Neįvertinta galimybė verslui: paprasti kelionių maršrutų sudarymo būdai

Publikuota: 2018-07-01
2017 07 20. Anykščių šilelio medžių lajų takas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
2017 07 20. Anykščių šilelio medžių lajų takas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
 

Kilus smulkiausiam klausimui ar abejonei, ieškoti informacijos „Google“ paieškos sistemoje daugeliui mūsų tapo įpročiu. Virtualiai domimės, kur rasti restoraną, draugų rekomenduotą barą ar bet kokią instituciją. Tokiais atvejais gelbsti „Google Maps“ programėlė, pateikianti ieškomos vietos adresą ir informuojanti, kiek užtruksite, iki jos važiuodami automobiliu. Ieškantiems, kaip pasirinktą objektą patogiausiai pasiekti viešuoju transportu, Lietuvoje keliauti taip paprasta nebus.

Ieškantiems, kaip pasirinktą objektą patogiausiai pasiekti viešuoju transportu, tereikia paspausti ant šalia automobilio paveikslėlio platformoje pateikiamos traukinio ikonėlės. Šią informaciją teikia su „Google“ žemėlapiais sujungta programėlė „Google Transit“.

„Google Transit“ tinklas

„Google Maps” ir „Google Transit” platformos veikia visame pasaulyje. Kiekviena šalis gali pateikti informaciją apie savo viešąją transporto sistemą – traukinių, tramvajų, autobusų, keltų, laivų ar kitų transporto priemonių maršrutus. „Google Transit“ yra viešojo transporto planavimo įrankis, kuris sujungia naujausius viešojo transporto duomenis su „Google“ žemėlapiais.

Sistema apima viešojo transporto stoteles, maršrutą, tvarkaraštį ir informaciją apie bilietų įsigijimo vietas, sąlygas, kainas. Žemėlapyje galima pasirinkti kelionės laiką, transporto priemonę ir maršrutą. Programėlė pasiūlo optimaliausią variantą – trumpiausiu keliu, su mažiau persėdimų, galimybe eiti dalį kelio pėsčiomis, o esant poreikiui nurodys, ar transporto priemonės pritaikytos neįgaliesiems.

„Google Transit“ Lietuvoje

Šiuo metu „Google Transit“ Lietuvoje veikia tik dviejuose miestuose –Vilniuje ir Kaune. Sostinė nusipelno pagyrimo už visų savo autobusų tvarkaraščių ir maršrutų pateikimą „Google“, bet duomenų apie priemiestinius autobusus sistemoje vis dar nėra.

Taigi, norint nuvykti, pvz., į Europos geografinį centrą, prireiks arba automobilio, arba kitų žmonių patarimų, nes informacijos, kaip į šią lankytiną vietą nuvykti viešuoju transportu „Google Transit“ nepateikia.

Kaunas taip pat yra pateikęs daugelį miesto maršrutų, bet tobulėti irgi turi kur. Pavyzdžiui, norint iš Laisvės alėjos nuvažiuoti į Pažaislio vienuolyną (Tripadvisor.com pateikiamų #10 vietoje pagal lankytinų objektų sąrašą Kaune), „Google transit“ pateikia sprendimą – kelionė viešuoju transportu užtruks 41 minutę, tikslą galima pasiekti be persėdimų važiuojant 5 numeriu pažymėtu autobusu arba pirmiausia rinktis 56 autobusą, o „Kaustos“ stotelėje persėsti į 12 autobusą, važiuojantį Kauno marių kryptimi.

Iki Pažaislio vienuolyno atvykęs turistas, tikėtina, norės pamatyti ir Rumšiškes (Tripadvisor.com #2 vieta pagal lankytinų objektų sąrašą Kaune). „Google“ žemėlapio duomenimis, automobiliu iš vienuolyno jas galima pasiekti vos per 20 minučių. Gaila, bet joks sprendimas vykti viešuoju transportu nepateikiamas, nors į etnografinį kaimą veža ne tik priemiestinis autobusas. Jį pasiekti galima ir vandens transportu – vasaros sezonu į Rumšiškes kursuoja laivas, kiekvieną sekmadienį 11 val. išvykstantis iš senosios marių prieplaukos ir per valandą pasiekiantis Rumšiškes, o po 4 val. grįžtantis atgal į Pažaislio vienuolyno prieplauką (bilietas suaugusiam – 4, vaikui – 2 eurai).

Maršrutas gana greitai randamas „Google“ paieškoje, tačiau anglų kalba šios informacijos interneto svetainėje (čia) nėra ir, tikėtina, kad turistas tokio maršruto nerastų.

Iššūkių netrūksta ir norint keliauti traukiniais, pasitelkiant „Google Transit“ programėlę. Tarkim, jus domina tulpių žydėjimo šventė Burbiškio dvare, Kleboniškių kaime, kuris yra už 33 km nuo Panevėžio. Įvedus kelionės tikslą – Panevėžį, pateikiamas vienas maršrutas traukiniu, kuris užtrunka net 4 val., ir kelionės planas rusų kalba.

nuotrauka::1

Tarpmiestinių autobusų kompanijų, kurios važiuoja maršrutu Vilnius–Panevėžys, yra net 6 („BusTuras”, „Panevėžio autobusų parkas”, „Toks”, „Mažeikių autobusų parkas”, „Lux” ir „Eurolines”), bet jų „Google Transit“ programėlėje nėra. Pabandžius ieškoti maršrutų į kitus miestus – Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, – visais atvejais traukinių maršrutai pateikiami rusų kalba. Paaiškėjo, kad Lietuvos geležinkelių maršrutai „Google Transit“ sistemoje rusų kalba yra todėl, kad juos žemėlapius sudarančiai komandai pateikia Rusijos geležinkelių kompanija.

Geroji užsienio praktika

Keliaujant dažnai tenka naudotis „Google Transit“ platforma. Keletas pavyzdžių puikiai iliustruoja, kaip sėkmingai galima pasinaudoti viešojo transporto sistema. Pagirtinas ir sektinas čia Japonijos pavyzdys – tarkime, nuo viešbučio Osakoje iki Miyajima šventyklos yra 360 km, automobiliu ši kelionė užtruktų beveik 5 val., viešuoju transportu – 3 val.

nuotrauka::2

Suplanuotas maršrutas pateikiamas minučių tikslumu: iš viešbučio Osakoje pagrindinė traukinių stotis pasiekiama dvejomis skirtingomis metro linijomis (33 min.), atstumas Osaka–Hiroshima įveikiamas Shinkansen greituoju traukiniu (1 val. 30 min.), iš ten Miyajimaguchi pasiekiamas vietiniu metro (29 min.), 10 minučių pėstute iki uosto, o atstumas nuo Miyajimaguchi iki Miyajima šventyklos keltu įveikiamas per 10 min.

Viskas suderinta, viskas veikia, o turistas maršrutus gali surasti greitai ir patogiai.

Dar vienas kelionių viešuoju transportu privalumas – tai darnus (angl. sustainable) keliavimo būdas, stengiantis maksimaliai sumažinti žalą aplinkai/aplinkos taršą.

nuotrauka::3

Kitas pavyzdys – iš Oksfordo (Didžioji Britanijoje). Jis puikiai iliustruoja, kaip galima paskatinti turistą rinktis alternatyvią transporto priemonę miesto pažinimui net ir tuo atveju, kai tai nėra optimalus sprendimas. Magdalenos ir Wolfsono koledžai įsikūrę skirtingose miesto dalyse, tačiau abu jie Cherwell upės. Oksfordo miesto savivaldybė paskelbė, jog keliaujant iš Magdalenos į Wolsfoną galima naudotis puntu (valtimi). Žinoma, kelionė užtruks ilgiau (1 val. 30 minučių), bet turistui sudaryta galimybė išbandyti vandens transportą, t. y. neįprastą maršrutą. Kelionė autobusu, šiuo atveju, užtruktų 26 min.

Lietuvoje tokie maršrutų pasiūlymai taip pat galėtų atsirasti „Google Transit“ platformoje. Kodėl nenuvažiavus iš Panevėžio į Anykščius siauruku (čia), nepasiūlius tiek vietiniams keliautojams, tiek svečiams iš užsienio iš Kauno į Birštoną plaukti laivu – čia, o iš Ventės rago keltis keltu į Nidą – čia.

Maršrutai realiu laiku

Neįkainojama informacija apie viešąjį transportą realiu laiku. Atskridus giminėms ar draugams, tikriname skrydžio laiką ir nekantraujame važiuoti į oro uostą jų pasitikti. Žinodami tikslų nusileidimo laiką bei informaciją apie vėlavimus, galime išvengti nesusipratimų. Tokiu pačiu principu turėtų veikti ir visa viešojo transporto sistema. Didžiojoje Britanijoje vėluojant traukiniui „Google Transit“ pateikia tokią informaciją.

Siekdama padidinti keliautojų patogumą, paskatinti pažinti Lietuvą ir atrasti unikalius maršrutus bei pritraukti daugiau turistų į regionus, Lietuvos transporto saugos administracija šiuo metu vykdo projektą, kurio tikslas – užtikrinti, kad visos viešojo transporto priemonės Lietuvoje turėtų GPS įrangą ir duomenys būtų pateikiami į sistemą. Taip duomenys realiu laiku atsirastų ir „Google Transit“ sistemoje.

„Google Transit“ aktualumas

39-ios Lietuvos savivaldybės iš 60-ies turi autobusų parkus, kurie vykdo miesto, priemiestinius ir tarpmiestinius maršrutus. Kiekvienos savivaldybės atsakomybė yra užtikrinti, kad šių maršrutų duomenys atsirastų „Google Transit“ sistemoje, ypač, jeigu savivaldybėje yra turistų lankomų objektų, kuriuos norima populiarinti. Ar lankomiausios vietos randamos „Google“ paieškoje, ar pateikti tikslūs duomenys, ar informacija pateikta tik lietuvių ar ir anglų kalbomis, turėtų pasidomėti ir savivaldybių turizmo informacijos centrai.

Pvz. Kelmėje lankytinos vietos yra keturios – Užvenčio malūnas, Palendrių vienuolynas, Kražių kolegija ir Tytuvėnų vienuolynas. Pastarieji du neturi sukurtų „Google“ verslo („Google Business“) puslapių, kurie turistams padeda greičiau surasti lankytiną objektą. Anykščiai irgi yra viena iš tų savivaldybių, turinčių nemažai lankomų objektų ne miesto centre. Ar galima pasiekti Arklių muziejų, Puntuką ar Lajų taką viešuoju transportu? Kaip sužinoti, kokį autobusą rinktis? Be to, keliai, kurie įeina į viešai pateikiamus maršrutus, pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD), patenka į priotizuojamų asfaltuotinų kelių sąrašą. Ar tai būtų žvyrkelis, kuris laukia savo eilės išasfaltavimui, ar tarpmiestinis kelias, kuriam laikas pakeisti ar sutvarkyti dangą.

Tarptautiniai maršrutai

„Google Transit“ turėtų turėti net tik tarptautinius reisus vykdančių autobusų kompanijų, tokių kaip „Lux Express“, „Toks“ ir „Kautra/Eurolines“, bet ir skrydžių bei keltų duomenis. Tokia informacija naudinga per Baltijos šalis keliaujantiems turistams – į Taliną važiuoti autobusu ar skristi su „AirBaltic“? Jeigu dabar įvestumėte šį maršrutą į „Google Maps“, jums pateiktų vienintelį kelionės būdą – vykti automobiliu.

Transporto sistema Lietuvoje

Visa viešojo transporto infrastruktūra yra išlaikoma ir finansuojama valstybės, todėl suinteresuotumas, kad ji būtų kuo labiau prieinama vartotojui, naudojama ir “užkrauta”, yra valstybės prioritetas. Siekiama, kad kuo daugiau turistų, atvykę į Lietuvą, galėtų naudotis viešuoju transportu (atsakingos institucijos – Ūkio ministerija, Turizmo departamentas; Susisiekimo ministerija, Lietuvos Transporto saugos administracija (LTSA) ir Lietuvos automobilių kelių direkcija bei savivaldybės) ir kad nepriklausomi vežėjai, jų teikiamos paslaugos būtų atrandamos ir jomis būtų naudojamasi.

Sistemos nauda Lietuvai

•Populiarinamas visuomeninis transportas, pritraukiami nauji paslaugos vartotojai;

•Naujų maršrutų atradimas gali maksimaliai padidinti investicijas į infrastruktūrą;

•Didinamas vietinių įmonių žinomumas, pridedant prie duomenų ir svetainės adresą;

•Sumažėtų eismo spūstys ir poveikis aplinkai, o mobilumas augtų;

•Paprastesnis kelionių planavimas, prieinamas tiek kompiuteryje, tiek mobiliuosiuose įrenginiuose paskatina daugiau keliauti;

•„Google“ platforma yra nemokama – viskas, ką turite padaryti – dalintis duomenimis.

•Turistams suteikti galimybę po Lietuvą keliauti viešuoju transportu ir vystyti naujus kelioninius maršrutus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Futbolininko Kompany tėvas tapo pirmuoju juodaodžiu meru Belgijoje

Pierre‘as Kompany, „Manchester City“ klubo ir Belgijos futbolo rinktinės gynėjo Vincento Kompany tėvas, tapo...

Laisvalaikis
2018.10.16
Naujuoju Futbolo federacijos generaliniu sekretoriumi tapo Stankevičius

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomasis komitetas naujuoju federacijos generaliniu sekretoriumi išrinko...

Laisvalaikis
2018.10.16
Fotografijos parodoje – paskutinės pakylos

Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje veikia Gedimino Pranckūno fotografijų paroda „Priešnavis. Paskutinė...

Laisvalaikis
2018.10.14
„Jekaterina Didžioji“ stabdys eismą kai kuriose Vilniaus vietose 1

Vilniuje spalio ir lapkričio mėnesiais teks susidurti su eismo ribojimais, nes sostinėje bus filmuojamas...

Laisvalaikis
2018.10.14
Lankytojams atidarytas Šunskų fazanynas

Marijampolės savivaldybėje, Šunskų miestelyje, ketvirtadienį lankytojams oficialiai atidarytas Šunskų...

Laisvalaikis
2018.10.12
Top 10 šiemet jau išleistų kino juostų

Filmų naujienų, apžvalgų ir recenzijų tinklalapis „Rotten Tomatoes“, remdamasis kritikų vertinimais, kasmet...

Laisvalaikis
2018.10.12
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Bobų vasara vilioja eiti laukais ir miškais, tačiau šį savaitgalį vyks keletas „vienetinių“ renginių, dėl...

Laisvalaikis
2018.10.12
„Cirque du Soleil“ pristatys šou apie Lionelio Messi gyvenimą

„Barcelonos“ klubo ir Argentinos rinktinės futbolininko Lionelio Messi gyvenimo istorija bus pasakojama...

Laisvalaikis
2018.10.11
Automobilis, kuriuo Lietuvoje keliavo popiežius, padovanotas vienuolėms 1

Automobilis „Fiat Tipo“, kuriuo Lietuvoje keliavo popiežius Pranciškus, padovanotas Dievo Meilės Misionierių...

Laisvalaikis
2018.10.11
Rudeniniai meno aukcionai Lietuvoje stebuklų neparodė 9

Spalio pradžioje Vilniuje vyko du meno kūrinių aukcionai, juose parduota meno kūrinių už daugiau nei 144.000...

Laisvalaikis
2018.10.11
Milijardierius Rybolovlevas į teismą padavė „Sotheby‘s“ 8

Rusijos trąšų magnatui Dmitrijui Rybolovlevui priklausančios dvi bendrovės Manhatano (JAV) federaliniame...

Laisvalaikis
2018.10.09
Jaunimo olimpinėse žaidynėse A. Šeleikaitė pelnė auksą 2

Naktį iš pirmadienio į antradienį Buenos Airėse (Argentina) vykstančiose jaunimo olimpinėse žaidynėse lietuvė...

Laisvalaikis
2018.10.09
„Knygos.lt“ žengia antrąjį žingsnį į fizinės prekybos erdves

Plėtrą tęsianti internetinė knygų prekybos platforma „Knygos.lt“ Vilniuje atidarė antrąjį knygyną. Į 110 kv.

Laisvalaikis
2018.10.08
Hobis: keli augalai balkone gali tapti emocine atgaiva Premium

Žydinčiomis gėlėmis išpuoštame sode šnekučiavosi dvi moterys. Ant mažo bistro stiliaus stalelio stovėjo...

Verslo klasė
2018.10.06
Šių metų „Vilnius Jazz“ žada istorinių įvykių ir sukrėtimų

Spalio 11 d. Vilniuje prasidės 31-asis šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos festivalis „Vilnius...

Laisvalaikis
2018.10.06
Lietuvoje sužieduotas retas paukštis keliauja po Europą 2

Lietuvos paukščių žiedavimo centras gavo pranešimą, kad mūsų šalyje prieš šešerius metus sužieduotas...

Laisvalaikis
2018.10.05
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį kino mėgėjai nespės suktis – juos kviečia net keletas įspūdingas programas paruošusių...

Laisvalaikis
2018.10.05
Kino festivaliuose – 100 procentų kino ir tiek pat laisvės

Rudenį kino gyvenimas, ypač Vilniuje, tampa be proto intensyvus. Startą davus Dokumentinių filmų festivaliui,...

Laisvalaikis
2018.10.04
Singapūro oro linijos atnaujina ilgiausią skrydį 2

Singapūro oro linijos nuo spalio 11 d. klientams vėl siūlys per 19 val. iš Singapūro be sustojimų nuskristi į...

Laisvalaikis
2018.10.03
„La Scala“ jaunimui siūlys bilietų po 2 Eur 1

Vienas garsiausių pasaulio operos teatrų „La Scala“ nuo kitų metų 18-25 m. amžiaus žmonėms pasiūlys bilietų...

Laisvalaikis
2018.10.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau