Kas tai? Eksperto įžvalgos

Sudie, PIN kodai. Biometrija, labas.

Publikuota: 2018-06-21

Biometrija jau gerą dešimtmetį vadinama technologija, kuri pagaliau išlaisvins nuo slaptažodžių ir PIN kodų spiečiaus. Tačiau metai eina, slaptažodžių daugėja, o biometrija taip ir nepersikėlė iš kino ekranų į kasdienybę. Visgi panašu, kad vienas tapatybės atpažinimo būdas turi galimybę pralenkti visus už kitus ir netrukus tapti įprastu ir Lietuvoje – proveržis jau matomas.

Keliolika, o kartais ir kelios dešimtys slaptažodžių bei PIN kodų, kuriuos naudojame, galbūt ir lavina atmintį, tačiau nėra nei patogus, nei technologiškai saugiausias tapatybės patvirtinimo būdas. Ką jau kalbėti, kad norėdami taupyti vietą galvoje, imame naudoti supaprastintas slaptažodžių konfigūracijas, o tai neprideda saugumo. Kredito ir mokėjimo įstaigos, mokėjimo kortelių operatoriai bei kiti paslaugų tiekėjai seniai galvoja, kaip pagreitinti ir palengvinti savo klientų tapatybės patvirtinimą ir tuo pačiu išlaisvinti juos nuo begalės skirtingų slaptažodžių, kodų. Lietuvai užsibrėžus tapti „FinTech“ lydere regione, išeitį šiandien siūlo įmonės, kuriančios biometrinius sprendimus.

Šiandien kiek dažniau susiduriame praktiškai su vieninteliu biometrinių duomenų atpažinimo būdu, kai išmanųjį telefoną atsirakinime piršto antspaudu. Kiti atpažinimo metodai – pagal akies rainelę, ausis ar delną – dažniau matomi kino filmuose. Vis dėlto, vienas biometrinių duomenų panaudojimo būdas skinasi kelią į priekį iš esmės be jokių suvaržymų. Į mokėjimų ir pavedimų rinką ateina veido nuskaitymo ir atpažinimo technologija. Patogi ir saugi, sudaranti sąlygas atsisakyti PIN kodų arba bent sumažinti jų kiekį.

nuotrauka:: 1 right

Tarptautinėse „FinTech“ konferencijose, tokiose kaip „MoneyConf“, „Money20/20“, „Finovate“ identifikacija pagal veidą, sulaukia, ko gero, daugiausiai dėmesio tarp kitų identifikacijos metodų, gana lengvai pritaikomų atsiskaitymams, pavedimams, investicijoms. Šią technologiją į priekį stumia visuma priežasčių.
Sutikime, kad didžiausi nuopelnai veido atpažinimo technologijai plisti tenka ne kam kitam, o reguliavimui. Kartu su ES Direktyva dėl finansų sistemos naudojimo pinigų plovimui ir teroristų finansavimui prevencijos buvo sudarytos sąlygos patikimais būdais identifikuoti savo klientus nuotoliniu būdu. Taip atsirado galimybė asmenukę ir asmens dokumento nuotrauką sugretinus tarpusavyje patvirtinti savo kliento tapatybę. Išeitimi tapusi veido atpažinimo technologija dabar sparčiai plinta ir siūlo sprendimus tradiciniams bankams ir bankams internetu, telekomunikacijų bendrovėms, mobiliųjų atsiskaitymų teikėjams ir net ūkininkams.
Startuoliams džiaugiantis reguliavimo atverta nauja niša, juos pasiekė kita gera žinia. Tarsi iš po žemių išniro visiškai nauja rinka – investicijų pritraukimas per viešus kriptovaliutų siūlymus (angl. initial coin offering, ICO). Aišku, kad lietuviams, vokiečiams, australams, korėjiečiams ir kitiems, investuojantiems į ICO, reikėjo vieningo ir patikimo būdo patvirtinti savo tapatybę ICO platintojui.

Dar viena veido biometrikos populiarumo priežastis – technologinė. Kameros išmaniuosiuose įrenginiuose ir kompiuteriuose tobulėja jau ne metais, o mėnesiais. Ir tai gerokai palengvina gyvenimą algoritmams, kuriems tenka sudėtinga užduotis užfiksuoti atvaizdą, išgauti veido ypatybes (pvz., žandikaulio linijos ilgį, tarpą tarp akių, nosies plotį ir pan.) ir automatiškai sugretinti duomenis su  duomenimis tapatybės dokumente arba – kai kuriais atvejais – duomenų bazėje.
 
2018-iais veido virsmas slaptažodžiu įgauna tokį pagreitį, kokio pasaulis dar neregėjo. Pasitelkusi mašininį mokymąsi (angl. machine learning) ši technologija netrukus ateis į daugelį gyvenimo sričių. Gal „Apple iPhone X“ ir nėra masinis mobiliojo telefono modelis, tačiau jo savininkai jau įsitikino, kad veido atpažinimo technologija veikia puikiai. Pirmoji kregždė jau atskrido.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Įmonės vertybės: nuo „katės maiše“ iki metų darbuotojo Rėmėjo turinys

Metų pabaiga signalizuoja ne vien apie visų laukiamas šventes, bet ir įmonių metinius vakarėlius. O tokiuose...

Inovatyvus verslas
2018.12.28
Skaitmeninė transformacija 2018-aisiais: nuvilti lūkesčiai ir užgimstanti IT tiekėjų ekosistema Rėmėjo turinys 2

Šiemet paaiškėjo, kad praktinis esminių veiklos pokyčių įgyvendinimas pasitelkiant technologijas – daug...

Išmani visuomenė
2018.12.27
Biotechnologijų „Froceth“: kuriame inovatyvius vaistus itin sunkioms ligoms gydyti Premium

Jaunų lietuvių mokslininkų įkurta biotechnologijų įmonė „Froceth“, gaminanti individualiai pritaikytus...

Technologijos
2018.12.27
Lietuvos ir Suomijos startuolių ekosistemų palyginimas 8

Remiantis naujausiais organizacijos „Startup Lithuania“ duomenimis, 2018 m. startuolių skaičius Lietuvoje...

Technologijos
2018.12.23
Lūžio taškas, pakeisiantis telekomunikacijų bendrovių veidus Rėmėjo turinys 7

Mobiliojo ryšio operatoriai išgyvena lūžį. Balso skambučių ir trumpųjų žinučių era liko praeityje. Šiuo metu...

Išmani visuomenė
2018.12.20
Į dirbtinį intelektą investuos 1 įmonė iš 101 Premium

Iš pateiktų paraiškų pagal ES priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ galima susidaryti apytikslį portretą,...

Pramonė
2018.12.19
Iškeliu duomenų bazę iš savo duomenų centro: ką reikia žinoti? Rėmėjo turinys

Planai perkelti duomenų bazę turėtų prasidėti nuo išsamios pažinties su dabartinės duomenų bazės specifika...

Išmani visuomenė
2018.12.13
Iki 2020 m. pabaigos į dirbtinį intelektą ES nori investuoti bent 20 mlrd. Eur Premium

Europos Komisija (EK) pateikė jau su valstybėmis narėmis suderintą planą, kaip Europoje skatinti dirbtinio...

Technologijos
2018.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau