Klestinčios Lietuvos pagrindas – išmani visuomenė

Publikuota: 2016-10-17
Renginyje „Išmani Lietuva“ daug pasiekusios asmenybės dalysis patirtimi ir įkvepiančiomis istorijomis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Renginyje „Išmani Lietuva“ daug pasiekusios asmenybės dalysis patirtimi ir įkvepiančiomis istorijomis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Išmanumą įprastai siejame su technologine pažanga, tačiau pasaulio istorija pilna skaudžių pavyzdžių, kai pažangūs išradimai atsiduria neišmanios visuomenės rankose. Kurti technologijas yra daug paprasčiau nei plėtoti visuomenės kultūrą ir moralę. Tad reiktų vertinti tuos Lietuvos žmones, kurie padeda mums tapti iš tiesų išmaniems.

Nuo menininkų iki sportininkų – šie visuomenės atstovai kuria brandesnę Lietuvą ir garsina jos vardą pasaulyje. Pristatome asmenybes, kurios lapkričio 4 ir 5 d. renginyje „Išmani Lietuva“ dalysis savo įkvepiančiomis istorijomis.

Sportas kaip vaistas

Sveikame kūne – sveika siela, sako priežodis. Apie tai, kaip sportas padeda pakelti tiek asmeninę, tiek visuomenės dvasią, kalbės du sportininkai. Pirmas jų – Rio de Žaneiro olimpiados čempionas Mindaugas Bilius. Vos prieš 7 metus Mindaugas pateko į didelę avariją, per kurią patyrė 27 kaulų lūžius. Gydytojai jo išgyvenimo tikimybę vertino 10%, tačiau šiaulietis ne tik išgyveno, bet ir neleido tragedijai palaužti jo valios.

Praėjus vos trejiems metams nuo nelaimės, Mindaugas jau dalyvavo Londono parolimpinėse žaidynėse, kur rutulio stūmimo rungtyje užėmė 6 vietą. Šiemet sportininkas iš olimpiados jau parsivežė du medalius: iš disko metimo rungties – sidabrą, o rutulio stūmimo – auksą. Tačiau čempionas sako, kad jį labiausiai džiugina ne apdovanojimai, o besikeičiantis Lietuvos visuomenės požiūris į neįgaliųjų sportą.

Kitas kalbėtojas – Gediminas Grinius, šiuo metu geriausias pasaulyje „Ultra Trail“ lenktynių maratonininkas. Iš misijos Irake grįžęs karininkas ėmė ieškoti būdų, kurie padėtų suvaldyti po karo užsilikusią įtampą ir „vidinius demonus“.

Vaistu tapo ultramaratonas – ilgesnės už įprastą maratoną lenktynės. Bėgami atstumai gali siekti daugiau nei 150 km. Net ir susidorojęs su potrauminiu stresu, Gediminas norėjo daugiau. Praėjus penkeriems metams nuo pirmųjų varžybų Gediminas užėmė 3 vietą pasaulinėse „Ultra Trail“ varžybose, kurios susideda iš įvairių etapų. Šiuo metu bendroje įskaitoje Gediminas – pirmas.

Nuo regionų iki pasaulio

Kiti du kalbėtojai – iš žiniasklaidos srities. Jie padeda Lietuvai daugiau sužinoti apie dviejų visuomenės grupių, kurios kartais kompleksuoja ar stokoja drąsos, pasiekimus. Liudas Ramanauskas, Alytaus radijo FM99 direktorius, pasakos apie savo gyvenimą ir darbus, kurie įrodo, kad gyvenimas Lietuvos regionuose yra tiek pat spalvingas ir turiningas, kaip ir didmiesčiuose. Svarbiausia – atsikratyti nevisavertiškumo ir jaustis laisvam iš vidaus.

Žurnalistas Karolis Vyšniauskas Žinių radijuje veda laidą „Man 20 keli“. Kiekvieną savaitę Karolis susipažįsta su Y kartos menininkais, socialiai mąstančiais verslininkais, aktyvistais. „Išmanioje Lietuvoje“ žurnalistas kalbės apie daug pasiekusius lietuvius, kurie užaugo jau nepriklausomoje Lietuvoje ir mąsto bei gyvena taip, kaip jų tėvai neturėjo galimybės.

Viena tų nepasiekiamų galimybių jaunosios kartos tėvams buvo laisvas judėjimas po pasaulį. Nors šiandien vienas neigiamų šios judėjimo laisvės padarinių – emigracija, lietuvių mobilumas suteikia ir teigiamų dalykų. Apie juos diskutuos Kotryna Stankutė – tarptautinio lietuvių profesionalų „Global Lithuanian Leaders“ tinklo vadovė. Kotryna su kitais tarptautinės patirties turinčiais lietuviais kalbės, kaip Lietuva gali išnaudoti globalią diasporos patirtį.

Kai kurios sėkmės istorijos kalba už save, o kai kurioms reikia gražaus rūbo. Apie įvaizdžio svarbą ir kūrimą kalbės Aidas Urbelis. Daugybės ženklodaros ir vizualinės komunikacijos konkursų nugalėtojo darbų skrynioje: prekės ženklai „Danija“, „Smilga“, logotipas „Žalgirio mūšiui 600“ ir kiti. Vienas sėkmingiausių pastarųjų Aido projektų – „Utenos trikotažo“ naujas veidas „About“, kuris padėjo pasiekti net tokias tolimas rinkas kaip Japonija.

Istorinis šakotis

Apie tai, kaip visuomenės dėmesį galima patraukti neįprasta forma, papasakos ir Lukas Šidlauskas, geriau žinomas Šventinio Bankucheno arba Shidlo pseudonimais. Komedinės muzikos ir audioteatro kūrėjui pavyko į naują apdarą įvilkti Lietuvos istoriją.

Šį pavasarį pasirodė jo kūrinys „Lietuvos istorijos repas“. Į penkių minučių dainą atlikėjas repo ritmu sutalpino esminius Lietuvos istorijos momentus. Šis į Lietuvos istoriją linksmai pažvelgęs kūrinys prasibrovė net į kai kurių šalies mokyklų istorijos pamokas.

Šventinis Bankuchenas sugebėjo Lietuvos istoriją paversti „kietu“ dalyku, o kitai pranešėjai pavyko suteikti aštrumo klasikinei operai. Tai – režisierė Dalia Ibelhauptaitė, trupės „Vilnius City Opera“, dar žinomos bohemiečių vardu, meno vadovė. Drąsiais ir šiuolaikiškais spektaklių pastatymais bei kartais įprastas normas laužančia komunikacija pagarsėję artistai sugeba jau devynerius metus į operą pritraukti minias žiūrovų.

Galiausiai „Išmanioje Lietuvoje“ savo sėkmės istoriją pasakos ir Giedrė Žickytė – viena žymiausių šiuolaikinių Lietuvos dokumentinių filmų režisierių. Jos darbų objektai – nuo muzikos grupės „Antis“ iki tragiško likimo lietuvių fotografo Vito Luckaus. Susižėrusi daugybę „Sidabrinių gervių“, p. Žickytė šiemet giliai nėrė į tarptautinius vandenis. Jos ir režisierės iš Čilės Maite Alberdi bendras darbas „Čia aš tik svečias“ tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje „Sheffield Doc/Fest“ pelnė apdovanojimą už geriausią trumpametražį filmą ir taip tapo nominuotas 2017-ųjų Europos kino akademijos apdovanojimams.

Lapkričio 4–5 d. „Litexpo“ parodų centre Vilniuje vyks renginys „Išmani Lietuva“, kuris apims tris konferencijas: „50 kelių į sėkmę“, „Ateities komandos DNR“ ir „Verslo alchemija“.

„50 kelių į sėkmę“ – tai didžiausia įkvepiančių patirčių konferencija. Čia savo istorijomis dalysis Lietuvos talentai iš įvairių sričių – menininkai, sportininkai, verslininkai, mokytojai, mokiniai, studentai, kūrėjai, inovatoriai ir kt.

„Ateities komandos DNR“ - įvairių padalinių vadovai, savo sričių lyderiai vertins profesijos didžiausius ateities pokyčius ir perspektyvas, ko reikia, kad būtume kuriantys profesionalai.

„Verslo alchemija" - įmonių vadovų ir mokslo atstovų susitikimo vieta, sėkmingų atvejų pristatymas. Atsakysime į klausimus, kaip mokslas padėjo išauginti verslus, padaryti proveržį bei kokie yra verslo iššūkiai, kuriuos galėtume išspręsti pasitelkus mokslą.

Taip pat renginio metu vyks išmanių sprendimų paroda, veiks pramogų erdvė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
V. Sinkevičius apie inovacijų reformą: mokslininkams apsimokės padėti verslui 12

Inovacijų reformą vykdanti Ūkio ministerija perima iš Švietimo ir mokslo ministerijos eksperimentinės plėtros...

Pramonė
2018.04.20
IT sektoriaus mažyliai: užaugs, bus suvalgyti ar mirs Premium 2

Pasaulinės rinkos konsolidavimo tendencijos neaplenks ir išsibarsčiusio Lietuvos informacinių technologijų...

Technologijos
2018.04.19
Daiktų internetas Lietuvoje: kada visi kalbėsimės su savo šaldytuvais? Rėmėjo turinys

Dirbant telekomunikacijų srityje neišvengiamai nuolat susiduriame su vis įdomesnėmis technologijomis. Kai...

Išmani Lietuva
2018.04.19
Inovacijų politikos reformos dokumentus suvalgė šuo Premium

Vyriausybės pristatytame reformų plane apie inovacijas tik pažerti pažadai, o konkrečių priemonių atskleidimo...

Technologijos
2018.04.17
Išmani Lietuva: Šviesos vertimas pinigais

Lietuvos lazerininkai stoja į „Ekstremalios šviesos infrastruktūrą“ – Europos lazerininkų organizaciją – po...

Išmani Lietuva
2018.04.16
Su naujos kartos kompiuteriais tikimasi pakeisti pasaulį, prisideda ir lietuviai Premium 2

Naujos kartos kompiuteriais galėsime išspręsti dabar neįveikiamus uždavinius, sukurti personalizuotų vaistų,...

Technologijos
2018.04.12
Augti padeda „fintech“ banga Premium

Jauna duomenų analizės ir ekonometrinių modelių kūrimo bendrovė „Scorify“ praėjusiais metais padarė šuolį.

Technologijos
2018.04.12
Informacinės sistemos perkėlimui iš kitos šalies užteko dienos Rėmėjo turinys

Baltijos šalių gamtinių dujų biržos GET Baltic administruojama elektroninė prekybos sistema išvystyta...

Disertacija per tris minutes Premium

Vilniaus universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro konferencijų salėje operatorius dėlioja...

Verslo klasė
2018.04.08
Nacionalinė biblioteka pasikliauna VDI technologija Rėmėjo turinys 2

Kai 2016 m. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atvėrė duris po 8 metus trukusios...

Kuriama nauja juridinė forma, jos apraše – „blockchain“ ir ICO Premium 9

Registrų centras (RC) planuoja suteikti galimybę kurti virtualią bendrovę – naujos formos juridinį vienetą,...

Technologijos
2018.04.05
Lietuva siūlo kartu su JAV Kaune steigti kibernetinio saugumo centrą 6

Lietuva derasi su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis (JAV) dėl regioninio kibernetinio saugumo centro įsteigimo...

Technologijos
2018.04.04
Dirbtinis intelektas: dabartinė padėtis ir įžvalgos verslui Premium

Iki mokslinės fantastikos sąmoningų robotų vizijos įgyvendinimo žmonijai dar toli, bet dirbtinio intelekto...

Technologijos
2018.04.04
Teisė ir technologijos susitinka IT veiklos atkūrimo plane Rėmėjo turinys

Nors IT veiklos atkūrimo plano (angl. IT disaster recovery, DR) rengėjai nėra teisininkai, tačiau išmanyti...

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau