Pandemija negailestingai kirto verslui: kaip gauti būtiną finansavimą

Reklama publikuota: 2021-03-24
Kauno filialas, K. Donelaičio g. 76.
svg svg
Kauno filialas, K. Donelaičio g. 76.

Didelė dalis verslų dėl koronaviruso pandemijos vien 2020 metais buvo priversti paspausti ne vieną pauzę: pirmiausiai pavasarį, po to – ir vėlyvą rudenį. Sumažėjęs ekonominis aktyvumas paveikė ir bendrą finansavimo lygį, kuris per metus mūsų šalies versle nuseko beveik 14 proc. Vis dėlto, papildomų lėšų poreikis išlieka, kaip ir galimybės pasinaudoti įvairiomis pagalbos bei paramos galimybėmis.

Remiantis Lietuvos banko informacija, šiemet sausį šalyje įmonėms suteiktų paskolų apimtis buvo 7,329 mlrd. eurų. Palyginti su 2020 metų sausiu, kuomet jų vertė siekė 8,486 mlrd. eurų, verslui finansų įstaigų suteiktų paskolų vertė sumažėjo net 1,16 mlrd. eurų.

Medicinos banko Komercijos departamento direktorius Julius Ivaška sako, jog procesas nėra tik vienos krypties. Daliai verslų stengiantis mažinti finansinius įsipareigojimus, kiti – persitvarkantys ar besiplečiantys verslai kaip tik ieško papildomo finansavimo galimybių.

Intensyviai dirbdami su smulkiuoju bei vidutinio dydžio verslu pastebime, jog pastaruoju metu ypač jaučiamas apyvartos lėšų finansavimo poreikis, reikalingos finansinės injekcijos tęsti jau vystomus verslo projektus ar pradėti investuoti į naujas iniciatyvas. Nors užklausas vertiname operatyviai ir lanksčiai, bendrus dalykus visgi norisi priminti dar kartą“, – sako J. Ivaška.

Svarbiausias dalykas, kurį turi atlikti finansavimo siekiantis verslas, tai kruopščiai pasiruošti vertinimui. Tam svarbu paruošti duomenis apie įmonės finansinę būklę, parduodamų prekių ar teikiamų paslaugų paklausą, finansinę drausmę, veiklos perspektyvas bei prašomo finansavimo pagrįstumą.

Bankai ir kiti finansuotojai neabejotinai atsižvelgia ir į bendrą sektoriaus situaciją, kiek ji stabili bei perspektyvi.

„Verslas ne visada pajėgus vien tik savo jėgomis užtikrinti pasiskolinti siekiamų lėšų grąžinimą, todėl skatiname aktyviai domėtis galimybėmis pasinaudoti „Invegos“ siūlomais instrumentais, kurie skirti smulkiam ir vidutinio dydžio verslui. „Invegos“ prisidėjimas finansuojant einamuosius verslo poreikius ar naujus projektus padidina šansus gauti bankinį finansavimą, sumažina kreditavimo riziką ir palengvina įsipareigojimų vykdymo naštą“, – teigia J. Ivaška.

Bendradarbiaudamas su „Invega“, Medicinos bankas šiemet sausį suteikė 2 individualias garantijas verslui. Pernai Medicinos bankas suteikė 12 tokių garantijų, arba vidutiniškai po garantiją per mėnesį. Priklausomai nuo sezono ir kitų veiksnių įtakos suteikiamų garantijų skaičius svyruoja, tačiau akivaizdu, kad palyginti su „ikipandeminiu“ laikotarpiu 2020 metais, finansavimo poreikis Lietuvoje nemažėja.

Pasak J. Ivaškos, verslas gali naudotis garantijomis paskoloms bei daliniu palūkanų kompensavimu.

Pirmoji priemonė leidžia pretenduoti į 80 proc. dydžio pirmos paskolos dalies grąžinimo garantiją. Dėl tokios individualios garantijos suteikimo priima „Invega“, dėl portfelinės garantijos – kredito įstaiga, šiuo atveju – Medicinos bankas.

Portfelinės garantijos daugiau skiriamos jau turimų paskolų ar lizingo finansavimui, tuo tarpu naujų paskolų garantijų šiuo ypač neapibrėžtu laikotarpiu gali tikėtis tie verslai, kurių rizikos vertinimas yra labai geras.

Tuo tarpu palūkanų kompensavimas leidžia padengti 95 proc. palūkanų trejų metų laikotarpiu ir tai yra viena populiariausių finansinių priemonių, kuriomis naudojasi mūsų šalies verslas.

„Siekdamos papildomo finansavimo aktyviausios išlieka Vilniaus ir Kauno apskrityse veikiančios įmonės. Neabejotinai regionų verslas turi geras galimybes išnaudoti įvairius finansavimo įrankius, nes jais kol kas naudojasi tikrai gana vangiai“, – pataria Medicinos banko atstovas.

Medicinos bankas nuosekliai vysto ir nuolat tobulina savo elektronines paslaugas. Lygiai kaip ir skiria maksimalų dėmesį jų saugumui užtikrinti, todėl gali pagrįstai didžiuotis, jog savo klientams siūlo patogų ir šiuolaikišką aptarnavimą internetu, galimybę saugiai įkelti reikalingus dokumentus, bet ir prižiūrėti savo sąskaitas, sekti pokyčius jose, tvarkyti kitus kasdienius finansinius reikalus. Gyvai atvykti į banko padalinį tenka tikrai tik išskirtiniais atvejais.

„Kasdieniame darbe susiduriame ir su verslo skepticizmu, ir netikėjimu, kad jis bus „vertas“ finansavimo ar ne toks trokštamas banko klientams, palyginti su didelėmis įmonėmis ar korporacijomis. Tai stereotipas, kurį nuolat tenka neigti. Vis dėlto, pirmąjį žingsnį turi žengti verslas, suformuluodamas savo poreikius bei lūkestį“, – konstatuoja J. Ivaška.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
ES investicijos Šiauliuose: inovacijos, verslo plėtra ir indėlis saugant aplinką Verslo tribūna

ES investicijos suteikia reikšmingą paspirtį Lietuvos regionų ekonominei plėtrai – įgyvendindami ES lėšomis...

Kasdieniai finansų detektyvai: kiek perspektyvi veikla ir kiek jai skolinti? Verslo tribūna

Finansų rinkoje pinigų pakanka ir jie pakankamai pigūs, todėl skolintos lėšos išlieka populiarios verslui...

Penki patarimai smulkiam verslui prieš kreipiantis į banką Verslo tribūna

Kas trečia Lietuvoje veikianti smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonė šalies bankuose jaučiasi vertinama...

2021.06.02
ES parama Kauno regione: kai antroji vieta patvirtina lyderystę Verslo tribūna

Naujuoju 2021-2027 m. ES finansavimo laikotarpiu Kaunas turėtų tapti investicijų flagmanu Vidurio ir vakarų...

3 esminės klaidos, galinčios sutrukdyti gauti paskolą Verslo tribūna

Antrus metus tebesitęsianti koronaviruso pandemija daliai verslų atvėrė naujas galimybes, dalis vis dar bando...

Pandemija negailestingai kirto verslui: kaip gauti būtiną finansavimą Verslo tribūna

Didelė dalis verslų dėl koronaviruso pandemijos vien 2020 metais buvo priversti paspausti ne vieną pauzę:...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku