Artūras Rumiancevas – apie Lietuvos žaidimų rinkos galimybes, sėkmes ir stereotipus

Publikuota: 2016-10-28
„Verslo žinios“

Vaizdo žaidimų pramonė visame pasaulyje tendencingai auga. Lietuvoje – ne išimtis. Artūras Rumiancevas, Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos (LŽKA) valdybos narys, VŽ „Savaitgaliui“ pasakoja apie lietuvišką vaizdo žaidimų rinką.

1948–1962 m. sukurtų žaidimų „Cathode-Ray Tube Amusement Device“, „Oxo“, „Nim“, „Spacewar!“ pavadinimai šiuolaikiniams žaidėjams menkai žinomi. Užtat žaidimą „Snake II“, kuris ilgą laiką „gyveno“ mobiliajame telefone „Nokia 3310“, išbandė daugelis. Nuo to laiko, kai mažyčiame telefono ekrane stengėmės išauginti gyvatę iš kvadratėlių, žaidimai smarkiai patobulėjo – ta pati gyvatė kompiuterio ekrane gali atrodyti kaip tikra. Net šiurpesnė. Šlovė visagalei kompiuterinei grafikai.

„Smarkiai išaugo IT galimybės, bet neigiamas visuomenės požiūris į žaidimus nesikeičia“, – sako Artūras Rumiancevas, ilgametis pasaulio ir Lietuvos vaizdo žaidimų industrijos apžvalgininkas ir kritikas, Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos (LŽKA) valdybos narys ir „Youtube“ internetiniame kanale veikiančios laidos „Žaismo DNR“ redaktorius. Dar galima pridėti, kad jis... daug žaidžia.

Garsūs lietuviai

LŽKA šiuo metu vienija 15 vaizdo žaidimus kuriančių kompanijų. Vienuolika jų veikia Vilniuje („Okta Studios“, „Tag of Joy“, „On-5“, „Nordcurrent“, „Gluk Media“, „Iron Solutions“, „Necolt“, „Outlander Studios“, „Lucky Loot Studios“, „Melior Games“, „Pepi Play“). Trys Kaune („Apix“, „Sneaky Box“, „Pixel Punch) ir viena Klaipėdoje („A-steroids“). Kai kurioms jų sekasi puikiai. Pavyzdžiui, prieš 2 metus sukurtą „Nordcurrent“ maisto gaminimo žaidimą „Cooking Fever“ vartotojai parsisiuntė per 100 mln. kartų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Kitas sėkmingas projektas – startuolis „TutoTOONS“, platforma, skirta mobiliesiems edukaciniams žaidimams 3–10 metų mergaitėms kurti. Populiariausius jų – „Sweet Baby Girl Beauty Salon“, „Animal Hair Salon“ ir „Sweet Baby Girl Dream House“ – žaidžia apie 15 mln. mergaičių.

Europa remia

Neseniai MEDIA programos atstovas Lietuvoje, „Kūrybiškos Europos“ biuro skyrius, savo interneto svetainėje paskelbė, kad šiemet 2 lietuvių įmonės gavo ES paramą. Pirmajai, „Tag of Joy“, skirta 59.000 Eur. Už gautus pinigus ji įsipareigoja toliau kurti ir tobulinti žaidimą „Crowns and Pawns“. Žinomiausias šios įmonės kūrinys yra mobilusis žaidimas „Monster Buster: World Invasion“.

Antrajai, „Accido“ įmonei, atiteko 49.000 Eur parama žaidimo „Masks of Magic“ tolesnei plėtrai.

Anot „Žaismo DNR“ laidos rengėjų, ši įmonė jau buvo itin gerai įvertinta ir pernai, tačiau finansavimą užsitikrino tik šiemet. Iš viso paramos siekė 138 Europos įmonės, 2.580.543 Eur buvo paskirstyti 23 projektams.

Vertė nežinoma

Paklaustas, kokia galėtų būti Lietuvos žaidimų rinkos vertė, pašnekovas sako, kad ją sunku apibrėžti: „Šį tą galima išskaityti iš viešų ataskaitų, pavyzdžiui, patikrinus „Nordcurrent“, „On5“, „Asteroids“ įmonių rekvizitus, bet tik tiek.“ Anot jo, Lietuvoje nėra organizacijos, kuri vienytų visus žaidimų kūrėjus, kuruotų jų veiklą, tad nenuostabu, kad jokie jos skaičiavimai neatliekami, statistikos duomenys nerenkami.

„Niekas neprivalo garsiai skelbti apie uždirbtus milijonus. Jei gali nepasakoti, tai ir nepasakoja“, – šypteli p. Artūras. Jis įsitikinęs, kad Lietuvoje pasiekiami duomenys apie įmonių pelnus ir sumokamus mokesčius neatspindi realybės, nes nemažai žaidimų kūrimo bendrovių turi filialus užsienyje, kur generuoja didesnę pajamų dalį.

„Viskas prasidėjo nuo to, kad verslininkai anksčiau steigė pusiau fiktyvias įmones Jungtinėje Karalystėje, kad galėtų teisiškai išsigryninti savo uždarbį, nes Lietuvoje paprasčiausiai nebuvo galima užsidirbti iš prekybos žaidimais „Google“ ar „Apple“ virtualiosiose parduotuvėse“, – aiškina pašnekovas. Anot jo, šioje mitais apgaubtoje rinkoje vienintelis pagrįstas faktas yra tas, kad įmonės, pradėjusios veikti prieš 3–5 metus, iki šiol sėkmingai dirba, plečiasi ir savo darbuotojams moka konkurencingus atlyginimus. Jų dydį, regis, atskleidžia tik ketinantiems pas juos dirbti.

Pasvarstykime: vidutinis žaidimo kūrėjo metinis atlyginimas JAV siekia 82.637–128.546 Eur, atitinkamai – 6.886–10.712 Eur per mėnesį. Žinoma, jis priklauso nuo darbuotojo patirties ir projekto dydžio. Kad ir kaip būtų, nė vienas pradedantysis neturėtų tikėtis lengvų pinigų.

E. sportas

Anot p. Artūro, visuomenėje egzistuoja klaidinanti nuostata, kad nuo tam tikro amžiaus žaisti nevalia, nors išties, sako jis, žmonės žaidžia visą gyvenimą: „Vienus traukia galimybė įsikūnyti į kitą personažą, kiti nori pabėgti nuo rutinos arba būti įvertinti, ketvirti bando užsidirbti.“

Pasak pašnekovo, užsidirbti žaidimų pramonėje galima, svarbu tik nemaišyti sąvokų „dirbti“ ir „užsidirbti“. Vienas būdų – tapti e. sportininku. Tiesa, Lietuvoje e. sportas kol kas yra embriono stadijos, tad nuolatinę algą gaunančių ir profesionaliai žaidžiančių žmonių turime vos keletą, o jų atlyginimai nedideli, apie kelis šimtus eurų per mėnesį. JAV, Pietų Korėjoje, Japonijoje, Kinijoje profesionalūs žaidėjai uždirba daug. Jei sekasi, daugiau nei plastikos chirurgai ar advokatai. Tiesa, konkurencija yra beprotiška, tad treniruotis tenka nuo 8 iki 15 valandų per dieną.

„Nenuostabu, nes užsienyje tam tikrų žaidimų turnyrų priziniai fondai svyruoja nuo kelių dešimčių iki keliolikos milijonų eurų“, – sako p. Artūras. Jo žodžius iliustruoja turnyro „The International 2016“ nugalėtojų laimėta suma: penki „Dota 2“ žaidėjai neseniai pasidalijo per 8 mln. Eur, bendras prizinis fondas buvo beveik 20 mln. Eur.

Pastaruosius 2 metus Vakarų ir Azijos šalių universitetai skiria e. sporto stipendijas, varžosi dėl jaunųjų e. sportininkų, nes šie turi krūvas gerbėjų visame pasaulyje ir savo žinomumu prisideda prie universiteto vardo populiarinimo.

Apie tai, kad Lietuvos universitetai ir kolegijos turės savo e. sportininkų komandas, kalbėti dar gerokai per anksti. Užtat galima pasidžiaugti, kad Vilniaus verslo ir Socialinių mokslų kolegijos, Mykolo Romerio, Kauno technologijų universitetai kviečia studentus mokytis kurti kompiuterinius žaidimus.

Kiti būdai užsidirbti

Pasak p. Artūro, profesionaliais žaidėjais gali tapti ne visi, bet žaidimų pramonėje reikalingi ne tik jie.

Dažna žaidimų kūrėjų įmonė ieško žaidimų bandytojų, 3D modeliuotojų, dizainerių, programuotojų. Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad šie darbai yra techniniai ir reikia tikrai mėgti tai, ką darai, kad nepaskęstum rutinoje.

Atlygis už darbą – ne milijonai, bet kokybiškam maistui ir kelionėms į egzotines šalis užtenka sočiai.

Jei trūksta kompetencijų, kitas, paprastesnis, būdas pasipildyti kišenes – parduoti žaidimuose sukauptą virtualųjį turtą kitiems žaidėjams. Dauguma žaidimų kūrėjų tokią veiklą draudžia, bet, pavyzdžiui, „Eve online“ net skatina.

„Už parduotus virtualiuosius daiktus pinigų užtenka ne tik naujai kompiuterio pelei, bet ir naujiems žaidimams įsigyti“, – aiškina pašnekovas. Jis pats nėra tokių „mainų“ šalininkas ir laikosi nuomonės, kad žmogiškas noras turėti tai, ką turi kiti, iškreipia virtualiąją ekonomiką ir priverčia žmones elgtis neadekvačiai, tarkim, už retą Kalėdų Senelio kepurę „RuneScape“ žaidime sumokėti 15–25 Eur.

Populiariausias – „Game on“

Lietuvoje žaidimų kūrėjų ir žaidėjų bendruomenė plati, tad ir renginių jiems apstu. Vienas žinomesnių – „LT game Jam“, pasaulinės „Global Game Jam“ dalis. Festivalio metu šimtai žmonių kuria kompiuterinius arba stalo žaidimus. Renginyje laukiama ir profesionalų, ir mėgėjų.

Vis dėlto daugiausia lankytojų neabejotinai sutraukia vos prieš metus pradėtas rengti „Game on“ festivalis, šiemet vyksiantis spalio 29 ir 30 d. Pernai jame apsilankė arti 8.000 žmonių. Renginio programoje: paskaitos, diskusijos, naujausių technologinių sprendimų pristatymas, e. varžybos ir daug kitų puikių dalykų.

Ponas Artūras primena LŽKA organizuojamus „LT Game Awards“ – šiuo renginiu norima įvardyti, pagerbti ir apdovanoti geriausius metų žaidimų kūrėjus ir išrinkti geriausią žaidimą.

Be viso to, LŽKA organizuoja susiėjimus, kur kviečiami visi, bent kiek besidomintys e. sportu ir kompiuteriniais žaidimais. Skirtingose vietose žaidimų entuziastai aptaria naujausius žaidimus, dalijasi patirtimi.

Pašnekovo įsitikinimu, laikas griauti stereotipus apie tuos, kurie žaidžia, kuria žaidimus, domisi jais, ir į šią vertingą sritį pažiūrėti kitu kampu. Anot jo, dauguma žmonių dėl prarasto ryšio su vaikais ar sutuoktiniu kaltina kompiuterį. O be reikalo. „Daugelis mitų apie žaidimų pasaulio esamus ir tariamus baubus yra plačiai paneigti akademikų, bet nuo kada mes, lietuviai, leidžiame mokslui paneigti mūsų įsitikinimus“, – šypteli p. Artūras.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

2022-ųjų Kanų „Auksinė palmės šakelė“ atiteko švedų režisieriui R. Ostlundui

Švedų režisierius Rubenas Ostlundas šeštadienį pelnė 2022 metų Kanų tarptautinio kino festivalio pagrindinį...

Laisvalaikis
09:00
Mirė žurnalistas, rašytojas Laimonas Tapinas

Šeštadienį eidamas 78-uosius metus mirė žurnalistas, rašytojas, kino istorikas ir kritikas Laimonas Tapinas.

Laisvalaikis
08:38
Į Panevėžį atkeliauja dalis S. Eidrigevičiaus darbų

Panevėžyje statant Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, dalis šio pasaulinio garso menininko dailės darbų jau...

Laisvalaikis
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Narai Baltijos jūroje karpo „vaiduoklius“ nuo nuskendusių laivų

Nuo laivų, karo metu nuskendusių Baltijos jūroje, nukarpomi žvejybiniai tinklai, dar vadinami vaiduokliais –...

Laisvalaikis
2022.05.27
Milijardierius S. Bankmanas-Friedas: apie kriptorinkų vertę ir ateitį Premium

„Apie du trečdalius arba tris ketvirtadalius pirmą kartą investuojančiųjų į kriptovaliutas tiesiog nori...

Laisvalaikis
2022.05.27
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
„Open House Vilnius“ savaitgalį atvers 56 pastatų duris

Besidominčiųjų architektūra laukia šventė – gegužės 28 ir 29 d. vyksiantis aštuntasis atviros architektūros...

Laisvalaikis
2022.05.26
Vilniaus Didžiąją sinagogą įamžins iki 2026-ųjų 2

Iki 2026 m. vidurio sostinėje bus sutvarkyta unikali žydų (litvakų) sakralinė vieta – Vilniaus Didžioji...

Laisvalaikis
2022.05.26
„Norfos“ lentynose – brandintos jautienos pasiūla Verslo tribūna

Prasidėjus lauko pramogų ir kepsnių sezonui, auga ne tik jau įprastos šviežios mėsos, bet ir vis...

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia klausyti, žiūrėti, kalbėti

Gegužės 26 d. prasidedantį festivalį „Vilnius Mama Jazz“ lydi plati „palaikomoji“ programa, kviesianti į...

Laisvalaikis
2022.05.25
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 3

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku