Artūras Rumiancevas – apie Lietuvos žaidimų rinkos galimybes, sėkmes ir stereotipus

Publikuota: 2016-10-28
„Verslo žinios“

Vaizdo žaidimų pramonė visame pasaulyje tendencingai auga. Lietuvoje – ne išimtis. Artūras Rumiancevas, Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos (LŽKA) valdybos narys, VŽ „Savaitgaliui“ pasakoja apie lietuvišką vaizdo žaidimų rinką.

1948–1962 m. sukurtų žaidimų „Cathode-Ray Tube Amusement Device“, „Oxo“, „Nim“, „Spacewar!“ pavadinimai šiuolaikiniams žaidėjams menkai žinomi. Užtat žaidimą „Snake II“, kuris ilgą laiką „gyveno“ mobiliajame telefone „Nokia 3310“, išbandė daugelis. Nuo to laiko, kai mažyčiame telefono ekrane stengėmės išauginti gyvatę iš kvadratėlių, žaidimai smarkiai patobulėjo – ta pati gyvatė kompiuterio ekrane gali atrodyti kaip tikra. Net šiurpesnė. Šlovė visagalei kompiuterinei grafikai.

„Smarkiai išaugo IT galimybės, bet neigiamas visuomenės požiūris į žaidimus nesikeičia“, – sako Artūras Rumiancevas, ilgametis pasaulio ir Lietuvos vaizdo žaidimų industrijos apžvalgininkas ir kritikas, Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos (LŽKA) valdybos narys ir „Youtube“ internetiniame kanale veikiančios laidos „Žaismo DNR“ redaktorius. Dar galima pridėti, kad jis... daug žaidžia.

Garsūs lietuviai

LŽKA šiuo metu vienija 15 vaizdo žaidimus kuriančių kompanijų. Vienuolika jų veikia Vilniuje („Okta Studios“, „Tag of Joy“, „On-5“, „Nordcurrent“, „Gluk Media“, „Iron Solutions“, „Necolt“, „Outlander Studios“, „Lucky Loot Studios“, „Melior Games“, „Pepi Play“). Trys Kaune („Apix“, „Sneaky Box“, „Pixel Punch) ir viena Klaipėdoje („A-steroids“). Kai kurioms jų sekasi puikiai. Pavyzdžiui, prieš 2 metus sukurtą „Nordcurrent“ maisto gaminimo žaidimą „Cooking Fever“ vartotojai parsisiuntė per 100 mln. kartų.

Kitas sėkmingas projektas – startuolis „TutoTOONS“, platforma, skirta mobiliesiems edukaciniams žaidimams 3–10 metų mergaitėms kurti. Populiariausius jų – „Sweet Baby Girl Beauty Salon“, „Animal Hair Salon“ ir „Sweet Baby Girl Dream House“ – žaidžia apie 15 mln. mergaičių.

Europa remia

Neseniai MEDIA programos atstovas Lietuvoje, „Kūrybiškos Europos“ biuro skyrius, savo interneto svetainėje paskelbė, kad šiemet 2 lietuvių įmonės gavo ES paramą. Pirmajai, „Tag of Joy“, skirta 59.000 Eur. Už gautus pinigus ji įsipareigoja toliau kurti ir tobulinti žaidimą „Crowns and Pawns“. Žinomiausias šios įmonės kūrinys yra mobilusis žaidimas „Monster Buster: World Invasion“.

Antrajai, „Accido“ įmonei, atiteko 49.000 Eur parama žaidimo „Masks of Magic“ tolesnei plėtrai.

Anot „Žaismo DNR“ laidos rengėjų, ši įmonė jau buvo itin gerai įvertinta ir pernai, tačiau finansavimą užsitikrino tik šiemet. Iš viso paramos siekė 138 Europos įmonės, 2.580.543 Eur buvo paskirstyti 23 projektams.

Vertė nežinoma

Paklaustas, kokia galėtų būti Lietuvos žaidimų rinkos vertė, pašnekovas sako, kad ją sunku apibrėžti: „Šį tą galima išskaityti iš viešų ataskaitų, pavyzdžiui, patikrinus „Nordcurrent“, „On5“, „Asteroids“ įmonių rekvizitus, bet tik tiek.“ Anot jo, Lietuvoje nėra organizacijos, kuri vienytų visus žaidimų kūrėjus, kuruotų jų veiklą, tad nenuostabu, kad jokie jos skaičiavimai neatliekami, statistikos duomenys nerenkami.

„Niekas neprivalo garsiai skelbti apie uždirbtus milijonus. Jei gali nepasakoti, tai ir nepasakoja“, – šypteli p. Artūras. Jis įsitikinęs, kad Lietuvoje pasiekiami duomenys apie įmonių pelnus ir sumokamus mokesčius neatspindi realybės, nes nemažai žaidimų kūrimo bendrovių turi filialus užsienyje, kur generuoja didesnę pajamų dalį.

„Viskas prasidėjo nuo to, kad verslininkai anksčiau steigė pusiau fiktyvias įmones Jungtinėje Karalystėje, kad galėtų teisiškai išsigryninti savo uždarbį, nes Lietuvoje paprasčiausiai nebuvo galima užsidirbti iš prekybos žaidimais „Google“ ar „Apple“ virtualiosiose parduotuvėse“, – aiškina pašnekovas. Anot jo, šioje mitais apgaubtoje rinkoje vienintelis pagrįstas faktas yra tas, kad įmonės, pradėjusios veikti prieš 3–5 metus, iki šiol sėkmingai dirba, plečiasi ir savo darbuotojams moka konkurencingus atlyginimus. Jų dydį, regis, atskleidžia tik ketinantiems pas juos dirbti.

Pasvarstykime: vidutinis žaidimo kūrėjo metinis atlyginimas JAV siekia 82.637–128.546 Eur, atitinkamai – 6.886–10.712 Eur per mėnesį. Žinoma, jis priklauso nuo darbuotojo patirties ir projekto dydžio. Kad ir kaip būtų, nė vienas pradedantysis neturėtų tikėtis lengvų pinigų.

E. sportas

Anot p. Artūro, visuomenėje egzistuoja klaidinanti nuostata, kad nuo tam tikro amžiaus žaisti nevalia, nors išties, sako jis, žmonės žaidžia visą gyvenimą: „Vienus traukia galimybė įsikūnyti į kitą personažą, kiti nori pabėgti nuo rutinos arba būti įvertinti, ketvirti bando užsidirbti.“

Pasak pašnekovo, užsidirbti žaidimų pramonėje galima, svarbu tik nemaišyti sąvokų „dirbti“ ir „užsidirbti“. Vienas būdų – tapti e. sportininku. Tiesa, Lietuvoje e. sportas kol kas yra embriono stadijos, tad nuolatinę algą gaunančių ir profesionaliai žaidžiančių žmonių turime vos keletą, o jų atlyginimai nedideli, apie kelis šimtus eurų per mėnesį. JAV, Pietų Korėjoje, Japonijoje, Kinijoje profesionalūs žaidėjai uždirba daug. Jei sekasi, daugiau nei plastikos chirurgai ar advokatai. Tiesa, konkurencija yra beprotiška, tad treniruotis tenka nuo 8 iki 15 valandų per dieną.

„Nenuostabu, nes užsienyje tam tikrų žaidimų turnyrų priziniai fondai svyruoja nuo kelių dešimčių iki keliolikos milijonų eurų“, – sako p. Artūras. Jo žodžius iliustruoja turnyro „The International 2016“ nugalėtojų laimėta suma: penki „Dota 2“ žaidėjai neseniai pasidalijo per 8 mln. Eur, bendras prizinis fondas buvo beveik 20 mln. Eur.

Pastaruosius 2 metus Vakarų ir Azijos šalių universitetai skiria e. sporto stipendijas, varžosi dėl jaunųjų e. sportininkų, nes šie turi krūvas gerbėjų visame pasaulyje ir savo žinomumu prisideda prie universiteto vardo populiarinimo.

Apie tai, kad Lietuvos universitetai ir kolegijos turės savo e. sportininkų komandas, kalbėti dar gerokai per anksti. Užtat galima pasidžiaugti, kad Vilniaus verslo ir Socialinių mokslų kolegijos, Mykolo Romerio, Kauno technologijų universitetai kviečia studentus mokytis kurti kompiuterinius žaidimus.

Kiti būdai užsidirbti

Pasak p. Artūro, profesionaliais žaidėjais gali tapti ne visi, bet žaidimų pramonėje reikalingi ne tik jie.

Dažna žaidimų kūrėjų įmonė ieško žaidimų bandytojų, 3D modeliuotojų, dizainerių, programuotojų. Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad šie darbai yra techniniai ir reikia tikrai mėgti tai, ką darai, kad nepaskęstum rutinoje.

Atlygis už darbą – ne milijonai, bet kokybiškam maistui ir kelionėms į egzotines šalis užtenka sočiai.

Jei trūksta kompetencijų, kitas, paprastesnis, būdas pasipildyti kišenes – parduoti žaidimuose sukauptą virtualųjį turtą kitiems žaidėjams. Dauguma žaidimų kūrėjų tokią veiklą draudžia, bet, pavyzdžiui, „Eve online“ net skatina.

„Už parduotus virtualiuosius daiktus pinigų užtenka ne tik naujai kompiuterio pelei, bet ir naujiems žaidimams įsigyti“, – aiškina pašnekovas. Jis pats nėra tokių „mainų“ šalininkas ir laikosi nuomonės, kad žmogiškas noras turėti tai, ką turi kiti, iškreipia virtualiąją ekonomiką ir priverčia žmones elgtis neadekvačiai, tarkim, už retą Kalėdų Senelio kepurę „RuneScape“ žaidime sumokėti 15–25 Eur.

Populiariausias – „Game on“

Lietuvoje žaidimų kūrėjų ir žaidėjų bendruomenė plati, tad ir renginių jiems apstu. Vienas žinomesnių – „LT game Jam“, pasaulinės „Global Game Jam“ dalis. Festivalio metu šimtai žmonių kuria kompiuterinius arba stalo žaidimus. Renginyje laukiama ir profesionalų, ir mėgėjų.

Vis dėlto daugiausia lankytojų neabejotinai sutraukia vos prieš metus pradėtas rengti „Game on“ festivalis, šiemet vyksiantis spalio 29 ir 30 d. Pernai jame apsilankė arti 8.000 žmonių. Renginio programoje: paskaitos, diskusijos, naujausių technologinių sprendimų pristatymas, e. varžybos ir daug kitų puikių dalykų.

Ponas Artūras primena LŽKA organizuojamus „LT Game Awards“ – šiuo renginiu norima įvardyti, pagerbti ir apdovanoti geriausius metų žaidimų kūrėjus ir išrinkti geriausią žaidimą.

Be viso to, LŽKA organizuoja susiėjimus, kur kviečiami visi, bent kiek besidomintys e. sportu ir kompiuteriniais žaidimais. Skirtingose vietose žaidimų entuziastai aptaria naujausius žaidimus, dalijasi patirtimi.

Pašnekovo įsitikinimu, laikas griauti stereotipus apie tuos, kurie žaidžia, kuria žaidimus, domisi jais, ir į šią vertingą sritį pažiūrėti kitu kampu. Anot jo, dauguma žmonių dėl prarasto ryšio su vaikais ar sutuoktiniu kaltina kompiuterį. O be reikalo. „Daugelis mitų apie žaidimų pasaulio esamus ir tariamus baubus yra plačiai paneigti akademikų, bet nuo kada mes, lietuviai, leidžiame mokslui paneigti mūsų įsitikinimus“, – šypteli p. Artūras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Mirė poetas Mykolas Karčiauskas

Balandžio 20 d. mirė Mykolas Karčiauskas – Lietuvos rašytojų sąjungos narys, poetas, prozininkas, vertėjas.

Laisvalaikis
16:47
Brolių dvynių Laurinavičių portretas: apie bendrą kelią, vienodas karjeras ir brolišką užnugarį

Brolių dvynių keliai dažnai būna labai panašūs. O Algimantas ir Antanas Laurinavičiai išskirtiniai net...

Laisvalaikis
10:31
Komisija siūlo nukelti Petro Cvirkos paminklą Vilniuje 4

Vilniaus savivaldybės komisija siūlo nukelti sostinės centre stovintį rašytojo Petro Cvirkos paminklą dėl jo...

Laisvalaikis
2018.04.19
Trauktis nebėra kur: paskelbta privataus MO muziejaus atidarymo diena 13

Paskelbta MO muziejaus Vilniuje, kurį projektavo pasauline ar­­chi­tektūros žvaigžde va­di­na­mo architekto...

Laisvalaikis
2018.04.19
Paukštelis ir eilėraščiai apie skausmą ir ilgesį Premium

Adomas rašė eilėraščius. Šiais laikais niekam nereikalingus, anot lietuvių kalbos mokytojos. Bet...

Verslo klasė
2018.04.18
Prancūzijos nacionalinio ordino kavalierė Rasa Starkus: kovosiu už savo šeimą ir savo šalį 5

„Neslėpsiu: mane vynas išmokė istorijos, geografijos, kalbų, tolerancijos, bendrauti su žmonėmis. Per vyną...

Laisvalaikis
2018.04.18
Architekto D. Libeskindo namuose Milane atidaryta vieša paroda 1

Malonus sutapimas prieš Danieliui Libeskindui šią savaitę atvykstant į Vilnių paskelbti MO muziejaus...

Laisvalaikis
2018.04.16
Parodų kuratorius – apie analoginį pasaulį, privatumą, „Facebook“ skandalą 1

Didysis brolis stebi ir kontroliuoja kiekvieną mūsų žingsnį, o kelio atgal nebėra. Taip teigia parodų...

Laisvalaikis
2018.04.15
„Lufthansa“: kaip gervė, pakilusi iš pelenų

Didžiausia Europoje ir ketvirta pasaulyje aviacijos bendrovė „Lufthansa“ jau seniai iš vien oro linijų įmonės...

Verslo klasė
2018.04.15
Karalių miestas Gardinas be vizos

Bevizis režimas su Gardino sritimi turi pritraukti turistų į užsislapsčiusią mūsų kaimynę, tačiau tai gali...

Verslo klasė
2018.04.15
Francis Baconas kovoja su netikromis naujienomis

Britų leidykla „HarperCollins“ junginį „fake news“ (angl. netikros naujienos) paskelbė 2017-ųjų žodžiu.

Verslo klasė
2018.04.14
Kaip auginti mokytojus: degančių noru mokyti – tūkstančiai Premium 1

„Jeigu algos mokytojams bus padidintos trigubai, niekas nepasikeis“, – nustembu, išgirdusi tokius sostinės...

Verslo klasė
2018.04.14
„Ilovaisko dienoraštis“ prieš tamstos feisbuką Premium

 Kai 2014 m. rugpjūtį įvyko didžiausia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinė nesėkmė – vadinamasis „Ilovaisko...

Verslo klasė
2018.04.13
„Penkių kontinentų“ savininkas Idrakas Dadašovas: apie meną, verslą ir gyvenimą 13

„Koks sudėtingas reikalas: daugybė žmonių tau dalija įvairiausius patarimus, tu jų įdėmiai klausai ir...

Laisvalaikis
2018.04.13
3D spausdintuvu pastatytame name pirmą kartą apsigyvens žmonės 1

Prancūzijos Nanto mieste baigtas statyti pirmasis 3D spausdinimo technologija sukurtas namas, kuriame iš...

Laisvalaikis
2018.04.12
Kodėl dailės kritikai nekenčia Damieno Hirsto 4

Na, gerai. Ne visi nekenčia. Tekstų jūroje po pastarosios šio kontroversiškai vertinamo menininko parodos...

Verslo klasė
2018.04.11
Koks amžius tinkamiausias vaikui įteikti pirmąjį telefoną

Kas ketvirtas šešiametis Didžiojoje Britanijoje jau turi savo išmanųjį telefoną. Visgi dauguma tėvų mano, jog...

Laisvalaikis
2018.04.11
Dešimt geriausių nišinių Europos muzikos festivalių 1

Artėja vasara – renginių atvirame ore ir kelionių metas. „The Guardian“ vardija dešimt geriausių muzikos...

Laisvalaikis
2018.04.10
Lietuva Londono knygų mugėje ieškos nišų į anglakalbę rinką

Balandžio 10–12 d. Londone, „Olympia“ parodų centre vyksta 47-oji „The London Book Fair“, didžiausia leidybos...

Laisvalaikis
2018.04.10
Viename garsiausių pasaulio muziejų atidaryta Baltijos šalių dailės paroda 1

Balandžio 9-osios pavakarę Paryžiuje, Orsė muziejuje (Musée d’Orsay), atidaryta paroda „Laukinė dvasia.

Laisvalaikis
2018.04.09

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau