Kas tai? Eksperto įžvalgos

IT valdymas - prabanga ar būtinybė

Publikuota: 2016-09-20
Artūras Šriupša “Blue Bridge Bond” direktorius.
Artūras Šriupša “Blue Bridge Bond” direktorius.

Šiais laikais reta įmonė gali sau leisti ignoruoti informacines technologijas. Greičiau atvirkščiai - norintis išlikti konkurencingu verslas yra priverstas šiai sričiai skirti vis daugiau dėmesio. Kartu su tuo iškyla klausimas ar reikia įmonės vadovų komandą papildyti žmogumi, išskirtinai atsakingu už IT bei jo plėtrą. Visiškai normalu, kad iki tol tokios pozicijos neturėjusių įmonių vadovams iškyla abejonių ką šis žmogus veiks bei kokią vertę įmonei sukurs. Visgi daugybė įmonių šią poziciją ne tik turi, bet ir nuolat stiprina, tad turbūt kažkokios logikos tame yra. Mano patirtis rodo, kad įmonei ne tik prasminga, bet ir būtina, turėti IT vadovą. Tam jūsų teismui pateikiu 3 argumentus:

1. IT įtaka verslui ženkliai išaugo ir didės ateityje. Informacija yra mūsų laikų auksas, o technologijos yra jo kasimo įrankiai. Tad nieko keisto, jog vis daugiau įmonės veiklos sričių savo darbą yra glaudžiai susiejusios su įvairiomis IT sistemomis: jų atsiranda vis daugiau ir vis įvairesnių, jos sudėtingėja, o poreikis jas efektyviai valdyti didėja. Tad natūralu, jog darosi būtina IT sričiai skirti vis daugiau dėmesio. Kalbu apie dedikuotą ir aukščiausio prioriteto dėmesį, o ne “vieną iš” šalia finansų, personalo ir kitų administracinių reikalų, nes tik tokiu atveju įmanoma IT kilstelėti iš kaštų centro į papildomos vertės kūrimo poziciją. Čia ir yra būtinas IT vadovas, kurio pagrindinė užduotis yra įmonės technologijų valdymas, derinimas prie verslo poreikių bei plėtra ir tobulinimas.

2.Įmonėje reikalingas tarpininkas tarp sistemų vartotojų bei jų diegėjų. Visos IT sistemos įmonėje turi tarnauti vienam ir pačiam svarbiausiam tikslui - didinti darbuotojų produktyvumą. Sistemos vartotojas savo darbą turėtų atlikti greičiau, kokybiškiau ir didesne apimtimi. Deja, realybėje viskas yra ne taip paprasta. Kiekvienas verslas turi savo specifiką, dėl to diegiant naują sistemą užtrunkama nemažai laiko prie jos priderinant reikiamą funkcionalumą. Išties, šis derinimas ir sistemos adaptavimas pagal įmonės specifiką yra nenutrūkstamas procesas, nes verslo konkurencijos sąlygomis įmonės veikla nuolat keičiasi ir tobulėja. IT sistemos privalo neatsilikti nuo įmonėje vykstančių pokyčių, taigi kažkam reikia tuo pasirūpinti.

Patys sistemos vartotojai arba atitinkamo verslo proceso šeimininkai yra prasti kandidatai šiam vaidmeniui. Visų pirma, dažnu atveju jiems trūksta technologinių žinių bei supratimo, kaip kokybiškai komunikuoti savo poreikius sistemos diegėjui bei suprasti jų pasiūlymus ir argumentus. Be to, tai nėra pagrindinis jų darbas, taigi būtų naivu tikėtis kokybės šiame procese. Pačios technologijos vartotojams neįdomios, jiems įdomios tik sistemos galimybės, bei kaip jas būtų galima pritaikyti atliekant savo darbą. Tuo tarpu IT vadovas puikiai tinka tam, kad imtųsi tarpininko vaidmens tarp sistemų diegėjų bei jų vartotojų. Iš vienos pusės, jis gerai pažįsta įmonės veiklą, jos procesus ir subtilybes, iš kitos - jis turi pakankamai žinių, kad išverstų tai į IT kalbą ir, įvertinus techninę informaciją, priimtų sprendimus dėl tolimesnės sistemų plėtros.

3. Įmonės technologijų “orkestrui” reikia “dirigento”. Kiekvienoje didesnėje įmonėje, kur vyksta daug skirtingų verslo procesų, yra didelis poreikis šių procesų automatizavimui arba efektyvumo didinimui, pasitelkiant IT sistemas. Tačiau neužmirškime, kad dažna sistema apima keletą skirtingų verslo procesų - nei viena sistema neveikia vakuume, ji turi “bendrauti” su kitomis sistemomis bei keistis su jomis informacija. Tad kažkas įmonėje turi surinkti poreikius iš skirtingų procesų šeimininkų į vieną vietą, juos įvertinti, suderinti ir paskirstyti tarp IT sistemų. Tas kažkas, suprantama, turėtų būti IT vadovas.

Debesų kompiuterijos paslaugų atsiradimas labai supaprastino IT paslaugų įsigijimo procesą. Tai, kas anksčiau reikalaudavo sudėtingų bei ilgų diskusijų apie serverių infrastruktūrą, licencijavimą ir programavimo darbus, šiais laikais gali būti padaroma gerokai paprasčiau. Dažnai pakanka suvesti kreditinės kortelės duomenis, nurodyti vartotojų skaičių ir jūs jau galite naudotis standartizuota IT sistema, pasiekiama per interneto naršyklę. Tad nieko keisto, kad kai kurios verslo funkcijos (pvz., marketingas, pardavimai) pačios renkasi ir perka sau reikalingas technologijas. Vis dėlto daugiau laisvės automatiškai atneša ir daugiau chaoso bei netvarkos. Tad viena iš IT vadovo funkcijų yra bendrų įmonės IT standartų nustatymas ir jų laikymosi kontrolė. Kažkam juk reikia pagalvoti ir apie tų sistemų saugumą, integraciją su kitomis sistemomis bei informacijos dubliavimosi riziką.

Kiek šie argumentai aktualūs jūsų verslui, palieku spręsti jums patiems. Tačiau mūsų patirtis, sukaupta per daugiau nei 20 metų darbo su plačiu ratu Lietuvos įmonių, parodė, kad IT vadovo reikšmė verslui yra labai svarbi. Jo egzistavimas ir tinkamas pozicionavimas turi lemiamos įtakos ne tik tam, kokios IT sistemos veikia įmonėje, bet ir kaip jos yra (iš)naudojamos. O tai neišvengiamai paveikia ir verslo rezultatus, tad profesionalus IT valdymas šiuolaikinėje įmonėje yra toli gražu ne prabanga. Tai būtinybė!

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Įmonės vertybės: nuo „katės maiše“ iki metų darbuotojo Rėmėjo turinys

Metų pabaiga signalizuoja ne vien apie visų laukiamas šventes, bet ir įmonių metinius vakarėlius. O tokiuose...

Inovatyvus verslas
2018.12.28
Skaitmeninė transformacija 2018-aisiais: nuvilti lūkesčiai ir užgimstanti IT tiekėjų ekosistema Rėmėjo turinys 2

Šiemet paaiškėjo, kad praktinis esminių veiklos pokyčių įgyvendinimas pasitelkiant technologijas – daug...

Išmani visuomenė
2018.12.27
Biotechnologijų „Froceth“: kuriame inovatyvius vaistus itin sunkioms ligoms gydyti Premium

Jaunų lietuvių mokslininkų įkurta biotechnologijų įmonė „Froceth“, gaminanti individualiai pritaikytus...

Technologijos
2018.12.27
Lietuvos ir Suomijos startuolių ekosistemų palyginimas 8

Remiantis naujausiais organizacijos „Startup Lithuania“ duomenimis, 2018 m. startuolių skaičius Lietuvoje...

Technologijos
2018.12.23
Lūžio taškas, pakeisiantis telekomunikacijų bendrovių veidus Rėmėjo turinys 7

Mobiliojo ryšio operatoriai išgyvena lūžį. Balso skambučių ir trumpųjų žinučių era liko praeityje. Šiuo metu...

Išmani visuomenė
2018.12.20
Į dirbtinį intelektą investuos 1 įmonė iš 101 Premium

Iš pateiktų paraiškų pagal ES priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“ galima susidaryti apytikslį portretą,...

Pramonė
2018.12.19
Iškeliu duomenų bazę iš savo duomenų centro: ką reikia žinoti? Rėmėjo turinys

Planai perkelti duomenų bazę turėtų prasidėti nuo išsamios pažinties su dabartinės duomenų bazės specifika...

Išmani visuomenė
2018.12.13
Iki 2020 m. pabaigos į dirbtinį intelektą ES nori investuoti bent 20 mlrd. Eur Premium

Europos Komisija (EK) pateikė jau su valstybėmis narėmis suderintą planą, kaip Europoje skatinti dirbtinio...

Technologijos
2018.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau