VŽ paaiškina: kaip skaičiuos NT mokestį už antrą ir kitus būstus

Publikuota: 2018-04-17
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė pasiūlė plėsti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazę – 0,3% tarifu apmokestinti visą asmens turimą gyvenamosios paskirties būstą, išskyrus pagrindinį (pirmąjį). Taigi, jei asmuo, be pagrindinio, turi daugiau butų ar individualių namų, kotedžų, kiekvienas jų bus apmokestintas.

Tokiam pasiūlymui dar turės pritarti Seimas. Jei Vyriausybės pasiūlymas liks nepakitęs, jis galėtų įsigalioti nuo 2019 m., taigi tokį NT mokestį reikėtų mokėti tik 2020 m. – deklaruojant pajamas ir turtą. Pačiam gyventojui šio mokesčio apskaičiuoti nereikės - VMI, gavusi informaciją iš Registrų centro, kuriame yra kaupiama visa informacija, gyventojui parengs preliminarią mokesčio deklaraciją, kurią tereikės peržiūrėti ir patvirtinti, tikina Finansų ministerija.

Kaip analitikai vertina NT mokesčio bazės plėtrą, skaitykite ČIA.

Išplėsta NT mokesčio bazė apimtų apie 220.000 asmenų, tačiau didžioji dalis jų – 70% – kasmet turėtų sumokėti iki 30 Eur per metus, teigia Finansų ministerija.

Sąvokos

  • NT mokesčio bazė plečiama tiems objektams, kurių paskirtis nuosavybės dokumentuose nurodyta kaip gyvenamoji. Taigi, jei asmuo turi būstą ir sodo namelį, kurio paskirtis yra poilsio, ruošiama naujovė negalios. Vis dėlto, jei namelio paskirtis yra gyvenamoji, teks mokėti mokestį;
  • Pagrindinis būstas reiškia, kad ten deklaruota asmens gyvenamoji vieta.
  • Gyventojui priklausančių būstų vertė bus skaičiuojama nepaisant, ar tie būstai turi ir daugiau savininkų.

Pavyzdžiui, jei asmuo nuosavybės teise turi du gyvenamosios paskirties objektus, iš kurių viename yra registruotas, antrasis bus apmokestintas. Jei pastarojo rinkos vertė, nustatyta Registrų centro, siekia 100.000 Eur, tai metinis NT mokestis sieks 300 Eur. Jei antrojo gyvenamosios paskirties objekto vertė siekia 20.000 Eur, tai metinis NT mokestis sieks 60 Eur ir t. t.

Jei gyventojas, be pagrindinio, turi dar du gyvenamosios paskirties objektus, kurių bendra rinkos vertė, nustatyta Registrų centro, siekia 221.000 Eur, bus taikomas 0,5% tarifas daliai, viršijančiai 220.000 Eur ribą.

Kaip skaičiuos sutuoktiniams

Visi NT vertės rėžiai būtų taikomi individualiai asmeniui, o ne, pavyzdžiui, sutuoktiniams. Dar 2015 m. Konstitucinis Teismas išaiškino, kad apmokestinti visos šeimos turtą kartu yra neteisinga. T. y. vienam fiziniam asmeniui ir šeimai negali būti taikomi tokie patys neapmokestinamo turto vertės rėžiai.

Tačiau du ir daugiau būstų per pusę besidalijantys sutuoktiniai pagal ruošiamą naujovę būtų apmokestinti.

„Jeigu šeimai priklauso 2 butai (objektai), preziumuojant, kad butai įgyti santuokoje ir kiekvienam iš sutuoktinių priklauso po pusę kiekvieno buto, vadinasi tiek vyras, tiek žmona valdo po 2 objektus (po vienodą dalį dviejuose butuose). Tai reiškia, kad nuo kiekvieno iš sutuoktinių antro buto (to, kuriame nėra deklaruota konkretaus sutuoktinio gyvenamoji vieta) vertės turėtų būti skaičiuojamas NT mokestis“, – aiškina Daiva Brasiūnaitė, finansų viceministrė.

Ji taip pat paaiškina, kas nutiktų, jei šeima turi du būstus: vienas nuosavybės teise priklauso vienam sutuoktiniui, o kitas – abiems per pusę.

„Tuo atveju, kai sutuoktiniai turi vieną būstą, įgytą santuokoje (bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė), o vienas iš sutuoktinių papildomai dar turi būstą asmeninės nuosavybės teise (pvz., paveldėtą, gautą dovanų), skaičiuojant NT mokestį vienas sutuoktinis bus laikomas turinčiu vieną būstą (tą, kuris jam priklauso bendrosios jungtinės nuosavybės teise), o kitas du (tą, kuris jam priklauso asmeninės nuosavybės teise, ir tą, kuris jam priklauso bendrosios jungtinės nuosavybės teise)“, – aiškina viceministrė.

Todėl kiekvienas iš sutuoktinių turės teisę į lengvatą (220.000 Eur) už tą būstą, kuriame jis bus deklaravęs gyvenamąją vieną. Tai reiškia, kad vienas iš sutuoktinių (turintis du objektus) už negyvenamąją vietą turėtų mokėti NT mokestį.

Kaip yra dabar ir kaip keisis

Šiuo metu NT mokestį moka fiziniai asmenys, kurių nekomercinės paskirties turto bendra vertė viršija 220.000 Eur. Jei turto vertė siekia 220.000–300.000 Eur, NT mokesčio tarifas siekia 0,5%, jei 300.000–500.000 Eur, tuomet reikia mokėti 1%. Brangesniam nei 0,5 mln. Eur turtui taikomas 2% tarifas. Progresyvus tarifas taikomas vertei, kuri viršija nurodytą rėžį, pvz., 220.000 Eur, 300.000 Eur ir 500.000 Eur.

Į šį bendro turto „krepšelį“ pakliūna ir būstai, ir garažai, ir sodybos ar sodai ir pan. – įvairios paskirties NT. Jei visų jų vertė neviršija minėtų 220.000 Eur, NT mokesčio mokėti nereikia.

Plečiant mokesčio bazę, atsiranda antras „krepšelis“. Į jį bus įkeliama antro, trečio, ketvirto, penkto ir t. t. gyvenamosios paskirties NT rinkos vertė. Jei ši neviršys 220.000 Eur, kiekvienam NT objektui bus taikomas 0,3% tarifas. Viršijus minėtą sumą, atsiras progresyvumas – 0,5–2%.

Taigi, išplėtus bazę, pirmajame „krepšelyje“ liks pagrindinis būstas ir kitas gyventojo turimas NT, pavyzdžiui, garažas, sodo namelis ir t. t. Kaip ir dabar, šis „krepšelis“ nebus apmokestinamas, jei jo bendra rinkos vertė neviršys 220.000 Eur.

„O antram ar trečiam gyvenamosios paskirties būstui nuo 1 Eur galios 0,3% tarifas. Kai jų vertė viršys 220.000 Eur, įsijungs progresiniai mokesčiai. Viskas priklausys nuo NT paskirties“, – VŽ aiškino Vilius Šapoka, finansų ministras.

[infogram id="7c278f66-a7fe-4d6b-a6c4-cebeea49bdec" prefix="gIX" format="interactive" title="NT mokesčio pakeitimai (2018)"]

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau