Robotai – ir gamybai, ir išmaniajam miestui: Lietuva pamažu plečia automatizacijos akiratį

  Reklama publikuota: 2023-03-27
  Mobo robot.
  svg svg
  Mobo robot.

  Prie industrinių robotų įpratusi bei juos puikiai išnaudojanti Europa vis labiau domisi ir profesionalių aptarnaujančių robotų sprendimais. Šiuo metu dažniausiai jie įdarbinami logistikos bei statybos sektoriuose. Kaip kinta robotų rinkos tendencijos ir kokių išmaniojo miesto sprendimų galime tikėtis artimoje ateityje, apžvelgia „R and R Technology“ verslo plėtros vadovė Gabrielė Oksaitė.

  „Į nuolat besikeičiančius visuomenės poreikius neišvengiamai reaguoja ir automatizacijos rinka. Anksčiau daugiausiai darbu gamybos linijose apsiriboję robotai pastaruoju metu stipriai įsitvirtino statybos ir logistikos sektoriuose – surenka prekes, pakelia ir perveža krovinius bei atlieka daugybę kitų užduočių. O jau visai netrukus nesistebėsime viešose vietose išvydę įvairius socialinius darbus dirbančius robotus – patruliuojančius automobilių stovėjimo aikštelėse, išvežiojančius skalbinius senjorų namuose ar ligoninėse padedančius žmonėms su negalia. Tokius sprendimus jau diegiame kitų mūsų kompanijos padalinių aptarnaujamose rinkose, o pastaruoju metu juntame pamažu didėjantį susidomėjimą jais ir čia“, – pažymi mobilių robotų sprendimus kuriančios kompanijos verslo plėtros vadovė G. Oksaitė.

  „R and R Technology“ verslo plėtros vadovė Gabrielė Oksaitė.
  „R and R Technology“ verslo plėtros vadovė Gabrielė Oksaitė.

  Industrinių robotų naudojimo lyderė – Vokietija

  Pašnekovės teigimu, Europa – vienas iš labiausiai automatizuotų regionų pasaulyje. Kelerių pastarųjų metų statistikos duomenimis, Vokietija yra ketvirtoji rinka pasaulyje ir pirmoji Europoje pagal robotų skaičių, tenkantį dešimčiai tūkstančių darbuotojų. Anot G. Oksaitės, ši šalis puikiai geba integruoti robotus į gamybos linijas ir dirbti kartu su jais. Tai ypač pastebima stiprioje Vokietijos automobilių pramonėje – ji išlieka labiausiai automatizuotu gamybos sektoriumi.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Itin dideliu robotų skaičiumi, tenkančiu 10 tūkst. darbuotojų, pasižymi ir kitos Europos šalys – Švedija, Danija, Nyderlandai, Belgija, Ispanija.

  „Šiems rodikliams didelę įtaką daro stipri šių šalių gamybos pramonė ir joje naudojami industriniai robotai. Taip pat Europa lyderiauja profesionalių aptarnaujančių robotų srityje – ypatingai dažnai šie robotai yra naudojami logistikos ir statybos sektoriuose, kur atlieka pervežimo, surinkimo ir panašias funkcijas. Robotų plitimą spartina darbo jėgos trūkumas, darbo užmokesčio kilimas, o pastaraisiais metais – ir pandemijos metu įsigalioję ribojimai, kai, užsikrėtus keliems darbuotojams, ištisų skyrių veikla turėjo būti stabdoma. Darbdaviai iš naujo įvertino, kokie naudingi tokiais atvejais būtų robotai, kurie galėtų atlikti nors dalį užduočių“, – pastebi pašnekovė.

  G. Oksaitė pažymi, kad Europoje robotai ne tik plačiai naudojami, bet ir gaminami. Profesionalius aptarnaujančius robotus gaminančių kompanijų sąraše – daugybė europietiškų pavadinimų.

  Augančiai populiacijai – išmanaus miesto sprendimai

  Pašnekovės teigimu, jau ne vienerius metus iš eilės augant ir pilnėjant Europos bei pasaulio miestams, natūraliai daugėja ir robotų, dirbančių mieste ir atliekančių įvairias funkcijas, poreikis.

  „Skaičiavimai skiriasi, bet spėjama, kad 2050 m. apie 66 proc. pasaulio žmonių gyvens miestuose. Toks ryškus miestų augimas, natūralu, gali pasižymėti ir įvairiomis problemomis: transporto spūstys, apsirūpinimo energija iššūkiai, gyvenamųjų vietų stygius, švietimo ir sveikatos apsaugos klausimai ir kt. Tinkamai nesuvaldžius šių iššūkių, gali kilti rimtų problemų“, – įžvalgomis dalijasi verslo plėtros vadovė.

  Fobo robot.
  Fobo robot.

  Siekiant užtikrinti tvarų miestų augimą ir minimizuoti galimų krizių riziką, svarbus vaidmuo atitektų išmaniojo miesto sprendimams. Modernios technologijos leistų optimizuoti miesto gyventojams reikalingas paslaugas ir skatinti ekonominį augimą.

  „Išmaniajame mieste robotai gali būti sėkmingai išnaudojami įvairiausioms užduotims. Tai – darbo jėga, kuri niekada nepavargsta, diena iš dienos efektyviai atlieka monotoniškas operacijas, be to, saugant žmogiškuosius resursus, jiems galima deleguoti pavojingesnius darbus. Išmaniajame mieste robotai gali valyti, rinkti šiukšles, padėti užtikrinti saugumą ir viešąją tvarką, dirbti sveikatos priežiūros įstaigose, aptarnavimo sektoriuje“, – vardija pašnekovė.

  Tokie sprendimai tampa vis populiaresni visame pasaulyje, ne išimtis ir Europa. Vis tik „R and R Technology“ šiuo metu su panašiais sprendimais daugiau dirba Azijos rinkoje.

  „Nors statistika rodo, kad Azijoje pastaruoju metu sparčiausiai diegiami gamybiniai robotai, mūsų kompanija šiame regione koncentruojasi būtent į robotus, dirbančius profesionalaus aptarnavimo srityje. Neseniai pradėjome dirbti su dideliu senjorų namų kompleksu – čia veiks keli aptarnaujantys robotai, pervežantys šaltą ir karštą maistą bei surenkantys skalbinius. Honkongo oro uoste diegsime autonominių kėdžių sprendimą žmonėms su judėjimo negalia. Pastebime, kad aptarnaujančių robotų technologijomis domisi tiek verslas, tiek ir valstybinės įstaigos“, – teigia pašnekovė.

  Dairosi ir Lietuva

  „R and R Technology“ verslo plėtros vadovės teigimu, Lietuva pasižymi stipriu transporto ir logistikos sektoriumi, čia veikiančios įmonės valdo daug sandėlių, tad natūralu, kad jos atstovaujama įmonė iš šalies verslo sulaukia ypač didelio susidomėjimo robotais, tinkančiais logistinėms užduotims. Tai – autonominiai šakiniai keltuvai ar elektroninių parduotuvių sandėliuose dirbantys robotai, surenkantys prekes pagal užsakymus.

  Fobo robot.
  Fobo robot.

  „Vis dėlto, nors ir mažiau, Lietuvoje pastebime susidomėjimą ir kitokiais robotais. Žmogiškųjų resursų trūkumas, noras gerinti gyvenimo kokybę ir optimizuoti miesto aplinką bei padaryti ją patogesnę skatina verslą ir visuomenę į robotų panaudojimą žvelgti kūrybiškai. Pavyzdžiui, sveikatos apsaugos sektoriuje domimasi autonominėmis kėdėmis žmonėms su judėjimo negalia, taip pat – transportavimo robotais, palengvinančiais aptarnaujančio personalo darbą“, – vardija G. Oksaitė.

  Anot pašnekovės, pastaruoju metu pastebimas ir pamažu augantis susidomėjimas robotais patruliais, kurie iki šiol domino tik jos atstovaujamos įmonės klientus Azijoje – Singapūre, Taivane, Honkonge – ir Australijoje.

  „Tokie robotai geba autonomiškai važinėti po teritoriją iš anksto suplanuotais maršrutais, patruliuoti saugomoje teritorijoje, automobilių parkavimo aikštelėse, kalėjimuose, statybvietėse, mažmeninės prekybos vietose, oro uostose ir kt. Robotas patrulis gali turėti daugelį skirtingų sensorių ir jutiklių aplinkai stebėti. Pavyzdžiui, jis gali prižiūrėti dideles automobilių aikšteles, kurių viso ploto stebėjimo negali užtikrinti vien kameros. Jie sėkmingai dirba kartu su žmonėmis, gali patikrinti, ar automobilis stovi toje vietoje, už kurią sumokėta. Be to, tokie robotai gali atlikti daug papildomų funkcijų – stebėti oro kokybę, aptikti dūmus ir daryti vaizdo įrašus“, – tikina G. Oksaitė.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  5G inovacijų skatinimui skirta 24,5 mln. Eur

  5G ryšiu grįstų inovacijų kūrimui, bandymams ir vystymui skirta 24,5 mln. Eur paramos, pranešė Susisiekimo...

  Inovacijos
  11:40
  Užimtumo tarnyba: beveik 85% keičiančiųjų profesiją renkasi IT sritį 4

  Nuo praėjusių metų liepos 1 d. atsiradusi galimybė įgyti aukštą pridėtinę vertę kuriančias kvalifikacijas ir...

  Vadyba
  11:33
  „Microsoft“ mano, kad energetikos ateitis jau čia pat Premium 2

  „Microsoft“ sutarė jau 2028 m. pirkti termobranduoliniame reaktoriuje pagamintą elektrą iš startuolio „Helion...

  Inovacijos
  11:04
  „OpenAI“ įkūrėjas: dirbtiniam intelektui būtinas reguliavimas

  Samas Altmanas, įmonės „OpenAI“, kurios sukurtas pokalbių robotas „ChatGPT“ apstulbino pasaulį iš trumpiausių...

  Inovacijos
  10:51
  Kauniečiai jau įdarbino „ChatGPT“: paruošė specialistą už simbolinį tarifą, kurio prašo ir konkurentai Premium 3

  UAB „Fundatoriai“, valdanti sveikatos platformą „FindVit“, įdarbino „konsultantą“, galintį padėti savijautos...

  Mano verslas
  05:45
  ES patvirtino kriptovaliutų reguliavimo taisykles

  Europos Sąjunga (ES) patvirtino pirmąjį pasaulyje išsamų kriptovaliutų reguliavimo taisyklių rinkinį. Europos...

  Finansai
  2023.05.16
  „Ericsson Lietuva“ pajamos ir pelnas augo – lėmė 5G ryšio plėtra

  Švedijos grupės „Ericsson“ telekomunikacijų įrangos prekybos bendrovės „Ericsson Lietuva“ pajamos pernai augo...

  Inovacijos
  2023.05.16
  „Vodafone“ atsisakys 11.000 darbuotojų

  Didžiosios Britanijos mobiliojo ryšio milžinė „Vodafone“ per trejus metus ketina panaikinti 11.000 darbo...

  Inovacijos
  2023.05.16
  Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 15

  Trečiadienį „Verslo žinių“ konferencijoje „Komandų lyderiai. Kuriame vertę kartu“ apdovanoti TOP 5 darbdaviai...

  Vadyba
  2023.05.16
  „Vention“ – pasaulyje pirmaujanti programinės įrangos kūrimo bendrovė skelbia apie savo prekės ženklo atnaujinimą Verslo tribūna 1

  2023 m. gegužės 16 d., Niujorkas – „Vention“, pasaulyje pirmaujanti programinės įrangos kūrimo bendrovė...

  Inovacijos
  2023.05.16
  Svarbiausia „Apple“ tiekėja Indijoje investuos dar 500 mln. USD

  Taivane įkurta, bet didžiąją dalį gamyklų Kinijoje turinti bendrovė „Foxconn“ – didžiausias „Apple“ tiekėjas...

  Inovacijos
  2023.05.15
  „Michelin“ žvaigždučių verta vakarienė „kosmoso pakraštyje“ – už 130.000 USD

  Jei prancūzų kosminių oro balionų startuolis „Zephalto“, bendradarbiaujantis su Prancūzijos kosmoso agentūra,...

  Laisvalaikis
  2023.05.14
  ES planuose – interneto kabelis Juodojoje jūroje

  Europos Sąjunga (ES) planuoja Juodosios jūros dugnu nutiesti interneto kabelį, taip siekiant pagerinti jungtį...

  Inovacijos
  2023.05.14
  „Microsoft“ šiemet atlyginimų nekels Premium

  „Microsoft“ viešai pareiškė, kad šiais metais darbuotojams darbo užmokesčio nedidins. Tokį sprendimą bendrovė...

  Vadyba
  2023.05.14
  Geidžiamiausi darbdaviai: kokiose įmonėse karjerą daryti yra lengviau Premium

  Vienas iš esminių kriterijų, padedančių specialistams apsispręsti, kurį darbdavį pasirinkti, yra galimybė...

  Vadyba
  2023.05.13
  Kuriamas 20 mln. Eur vertės išmaniosios miškininkystės kompetencijų centras

  Lietuva kartu su užsienio partneriais pradeda įgyvendinti projektą „FOREST 4.0“, kuriuo sieks skaitmeninti...

  Agroverslas
  2023.05.13
  Geidžiamiausio darbdavio motyvacija: kaip ji pasikeitė per metus Premium

  Gegužės viduryje „Verslo žinios“ paskelbs metų geidžiamiausius darbdavius. Kol dar neįvyko jų rokiruotė,...

  Vadyba
  2023.05.12
  Švedijos „Northvolt“ patvirtino Vokietijoje statysianti baterijų gamyklą

  Švedijos baterijų gamintoja „Northvolt“ po kelis mėnesius trukusios nežinios penktadienį patvirtino, kad...

  Finansai
  2023.05.12
  Prancūzijoje bus statoma baterijų gamykla – Taivano „ProLogium“ investuos 5 mlrd. USD 11

  Taivano baterijų gamintoja „ProLogium“ penktadienį pranešė investuosianti milijardinę sumą į naujos gamyklos...

  Pramonė
  2023.05.12
  Europos kosmoso agentūros finansavimas – 6 projektams Lietuvoje

  Europos kosmoso agentūra (EKA) paskelbė, kad į rekomenduojamų finansuoti projektų sąrašą įtrauktos 6 Lietuvos...

  Inovacijos
  2023.05.12

  Verslo žinių pasiūlymai