atsisakė ieškinio, kuriuo reikalavo...

Pramonė
2018.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau