Kas tai? Eksperto įžvalgos

Ar asmenybės bruožai turi lemti profesijos pasirinkimą?

Reklama publikuota: 2022-02-01
svg svg

„Intravertiškas, energingo bendravimo nemėgstantis žmogus, tapęs pardavimų vadybininku, gali įgauti konkurencinį pranašumą darbo rinkoje vien todėl, kad jis visiškai nepanašus į stereotipinį pardavimų vadybininko įsivaizdavimą. Toks žmogus galės sulaukti sėkmės siūlydamas prekes ar paslaugas klientams, kuriems nepatinka įnirtingi bandymai parduoti. Taigi – asmenybės bruožai nebūtinai turi diktuoti mūsų pasirinkimus. Tačiau realistiškai planuoti, kaip išnaudoti savo stipriąsias puses tam tikroje specialybėje, galime tik gerai pažinę save. Būtent šis tikslas buvo svarbiausias kuriant jaunimui karjeros planavimo testą „Spotiself“, – sako Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentas, psichologas Antanas Kairys.

Neseniai pristatyta interaktyvi „Spotiself“ platforma – pirmasis toks įrankis Lietuvos moksleiviams, studentams ir visiems, norintiems geriau pažinti savo asmenybę ir pasirinkti profesiją. Platformos „Spotiself“ žaidimizuotas testas, apjungiantis karjeros, asmenybės ir pažintinių gebėjimų įvertinimą, yra mokslo ir verslo bendradarbiavimo rezultatas. Projektą įgyvendino „Blue Bridge“ IT specialistai dirbdami su Vilniaus universiteto mokslininkų komanda.

Profesinio orientavimo trūkumą mokyklose užpildanti privati iniciatyva

„Spotiself platforma gali padėti moksleiviams apsispręsti, kokius dalykus rinktis A ir B lygiu 10-oje klasėje, kokius rinktis egzaminus 12-oje klasėje, ar kokia kryptimi eiti baigus mokyklą. Platforma gali padėti ir studentams, kurie pradėję studijuoti suabejoja, ar teisingai pasirinko studijų kryptį arba yra pasiryžę keisti specialybę, tačiau nežino, kokius pasirinkimus turi.

Vienas iš „Spotiself“ iniciatorių, IT įmonės „Blue Bridge“ vadovas Dalius Butkus pasakoja, kad mato šį projektą pirmiausia kaip socialinės atsakomybės iniciatyvą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Apie profesinį pasirinkimą kaip vieną iš pagrindinių veiksnių, lemiančių žmogaus sėkmę ir asmeniniame, ir profesiniame gyvenime kalbame per mažai. Dažnai pasvarstoma, kad visada užpildomos grupės teisės ir medicinos specialybių studijose, bet trūksta mokytojų, IT specialistų, statybininkų, tačiau praktiškai pritaikomų išvadų iš šių pasvarstymų mažai. Todėl kurdami šį projektą pradėjome nuo pamatinio klausimo – kaip vaikui atrasti savo pašaukimą? Kaip suteikti jaunam žmogui galimybę vadovautis savo norais, o ne tėvų lūkesčiais ir visuomenės stereotipais? Taip atsirado pirminė „Spotiself“ idėja – aukštos kokybės testas už kainą, kuri būtų prieinama visiems Lietuvos vaikams, kad jie, geriau save pažinę, galėtų daryti sėkmingesnius pasirinkimus ir taip prisidėti prie tvaresnės, laimingesnės visuomenės kūrimo“, – pasakoja D. Butkus.

Mokslinis tikslumas viena iš kertinių testo patikimumo sąlygų

Naujai pažvelgti į įprastą profesinio orientavimo įrankį – testą „Spotiself“ kūrėjus paskatino kokybiškų testų trūkumas Lietuvoje. Pastebėta, kad dauguma profesinio orientavimo testų, kuriuos galima rasti internete lietuvių kalba – trumpi, neinformatyvūs, dažniausiai stokoja mokslinio pagrįstumo. Be to, tokie testai jaunimui dažniau pateikiami kaip pramoga nei rimta analitinė priemonė. Tuo tarpu moksliniais tyrimais pagrįsti testai yra patikimi ir jų atsakymais galima pasikliauti planuojant savo karjerą. Būtent todėl „Spotiself“ nuo pat pradžių kėlė reikalavimą moksliniam pagrįstumui.

Kaip pasakoja vienas iš testo kūrėjų, psichologas dr. Antanas Kairys, Vilniaus universiteto mokslininkai ne tik sukūrė „Spotiself“ testo klausimyną ir užduotis, bet ir įvertino jų patikimumą. Tai reiškia, kad testas suteikia moksliškai pagrįstų įžvalgų ir apibendrinimų.

„Pavyzdžiui, jei testas parodo, kad žmogaus ekstravertiškumas yra aukštas, ši išvada pateikta atsižvelgiant į tyrimų metu surinktus duomenimis, kurie gauti palyginus skirtingų testo dalyvių atsakymus. Tai reiškia, kad mes įvertiname, kiek jo ekstravertiškumas išreikštas, lyginant su jo bendraamžiais. Kitas svarbus patikimumo aspektas yra tai, kad šis testas yra sukurtas Lietuvos kontekstui – jame naudojamos idėjos, žodžiai ir užduotys, kurios yra pažįstamos gyvenantiesiems mūsų kultūrinėje aplinkoje“, – pasakoja A. Kairys.

Sukūrė ir inovatyvią karjeros lūkesčių skaičiuoklę

„Spotiself“ testą sudaro 3 kertinės dalys – įvertinami žmogaus pažintiniai gebėjimai, asmenybės bruožai, profesiniai interesai. Rezultatai pateikiami apjungiant visas šias sritis ir leidžiant testo dalyviui pamatyti, kuriose srityse jis stipriausias, kokie asmenybės bruožai jam būdingiausi ir į kokias profesines sritis jis labiausiai linkęs. Tačiau labai svarbu yra ir paties asmens vertinimas pagal jo suvokiamus kriterijus. Tam gali puikiai pasitarnauti karjeros lūkesčių skaičiuoklė.

Pasirinktas profesijas galima įvertinti pagal kiekvienam individualiai svarbius kriterijus. Taip gaunamas matematinis įvertinimas, kuri profesija yra prioritetinė pagal asmens kriterijus. Šis sprendimų priėmimo modelis integruoja skirtingus asmens tikslus ir sprendimo ypatumus sudėtingose sprendimo priėmimo situacijose.

Platformoje bus galima atlikti ne tik testą

Nors „Spotiself“ priemonės gali būti naudingos bet kurio amžiaus žmogui, pirmiausia jos pritaikytos jaunimui nuo 16 metų. O pats testas už inovatyvų dizainą, žaidimizaciją bei 3D modeliavimą yra pripažintas žaidimų kūrėjų.

Kaip pastebi „Spotiself“ Strateginės plėtros vadovė Akvilė Alauskaitė, tikimasi, kad  žaidimizuotos ir moksliškai pagrįstos priemonės apjungtos į sistemišką ir tęstinę patirtį taps vertinga pagalba planuojant savo karjerą.

„Spotiself“ platformoje netrukus bus galima rasti ir profesionalių karjeros specialistų konsultacijas, įgalinančias jauną žmogų veikti neapibrėžtumo sąlygomis, paskatinančias jo motyvaciją, sąmoningumą, asmeninę atsakomybę planuojant savo karjerą.

Be to, kaip pasakoja A. Alauskaitė, ateityje platformoje bus galima leistis į patyrimo, eksperimentavimo kelionę, kurioje jaunas žmogus susipažins su darbdaviu, ateities kompetencijomis, galės atrasti savitą požiūrį į save kaip į profesionalą.

„Mūsų siekis – vesti žmogų per sistemingą ir nuoseklų procesą pasitelkiant žaidimizacijos sprendimus, įtraukiant profesionalius karjeros konsultantus, leidžiant įsigilinti į savo asmenybės bruožus, prigimtinius gebėjimus, profesinius interesus“, – sako A. Alauskaitė.

 „Spotiself“ – tai  EdTech srities startuolis, siekiantis formuoti savęs pažinimo kultūrą, kurti aktyvią bendruomenę ir atnešti į ugdymo įstaigas sistemiškas savęs pažinimo priemones. Mūsų  misija yra padėti žmonėms surasti savo pašaukimą ir įkvėpti drąsos sekti juo.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Rekordiniai Lietuvos žaidimų industrijos metai: naujos galimybės ir senos problemos Premium

Lietuvos žaidimų industrija pernai stiebėsi į viršų – plėtėsi vietos įmonės, taip pat atvyko naujų, kurios...

Inovacijos
2022.06.30
Darbo aplinka keičiasi iš esmės: „Xerox“ žengia permainų priešakyje Verslo tribūna

Skaitmeninimo iniciatyvos versle, ypač paskatino prigijęs hibridinio ar nuotolinio darbo modelis, ragina...

Išmani Lietuva
2022.06.30
Švedų tyliai nupirkta Kauno žaidimų kūrėja „Tutotoons“ pelną augino 15 kartų Premium 1

Kauno mobiliųjų žaidimų kūrėjai „Tutotoons“ karantinas leido pasiekti rekordinį pelną ir apyvartą. Be to,...

Inovacijos
2022.06.27
Tiksliosios technologijos tvariai užaugintam kokybiškam maistui – Lietuvos ūkių dabartis Verslo tribūna

Neįtikėtinu greičiu tobulėjančios šiuolaikinės technologijos ir inovatyvūs sprendimai keičia Lietuvos...

Išmani Lietuva
2022.06.27
Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
P. Kuisys: ruošiamės blogiausiam, o tikimės geresnio Premium

Nors ekonominės krizės – galbūt pageidaujamas reiškinys, į jas reikėtų žiūrėti kaip į savotišką gydymą – per...

Inovacijos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
Bizūnas dar neišgąsdino: kriptoįmonės Lietuvoje toliau dygsta kaip grybai po lietaus Premium

Vyriausybė kriptopaslaugų tiekėjų reguliavimo sugriežtinimui pritarė anksčiau birželį. Dabar svarstymai...

Inovacijos
2022.06.22
Naujasis „Bitė Lietuvos“ vadovas – G. Butėnas

Naujuoju UAB „Bitė Lietuva“ vadovu paskirtas Gintas Butėnas, ilgametis bendrovės darbuotojas, pastaruoju metu...

Inovacijos
2022.06.21
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
Tyrimas: kas penktas Lietuvos gyventojas norėtų keisti karjerą į IT 7

Kas antras suaugęs Lietuvos gyventojas – 52% – mano, kad jo ar jos skaitmeninių įgūdžių ir žinių lygis yra...

Vadyba
2022.06.18
Kompiuterijos ateitis – gali tekti pajudėti prie krašto Premium 1

Technologijų tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Gartner“ skaičiuoja, kad iki 2025 m. net 75% duomenų verslai...

Inovacijos
2022.06.17
Norime daugiau turtingų žmonių? Sumažinkime opcionų biurokratiją Premium

Nors skatinimas opcionais – teisė darbuotojams įgyti dalį įmonės, kurioje jie dirba, nuosavybės – Vakaruose...

Inovacijos
2022.06.16
Metų verslumo pedagogė: mokome susikurti pagalvę ir skaudžiai nekristi Premium

Poreikiai yra neriboti, o ištekliai – riboti, – toks vienas iš principų ir sąvokų, kurių siekta mokiniams...

Gazelė
2022.06.16
Neišvengiama, bet komplikuota tvarių vilkikų perspektyva Lietuvoje Premium

Jau nuo 2035-ųjų ES bus visiškai sustabdyta prekyba naujomis anglies dvideginį išmetančiomis transporto...

Logistika
2022.06.16
Kas bendro tarp juostų ir AI bei kaip duomenų saugykla gali apsaugoti nuo „Ransomware“ ? Verslo tribūna

Atsakymai į visus šiuos klausimus – neseniai pristatytose IBM naujienose, susijusiose ir su programine...

Išmani Lietuva
2022.06.16
5G inovacijoms ir pritaikymui Lietuvoje – „smėlio dėžė“

Susisiekimo ministerija trečiadienį pristatė bandomosios 5G inovacijų ir pritaikymo skatinimo aplinkos –...

Inovacijos
2022.06.15
Kaip vadovauti komandai, kuri nori augti? Verslo tribūna

Kiekviena organizacija susiduria su darbuotojų pritraukimo, išlaikymo ir motyvavimo iššūkiais. Ne vienas...

Išmani Lietuva
2022.06.15
Ruošiamasi atverti didelės vertės duomenis

Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, jog viešojo sektoriaus institucijos turėtų pradėti rengtis...

Inovacijos
2022.06.13
Lietuvoje kuriasi Izraelio „fintech“ bendrovė „UNIPaaS“

Izraelio finansinių technologijų („fintech“) sprendimų bendrovė „UNIPaaS“ Lietuvoje įsteigė padalinį „UNIPaaS...

Inovacijos
2022.06.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku