Teismas: „Misionierių sodų“ inkarai nėra savavališka statyba
FOTOGALERIJA Daugiabučių Misionierių sodai projektas 2018-02 (16 nuotr.)
Vilniaus apylinkės teismas konstatavo, kad Vilniuje plėtojamo projekto Misionierių sodai statybvietėje įrengti inkarai nėra savavališka statyba.
Praėjusių metų gegužės 26 d. VTPSI UAB Misionierių namai surašė savavališkos statybos patikrinimo aktą, nurodė pašalinti savavališkos statybos padarinius bei liepė sustabdyti darbus. Plėtotojas nesutiko su tokiu sprendimu, apskundė jį teismui. Kol buvo nagrinėjamas skundas, statybos darbai buvo tęsiami.
Vilniaus apylinkės teismas sprendimu panaikintas tiek savavališkos statybos aktas, tiek nurodymai pašalinti savavališkos statybos padarinius bei stabdyti darbus. Šį sprendimą galima skųsti aukštesnės instancijos teismui. Inspekcija sprendimą dėl teismo sprendimo skundimo priims gavusi ir susipažinusi su teismo sprendimo turiniu, VŽ atsiųstame komentare teigia VTPSI.
Inspekcija tokius sprendimus buvo priėmusi dėl statybvietėje sumontuotų inkarų. Šie yra po žeme įrengiamos (įgręžiamos) konstrukcijos, užtikrinančios atraminės sienos stabilumą tol, kol apkrovų neperima sumontuotos perdangos. Statyboms pasibaigus, laikinieji inkarai nupjaunami ar kitaip atjungiami, o žemėje likę metaliniai strypai ilgainiui surūdija arba iškasami, jei trukdo kitiems statybos darbams.
Misionierių sodai, Vilniaus senamiestyje plėtojamas NT projektas, buvo pirmasis, kurį VTPSI nutarė stabdyti ir surašė savavališkos statybos aktą dėl to, kad inkarai patenka į gretimą sklypą, o statybos leidime nurodyta, kad pastatai statomi ir rekonstruojami tik viename sklype. Tokios praktikos seniau nebuvo: įrengiant inkarus gretimame sklype, priklausančiame kitam savininkui, pakakdavo pastarojo sutikimo. Tokį Misionierių sodai turėjo.
Sveikiname šį teismo sprendimą, kuris Statybų inspekcijai siunčia aiškią žinią, jog statytojai negali būti skelbiami pažeidėjais vien dėl to, kad išsiskyrė leidimus išduodančios ir priežiūrą vykdančios institucijų nuomonės dėl teisės aktų aiškinimo. Šis sprendimas yra svarbus ir visai NT rinkai, nes teismas akcentavo objektyvumo, proporcingumo, lygiateisiškumo ir išsamumo principų svarbą Statybų inspekcijos darbe. Dar daugiau - šios bylos aplinkybių kontekste teismas pažymėjo, kad inspekcijos pareigūnai atlikdami statybos valstybinę priežiūrą privalo teikti konsultacijas statybos dalyviams. Tai leidžia tikėtis, jog ateityje nebesusidursime su inkvizicinio pobūdžio patikrinimais, kurių vienintelis tikslas projektų stabdymas ir statytojų reputacijos menkinimas, - pranešime spaudai cituojama Aušra Mudėnaitė, statytoją atstovavusi advokatų kontoros Sorainen partnerė.
Buvusios sovietinės ligoninės teritorijoje vystomame projekte Misionierių sodai iki 2019 m. pabaigos planuojama pastatyti ir rekonstruoti 9.500 kv. m ploto patalpų, kuriose būtų įrengta apie 120 butų. Projekto valdytojas UAB Contestus.
Vasario pradžioje Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nutraukė du ikiteisminius tyrimus, susijusius su Vilniaus Senamiestyje plėtojamu gyvenamuoju projektu Misionierių sodai.
Pradėjo plūsti skundai
NT rinkos dalyviai piktinosi, kad inspekcija inkarus kaip statinius pradėjo vertinti prieš tai neįspėjusi.
Nubaudus Misionierių sodus, Lina Staškevičienė, laikinai ėjusi VTPSI Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėjo pareigas, praėjusių metų liepą VŽ sakė, kad inspekcija nuo šiol tikrins, ar kituose projektuose inkarai nepatenka į svetimus sklypus. Jeigu pasitaikys analogiškų atvejų kaip Misionierių sodų projekte, konstatuos savavališką statybą ir reikalaus pašalinti jos padarinius.
Po to, kai buvo nubausti Misionierių sodai, į rinką plūstelėjo skundai. Pavyzdžiui, praėjusių metų rugsėjį buvo patikrinta 14 objektų, 8 plėtotojai tapo pažeidėjais. Tuomet rinkos dalyviai VŽ aiškino turintys du pasirinkimus: arba pašalinti inkarus, arba gauti kaimyninio sklypo savininkų sutikimą. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju susiduriama su sunkumais, mat inkarai yra giliai ir po pastatais, o su kaimynais nebūtinai įmanoma susitarti.
Numatant statyti gruntinius inkarus (nepriklausomai nuo jų naudojimo laikotarpio laikinai ar nuolat) žemės sklype, kurio nuosavybės teise ar kita valdymo ir naudojimo teise nevaldo statytojas (užsakovas), turi būti sutartis, sutikimas ar susitarimas su šio žemės sklypo savininku dar prieš gaunant leidimą statybai, VŽ anksčiau yra aiškinusi VTPSI.
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), kuri yra valstybinės žemės patikėtinė, teigia, kad nėra teisės akto reglamentuojančio, kaip elgtis su statytojų prašymais leisti įrengti laikinus inkarus valstybinėje žemėje.
Pasak inspekcijos, iš viso per praėjusius metus buvo gauti 23 pranešimai, susiję su inkarų naudojimu vykdant statinių statybą. 2 Kauno departamento teritorijoje, 21 Vilniaus departamento teritorijoje. Iš jų pažeidimai nustatyti 11-oje objektų.
Šių statinių projektuose buvo suprojektuoti laikinieji grunto inkarai, todėl buvo nustatyta ne savavališka, o neteisėta (neturint gretimo sklypo savininko sutikimo) statinio statyba ir surašyti privalomieji nurodymai pašalinti neteisėtos statybos padarinius, rašoma inspekcijos atsiųstame komentare.
Vyksta dar du ginčai
Pasak inspekcijos, šiuo metu vyksta dar du teisminiai procesai, susiję su gruntiniais inkarais. Vienas jų dėl daugiabučio, esančio Vilniaus J. Jasinskio g. 14. VTPSI šiam projektu panaikino statybos užbaigimo aktą. Ginčą nagrinėja Vilniaus apygardos administracinis teismas.
Vilniaus miesto apylinkės teisme nagrinėjama civilinė byla dėl privalomojo nurodymo dėl pažeidimų, susijusių su inkarais, pašalinimo Vilniuje, Giedraičių g. 3, teigia inspekcija.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti