Nuo atominės iki žaliosios pievelės: kuo ypatingi Ignalinos atominės elektrinės griovimo darbai

VĮ Ignalinos atominė elektrinė (IAE) eksploatavimo nutraukimo planavimas ir paruošiamieji darbai pradėti daugiau nei prieš 20 m. rengiant preliminarų eksploatavimo nutraukimo planą. Nors visų darbų apimtys buvo planuojamos iš anksto, šis planas, kuriame tikslinami projekto kaštai ir juos sąlygojančių darbų apimtys bei įgyvendinimo terminai, privalo būti peržiūrimas ne rečiau kaip kartą per 5 metus. Be to, periodinis šio plano tikslinimas sudaro prielaidas tiksliau įvardinti galutinį pageidaujamą rezultatą siektiną IAE aikštelės būklę.
Siektina IAE aikštelės būklė išvalyta ir perduota nekontroliuojamam naudojimui kuo didesnė teritorijos dalis, t. y. žaliosios aikštelės statuso suteikimas. Šis pagrindinis tikslas įvardinamas ir IAE vizijoje saugiai ir galutinai sutvarkyti visas Lietuvos branduolinės veiklos atliekas, sugrąžinti naujam panaudojimui valdomas teritorijas ir nepalikti atliekų tvarkymo naštos ateities kartoms.
Įspūdingas faktas: IAE valdo per 500 statinių ir daugelis jų nėra susiję nei su branduolinės, nei su radiacinės saugos užtikrinimu, tačiau visi statiniai buvo suprojektuoti ir pastatyti konkrečiam tikslui, tad jų pritaikymas kitiems tikslams būtų labiau hipotetinis nei praktinis. Visi nebereikalingi statiniai bus sutvarkyti taip, kad jie nekeltų pavojaus aplinkai ir žmonėms. Šiuo atveju statinių sutvarkymo kriterijus nugriovimas. Statinių griovimui ir susidarančių atliekų tvarkymui įmonė samdo rangovus, tačiau dalį darbų gali vykdyti ir personalo jėgomis. Griovimo metu susidarančios pavojingos atliekos (pvz., turinčios asbesto, užterštos naftos produktais ir pan.) yra tvarkomos laikantis tokių atliekų tvarkymo normų. Baigus griauti pastatus bus vykdomi aikštelės rekultivavimo darbai, kurių apimtyje aikštelės radiacinės kontrolės panaikinimas.
Apie svarbius infrastruktūros pokyčius IAE teritorijoje ir naujų specialistų poreikį pasakoja Aida Marcinkutė, IAE Statybos organizavimo ir griovimo projektų skyriaus vadovė.
Naujų objektų statyba išmontuojamoje elektrinėje yra neišvengiama
Ko gero dažniausias klausimas, kurį išgirstu: O jūs atominėje dar kažką ir statote? Taip, statome. Juk būtina užtikrinti reikalingos infrastruktūros, skirtos radioaktyviųjų atliekų tvarkymui, sukūrimą. Statome ar rekonstruojame objektus, kurie padės taupyti lėšas energijos ištekliams, statome objektus, reikalingus saugiam griovimo darbų užtikrinimui ir galiausiai griovimas juk taip pat yra viena iš statybos darbų rūšių, sako A. Marcinkutė.

Tarp didžiausių projektų ji įvardija planuojamą paviršinio atliekyno, skirto vidutinio aktyvumo radioaktyvioms atliekoms (B25 projektas), statybą, Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimo projekto įgyvendinimą, o ilgalaikėje perspektyvoje giluminio atliekyno projektą. Šiandien įmonė turi užtikrinti kokybišką esamų statinių priežiūrą, projektavimo, statybos, technologinės įrangos išmontavimo procesų organizavimą, valdymą ir techninę priežiūrą.
Tikslas kuo daugiau atliekų konvertuoti į antrines žaliavas
Dažnam gali kilti klausimai, kur yra transportuojami didžiuliai betono kiekiai, atsiradę nugriovus statinius, ar šis betonas yra radioaktyvus. A. Marcinkutė pasakoja, kad įmonė, vykdydama savo pagrindinę veiklą (radioaktyviųjų atliekų tvarkymą), siekia kuo daugiau jų išvalyti ir taip jas konvertuoti į antrines žaliavas.
Visos susidariusius neužteršto betono ir mūro atliekos smulkinamos į skaldą ir numatytos antriniam panaudojimui, t. y. pamatų duobių užpylimui.
Statinių griovimo kontekste didžiausias iššūkis bus reaktorių pastatų bei skystų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo infrastruktūros griovimas. Šie pastatai yra sudėtingi ne tik konstrukcine prasme, tačiau labiausiai užteršti radioaktyviomis medžiagomis (preliminariu vertinimu apie 10% viso juos sudarančio betono, apie 70.000 m3, yra užteršta). Gali būti, kad šių pastatų nebus įmanoma išvalyti tiek, kad juos būtų galima griauti kaip įprastus statinius, apie atominės elektrinės infrastruktūros griovimo iššūkius detalizuoja IAE atstovė. Ji pastebi, kad tokių sudėtingų pastatų griovimo praktikos pavyzdžių ir patirties pasaulyje yra mažai (Lietuvoje išvis nėra), tad šioje srityje tikėtini technologiniai ir reguliaciniai iššūkiai.
Ambicingi tikslai 2023 metams
Įmonė turi įgyvendinti itin svarbius infrastruktūrinius projektus. Šiemet IAE personalo jėgomis bus vykdoma antroji radioaktyviųjų atliekų vežimo į Labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyną (B19) kampanija, tęsiami Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos statinių, reikalingų išimti atliekas iš saugyklos, statybos darbai, baigiamojoje stadijoje paviršinio atliekyno, skirto vidutinio aktyvumo radioaktyvioms atliekoms, pirkimo procedūros. Bus tęsiami griovimo projektai šiais metais planuojama nugriauti daugiau kaip 10 statinių.
Dešimtmečiams suplanuoti darbai
IAE atstovės vadovaujamo skyriaus funkcijų vykdymas neapsiriboja tik objekto griovimu ar pastatymu. Toliau vykdoma statinių techninė priežiūra, geodezinė nuosėdžių bei deformacijų kontrolė, remonto darbų planavimas ir įgyvendinimas.
A. Marcinkutė atkreipia dėmesį, kad IAE veiklos sustabdymas nėra tolygu visko išjungimui ir spynos pakabinimui viskas daug sudėtingiau, o laiko prasme trunka ilgiau. Įmonės veikla nėra tik išmontavimas, bet ir naujų infrastruktūros objektų statyba, jų eksploatavimas, radioaktyviųjų atliekų galutinis sutvarkymas, kitos susijusios veiklos (IT, projektų valdymas, inžinerinė veikla, teisė, pirkimai ir pan.), todėl būtina ne tik išlaikyti esamas, bet ir pritraukti naujas kompetencijas.
IAE išmontavimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo darbai bus vykdomi mažiausiai iki 2038 m., o vėliau laukia ne mažiau svarbus darbas ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų, tokių kaip panaudotas branduolinis kuras, galutinis sutvarkymas. Giluminio radioaktyviųjų atliekų atliekyno projektas planuojamas net iki 2080 m., tad darbo ir ateities kartoms apstu.
Nuo studijų suolo iki atominio kolektyvo
A. Marcinkutė pasakoja, kad įsidarbinusi IAE nei karto nepasigailėjo dėl šio sprendimo.
Esu įgijusi statybos inžinerijos išsilavinimą, visą laiką nuo studijų universitete dirbau pagal specialybę. Su IAE teko susipažinti jau labai seniai pirmiausia kaip projektuotojai, vėliau dirbant statybos aikštelėje ir stebint, kaip tavo teoriniai sprendiniai popieriuje virsta tikrais statiniais. IAE pradėjau dirbti 2017 m. Veiklos spektras žymiai prasiplėtė tenka organizuoti statybos procesus nuo pradinių sąlygų projektavimui gavimo, techninių specifikacijų projektavimui ir statybos darbams parengimo iki statybos užbaigimo. Negana to, tenka užtikrinti ir saugų esamų statinių eksploatavimą. Drąsiai patvirtinsiu tai išskirtinė profesinė patirtis, įspūdžiais dalinasi IAE atstovė.
Apie naujų specialistų poreikį
A. Marcinkutė tikina, kad komandos pastiprinimui įmonė nuolat ieško naujų kolektyvo narių, kurie norėtų dirbti ypatingame Lietuvos objekte ir įgyvendinti analogų pasaulyje neturintį projektą.
Kiekvienas mūsų įgyvendinamas projektas yra specifinis, reikalaujantis naujų techninių sprendimų, dažniausiai nestandartinių. Įmonėje turime savo srities specialistų ir kartu su komanda randame tinkamiausius sprendimo būdus. Džiaugiuosi, kad dauguma skyriaus darbuotojų yra sukaupę ilgametę patirtį, sako ji.
Siekiant užtikrinti darbų tęstinumą ir žinių perdavimą, komandos pastiprinimui įmonė ieško statybos inžinierių, įgijusių aukštąjį statybos inžinerijos mokslų studijų krypties išsilavinimą, taip pat specialistų, turinčių patirties projektavimo, projektų valdymo, teritorijų planavimo bei nekilnojamojo turto valdymo srityse, kurie būtų atsakingi už statybos bei statinių techninę priežiūrą, statybą leidžiančių dokumentų gavimą, statybos užbaigimo procesus, projektinių bei statybos dokumentų tikrinimą, geodezinius matavimus.
Prie komandos kviečiu prisijungti nebijančius iššūkių ir iniciatyvius specialistus, juk galimybė prisidėti prie itin svarbios misijos įgyvendinimo išties neeilinė, pabrėžia IAE atstovė.
Visi aktualūs karjeros skelbimai viešinami www.iae.lt skiltyje Karjera ir praktika.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti