Penkios nuostatos, nulemiančios „Lean“ taikymo sėkmę

Publikuota: 2019-03-15
VŽ nuotr.
VŽ nuotr.
Lean.lt vadovas

Apie vadybos sistemą „Lean“ kasmet paskelbiama daug straipsnių ir knygų, tačiau noras sužinoti, kaip „Lean“ praktiškai taiko lietuviškos įmonės pranoko didžiausius mūsų lūkesčius. Pristatę 12 sėkmingų „Lean“ įgyvendinimo istorijų, papasakotų įmonių vadovų lūpomis, sulaukėme raginimų aprašyti gausiau ir plačiau. Išties, sėkmingų pavyzdžių yra nepalyginamai daugiau ir jie yra labai skirtingi, tačiau juos jungia vadovavimais tomis pačiomis nuostatomis.

Supratimas, kad „Lean“ – ne vienkartinis projektas, o nuolatinis tobulėjimas. Tenka neretai išgirsti „Įmonė sėkmingai įgyvendino „Lean“: pristatomi pasiekti rezultatai, diagramose atvaizduojami gerėjantys rodikliai ir augantis pelnas. Atrodytų, viskas puiku. Tačiau iškyla natūralus klausimas: o kas toliau?

Turbūt nustebsite išgirdę, kad prieš 50 metų „Lean“ vadybos filosofiją sukūrę „Toyotos“ vadovai iki šiol teigia, kad vis tęsia „Lean“ įgyvendinimą. Jų nuomone, „Lean“ – tai ne projektas, per trumpą laiką padedantis pasiekti olimpo ir sėkmingai jame „apsigyventi“. Įmonėms, norinčioms užsitikrinti nuolatinį pranašumą rinkoje, „Lean“ tampa jų verslo filosofija, kasdien ir nuolat skatinančia tobulėti visą organizaciją.

Lietuviškų įmonių pavyzdžiai tai puikiai demonstruoja: „Girteka Logistics“, „Circle K“, „Thermo Fisher Scientific Baltics“, „Mars Lietuva“, „Vilniaus degtinė“, „Schmitz Cargo Bull“ ir daug kitų įmonių „Lean“ taikymą tęsia ilgus metus.

Įtraukia visą kolektyvą, pradedant nuo vadovų. Joks darbuotojas nebus motyvuotas labiau, nei įmonės vadovas – su šia svarbia nuostata supažindiname vadovybę kiekvienoje įmonėje, kuri pradeda veikti pagal „Lean“. Sėkmingiausi „Lean“ įgyvendinimo pavyzdžiai rodo, kad įmonėms pavyko įtvirtinti du svarbius dalykus: ilgalaikį aukščiausio lygio vadovų įsitraukimą ir gebėjimą sumotyvuoti visą kolektyvą. Pavyzdžiui, „Thermo Fisher Scientific Baltics“ darbuotojų (kurių įmonėje net 870) nuomonės vidiniai tyrimai rodo, kad beveik 100% dirbančiųjų gali savarankiškai apibūdinti, kaip jų darbas padeda įgyvendinti įmonės strategiją.

Ši įmonė yra pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvoje, pelniusi prestižinį Shingo apdovanojimą, verslo pasaulyje prilyginamą Nobelio premijai. Tokio pripažinimo pasaulyje yra sulaukusios tik dvi dešimtys įmonių, tarp kurių – žinomi vardai „Boeing“, „Goodyear“, „Volvo“ ar „John Deere“. O gebėjimą per trumpą laiką tapti viena efektyviausių pasaulyje bendrovių jos vadovas Algimantas Markauskas sieja su „Lean“ atneštu mąstymu. Jau daug metų kiekvienas darbuotojas kasdien skatinamas dalintis, ką galėtų padaryti geriau, nei vakar.

Kaip teigia daugumos „Lean“ įgyvendinančių įmonių vadovai, kartais mažiausi patobulinimai, gauti iš paprastų įmonės darbuotojų, padeda sutaupyti dešimtis ir net šimtus tūkstančių eurų per metus.

Ne atleidžia darbuotojus, o atidžiau klausosi jų patarimų. Kitą klausimą įmonių vadovai neretai užduoda pusbalsiu: „Vis dėlto, kiek darbuotojų pavyks atleisti, kai „Lean“ pradės duoti rezultatų?“. Tačiau mūsų atsakymas dažną organizacijos atstovą nustebina: „Vos tik pradėsite galvoti apie darbuotojų skaičiaus mažinimą, Lean taikymas jūsų įmonėje praras dvasią ir efektyvumą.“

Daug kam pradžioje tai skamba paradoksaliai, tačiau mes nenustojame kartoti – pirmiausia, ką turite padaryti, tai viešai garantuoti, kad nei vienas darbuotojas nebus atleistas pradėjus taikyti „Lean“. Tik tokiu atveju galima užtikrinti nuoširdų darbuotojų įsitraukimą, ir užuot baimindamiesi atleidimo jie pradės nuoširdžiai galvoti, kaip savo darbą atlikti greičiau ir kokybiškiau.

Šia taisykle sėkmingai pasinaudojo „Baltik vairas“, prieš keturis metus atsidūręs kone ant bankroto slenksčio, o dabar – po trijų „Lean“ taikymo metų – tapęs didžiausiu dviračių gamintoju Šiaurės Europoje. Įmonės vadovas jau pirmosiomis „Lean“ įgyvendinimo dienomis viešai visam kolektyvui pažadėjo išsaugoti darbo vietas. Tai atnešė puikių vaisių – įmonėje veikia nuolatinio tobulinimo ir tobulėjimo programa (Kaizen), kurioje savo pasiūlymus teikti skatinamas kiekvienas darbuotojas. Įmonės pagamintos produkcijos apimtys kasmet auga dviženkliais skaičiais, o darbuotojų skaičius piko sezonu siekia 600.

Pasižymi drąsa ir kuklumu. Populiariojoje literatūroje apie vadybą ypač stipriai akcentuojama lyderystė. Ši svarbi kompetencija dažnai aprašoma kaip gebėjimas susitelkti komandą ambicingiems tikslams pasiekti. Tačiau „Lean“ vadybos filosofija gerokai išplečia supratimą apie tai, kokias savybes turėtų turėti vadovai – tarp jų būtinai pamini kuklumą ir drąsą pripažinti, kad visi iki vieno turime kur tobulėti.

Patikrinti, ar įmonėje puoselėjama drąsos ir kuklumo dvasia, galima atliekant paprastą testą. Paklauskite įmonės vadovų, su kokiomis problemomis jie susiduria įmonės veikloje. Jei išgirstate atsakymą „Mes neturime jokių problemų“, jis dažnai reiškia, kad netrukus įmonėje problemų gali iškilti ne viena ir ne dvi. Ilgą laiką savo srityse pirmaujančias bendroves išskiria nenutrūkstamas ieškojimas, ką šiandien galima padaryti geriau, nei vakar. Tokiose įmonėse visi darbuotojai įtraukiami į procesų gerinimą, nuolat skiriama laiko ir lėšų mokymuisi. Tačiau, norint sukurti ir palaikyti nuolatinio tobulėjimo kultūrą, reikia turėti pakankamai drąsos ir kuklumo.

Efektyviau dirba tam, kad daugiau laiko skirtų artimiesiems, pomėgiams ir svajonėms. Kalbant apie „Lean“ taikymo efektą įprasta skaičiuoti, kaip sumažės sąnaudos arba išaugs pajamos ir pelnas. Vis dėlto, norėtųsi išplėsti supratimą, ko siekiame nuolatinėse efektyvumo paieškose. Patikėkite, kad ir kokia stipri būtų įmonės darbuotojų motyvacija, idėja tiesiog pasiekti aukštesnių rezultatų ir gauti premiją nėra pakankama. Geriausiai „Lean“ vadybos sistemos prasmę perteikia jos iniciatorius Eiji Toyoda, vienas žymiausių „Toyota Motors“ vadovų: „Kiekviena žmogaus gyvenimo valanda yra svarbi. Turime branginti ir ypač efektyviai išnaudoti tą reikšmingą gyvenimo dalį, kurią darbuotojai skiria darbui – kitaip švaistysime jų gyvenimą.“

Bendraudami su įmonių vadovais ir darbuotojais mes dažnai pabrėžiame, kad efektyviau gyvename ne tam, kad vien pagerintume finansinius rodiklius – efektyviau dirbame tam, kad liktų daugiau laiko ir galimybių skirti savo artimiems žmonėms, pomėgiams ir svajonėms įgyvendinti.

Komentaro autorius - Vidas Petraitis, „Lean LT” įkūrėjas ir vadovas, knygos „Lean: Strategija. Lyderystė. Pamokos.“ idėjos autorius

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Lietuvoje – kelios dešimtys PPP konkursų Premium

Šiuo metu Lietuvoje vyksta 22 viešo ir privataus sektorių partnerystės projektų (angl. public-private...

Telecentras spurtuoja: transliuos IPTV aukštąja raiška Verslo tribūna

Dar  šiemet aukštos (HD) raiškos TV programas bus galima pradėti žiūrėti per belaidę išmaniąją televiziją...

Paslaugos
06:00
„La Crepe“ ir „Charlie Pizza“ valdytoja kitąmet į plėtrą investuos 1,8 mln. Eur Premium 1

Apie pusšimtį restoranų Lietuvoje turinti „Amber Food“ įmonių grupė 2020 m. planuoja atidaryti iki 9 naujų...

Paslaugos
05:45
„SpaceX“ į TKS atgabeno raumeningų pelių, kirminų ir išmanųjį robotą

Jungtinių Valstijų kosmoso bendrovė „SpaceX“ į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) sekmadienį atgabeno ankstyvą...

Technologijos
2019.12.08
Palygino Vilniaus, Rygos ir Talino viešbučių kainas

Iš trijų Baltijos sostinių aukščiausios vidutinės viešbučių kainos šiemet fiksuotos Taline, antroje vietoje –...

Paslaugos
2019.12.08
Jaunieji virtuvės meistrai: pripažinimą reiškia ne tik „Michelin“ žvaigždė Premium

Nebegalime skųstis, kad Lietuvoje stinga tikrai gerų restoranų ar turime vos kelis kūrybingus virtuvės...

Laisvalaikis
2019.12.08
Sugedus lėktuvui, Egipte įstrigo apie 200 poilsiautojų iš Lietuvos

Sugedus oro linijų „GetJet Airlines“ lėktuvui, Egipto Šarm aš Šeicho kurorte penktadienį įstrigo apie 200...

Išsiaiškino, ką turistai dažniausiai vagia iš Europos viešbučių

Viešbučių vadovo „Wellness Heaven“ ekspertai apklausė beveik 1.160 Europos viešbučių savininkų ir...

Paslaugos
2019.12.07
„Ericsson“ sutiko su 1 mlrd. USD bauda kyšininkavimo byloje 1

Švedijos telekomunikacijų kompanija „Ericsson“ sumokės per 1 mlrd. USD  baudų ir taip užbaigs JAV institucijų...

Rinkos
2019.12.07
Profesorė S. Jarmalaitė: vėžys nebėra mirtina liga Premium

Genetikos profesorė, biologijos mokslų daktarė Sonata Jarmalaitė, Nacionalinio vėžio instituto (VNI)...

Laisvalaikis
2019.12.07
Pasaulio miestai, kuriuose turistų daug daugiau nei gyventojų

JAV vizų tvarkymo kompanija ESTA sudarė sąrašą pasaulio miestų, kuriuose 100-ui vietos gyventojų tenka...

Paslaugos
2019.12.07
„World Summit Awards“ finale – net šeši Lietuvos projektai

Jungtinių Tautų globojamo Pasaulio viršūnių apdovanojimų (angl. World Summit Awards 2019) konkurso pirmąjį...

Paslaugos
2019.12.07
JAV atidaryti Lietuvos vizų centrai

Jungtinėse Valstijose (JAV) atidaryti Lietuvos vizų centrai, penktadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija...

Paslaugos
2019.12.06
„Revolut“ žengia pirmuosius žingsnius į pensijų kaupimo rinką 3

Jungtinės Karalystės startuolis „Revolut“, turintis lietuvišką bankinę licenciją, žengia pirmuosius žingsnius...

Rinkos
2019.12.06
Sostinėje atidarytas dar vienas modulinis vaikų darželis

Sostinės Karoliniškių rajone duris atvėrė dar vienas mieste modulinis lopšelio-darželio „Strazdelis“...

Paslaugos
2019.12.06
Advokatūra ir ministras sutarė dėl valstybės teikiamos teisinės pagalbos reformos vizijos 1

Lietuvos advokatūra ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sutarė dėl valstybės garantuojamos teisinės...

Paslaugos
2019.12.06
A. Landsbergienė savo verslo vairą perdavė samdomam vadovui Premium 2

Privačių mokyklų UAB „Karalienės Mortos mokykla“ bei darželių UAB „Vaikystės sodas“ įkūrėja Austėja...

Paslaugos
2019.12.06
Kai stovėjimo aikštelėje nelieka vietų tiems, kuriems jos skirtos, metas ieškoti išeities  Verslo tribūna

Prieš keletą mėnesių prie Kauno „Akropolio“ esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje įrengta užtvarų...

JAV persekioja su Rusijos valdžia siejamus kibernetinius nusikaltėlius

Jungtinės Valstijos paskelbė persekiojančios Rusijos kibernetinių nusikaltėlių grupuotę, kurios...

Verslo aplinka
2019.12.06
Autonominių fabrikų dar teks palaukti – 5G diegimas Lietuvoje prasidės 2021 m. Premium 3

Gigabitinę spartą, nejuntamą vėlinimą ir kitus pranašumus žadantis 5G ryšys Lietuvoje bus pradėtas diegti po...

Paslaugos
2019.12.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau