Europos Komisijai – skundas dėl valstybės pagalbos skyrimo LRT

Publikuota: 2020-06-22
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ pirmadienį pateikė skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT) pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles. LRT komercinės žiniasklaidos atstovų skundą vadina bandymu riboti „Lrt.lt“ portalą ir sumažinti LRT finansavimą.

Iš Lietuvos valstybės biudžeto, visų mokesčių mokėtojų pinigų, LRT nuo 2015 m. iki šių metų pabaigos bus gavusi 227 mln. Eur dydžio finansavimą, kurį kiekvienais metais tvirtina Seimas. Jeigu 2015 m. visuomeniniam transliuotojui iš valstybės biudžeto buvo skirti 29 mln. Eur, šiemet skiriamas finansavimas siekia jau daugiau nei 46 mln. Eur.

„Tai gerokai viršijo žiniasklaidos rinkos augimo tempus. Kita vertus, šiuo metu aiškėja, kad toks finansavimas pažeidžia ES valstybės pagalbos taisykles“, – pažymima Interneto žiniasklaidos asociacijos išplatintame pranešime.

Interneto žiniasklaidos asociacija jungia naujienų portalus „Delfi.lt“, „15min.lt“ ir „lrytas.lt“.

„Seimo tvirtinamas finansavimas visuomeniniam transliuotojui atitinka visus ES valstybės pagalbos požymius, todėl jis turėjo būti suderintas su EK. Tai nebuvo padaryta. Todėl pagal galiojančias taisykles, tokia valstybės pagalba yra laikoma neteisėta ir privalo būti sugrąžinta į valstybės biudžetą. Kartu reikia atkreipti dėmesį, kad nuo 2015 m. Lietuvoje galiojantis visuomeninio transliuotojo finansavimo modelis iš principo netenkina prielaidų, kurių EK tikisi iš valstybės pagalbos priemonių. Skirdama finansavimą LRT Lietuva neužtikrino, kad LRT transliuojamas ir internete skelbiamas turinys nekonkuruotų su komercinių rinkos dalyvių siūlomu turiniu. Maža to, LRT skiriamo finansavimo dydis nėra niekaip susietas su LRT sąnaudomis ir neturi nepriklausomo bei efektyvaus sąnaudų kontrolės mechanizmo. Tokios kontrolės nebuvimas sudaro LRT prielaidas dalyvauti reklamos rinkoje mažesnėmis nei rinkos kainomis, bei mokėti už perkamą turinį daugiau nei gali komerciniai rinkos dalyviai veikiantys rinkos sąlygomis. Dėl šių priežasčių Lietuvoje galiojantis LRT finansavimo modelis iškreipia sąžiningą konkurenciją ir iš principo negali būti suderintas su Europos Komisija“, – pranešime cituojamas Karolis Kačerauskas, EK inicijuotoje byloje pareiškėjus atstovaujantis „Ellex Valiūnas“ partneris, advokatas.

Arnas Marcinkus, Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovas, teigia, kad sutinka su tuo, kad visuomeniniai transliuotojai gali būti finansuojami iš valstybės biudžeto.

„Tačiau Europoje egzistuoja tam tikros taisyklės, kaip tai turi būti daroma. Jeigu Europoje kalbama apie tai, kad visuomeninis transliuotojas turi vykdyti tam tikrą misiją, kurios vykdymą ir sąnaudas turi kontroliuoti nepriklausomos institucijos, tai LRT tokios kontrolės neturi ir pati viena sprendžia, kokiu mastu jai konkuruoti su komerciniais rinkos dalyviais. Vienintelis LRT kontrolės mechanizmas yra LRT taryba, tačiau ji veikia aiškiame interesų konflikte ir efektyvios kontrolės negali įgyvendinti“, – kalba A. Marcinkus.

Pasak jo, neigiamas pavyzdys yra ir LRT vystomas internetinis naujienų portalas, nes iki šiol LRT įstatyme nėra nei pareigos, nei pavedimo vykdyti tokią veiklą.

„Tačiau LRT vienašališkai nusprendė investuoti jai skirtas valstybės lėšas šiame segmente siūlydama turinį, kuris niekuo nesiskiria nuo komercinių rinkos dalyvių. Tokiu būdu valstybinis finansavimas iškreipia ir taip konkurencingą rinką bei palaipsniui išstumia iš jos komercinius rinkos dalyvius“, – skundo motyvus dėsto A. Marcinkus.

Per artimiausią savaitę skundas bus užregistruotas EK registruose.

EK jau yra priėmusi apie 40 sprendimų, nurodančių suderinti valstybės pagalbą Europoje veikiantiems visuomeniniams transliuotojams bei koreguoti tokią pagalbą reguliuojančius įstatymus.

Iš Nyderlandų visuomeninio transliuotojo dėl analogiškai skirtos neteisėtos valstybės paramos buvo išieškotas beveik 77 mln. Eur finansavimas. Prancūzijos, Ispanijos ir Italijos ir daugelio kitų šalių nacionalinių transliuotojų finansavimo modeliai buvo pakeisti to pareikalavus Europos Komisijai.

Skundo tikslas – riboti

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, LRT generalinė direktorė, VŽ atsiųstame komentare teigia, kad komercinės žiniasklaidos atstovų skundo tikslas – riboti „Lrt.lt“ portalą ir sumažinti LRT finansavimą. Kitaip nei komercinei žiniasklaidai, kurios vienas pagrindinių veiklos tikslų yra reitingai, LRT pirmiausia siekia atspindėti nuomonių įvairovę, teikti kokybišką, patikimą informaciją visoms visuomenės grupėms, kurti ir transliuoti profesionalias šviečiamąsias, kultūrines ir pramogines programas, telkiančias ir vienijančias Lietuvos žmones.

„Tam, kad sėkmingai įgyvendintų savo misiją, LRT yra svarbus jos turinio pasiekiamumas – dėl to tiek daug dėmesio pastaraisiais metais skyrėme vystydami „Lrt.lt“ naujienų portalą, kuriame integruojame LRT radijo ir televizijų programų turinį. LRT svarbu pasiekti visas visuomenės grupes, įskaitant jaunimą, kuriam interneto žiniasklaida dažnai yra vienintelis naujienų šaltinis. ES savo dokumentuose pripažįsta, kad dėl technologijų šiandienos žiniasklaidos žemėlapis yra pasikeitęs – interneto kanalai yra tokios pats reikšmės kaip radijas ir televizija“, – teigia M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Ji taip pat pabrėžia, kad pastaraisiais metais itin sėkmingai auditoriją auginęs „Lrt.lt“ portalas nesudaro konkurencijos dėl pajamų komercinei žiniasklaidai, – LRT savo sprendimu 2019 m. vasarą atsisakė komercinės reklamos „Lrt.lt“ portale. Šį sprendimą įtvirtino ir naujasis LRT įstatymas, įsigaliosiantis kitų metų sausio 1 d.

„Vis labiau fragmentuojantis informacijos kanalams, daugėjant melagienų, vartotojai turi teisę į tikslią, nešališką ir patikimą informaciją, ir čia LRT vaidmuo labai svarbus. Auditorija turi teisę į prasmingą, neklikbaitinį turinį“, – teigia M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Paskatins veikti

Diskusijos dėl konkurencijos žiniasklaidoje vyksta seniai, o skųsdama LRT finansavimą EK komercinė žiniasklaida pasinaudojo vienu iš galimų teisinių mechanizmų, BNS cituoja premjerą Saulių Skvernelį.

„Aš manau, kad tai vienas iš mechanizmų, kuriuo pasinaudojusi komercinė žiniasklaida gaus sprendimus ir atsakymus, (tai) paskatins ir valstybės institucijas veikti. Tad palauksime vertinimo, kokios prielaidos, kas ten išdėstyta“, – kreipimąsi pirmadienį per spaudos konferenciją Vyriausybėje komentavo S. Skvernelis.

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Lietuvoje užblokuotas rekordinis piratinių svetainių skaičius 9

Lietuvos radijo ir televizijos komisija užblokavo 29-ias nelegaliai autorių teisėmis saugomą turinį...

Rinkodara
2020.07.01
LRT atsiskaito visuomenei: rengia specialią laidą 1

Visuomeninis transliuotojas LRT kasmet atsiskaito Seimui, o nuo pernai – ir Lietuvos visuomenei.

Rinkodara
2020.06.26
„About You“ pasirinko komunikacijos partnerius Baltijos šalyse

Į Lietuvą įžengusi Vokietijos e. platforma „About You“ žiniasklaidos planavimo ir reklamos partneriais...

Rinkodara
2020.06.25
Europos Komisijai – skundas dėl valstybės pagalbos skyrimo LRT 2

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ pirmadienį pateikė skundą Europos Komisijai...

Rinkodara
2020.06.22
Ar Lietuva gali šalies reklamai išleisti 40 mln. Eur 8

Tiek Vilniaus, tiek ir Lietuvos skaitmeninio matomumo pozicija šiemet pasaulinėse miestų varžybose turėtų...

Rinkodara
2020.06.21
Vyriausybė pritarė PVM lengvatai internetinei žiniasklaidai 1

Vyriausybė trečiadienį vienbalsiai pritarė siūlymui taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokestį (PVM)...

Rinkodara
2020.06.17
Tarybos pirmininkė: spaudos rėmimo fondo finansavimas turi būti peržiūrėtas

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo finansavimas nekinta jau daugelį metų, reikalinga dvigubai...

Rinkodara
2020.06.17
NT vystytoja „Omberg“ pasirinko komunikacijos partnerius

Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Omberg“ pasirašė metų bendradarbiavimo sutartį su komunikacijos...

Rinkodara
2020.06.16
Svarsto lengvatinį PVM tarifą internetinei žiniasklaidai 3

Vyriausybės posėdyje šį trečiadienį bus svarstomas PVM įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo yra siūloma...

Rinkodara
2020.06.15
Leidinių platintojai surėmė ietis prekybos tinkle „Iki“ Premium 4

Spaudos leidinių platintojai „Press Express“ tapus vienintele mažmeninės prekybos įmonės „Iki“ leidinių...

Rinkodara
2020.06.15
T. Balžekas: pandemija nusineš ne vieną leidėją Premium

2019 m. bendrovės „Media bitės“, valdančios žurnalą „Žmonės“, pardavimo pajamos sudarė 5,23 mln. Eur ir buvo...

Rinkodara
2020.06.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus