Lankstus darbo laiko režimas: nauda ir darbdaviui, ir darbuotojui

Publikuota: 2019-11-20
Ramūnas Bagdonas, AB „Telia Lietuva“ žmogiškųjų išteklių vadovas: „Daug darome, kad „Telia“ būtų geriausia vieta dirbti.“
Ramūnas Bagdonas, AB „Telia Lietuva“ žmogiškųjų išteklių vadovas: „Daug darome, kad „Telia“ būtų geriausia vieta dirbti.“

Lankstus darbo laiko režimas darbuotojams suteikia galimybę derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, atsižvelgiant į darbo pobūdį, jo specifiką ir atsakomybes. Dalis šalies įmonių nuolat ieško būdų, kaip darbuotojai galėtų jausti gerą balansą šiose srityse, nes dėl to darbdaviai geriau vertinami ir tampa patrauklesni.

Viena iš tokių įmonių – AB „Telia Lietuva.“ Bendrovė taiko nuotolinio darbo tvarką, pagal kurią  darbuotojams leidžiama dirbti ne savo darbo vietoje, o nuotoliniu būdu. Paskatų naudotis šia galimybe atsiranda dėl medicininių, šeimyninių, efektyvesnio darbo ir kitų objektyvių priežasčių.

Galimybė pasirinkti darbo vietą ir laiką

„Siekiame, kad mūsų bendrovė būtų geriausia vieta dirbti. Taip pat tikime, kad geriausia darbo organizavimo forma yra ta, kuri padeda pasiekti sutartus veiklos tikslus, ir ji tikrai nepriklauso nuo fizinės darbo vietos. Todėl suteikiame savo darbuotojams galimybę rinktis darbą ir ne „Telia“ patalpose“, – pasakoja Ramūnas Bagdonas, „Telia Lietuva“ žmogiškųjų išteklių vadovas.

Jei darbuotojai nori pasinaudoti šia galimybe, tereikia užpildyti prašymą el. būdu, o jam patvirtinti užtenka vadovo sutikimo taip pat el. būdu. Ši papildoma nauda vertinama darbuotojų: šiemet 850 jų pasirinko dirbti nuotoliniu būdu net 9.600 dienų.

Šioje įmonėje darbuotojai taip pat turi galimybę lanksčiai pasirinkti darbo laiką. Jie gali anksčiau arba vėliau pradėti ir baigti darbo dieną, pvz., pradėti dirbti nuo 7 iki 11 val. ir baigti atitinkamai anksčiau ar vėliau. Taip pat netolimoje ateityje planuojama suteikti galimybę dirbti nuotoliniu būdu ne tik Lietuvoje, bet ir derinti darbą su atostogomis užsienyje – pasaulyje populiarėja „workation“ metodas.

„Suteikiame darbuotojams ir galimybę dirbti ne pilnu etatu arba lanksčiu darbo grafiku. Tai ypač patrauklu tiems, kurie grįžta iš vaiko priežiūros atostogų“, – patirtimi dalinasi personalo vadovas.

Donatas Paulauskas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos (LGKT) Komunikacijos skyriaus vyresnysis patarėjas, teigia, kad lankstus darbo laiko režimas verslui padeda išlaikyti darbuotojus, užtikrinti jų karjeros galimybes, palengvinti darbuotojų sugrįžimą į darbą po karjeros pertraukų.

„Darbuotojui tai ženklas, kad įmonė įsiklauso į jo poreikius, padeda geriau suderinti įsipareigojimus šeimai su darbo valandomis. Lankstaus darbo laiko nereiktų suprasti kaip nuolaidžiavimo darbuotojams ar nuostolio, nes nauda čia abipusė – tai patvirtina šią priemonę išbandžiusios organizacijos“, – tikina specialistas.

Mokyklinukų klubas

Prie bendrovės darbuotojų gerovės bei sėkmingo šeimos ir darbo derinimo prisideda ir mokyklinio amžiaus vaikų užimtumo iniciatyva „Telia mokyklinukų klubas“. Klubas skirtas įmonės darbuotojų vaikams nuo 6 iki 12 metų, veikia Vilniuje ir Šiauliuose. Planuojama atidaryti ir Kaune.

Klube nuo popietės iki vakaro mokyklinukai gali ruošti namų darbus, ilsėtis, žaisti, organizuojamos edukacinės, ugdomosios veiklos. Sudarant užsiėmimų programas daug dėmesio skiriama aplinkosaugos ir tvarumo temoms, kurios aktualios „Telia“ veikloje: kaip draugiškai gyventi mieste, tinkamai rūšiuoti, kas gaminama iš perdirbtų medžiagų ir pan. „Telia“ darbuotojų vaikams rengs ir visos dienos stovyklas per moksleivių rudens, žiemos bei pavasario atostogas. Pirmosios – rudens – stovyklos metu vaikai lankėsi medicinos laboratorijoje, policijos komisariate, gyvūnų prieglaudoje, „Maisto banko“ sandėlyje.

„Darbuotojams vaikų klubas užtikrina didelį komfortą, nes jie žino, kad po pamokų ar per atostogas jų vaikai bus prižiūrimi, prasmingai leis laiką, o po darbo dienos kartu grįš namo“, – kalba R. Bagdonas.

LGKT specialistas atkreipia dėmesį, kad suteikus darbuotojui galimybę derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus jam nereikia aukoti nei vienų, nei kitų. Lanksčioje darbovietėje dėl darbo krūvio ar šeiminių rūpesčių nenukenčia nei darbuotojo šeima, nei darbas. O kopimas karjeros laiptais neatrodo gąsdinantis suprantant, kad padidėjusios atsakomybės nesikirs su rūpesčiu šeima ir asmeniniu gyvenimu.

„Lietuvoje yra įmonių, savo iniciatyva įkūrusių vaikų kambarius biuruose ar vaikų darželius tuose pačiuose pastatuose, kur dirba jų tėveliai. Tai dar nėra visą šalį apimanti tendencija, bet gerų pavyzdžių rasime. Tą daro ne tik didžiosios organizacijos, bet ir maži darbdaviai,  nes įrengti vaiko kambarį galima ir turint ribotus išteklius. Esminis klausimas čia – darbdavių motyvacija ir sąmoningumas“, – neabejoja p. Paulauskas.

Siekis – ryšys su šeima

„Telia“ savo biuruose rengia „Šeimos dienas“, kurių metu kviečia šeimos narius į svečius, organizuoja įvairias veiklas ir skatina darbuotojų bendravimą šeimomis. Tikslas – parodyti ir supažindinti šeimos narius su artimųjų darbu.

Bendrovė darbuotojams iš viso siūlo daugiau nei 10 papildomų naudų. Šiemet „CV Market“ apdovanojimuose „Telia“ laimėjo 1-ą vietą kaip „Patraukliausias darbdavys“ ir bendrojoje kategorijoje, ir tarp jaunų specialistų iki 30 m., o „CV online“ – 3-ią vietą „TOP Darbdavys“ IT & Telco kategorijoje.

„Išsamių duomenų, kiek darbdavių Lietuvoje taiko lankstų darbo laiko režimą, nėra, bet turime  bendrą statistiką apie darbo lankstumą. Išeiti iš darbo 1–2 val. dėl asmeninių ar šeiminių priežasčių teigia galinčios 19% moterų ir 21% vyrų. ES vidurkis kiek geresnis – atitinkamai 23 ir 27%. Lyčių lygybės lydere laikomoje Švedijoje tokių moterų yra 35, vyrų – 47%. Matome, kad darbo lankstumas labiau prieinamas vyrams – jie dažniau užima aukštesnes pareigas, todėl jiems rečiau reikia gauti leidimą „iš viršaus“, – tvirtina LGKT specialistas.

Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Pokytis versle, viešajame sektoriuje, visuomenėje – nauji standartai diskriminacijos mažinimui“. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

nuotrauka::1 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Lankstus darbo laiko režimas: nauda ir darbdaviui, ir darbuotojui Verslo tribūna

Lankstus darbo laiko režimas darbuotojams suteikia galimybę derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus,...

Lygių galimybių darbdavys Verslo tribūna

Kai prieš kelis metus „Rimi“ parduotuvės kasoje pirmą kartą aptarnavo kasininkas su klausos negalia –...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau