„Gelvonų terasų“ pirkėjai piketavo prie Statybos inspekcijos, pastaroji kaltina teisės aktus

Publikuota: 2022-08-17
Atnaujinta 2022-08-17 16:41
Piketas prie Statybos inspekcijos. Luko Blekaičio (VŽ) nuotr.
svg svg
Piketas prie Statybos inspekcijos. Luko Blekaičio (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“
„Verslo žinios“

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, išdavusi leidimą daugiabučio „Gelvonų terasos“ statyboms, pripažįsta, jog to neturėjo įvykti. Vis dėlto institucija neįžvelgia savo kaltės, trečiadienį planuoja kreiptis į prokuratūrą ir butus projekte planavusiems įsigyti žmonėms siūlo dar palaukti. Šie svarsto galimybę į prokurorus kreiptis ir patys.

Papildyta pirkėjų atstovės komentarais po susitikimo, naujas antras skyrius.

Trečiadienį apie 20 dėl butų projekte susitarusių ir apie 8 mėnesius sandorių negalinčių užbaigti žmonių surengė piketą prie Statybos inspekcijos. Jie piktinosi, jog nuo 2021 m. pabaigos, kai nusprendė ginčyti daugiabučio statybos leidimo teisėtumą, institucijos atstovai vengia susitikti ir išklausyti jų pozicijos.

Vis dėlto trečiadienį, prasidėjus piketui, Statybos inspekcijos vadovai nusprendė pirkėjus pakviesti į susitikimą, kuriame dalyvavo ir institucijos vadovė Eglė Kuklierienė. Tačiau renginyje pasirodžiusiai žiniasklaidai ji komentarų neteikė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Plačiau apie visą istoriją ir skirtingus pusių vertinimus taip pat galite skaityti šiame VŽ straipsnyje.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1612?placement=

Situaciją pakomentuoti sutiko Gita Šematovičiūtė, Statybos inspekcijos Veiklos gerinimo skyriaus vedėja, žurnalistams pripažinusi nesanti gerai įsigilinusi į visas istorijos detales.

„Gyventojams reikia palaukti“, – į klausimą, ką dabar daryti žmonėms, atsakė ji.

VŽ rašė, kad statybos leidimas pačios inspekcijos projektui buvo išduotas 2018 m., o butus klientams projektą plėtojanti UAB „Edensa“ žadėjo perduoti iki 2021 m. pabaigos.

2021 m. rudenį, gavusi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kreipimąsi Statybos inspekcija atliko patikrinimą ir nustatė pažeidimų, kurie visi iš esmės yra susiję su nepateiktais dokumentais prie prašymo išduoti statybos leidimą.

Po patikrinimo, rudenį, Statybos inspekcija kreipėsi į teismą, kuris bylos nagrinėti nesiėmė, nes institucija negali skųsti savo pačios išduotų statybos leidimų. Vis dėlto teismas taikė laikinąsias apsaugos priemones ir uždraudė „Edensai“ disponuoti turtu.

„Mes gyventojus informavome, kad teismo sprendimo, susipažinę su jo motyvais ir naujai suformuota praktika, neskųsime. Tačiau įstatymas mus įpareigoja kreiptis į prokuratūrą, ką ir rengiamės padaryti šiandien – dabar yra derinamas kreipimosi turinys. Statybos inspekcija privalo kreiptis“, – kalbėjo G. Šematovičiūtė.

Gita Šematovičiūtė, Statybos inspekcijos Veiklos gerinimo skyriaus vedėja. Luko Blekaičio (VŽ) nuotr.
Gita Šematovičiūtė, Statybos inspekcijos Veiklos gerinimo skyriaus vedėja. Luko Blekaičio (VŽ) nuotr.

Ji patvirtino, kad pagal nustatytus pažeidimus, statybos leidimas šiam projektui apskritai neturėjo būti išduotas. Tačiau dėl to esą kalta savivaldybė, o inspekcija neva darė tik tai, kas jai privaloma.

„Dabar jeigu savivaldybė „Infostatyboje“ nepažymi, kad atmeta (prašymą dėl – VŽ) leidimo, o visi, tikrinę projektą pritaria, kaip ir lieka dokumentas neišduotas ir tada Statybos inspekcija privalo išduoti, techniškai registruoti“, – apie procedūrą aiškino ji.

„Vilniaus savivaldybė tinkamai nepatikrino dokumentų. Statybos inspekcija atliko tyrimą, gavusi STT kreipimąsi ir nustatė pažeidimų, dėl kurių ir kreipėsi į teismą dėl statybos leidimo panaikinimo. Pažeidimai buvo įvairūs, pagrindiniai susiję su valstybinės žemės naudojimu“, – į klausimą, kodėl inspekcija reiškia pretenzijas dėl pačios išduoto leidimo sakė G. Šematovičiūtė.

Tuo metu būstų pirkėjai teigia, kad vykstant projekto plėtrai buvo atliekami įvairūs projekto patikrinimai, registruotas ir 10% jo baigtumas. Tačiau Statybos inspekcija pažeidimų nustatė ir į teismą nusprendė kreiptis tik 2021 m. rudenį, po to, kai gavo STT kreipimąsi ir atliko dar vieną patikrinimą.

„Esmė labai paprasta – teisinio reguliavimo ydingumas, dėl kurio yra pasisakiusi ir STT, ir pati inspekcija ne kartą kreipėsi į Aplinkos ministeriją, siūlydama tą reglamentavimą keisti. Situacija nemaloni, bet toks yra reguliavimas. Statybos inspekcija privalo kreiptis dėl viešojo intereso gynimo, juolab neturime jokios informacijos iš statytojo, kad jis būtų ėmęsis šalinti pažeidimus“, – į klausimą, kas kaltas dėl susidariusios situacijos atsakė G. Šematovičiūtė.

Kodėl nebuvo bandoma susitarti taikiai, turint omenyje, kad pažeidimai susiję su paties statybos leidimo išdavimo procesu, kuriame dalyvavo Statybos inspekcija, institucijos atstovė atsakė, kad „statytojas nepateikė jokios informacijos apie pažeidimų šalinimą“.

Po trečiadienį vykusio susitikimo su butų pirkėjais Statybos inspekcija išplatino pranešimą, kuriame nurodė jiems paaiškinusi, kad tyrimas dėl statybos leidimo teisėtumo užsitęsė dėl sostinės savivaldybės ir Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) laiku nepateiktos informacijos ir didelės apimties. 

„Statytojas iki šiol nėra pašalinęs pažeidimų dėl valstybinės žemės naudojimo, todėl sprendimą dėl projektui statybos leidimo ginčijimo ar neginčijimo turi priimti prokuratūra. Pareiškėjai informuoti, kad prokuratūrai suteikti platūs įgaliojimai vertinti, ar pažeistas viešasis interesas ir atitinkamai priimti sprendimą dėl jo gynimo“, – teigiama pranešime.

Svarsto kreiptis į prokurorus

Gintarė Ruzgienė, pirkėjų atstovė po daugiau nei valandą trukusio susitikimo inspekcijoje, VŽ sako, kad jie aiškių atsakymų į savo klausimus negavo.

„Inspekcija savo darbo broką teisina arba randa kuo paaiškinti, kamuoliuką meta į kitas institucijas. Visos kalbos yra nenoras prisiimti atsakomybės – kalti visi kiti. Negavome atsakymų, nesulaukėme ir geros valios pažiūrėti per mūsų prizmę, nes mes taip pat esame viešasis interesas – nesame jo užribis. Gavome netikslios informacijos, kad nuėmė laikinąsias apsaugos priemones, bet jos vis dar galioja – mes tikrinome. Susitikimo siekėme 4 mėnesius, bet kol nesuorganizavome viešumo, niekas su mumis ir nekalbėjo“, – sako ji.

Anot G. Ruzgienės, pirkėjai svarsto galimybė ir patys kreiptis į prokurorus dėl Statybos inspekcijos veiksmų.

„Penktadienį planuojame susitikti ir galvosime, ką daryti toliau. Tikrai neatmetame galimybės patys kreiptis į prokuratūrą, kad tirtų Statybos inspekcijos veiksmus ir gintų mūsų interesus. Tai viena iš opcijų. Kaip valstybėje atsitinka situacija, kad namas yra pastatytas ir tuomet sugalvojama, kad kažkas kadaise neatliko darbo. Statybos leidimą (inspekcijoje – VŽ) išdavė žmogus, kuris turi vardą ir pavardę. Pagal Valstybės tarnybos įstatymą nėra veiksmo be atsakomybės“, – kalba ji.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1609?placement=

G. Ruzgienė aiškina, kad šioje situacijoje butų pirkėjai turi labai menkas galimybes apginti savo interesus.

„Turime ir kitą pusę – hipotekos savininką, kuriam kasdien auga palūkanos. Tad mūsų šansai gauti kažką tik mažėja. Yra žmonių, kurie sumokėjo ir 100% sumos. Kas mums visa tai dabar atlygins? Mes dabar dėl žalos net į teismą dar negalime kreiptis, nors pirkome butus tvarkingose statybose su galiojančiu leidimu“, – teigia ji.

„Pokalbio pabaigoje viena iš inspekcijos atstovių sako, kad reikia, jog statytojas susitvarkytų: susiderintų su NŽT ir pan. Iš esmės pripažįsta, kad visa tai yra sutvarkoma, galima suderinti. Nors inspekcijos pozicija visuomet buvo, kad tai iš principo yra dideli pažeidimai, dėl kurių reikia eiti į teismą“, – stebisi G. Ruzgienė.

Ji taip pat įsitikinusi, kad inspekcijos nustatyti pažeidimai nebuvo tokie esminiai, kaip pristato pati institucija.

„Dokumentai, kurių neva nėra suderintų, jie tiesiog nebuvo pridėti prie bylos (prašymo išduoti leidimą – VŽ). NŽT sutikimo pagal tuo metu galiojusius teisės aktus nereikėjo, o dviračių takų istorija verta pačios inspekcijos tyrimo, nes jie išsiuntę ekstraktą iš brėžinio paprašė NŽT pasakyti, ar jį patvirtino. Ne, nepatvirtino, nes jie patvirtino visą brėžinį, kuriame yra šis gabalėlis. Kai siunti nekorektišką užklausą, tokį atsakymą ir gauni“, – aiškina G. Ruzgienė.

Teisės aktų spragos

Aušra Mudėnaitė, kontoros „Sorainen“ advokatė, VŽ kiek anksčiau sakė, kad Statybos inspekcijos minimas pažeidimas dėl NŽT pritarimo nebuvimo taip pat susijęs su teisės aktų, konkrečiai statybos techninių reglamentų, spragomis.

Esą NŽT anksčiau nurodė, kad nėra patvirtintos tvarkos, kaip išduodami sutikimai reikalingi pagal STR „Gyvenamieji pastatai“, galioja tik taisyklės sutikimams, išduodamiems pagal STR „Statybą leidžiantys dokumentai“. 

„Pastarasis numato ne tokius pat norminius atstumus nei STR „Gyvenamieji pastatai“ ir pagal jį statybai Gelvonų g. 1B sutikimas išvis nereikalingas“, – sako A. Mudėnaitė.

Kadangi nėra taisyklių, reglamentuojančių sutikimų išdavimą, kai statoma sklypuose, besiribojančiuose su valstybine žeme, pagal STR „Gyvenamieji pastatai“  arba STR „Visuomeninės paskirties statiniai“, dalis NŽT teritorinių skyrių laikosi nuomonės, kad tokių sutikimų institucija apskritai negali išduoti, kita dalis išdavinėja sutikimus pagal bendrąsias NŽT veiklą reglamentuojančias normas, aiškina teisininkė. 

„Taigi kelias pasikartoti „Gelvonų terasų“ istorijai nėra užkirstas ir nė vienai institucijai tai nerūpi“, – sako advokatė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Vilniečių NT startuolis „Fullreach“ iš karto įsikūrė JAV, o po 20 mėnesių jau nupirktas investuotojų Premium 1

Kuo didesnės ambicijos, tuo greičiau galima pasiekti tikslų, įsitikinę „Fullreach“ įkūrėjai, kurie veiklą...

Gazelė
07:54
Vilniuje atidarė pirmąjį „co-living“ studentams: trūksta nebent tik baseino Premium 3

Šį rudenį sostinės būsto nuomai segmentas pasipildė dar vienu objektu, kokio iki šiol mieste nebuvo.

„E-tolling“ sistema nebus paleista laiku, terminą numatoma atidėti Premium

Nuo kitų metų sausio 1 d. turėjo įsigalioti nauja kelių rinkliavos sistema „e-tolling“. Tačiau Lietuvos...

Logistika
05:45
„Baltic Horizon Fund“ PC „Europa“ valdymą perleido partneriui 1

15 nekilnojamojo turto (NT) objektų Baltijos šalyse turintis „Baltic Horizon Fund“ Vilniaus centre esančios...

Prekyba
2022.10.05
SBA pertvarko NT verslą 1

SBA grupė pranešė keičianti nekilnojamojo turto (NT) verslo struktūrą: UAB „SBA Urban“ strategines kryptis...

Statyba ir NT
2022.10.05
„Civinity“ siekia įsigyti statybos specialistų platformos akcijų paketą

Pastatų, aplinkos priežiūros bei inžinerinių sprendimų grupė „Civinity“ planuoja įsigyti laisvai samdomų...

Statyba ir NT
2022.10.05
Ginčas dėl LRT būstinės architektūros konkurso tarp kūrybos ir viešųjų pirkimų Premium

VšĮ Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT), nusprendusi atmesti dalyvių pasiūlymus ir nutraukti...

Statyba ir NT
2022.10.05
Užbaigė sandorį: Lietuvos paštas kelsis į biurų pastatą „Beta“

Valstybės valdomas Lietuvos paštas, surengęs nuomos konkursą naujai centrinei būstinei, pranešė pasirašęs...

Statyba ir NT
2022.10.04
„Eika“: būsto plėtotojai ir pirkėjai – kryžkelėje

Šių metų trečiąjį ketvirtį sostinėje susitarta dėl 280 naujų butų pardavimo – 80% mažiau nei tuo pačiu metu...

Statyba ir NT
2022.10.04
„Vastint Lithuania“ architektūros konkursui sostinės centre pateikti 9 darbai 1

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Vastint Lithuania“ skelbtame architektūros konkurse viešbučiui ir...

Statyba ir NT
2022.10.04
„Sirin Development“ Kauno rajone investuoja 44 mln. Eur 1

Su „Girtekos“ grupe susijusi industrinio nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Sirin Development“...

Statyba ir NT
2022.10.04
Ministerija iš Kelių direkcijos nori spartesnio darbo

Valstybei svarbius projektus Lietuvos automobilių kelių direkcija turėtų įgyvendinti nevėluodama ir greičiau...

Statyba ir NT
2022.10.04
Ruduo NT plėtotojams gerų žinių neatnešė: butų pardavimai buksuoja, kai kurie mato nedidelę kainų korekciją Premium 62

Rugsėjį dalis nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų Vilniuje fiksavo mažesnius pirminės rinkos butų pardavimus...

Statyba ir NT
2022.10.04
Lenkijos stiklo milžinė paskelbė gamybos pradžią Kauno LEZ Premium 3

Kauno LEZ pradėjo veikti lenkiško kapitalo UAB „Press Glass“ stiklo paketų gamykla, kuri vadinama vienu...

Pramonė
2022.10.04
„Inreal“: būsto pirkėjai ir pardavėjai laukia, kas pirmas palūš 28

Rugsėjį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, Vilniuje pirminės rinkos butų pardavimai mažėjo 76%,...

Statyba ir NT
2022.10.03
„Rewo“ atnaujino sostinės Žygimantų g. daugiabučio projektą

Nekilnojamo turto plėtros bendrovė „Rewo“ atnaujino sostinės Žygimantų gatvėje planuojamo daugiabučio...

Statyba ir NT
2022.10.03
Toliau lėtėjant pardavimams, „Eika“ vėl jungia saugumo programą

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Eika“ skelbia rudenį butų pirkėjams taikysianti papildomų...

Statyba ir NT
2022.10.03
„Realco“ daugiabučius sostinės Pašilaičiuose statys pagal projektą „Trekšt!“

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Realco“ skelbtą uždarą architektūros konkursą daugiabučių projektui...

Statyba ir NT
2022.10.03
„Staticus“ gavo 47 mln. Eur užsakymą Islandijoje

Lietuviško kapitalo fasadų rangos įmonių grupė „Staticus“ gavo daugiau nei 47 mln. Eur užsakymą projektuoti,...

Statyba ir NT
2022.10.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku