Vienas steigėjų ir „Revolut“ vadovas – apie ilgą darbo laiką ir didelę darbuotojų kaitą

Publikuota: 2018-03-09
 

„Devyniasdešimt penki procentai steigėjų jums meluotų. Aš to nedarysiu“, – Nikolajus Storonskis, bendrovės „Revolut“, siūlančios programėlėmis grįstas finansų paslaugas, vienas steigėjų ir generalinis direktorius, akivaizdu, didžiuojasi savo tiesiais atsakymais.

Dalykiškas 33 metų vadovas kalba apie darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, nors pats tam turi mažai laiko.

„Neįsivaizduoju, kaip darbo ir laisvalaikio pusiausvyra gali padėti įsteigti pradedančiąją bendrovę, – kalba jis. – Konkuruoji su stambesniais žaidėjais, su geriau finansuojamomis pradedančiosiomis bendrovėmis. Varžaisi dėl klientų, išteklių neturi. Kaip laimėsi šias varžybas?“

Nėra jokių abejonių, kad p. Storonskis kuria vieną perspektyviausių ir sparčiausiai augančių bendrovių Jungtinėje Karalystėje (JK), kuri gali didžiuotis prekės ženklo atpažinimu: visiems 59 Didžiosios Britanijos komandos Žiemos olimpinėse žaidynėse Pietų Korėjoje nariams įteiktos „Revolut“ VISA debeto kortelės.

Per pastaruosius trejus metus, palaikoma dviejų Europos rizikos kapitalo įmonių „Balderton Capital“ ir „Index Ventures“, p. Storonskio bendrovė pritraukė apie 60 mln. svarų sterlingų finansavimą ir praėjusiais metais buvo vertinama 300 mln. svarų sterlingų.

Pelno teks palaukti

Spartus augimas neatsiejamas nuo problemų. Iš mažyčio ir iš įvairių veiklos sričių sulipdyto verslo virsdama į šimtus darbuotojų turinčią bendrovę, arba, kaip sako pats p. Storonskis, iš „kūdikio į jauną suaugusįjį“, „Revolut“ bando spręsti tinkamų darbuotojų paieškos ir išlaikymo klausimus. Tam reikia laiko.

„Revolut“ iškilo 2015-aisiais, kai pristatė programėlę ir kortelę, kuri leido keliautojams paprastai ir nebrangiai rinktis, kuria valiuta atlikti operacijas: eurais, doleriais ar svarais. Per pastaruosius metus bendrovė stulbinamu greičiu pridėjo naujų funkcijų ir paslaugų, įskaitant kelionių draudimą, trečiųjų asmenų teikiamas paslaugas ir net galimybę pirkti ir parduoti kriptovaliutas.

Tačiau pelno dar teks palaukti. Pastaraisiais metais, kai įmonė pateikė ataskaitas (2016 m.), užfiksuotas 6,9 mln. svarų nuostolis.

Ponas Storonskis teigia, kad „Revolut“ turi daugiau negu 600 tūkst. klientų, kurie naudojasi programėle kiekvieną mėnesį. Sutelktinio finansinių technologijų finansavimo srityje, kur dėl klientų varžosi daugelis gerai finansuojamų pradedančiųjų bendrovių, ką ir kalbėti apie gerai įsitvirtinusius bankus, tai įspūdingas skaičius.

Tačiau įmonė yra pelniusi griežtos darbdavės reputaciją, kur darbuotojai biure praleidžia ilgas valandas, kartais net savaitgaliais. Ko gero, visų pradedančiųjų technologijų bendrovių darbuotojai žino, kad dirbti teks daug, tačiau „Revolut“ garsėja itin sunkiomis darbo sąlygomis.

Pats Storonskis įprastą dieną biure praleidžia nuo 8 ryto iki 22 val. vakaro. Jis moja ranka į užuominas, kad darbuotojai persidirbę, pripažįsta esąs reiklus.

„Kai darai pasaulį geresnį, tenka griauti sienas, – kalba verslininkas. – Kad išgriautum sienas, reikia labai stengtis. Deja, didelės pastangos gana dažnai reikalauja laiko.“

Jis tvirtina dar niekada nesusidūręs su perdegusiu darbuotoju ir prisiekia sumokėti už dviejų savaičių atostogas kiekvienam iš saviškių, kuriam darbo reikalavimai pasirodys pribloškiami.

Biuras neprimena startuolio

Kai susitinkame „Revolut“ biure Canary Wharf rajone, pavargęs p. Storonskio veidas išduoda buvus ilgą darbo dieną. Biuras nepanašus į tradiciškai visokiais daiktais apsikrovusių kitų startuolių patalpas. Erdvė sutvarkyta funkcionaliai, dauguma žmonių tyliai dirba prie rašomųjų stalų. Neregėti jokių stalo futbolo žaidimų.

Kiekviena erdvė pažymėta ženklu, nurodančiu, kuriai verslo sričiai ji priklauso, o ant kiekvieno darbuotojo stalo yra kortelė su pavarde, kad visiems būtų lengviau susipažinti – tai tikras iššūkis bet kuriame sparčiai augančiame versle.

Ponas Storonskis iš pradžių kalba apgalvotai, paskui, pokalbiui įsibėgėjus, atsipalaiduoja, atsilošia krėsle, tačiau išlaiko tą patį tvirtą savimi pasitikintį toną, kuriuo šneka visada, nesvarbu, ar pasakotų apie vaikystę, ar reaguotų į kritiką.

Jis visą gyvenimą sunkiai dirbo. Gimė mažame miestelyje Maskvos pakraštyje, būdamas vaikas lankė boksą, paauglys pamėgo plaukioti, o vėliau vienoje geriausių Rusijos aukštųjų mokyklų – Maskvos fizikos ir technologijų institute – įgijo fizikos magistro laipsnį. Dar studijų metais tapo šalies plaukimo čempionu.

Pirmasis darbas – biržos prekiautojas „Lehman Brothers“. Čia jis pradėjo dirbti dar neapsigynęs laipsnio, kartu baigė ekonomikos magistrantūros studijas Naujojoje ekonomikos mokykloje Maskvoje. Iš „Lehman Brothers“ spėjo išeiti iki griūties ir 2008 m. pradžioje įsidarbino „Credit Suisse“. 2013-aisiais išėjo ir iš ten ir įkūrė „Revolut“.

Trys klausimai Nikolajui Storonskiui: Kuriuo iš vadovų žavitės?

Elonas Muskas yra tobulas racionalumo ir beprotybės derinys. Kad ir kiek sykių jam nepasisektų, jis vis tiek atsitiesia, pasimoko iš klaidų ir juda toliau.

Jeigu nebūtumėte generalinis direktorius, kuo būtumėte?

Biržos prekybininku.

Kokia buvo jūsų pirmoji išmokta lyderystės pamoka?

Niekada nesiremti prielaidomis. Ją išmokau praradęs 500.000 svarų, kai dirbau „Lehman Brothers“. Man tai buvo žiauri pamoka. Visoje savo veikloje priimamus sprendimus grindžiu duomenimis ir logika. Versle prielaidos gali būti pražūtingos.

„Gali aukoti gyvenimą, bet negali to daryti amžinai.“

Ponas Storonskis mielai prisimena laiką, kai prieš krizę dirbo biržos prekeiviu, ir teigia, kad kai po krizės buvo įvestos reguliavimo intervencinės priemonės, finansai pasidarė nebe tokia įdomi ir nebe tiek pasitenkinimo teikianti sritis.

„Dar buvo puikių karjeristų ir žmonių, kurie pasiekia puikių rezultatų, tačiau buvo ir tokių, kurie iškilo pasinaudoję susidariusia politine aplinka“, – aiškina jis.

Rinkdamasis kandidatus į „Revolut“ vadovų postus, jis susidūrė su problemomis. Ypač akivaizdžios jos buvo praėjusiais metais, kai bendrovė neteko vykdomojo direktoriaus, rizikos analizės vadovo, korporacinių paslaugų viceprezidento bei bankininkystės ir mokėjimų vadovo – pastarasis atsistatydino vos po kelių mėnesių nuo darbo pradžios.

Vienas buvusių vadovų tvirtina išėjęs iš darbo, nes p. Storonskis smulkmeniškai vadovavo savo aukščiausiųjų vadovų komandai ir menkai domėjosi darbuotojų darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra.

„Gali aukoti gyvenimą, – sako vadovas, – bet negali to daryti amžinai.“

„Kai rinkausi aukščiausiojo rango vadovus, – pasakoja p. Storonskis, – reikėjo visai naujų įgūdžių. Kaip patikrinti, ar tie įgūdžiai tinkami, ar ne? Negali patikrinti, todėl tiesiog priimi žmogų, o paskui supranti, kad tikslai lieka nepasiekti... Mūsų pirmasis programinės įrangos kūrėjas buvo netinkamas kandidatas, kaip ir mūsų pirmasis dizaineris, ir pirmasis atitikties užtikrinimo vadovas.“

Jis tvirtina nesąs mikrovadybos mėgėjas ir priduria, kad toks stilius trukdo žmonėms visiškai realizuoti savo galimybes, tačiau tam tikra jos forma gali būti logiška išeitis, „jeigu nuolat daroma klaidų, o tikslai nuolat nepasiekiami“.

Bendrovė turi apie 350 darbuotojų ir neseniai kreipėsi dėl licencijos vykdyti bankininkystės veiklą Lietuvoje. Po „Brexit“ perspektyvos vykdyti bankininkystės veiklą JK tapo nebe tokios patrauklios, įvertinus tai, kokių tikslų įmonė turi Europoje.

„Revolut“ nuo pat veiklos pradžios dirba „Level 39“ pradedančiųjų bendrovių akceleratoriuje Canary Wharf rajone. Vadovas sako, kad kone visų įmonių, kurios čia veikė, kai įsikūrė „Revolut“, jau nebėra. „Arba atiduodi viską, susikaupi ir skiri tam laiko, arba išsilaikyti menki šansai“, – tvirtina jis.

Paklauskime pašaliečio. Marissa King

Jeilio vadybos mokyklos organizacinės elgsenos profesorė Marissa King teigia, kad perdegimas gali padaryti žalos ir darbuotojams, ir bendrovėms. Nepagrįsti lūkesčiai bei darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros nebuvimas siejami su prasta sveikata, psichikos ligomis ir net ankstyva mirtimi. Skaičiuojama, kad JAV stresas darbe prisideda prie 120 tūkst. mirčių kasmet. Tačiau tai ilgalaikiai padariniai.

Nors trumpalaikis stresas gali būti naudingas, pagerina pažintinę funkciją ir budrumą, anot profesorės King, jo nereikėtų kęsti ilgesnį laiką: „Po kurio laiko visiems prireikia pertraukos.“

Profesorė teigia, kad ilgainiui užsitęsęs stresas darbe lemia mažesnį kūrybiškumą, pravaikštas, didelę darbuotojų kaitą ir įsipareigojimo stoką. Itin ilgos darbo valandos, kurios dažnos ypač greitai augančiose pradedančiosiose bendrovėse, nepadės joms pereiti į kitą etapą. „Trys šimtasis bendrovės darbuotojas retai jaučia tokį pat atsakomybės ir įsipareigojimo jausmą kaip trečiasis“, – priduria ji.

Faktai apie „Revolut“

„Revolut“ – tai Jungtinės Karalystės (JK) finansinių technologijų („fintech“) startuolis. Jį 2015 m. liepą Londone (JK) įkūrė Nikolajus Storonskis, anksčiau dirbęs „Credit Suisse“ ir „Lehman Brothers“ bankuose išvestinių finansinių produktų prekiautoju.

Į Lietuvą „Revolut“ žengė 2016 m. pabaigoje, po to, kai Lietuvos banko atstovai ir p. Storonskis per Vilniuje vykusią „Fintech“ konferenciją pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą.

Sutarta, kad „Revolut“ sieks specializuoto banko licencijos ir steigs savo finansų centrą Vilniuje.

Biuras Lietuvoje bendrovei buvo ketvirtasis. Tuo metu jos biurai buvo tik JK, Lenkijoje ir Rusijoje.

Ponas Storonskis tąkart VŽ sakė, kad Lietuva pasirinkta dėl patogios mokėjimų sistemos, aukšto technologijų ir IT išmanymo lygio.

Praėjus kiek daugiau nei pusmečiui nuo memorandumo pasirašymo, įmonė Lietuvoje ir kitose Europos šalyse pradėjo teikti paslaugas ir verslui.

2017 m. birželį „Revolut“ pristatė Europos įmonėms skirtas korteles (bekontaktes „MasterCard“) ir sąskaitas, kurios leidžia vykdyti pavedimus ir keisti 25-ių šalių valiutas.

Tarp įmonių, kurios naudojasi „Revolut“ paslauga, pavedimai atliekami iš karto ir nemokamai. Verslui siūloma rinktis iš trijų paslaugų paketų, kurie per mėnesį kainuoja nuo 25 iki 1.000 GBP.

Po mėnesio – 2017 m. liepą – „Revolut“ Lietuvoje pasiūlė asmeninės IBAN sąskaitas, į kurias klientai gali pervesti atlyginimą.

Bendrovė taip pat susiejo savo programėlę su virtualiosiomis valiutomis. Tai leido jos klientams laikyti, keisti, atsiskaityti ir pervesti bitkoinus, „litecoin“ ir eterius.

Dar po poros mėnesių – 2017 m. rugsėjį – „Revolut“ pranešė Vilniuje steigianti ir vieną administracijos būstinių. Anksčiau bendrovė čia turėjo tik aptarnavimo centrą. Tąkart skelbta, kad Lietuva – trečia pagal vartotojų skaičių „Revolut“ rinka. Čia įmonė tuo metu turėjo apie 50.000 klientų (šiuo metu – apie 100.000). Daugiau vartotojų yra tik JK ir Prancūzijoje. Įsteigusi būstinę Lietuvoje, „Revolut“ iš Vilniaus ėmė diriguoti plėtrai Baltijos regione.

Praėjusių metų spalį „Revolut“ Lietuvoje paleido telefonų draudimo paslaugą.

2017 m. lapkritį bendrovė Lietuvos bankui pateikė paraišką dėl banko licencijos suteikimo. Ją „Revolut“ tikisi gauti dar 2018-ųjų pirmąjį pusmetį. Tiesa, įmonei teks išspręsti kriptovaliutų klausimus, nes Lietuvos bankas pareiškė, kad „Revolut“ turės atskirti jas nuo finansinių paslaugų, jei vis dar nori anksčiau prašytos banko licencijos.

2018 m. sausį „Revolut“ pasiūlė ir kelionių draudimo paslaugą. Prieš mėnesį ji taip pat įkūrė nuolatinį filialą Vilniaus oro uoste.

Įmonė sako, kad bendras jos klientų skaičius šiuo metu siekia beveik 1,5 mln. Lietuvoje jų yra apie 100.000. Teigiama, kad kasdien įmonė visame pasaulyje sulaukia apie 3.000–3.500 naujų vartotojų.

Didžiausia dalis „Revolut“ vartotojų (41%) yra 25–34 metų gyventojai. Daugiausia vartotojų bendrovė turi Europoje.

Bendrovė teigia, kad jos vartotojai nuo veiklos pradžios jau yra atlikę daugiau kaip 42 mln. finansinių operacijų, kurių bendra vertė – 6,6 mlrd. USD.

„Revolut“ visas vartotojų lėšas laiko britų „Barclays“ banke. Tai reiškia, kad už indėlių draudimą atsako „Barclays“.

„Revolut“ yra pritraukusi ne vieną rizikos ir kapitalo investiciją. Iš viso, startuolių duomenų bazės „Crunchbase“ skaičiavimu, – 86,4 mln USD. Tarp didžiausių investuotojų minimos bendrovės „Index Ventures“, „Balderton Capital“ ir „Ribbit Capital“.

Šiemet „Revolut“ planuoja plėtrą į JAV, Singapūrą, Honkongą, Australiją ir Naująją Zelandiją.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Popiežius atvyko į Latviją susitikti su skirtingų atšakų krikščionimis

Popiežius Pranciškus pirmadienį iš Vilniaus atvyko į Latviją susitikti su valdžios atstovais ir skirtingų...

Laisvalaikis
06:52
Ekspertai: pasaulyje – vėžio gydymo proveržis, o Lietuva atsilieka 4

Nepaisant pasaulinių laimėjimų, Lietuvoje išgyvenamumas sergant onkologiniais susirgimais išlieka vienas...

Laisvalaikis
2018.09.23
Popiežiaus tylia malda pagerbė okupacijų aukas 4

Lietuvoje besilankantis popiežius Pranciškus tylia malda Vilniuje pagerbė nacių likviduoto žydų geto bei...

Laisvalaikis
2018.09.23
Maljorkoje atidarys viešbutį tik moterims

Maljorkoje planuojama atidaryti viešbutį, skirtą tik moterims. Verslininkai tikisi, kad tokia koncepcija...

Popiežius aukojo mišias Kaune ir ragino kunigus būti arčiau žmonių

Daugiau kaip 100.000 tikinčiųjų iš Lietuvos ir gretimų valstybių dalyvavo sekmadienį Kauno Santakos parke...

Laisvalaikis
2018.09.23
Egipte rastas puikiai išsilaikęs sfinksas 1

Egipte aptiktas puikiai išsilaikęs sfinksas. Manoma, kad jam galėtų būti daugiau kaip 2.000 m.

Laisvalaikis
2018.09.23
Iliustruotoji istorija: Čikaga, iš pelkės pakeltas miestas 4

Čikagos miestas 1833-aisiais buvo įkurtas prie Čikagos upės ir dėl patogios geografinės padėties greitai tapo...

Laisvalaikis
2018.09.23
Dešimtys tūkstančių tikinčiųjų susirinko į popiežiaus mišias Kaune 5

Dešimtys tūkstančių tikinčiųjų sekmadienio rytą susirinko į Kauno Santaką dalyvauti popiežiaus Pranciškaus...

Laisvalaikis
2018.09.23
5 svarbios popiežiaus Pranciškaus citatos viešint Vilniuje 9

Popiežius Pranciškus šeštadienį lankėsi Vilniuje, kur susitiko su valstybės vadovais, tikinčiaisiais ir...

Laisvalaikis
2018.09.22
Vatikano bankininko Pauliaus Marcinkaus paslaptis 7

Kai 1971 m. popiežius Paulius VI vyskupui Pauliui Kazimierui Marcinkui patikėjo „Istituto per le Opere di...

Laisvalaikis
2018.09.22
Šventasis Tėvas: tieskime tiltus, užuot statę sienas 3

Popiežius Pranciškus, sveikindamas susirinkusiuosius S. Daukanto aikštėje, priminė Tautos giesmės eilutes „Iš...

Laisvalaikis
2018.09.22
Iš arčiau: popiežiaus drabužiai, ženklai, vardai 3

Pavadinimas „popiežius“ yra kilęs iš graikų žodžio „pappas“, reiškiančio tėvą. Pirmaisiais šimtmečiais šiuo...

Laisvalaikis
2018.09.22
Popiežius Pranciškus vieši Lietuvoje 1

Šeštadienio, rugsėjo 22-osios rytą, su valstybiniu ir apaštaliniu vizitu atvyko popiežius Pranciškus. Per dvi...

Laisvalaikis
2018.09.22
Popiežiaus vizitui – užsienio ir lietuvių žurnalistų desantas

Per dvi viešnagės Lietuvoje dienas Popiežius Pranciškus susitiks su valstybės vadovais ir visuomenės...

Rinkodara
2018.09.22
Katalikų bažnyčios CEO – tylusis revoliucionierius

Popiežius Pranciškus į istoriją mėgina įsirašyti kaip pontifikas, pakeitęs XXI a. Romos katalikų bažnyčios...

Laisvalaikis
2018.09.22
Grušas: turiu vilties, kad popiežius mus uždegs džiaugsmu ir viltimi 2

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas sako tikįs, kad į Lietuvą šeštadienį ilgai laukto vizito...

Laisvalaikis
2018.09.21
Popiežius Lietuvoje lankėsi prieš ketvirtį amžiaus – ar išgirdome jo žodžius Premium 1

1993 m. rugsėjį šv. Jonas Paulius II išlipęs iš lėktuvo pabučiavo Lietuvos žemę prabėgus vos kelioms dienoms,...

Verslo klasė
2018.09.21
Vilniuje atidengtas paminklinis akmuo žydų gelbėtojams 

Vilniuje penktadienį pagerbiant žydų gelbėtojų Lietuvoje atminimą atidengtas paminklinis akmuo.

Laisvalaikis
2018.09.21
Nidoje įamžintas prancūzų karių atminimas

Neringos kultūrinį kraštovaizdį papildė dar vienas meninis akcentas, kviečiantis atkreipti dėmesį į mažai...

Laisvalaikis
2018.09.21
Religinis turizmas – vien popiežiaus vizito gali nepakakti

Rengiantis popiežiaus Pranciškaus vizitui, susigriebta, kad religinio ir piligriminio turizmo niša mūsų...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau