Telecentras: gigabitinis junglumas tampa norma

Reklama publikuota: 2021-11-30
Šiandien sunku įsivaizduoti didesnę miesto mokyklą, jau nekalbant apie aukštąsias ir universitetus, kuri neturi bent 1 Gbps prieigos, teigia Telecentro technologijų vadovas Egidijus Ropė.
svg svg
Šiandien sunku įsivaizduoti didesnę miesto mokyklą, jau nekalbant apie aukštąsias ir universitetus, kuri neturi bent 1 Gbps prieigos, teigia Telecentro technologijų vadovas Egidijus Ropė.

Lietuvos perėjimas iš megabitinės visuomenės į gigabitinę kelia nemažų iššūkių telekomunikacinio junglumo srityje. Vyriausybės programose numatytos viešosios investicijos į ryšių infrastruktūrą neabejotinai suteiks impulsą sparčiojo junglumo, o kartu ir informacinės visuomenės  plėtrai. Kita vertus, esamos ryšių infrastruktūros intensyvesnis išnaudojimas ne tik sumažintų investicijų poreikį, bet ir užtikrintų spartesnį 5G ir kitų naujos kartos tinklų diegimą šalyje, teigia Telecentro, valdančio pajėgų magistralinį tinklą, ekspertai.

Pažangos variklis – spartus internetas

Jeigu antrosios pramoninės revoliucijos variklis buvo elektra ir visuotinė elektrifikacija, informacinės visuomenės eroje pažanga remiasi visuotine sparčia prieiga prie interneto, kurią užtikrina didelio pralaidumo telekomunikaciniai tinklai. Skaitmeninė visuomenės transformacija susideda iš daugybės elementų ir procesų, bet jos faktinė pažanga tiesiogiai priklauso nuo to, kaip šalyje ar regione išplėtota ryšių infrastruktūra.

Supratimas, kas yra spartusis internetas,  o kartu su juo ir reikalavimai tinklų greitaveikai bei talpai evoliucionuoja nepaprastai sparčiai, teigia Telecentro Technologijų departamento direktorius  Egidijus Ropė. Antai apie 2000 metus spartus internetas buvo suvokiamas kaip viršijantis 2 Mbps (2 megabitus per sekundę).  2010 m. ES skaitmeninėje darbotvarkėje buvo keliamas tikslas iki 2020 m. pasiekti visuotinai prieinamą 30 Mbps spartos ryšį. 2016 metais ES tikslo kartelė buvo pakelta į 100 Mbps (iki 2025 m), o šiemet ES paskelbė siekį, kad iki 2030 m. 100 proc. namų ūkių prie interneto būtų prijungti 1Gbps spartos prieiga.

Gigabitinis sujungimas – norma

Pasak E. Ropės, šiandien gigabitinis sujungimas verslo ir viešojo sektoriaus veikloje jau yra tapęs bazine norma. Be jo neįmanoma debesų kompiuterija, daiktų internetas, didžiųjų duomenų analizė, tikslusis žemės ūkis ir kiti ekonomiką sparčiai transformuojantys procesai bei novacijos. Sparčiojo junglumo augimą šalyje turėtų paskatinti ir neseniai Lietuvos susisiekimo ministro išleistas įsakymas, kuriuo VšĮ „Plačiajuostis internetas“ nurodyta nuo kitų metų padidinti interneto planų greitaveikas nuo pusantro iki 3 kartų, paliekant esamas planų kainas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ekspertų skaičiavimais, COVID-19 pandemija ir jos inspiruotas komunikavimo per nuotolį šuolis duomenų srautus  pasauliniame internete padidino 30 procentų. Lietuvoje duomenų srautai augo ne ką mažiau: 28 proc., lyginant 2021 II ketvirtį su 2020 II ketvirčiu, o lyginant su 2019 II ketvirčiu – net 127 procentais. “Pandemija smarkiai pakėlė reikalavimų interneto ryšio tinklams lygį. Šiandien sunku įsivaizduoti didesnę miesto mokyklą, jau nekalbant apie aukštąsias ir universitetus, kuri neturi bent 1 Gbps prieigos. Antraip mokymo procesas, jeigu vienu metu prie mokyklos serverio jungiasi 20 klasių po 30 mokinių, tampa nekokybiškas arba tiesiog neįmanomas“, – teigia Telecentro technologijų vadovas.

Reikalinga simetrinė greitaveika

Technologijų vadovas taip pat pažymi, kad pandemijos paskatintas nuotolinio bendravimo per internetą šuolis gerokai padidino simetrinės greitaveikos (vienodos atsisiuntimo ir išsiuntimo spartos) poreikį, kurį geriausiai iš esamų technologijų tenkina šviesolaidžio skaidulų tinklai ir kiti simetrinio ryšio sprendimai. Tuo tarpu asimetrinio veikimo tinklai, kuriuose akcentuojama duomenų atsisiuntimo sparta (aDSL, LTE), patyrė dideles perkrovas ir trikdžius, o jų operatoriai sulaukė vartotojų priekaištų, sako E. Ropė.

Technologijų vadovas kaip pavyzdį pateikia epizodą, kuomet iškilo poreikis į vieną iš pasienio objektų, kuriame šią vasarą ir rudenį buvo sutelktas didelis kiekis migrantų, operatyviai pateikti spartaus ryšio jungtį vaizdo komunikacijai su šalies ir užsienio institucijomis bei kitais adresatais. Nors mobiliojo interneto duomenų atsisiuntimo (download) greitaveika šioje vietovėje buvo patenkinama, tačiau išsiuntimo (upload) greitaveikos nepakako reikiamos kokybės nuotoliniams vaizdo komunikavimui. „Problemą pavyko operatyviai išspręsti, Telecentrui suorganizavus tiesioginę radiorelinę jungtį tarp Vilniaus TV bokšto ir objekto, kuri ir užtikrino simetrinius duomenų srautus“, – pasakoja E. Ropė.

Esama infrastruktūra – spartesnei naujųjų tinklų plėtrai

Europos Komisijos patvirtintame nacionaliniame Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plane „Naujos kartos Lietuva“ ir kitose valstybės programose yra reiškiami ambicingi šalies siekiai skaitmeninės visuomenės plėtros srityje.

Akivaizdu, kad ši plėtra neįmanoma, jeigu nebus užtikrintas reikiamo lygio junglumas, todėl yra numatytos nemažos viešosios investicijos į ryšių infrastruktūrą. „Tai neabejotinai suteiks impulsą sparčiai 5G ir kitų naujos kartos telekomunikacijų tinklų plėtrai šalyje“, – teigia R. Ropė. – „Kartu verta atkreipti dėmesį į ES dokumentuose (pvz., Direktyva 2014/61//EB, Komunikatas COM (2016) 587) akcentuojamą dalijimosi esama fizine infrastruktūra ir jos efektyvesnio išnaudojimo reikšmę bendrojo junglumo didinimui. Esamos ryšių infrastruktūros intensyvesnė utilizacija ne tik sumažintų viešų ir privačių investicijų poreikį, bet ir užtikrintų spartesnį 5G ir kitų naujos kartos tinklų diegimą, o Telecentro valdomas tinkas galėtų būti vienu iš tokių sparčiojo junglumo spartinimo šalyje resursų“.

Telecentro magistralės atveriamos dideliems duomenų srautams

Telecentro magistralinis tinklas organizuotas žiediniu principu, kas užtikrina aukštą patikimumą, mažina ryšio trūkių ir trikdžių riziką. Jis taip pat pasižymi aukšto pralaidumo tarpmiestinėmis jungtims, galinčiomis praleisti didelius duomenų srautus tarp didžiųjų šalies miestų: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių.

nuotrauka::1 right

Vilniuje Telecentro optinis žiedas yra ypač gerai išvystytas, turi jungtis su daugeliu valstybės institucijų, taip pat jungtis su kitų operatorių tinklais. Rezervinio maitinimo generatoriai užtikrina stabilų ir patikimą centrinės komutacinės bei kitų tinklo komutacijos mazgų veikimą, o ištisą parą budinti monitoringo tarnyba – reguliarią ir nuoseklią tinklo stebėseną.

„Pajėgus ir patikimas magistralinis tinklas ilgą laiką mums leido būti absoliučiu mobiliųjų telekomunikacijų lyderiu pagal 1 vartotojui perduodamų duomenų kiekį. Dabar, po MEZON verslo pardavimo išėjus iš mažmeninių telekomunikacinių paslaugų rinkos, šis tinklas mums leidžia teikti kokybiškas didmenines ir į verslo ir valstybės institucijų segmentą orientuotas duomenų perdavimo paslaugas“, – teigia Telecentro Klientų departamento direktorė Vita Grušnienė.

Telekomunikacijų operatoriams Telecentras pasirengęs teikti rezervinio ryšio, pikinių srautų amortizavimo paslaugas, verslo ir viešajam sektoriui, ypač skaitmeninei veiklai imlioms įmonėms, pasiūlyti individualizuotus ir operatyviai įgyvendinamus duomenų perdavimo sprendimus.

Dėl savo valdomos infrastruktūros ir funkcijų Telecentras yra įtrauktas į strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių sąrašą. Bendrovė taip pat šiuo metu vykdo didelį duomenų centrų plėtros projektą, kas jau artimoje ateityje leis viešajam ir verslo sektoriui pasiūlyti kompleksines ITT paslaugas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
Rašyti komentarą 0
Pati to nežinodama, „Paysera“ vėl patalkino „Filmai.in“ 16

Šiemet įsigaliojus Autorinių teisių ir gretutinių teisių pakeitimams visoms Lietuvoje veikiančios finansų...

Rinkodara
2021.12.29
Pamatines vertybes gynęs Honkongo naujienų portalas „Stand News“ po policijos reido nutraukia veiklą

Honkongo interneto naujienų svetainė „Stand News“ socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, kad laikinasis...

Rinkodara
2021.12.29
ES Teisingumo teismas: dėl žalos atlyginimo galima kreiptis į bet kurį ES šalies teismą Premium

Asmuo dėl internete paskelbtos informacijos, kuri pažeidžia jo teises, pavyzdžiui, garbę, orumą, intelektinę...

Prekyba
2021.12.22
2022 m. LRT biudžetas: kam kitąmet atiteks didžiausias dėmesys 1

LRT biudžeto lėšos kitąmet daugiausia bus investuojamos į turinį: planuojamas naujas korespondentų punktas...

Rinkodara
2021.12.15
Rudens sezono TV laidų lyderiai – žinios, filmai, talentų šou ir krepšinis 1

Šį rudenį vidutinis Lietuvos gyventojo prie TV per parą praleistas laikas grįžo į užpernykštes vėžes.

Rinkodara
2021.12.12
Rokas Venslauskas: verslo ateitis – ekoinovacijos Verslo tribūna 1

„Svarbiausias uždavinys verslui planuojant ateities plėtrą – įgyvendinti inovatyvius sprendimus siekiant ne...

Paslaugos
2021.12.06
TV3 grupė ir „ViacomCBS“ užmezgė partnerystę Baltijos šalyse 2

Nauja daugiametė strateginė partnerystė tarp JAV tarptautinio žiniasklaidos koncerno ir TV3 grupės suteiks...

Rinkodara
2021.12.04
Renginių organizatoriai į priešpandeminį lygį dar negrįžo: žiemos šventėms apsidraudžia virtualiais renginiais Premium

Artėjant žiemos šventėms, nuotoliniai renginiai tampa viena iš galimybių švęsti saugiai, taip pat...

Gazelė
2021.12.03
Bilietas į greičio pasaulį pirmąja klase Verslo tribūna

Nuspaudžiate akseleratorių iki galo, 12 cilindrų variklis pademonstruoja grėsmingiausias savo natas, o...

Verslas prašo valdžios skubotai nedidinti loterijų mokesčių 1

Verslo organizacijos prašo Seimo frakcijų ir Vyriausybės skubotai ir be diskusijų nedidinti loterijų...

Verslo aplinka
2021.12.02
Kompiuterių nuoma kaip „Spotify“ prenumerata: paaugo dvigubai, klientai randa patys Premium 4

Kompiuterių nuomos poreikis pastaraisiais metais išaugo: darbuotojai kėlėsi dirbti į namus, bet temptis...

Gazelė
2021.12.01
Telecentras: gigabitinis junglumas tampa norma Verslo tribūna

Lietuvos perėjimas iš megabitinės visuomenės į gigabitinę kelia nemažų iššūkių telekomunikacinio junglumo...

Paslaugos
2021.11.30
Ar dar ilgai dokumentus pasirašinėsime ranka? Verslo tribūna

Elektroninis parašas yra skaitmenizavimo suteikta galimybė paversti gyvenimą ne tik patogesniu, bet ir...

„It‘s simple“
2021.11.29
Transporto, apgyvendinimo ir paslaugų įmonių apyvarta trečiąjį ketvirtį augo toliau

Lietuvoje šių metų trečiąjį ketvirtį, palyginti su antruoju ketvirčiu, dėl toliau mažėjančių veiklos...

Paslaugos
2021.11.26
„Veeam“ kelias į lyderių pozicijas: siūlome paprasčiausius, patikimiausius ir efektyviausius sprendimus rinkoje Verslo tribūna

P. Niziolek, papasakokite apie „Veeam Software“ ir kodėl ši bendrovė yra žinoma kaip geriausių savo klasėje...

Inovacijos
2021.11.26
S. Žilėnas perims vadovo pareigas „Reitan Convenience Lithuania“

Norvegiško kapitalo uždaroji akcinė bendrovė „Reitan Convenience Lithuania“, Lietuvoje valdanti prekinius...

Vadyba
2021.11.25
„Kelių priežiūra“ pildo paslaugų portfelį: kasmet po naują veiklą Verslo tribūna 1

Valstybinius kelius prižiūrinti „Kelių priežiūra“ jau kurį laiką greta pagrindinės veiklos vysto ir kelių...

Paslaugos
2021.11.25
„Telia“ ekspertas pasakė, kas būtų, jei nediegtume 5G Verslo tribūna

Lygiai prieš metus, 2020-ųjų lapkričio 10 dieną, „Telia“ Lietuvoje įjungė naujos kartos 5G ryšį ir leido jį...

Nesulaukdami naujų vilkikų vežėjai gręžiasi į mažos ridos transportą Verslo tribūna

Šiandien užsisakę naują vilkiką jo, greičiausiai, sulauksite tik 2023 m. Dėl vilkikų ir kito transporto...

Paslaugos
2021.11.25
„Bolt“, „Wolt“ ir kitų platformų darbo modelį klibina europinė iniciatyva Premium 26

Siekdama išsiaiškinti, kaip pagerinti skaitmeninėse darbo platformose dirbančių žmonių darbo sąlygas, Europos...

Prekyba
2021.11.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku