Statybos sektoriaus lyderiai: sėkmės korta – nuo eksporto iki šeimos

Publikuota: 2016-09-15
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Transporto infrastruktūros statybos bendrovė „Kauno tiltai“ kaip vieną sėkmingiausių sprendimų, suteiksiančių įmonei daugiau konkurencinio pranašumo, įvardija projektavimo padalinio įsteigimą. Statybos bendrovė „Mitnija“ tolesnį augimą sieja su eksportu, o inžinerinių statinių statytoja „Vytrita“ savo sėkmę sieja su tuo, kad turi stiprią viešųjų pirkimų komandą, be to, yra šeimos verslas su tvirtomis vertybėmis.

Naujame VŽ projekte „Sek­torių lyderiai“ pristatėme 18 sėkmingiausių statybos sektoriaus įmonių, vertinant pagal praėjusių metų finansinius rezultatus – į šį sąrašą pateko Lietuvos įmonės, kurios iki 2016 m. gegužės 30 d. yra pateikusios finansines savo ataskaitas Registrų centrui, o jų veikla pagal EVRK klasifikatorių apibrėžiama sekcijoje F – Statyba. Skaitytojai iš šio sąrašo išrinko tris finalininkes, kurios rungiasi dėl „Sektoriaus lyderio“ vardo.

AB „Kauno tiltai“, transporto infrastruktūros statybos bendrovė, yra pati didžiausia sektoriaus įmonė, ji taip pat pirmauja pagal ikimokestinį pelną. Nors praėję metai bendrovei buvo nelengvi – pardavimo pajamos krito beveik 28%, o ikimokes

Aldas Rusevičius, „Kauno tiltų“ generalinis direktorius:

Planuodami praėjusius metus tikėjome, kad jie bus neblogi. Prognozavome, kad apyvarta sumažės, tačiau ne taip drastiškai. Metų pradžioje laimėjome Vilniaus vakarinio aplinkkelio statybos ir „Via Balticos“ kelio rekonstrukcijos darbų konkursus, bet dėl teisminių ginčų sutartis pasirašėme tik rugpjūčio mėnesį. Planuoti geležinkelių statybos konkursai visai buvo nepaskelbti. Todėl į apyvartos ir pelningumo neigiamus pokyčius teko reaguoti jau metų viduryje.

Nepasirašius didesnės vertės sutarčių, teko operatyviai persiorientuoti ir dalyvauti smulkiuose konkursuose, ieškoti privačių užsakymų. Žinoma, kadangi technika ir įranga pritaikyta stambių objektų statybai, tai nebuvo paprasta.

Krintant pajamoms, pavyko išvengti darbuotojų atleidimų bei atlyginimų mažinimo. Paprastai ne sezono metu dalis darbuotojų išleidžiama į prastovas. Praėjusiais metais prastovos užtruko kiek ilgiau nei ankstesniais metais. Taip pat ėmėmės savo jėgomis atlikti darbus, kuriuos anksčiau perduodavome subrangovams. Dalis darbuotojų išvyko įgyvendinti laimėtų projektų Latvijoje ir Švedijoje. Galime pasidžiaugti, kad įmonės darbuotojai – motyvuoti, lojalūs ir sąmoningi specialistai. Esant sudėtingai situacijai, darbuotojai tampa dar labiau susitelkę: kartu ieškojome būdų, kaip mažinti savikainą, persiorientuoti ieškant naujų užsakymų. Darbuotojai persikvalifikavo ir iš geležinkelininkų tapo tiltų ar kelių tiesimo specialistais.

Šiuos metus, kaip ir praėjusius, galima skirti į dvi dalis. Pernai sudėtingas buvo pirmasis pusmetis, o šiemet – antrasis. Metų pradžia buvo nebloga, nes turėjome stambių užsakymų – vykdėme pernai vėliau pradėtus projektus. Deja, konkursai antrą pusmetį vėlavo dėl skundų, keičiamų konkursų sąlygų, kvalifikacinių reikalavimų ir kitų procedūrinių dalykų, todėl pagrindiniai darbai nusikėlė į rudenį.

Šiuo metu situacija rinkoje sudėtinga. Pastaruosius keletą metų buvo daug geležinkelių statybos projektų, todėl įmonės išplėtė ir savo pajėgumus šioje srityje. Deja, jau antri metai užsakymų geležinkelių srityje smarkiai sumažėję. Taip pat, panaikinus kvalifikacinius reikalavimus, stambius projektus išskaidžius į smulkius, konkursuose padaugėjo dalyvių. Dalis dalyvių, neturėdami kvalifikuoto personalo, negali tinkamai įvertinti visų kokybinių, įgyvendinimo terminų ir kitų reikalavimų, todėl siūlo darbus atlikti už nerealiai mažas kainas. Manau, perspektyvoje tai gali privesti prie neįgyvendintų sutarčių, atliktų darbų kokybės problemų, įmonių bankrotų.

Pagrindiniai iššūkiai – vėluojantys konkursai. Skaidant stambius projektus į smulkius, patiriamos papildomos įsikūrimo, darbuotojų vežimo, projekto valdymo sąnaudos. Kritusios darbų kainos verčia taupyti mažinant darbuotojų darbo sąlygų gerinimo, mokymo ir kitas išlaidas.

Optimizmo suteikia tai, jog esame labiau motyvuoti ir susitelkę siekdami išplėsti veiklą į užsienio rinkas. Be to, siekdami mažinti savikainą, teikti kuo konkurencingesnius konkursinius pasiūlymus, šiais metais įsteigėme projektavimo padalinį. Tai vienas geriausių mūsų sprendimų. Konkursuose, kuriuose rangovui leidžiama pačiam pasiūlyti projektinius sprendinius, esame lankstesni, operatyviau galime reaguoti į užsakovo pageidavimus.

Tęsinį skaitykita po lentele:

infogr.am::infogram_0_61a11f7a-1054-43af-b207-efe6ef9357f7

Statybos UAB „Mitnija“ patenka į didžiausių pagal pardavimo pajamas sektoriaus bendrovių penketuką. Praėjusiais metais „Mitnijos“ apyvarta ir ikimokestinis pelnas mažėjo po beveik 30%.

Julius Gendvilis, „Mitnijos“ generalinis direktorius:

Pardavimų sumažėjimą lėmė dėl prasidėjusio 2014–2020 m. naujo ES fondų finansavimo periodo neįvykę viešieji pastatų statybos ir infrastruktūros projektų konkursai. 2015 m. baigėme iki tol vykdytus infrastruktūros projektus, o naujų nebuvo pradėta.

Kritimą prognozavome, bet ne tokį didelį. Kita vertus, gali planuoti atsargiai ir įdėmiai, bet viešojo sektoriaus darbo tempo nesuplanuosi. Tai ne skundai – tiesiog tokia realybė.

Galime pasidžiaugti, kad pajamų mažėjimo mūsų darbuotojai nepajuto, įdarbinome daugiau žmonių. Jei vieni metai mažiau sėkmingi – tai nėra katastrofa. Visada žvelgiame į kelerių metų perspektyvą.

Mes persiorientavome iš viešųjų užsakymų į privatų sektorių – šiais metais daugiau nei 90% pajamų gavome iš privataus sektoriaus. Šie metai mums teikia daug optimizmo. Neabejoju, kad šiemet sulauksime 20% didesnių pajamų.

Sėkmingiausias mūsų sprendimas – imtis paslaugų eksporto. Jau dirbame Jungtinėje Karalystėje. Deja, negaliu girtis šiuo užsakymu ir atskleisti daugiau detalių, – mums to neleidžia su užsakovu pasirašyta sutartis. Mes atkakliai siekėme užsakymų užsienyje, įdėjome daug darbo, o dabar pastangos pradeda atsipirkti. Būtent su eksportu siejame tolesnį įmonės augimą.

Taip pat mūsų stiprybė – išskaidyta veiklos rizika. Dabar dirbame ir su viešu, ir su privačiu sektoriumi, vykdome ir infrastruktūros projektus, ir bendrus statybinius darbus – taip išskaidome riziką. Kai viename segmente perspektyvos prastesnės, galime greitai persiorientuoti ir praradimus kompensuoti pajamomis iš kitų segmentų.

Tęsinį skaitykite po lentele:

infogr.am::infogram_0_38b9ce99-682c-4a5b-a8a7-fc0bdf36a191

UAB „Vytrita“ užsiima inžinerinių statinių statyba, elektros montavimo bei instaliavimo darbais. Pagal pardavimo pajamas „Vytrita“ sektoriuje užima 34 vietą, o į sėkmingiausių statybos sektoriaus įmonių sąrašą pateko pagal pelningumo

Vaida Žasetienė, „Vytritos“ direktoriaus pavaduotoja:

Didžiąją dalį pajamų gauname iš viešojo sektoriaus užsakymų – stengiamės dalyvauti visuose skelbiamuose konkursuose ir vienas iš mūsų sėkmės garantų – stiprus viešųjų pirkimų padalinys.

Mūsų stiprybė ir ta, jog „Vytrita“ yra šeimos verslas – jį daugiau nei prieš 20 metų įkūrė Vytautas Ramanauskas. Šeimos nariai įmonėje yra atsakingi už strategines įmonės sritis – tokias kaip personalas, finansai, pirkimai, pardavimai ir t. t. Tiek įmonės valdymas, tiek tikslo siekimas tapo bendru visos šeimos iššūkiu. Bendrovės vadovas turi didžiulę patirtį – jis yra elektrikas-inžinierius pagal specialybę ir puikiai išmano šios veiklos subtilybes. Tai leidžia dirbti efektyviau ir greičiau priimti sprendimus dėl investicijų į modernesnę techniką, įrangą, rasti efektyvesnių sprendimų.

Be to, esame subūrę veržlų jauną kolektyvą – mūsų darbuotojų amžiaus vidurkis yra 30 metų. Dažniausiai patys mokome darbuotojus – užsiauginame juos. Su darbuotojais dažnai diskutuojame ir visada esame atviri jų pasiūlymams. Jie pirmieji gali pasiūlyti, kaip greičiau atlikti vieną ar kitą darbą. Į kilusius klausimus ar pasiūlymus reaguojame nedelsdami, įsigiliname į kiekvieną atvejį ir visi kartu ieškome sprendimų ir kuriame ateities strategiją.

Tai mūsų stiprybė, sudėtingoje rinkoje ji leido augti pernai.

infogr.am::infogram_0_69368437-d948-4f62-b227-07817cd90199

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kauno LEZ suplanavo 4.500 kv. m ploto sandėlį

Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) ketinama statyti vieno aukšto sandėliavimo paskirties pastatą.

Vyriausybė pritarė 2020 m. KPPP finansavimo sąmatai

Įtraukus praėjusiais metais nepanaudotus 65,3 mln. Eur lėšų, šiais metais Kelių priežiūros ir plėtros...

E. varžytinėse ir aukcionuose parduota turto už 117,6 mln. Eur

Antstolių ir bankroto administratorių varžytynėse, savivaldybių bei Turto banko organizuojamuose aukcionuose...

Naujas įstatymas sukėlė sumaištį: registruoti teritorijas privalu, bet nežinia kaip  Premium

Nuo šių metų sauso 1 d. įsigaliojo Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų (SŽNS) įstatymas, tačiau nėra priimti...

Kėdainiai už 3,9 mln. Eur ketina rekonstruoti kultūros centrą

Kėdainių rajono savivaldybė ieško, kas apsiimtų kapitaliai rekonstruoti miesto centre esantį 2 aukštų pastatą...

STT nustatė korupcijos rizikas planuojant ir vykdant statybas saugomose teritorijose

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nustatė, kad statybą leidžiančių dokumentų išdavimo sistemoje egzistuoja...

Jūrų uosto direkcija ieško, kas rekonstruos molus

Klaipėdos jūrų uosto direkcija ieško, kas rekonstruos molus ir sutvirtins dalį Kuršių nerijos šlaito. 

NT projektams – 556,3 mln. Eur: butus statyti galėtų dar greičiau Premium 2

VŽ trečius metus iš eilės skelbia stambiųjų NT plėtros įmonių apklausą, kurioje šios skaičiuoja įgyvendintas...

Teismas: papildomi ribojimai statyboms Vilniaus Žygimantų g. – pagrįsti Premium 3

2017 m. rudenį Kultūros paveldo departamento Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba įrašė...

Aukcionui neįvykus mažinama Klaipėdos universiteto pastatų kaina

Neįvykus Klaipėdos universiteto rengtam trijų nekilnojamojo turto (NT) pastatų aukcionui, svarstoma galimybė...

Statyba ir NT
2020.01.28
Inspektoriai nustatė pažeidimų rekonstruojant V. Matijošaičio dvarą Kauno rajone 4

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio įsigytame Kačiūniškės dvare Kauno rajone atlikti statybų ir remonto darbai –...

Statyba ir NT
2020.01.28
„Vastint Lithuania“ investicijų kranus atsuka be bankų pagalbos Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Vastint Lithuania“ po truputį stumiasi link statybos darbų...

Statyba ir NT
2020.01.28
Planuojama rekonstruoti PC „Ozas“, padidinti pastato vakarinio korpuso aukštį Premium 1

Architektų grupė „Unitectus“ parengė sostinės prekybos centro „Ozas“ rekonstravimo projektą.

Prekyba
2020.01.27
Užsakymą statyti pėsčiųjų tiltą Kaune gavo „Autokausta“ 1

Pėsčiųjų tiltą nuo Nemuno salos iki Karaliaus Mindaugo pr. statys UAB „Autokausta“.

Statyba ir NT
2020.01.27
Į FNTT akiratį pakliuvo vekselių už 800.000 Eur suklastojęs NT nuomos bendrovės vadovas 

Didelės vertės turtą iššvaisčiusiam 50-mečiui Kauno gyventojui, vadovavusiam nekilnojamo turto (NT) nuoma...

Statyba ir NT
2020.01.27
„Industrial Heroes“: nuotekų tvarkymas – pelninga investicija Verslo tribūna

Po to, kai „Grigeo Klaipėda“ buvo apkaltinta leidusi neišvalytas nuotekas į marias, visuomenėje kilo itin...

Statyba ir NT
2020.01.27
Į komercinį NT investuojantis fondas dairosi įsigijimų Premium

Investicijų valdymo bendrovės „Groa Capital“ fondas įsigijo parduotuvę Kaune, kurios pagrindinis nuomininkas...

Statyba ir NT
2020.01.27
Juodajame tiekėjų sąraše – dar 9 statybos bendrovės Premium

Per 2019 m. paskutinį ketvirtį ir 2020 m. sausį į nepatikimų tiekėjų sąrašą buvo įtrauktos 9 statybos,...

Statyba ir NT
2020.01.27
Į irklavimo bazę Vilniuje bus investuota 5 mln. Eur 3

Į naują irklavimo bazę Vilniuje, Žirmūnuose, ketinama investuoti 5 mln. Eur, o statybas tikimasi pradėti 2021...

Statyba ir NT
2020.01.26
Rygoje – 9,1% neužimto biurų ploto

2019 m. pabaigoje Latvijos sostinėje bendras neužimtas biurų plotas sudarė 9,1%. Rodiklis kyla nuo 2018-ųjų...

Statyba ir NT
2020.01.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau