GENERAL FINANCING BANKO Kredito rizikos valdymas: čia geriausiai jaučiasi karalienė matematika

Reklama publikuota: 2021-05-18
Eimantas Palionis, GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento direktorius.
svg svg
Eimantas Palionis, GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento direktorius.

Darbas su skaičiais, statistika ir matematiniais modeliais – daugeliui ši sritis gali pasirodyti sudėtinga ir nuobodoka, bet tikrai ne kredito rizikos valdymo srityje ir ne tuomet, kai, prašydamas įvertinti kredito riziką, į jus kreipiasi... trimetis, tiksliau, jo šeima. Žinoma, tai – smagi darbinė situacija, bet GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento specialistai patvirtina: tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo keblu ir sudėtinga, finansų organizacijoje gali būti viena patraukliausių sričių.

„Žmonėms, dirbantiems šioje srityje, praverčia „pi“ genas. Jei specialistui patinka matematika ir statistinių modelių analizė – banko keliamos užduotys jam tikrai sukels azartą“, – pasakoja Eimantas Palionis, GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento direktorius.

Kintamieji, statistiniai modeliai ir žmogus

Apibūdindamas savo komandą, jis sako – darbuotojai, kredito rizikos modelyje aptikę keistą koreliaciją, gali savaitėms paskęsti analizėje, rašydami tūkstančius eilučių kodų ir ieškodami neatitikimo. Taip tobulinami modeliai, kurie leidžia žaibo greičiu įvertinti į banką atėjusio  kliento kreditingumą.

„Yra skirtingų metodologijų, tačiau GENERAL FINANCING BANKE dažniausiai taikome visiškai automatinę vertinimo sistemą – pats vertinimas trunka iki minutės, kol pasiekiame reikalingus registrus. Parengti modeliai „atpažįsta“ tam tikras žmonių grupes ir leidžia priimti finansavimo sprendimą“, – pasakoja E. Palionis.

Jis priduria, kad banko Rizikos valdymo departamente dirbantys ekspertai neprivalo turėti būtent matematinio išsilavinimo – yra pavyzdžių, kai žmogus įgyja ekonomikos specialybę ir itin domisi skaičiais bei analize, taigi, pradėję dirbti banke ir vedini stiprios motyvacijos, tokie darbuotojai išmoksta ir aukštosios matematikos subtilybių.

Pasak E. Palionio, GENERAL FINANCING BANKO kredito vertinimo sistemoje šiuo metu yra beveik 100 taisyklių, kurias turi atitikti duomenys, esantys registruose. Informacija, naudojama vertinimo modeliams sukurti, yra sukaupta per 11 metų, modelių kūrimui naudojama apie 600 kintamųjų.

„Tai reiškia, kad, vertinant kiekvieną klientą, dalyvauja apie 600 kintamųjų, iš jų išrenkamos reikšmingiausios individualiam atvejui kombinacijos. Klientas vertinamas kompleksiškai, o ne vien pagal „paviršiuje“ matomus rodiklius, kaip pajamos ar finansiniai įsipareigojimai“, – darbo specifiką apibūdina pašnekovas.

Tiesa, kai kurios detalės svarbios visada. Vienas pavyzdžių – sutuoktinių kredito rizikos vertinimas. Pasak E. Palionio, galimybės gauti finansavimą didėja, kai atliekant vertinimą kartu dalyvauja ir sutuoktinis, kadangi matomas bendras abiejų klientų kreditingumo paveikslas ir priimamas palankesnis sprendimas. „Jei jau yra šeima, geriau į banką kreiptis abiem“, – rekomenduoja E. Palionis.

Karjera – per 6 metus

Departamento vadovui E. Palioniui GENERAL FINANCING BANKAS – pirmoji darbovietė po aukštojo mokslo baigimo. 2015 m. liepą organizacijoje įsidarbinęs jaunas specialistas startavo rizikos valdymo eksperto pozicijoje, mažiau nei po dvejų metų tapo vyresniuoju ekspertu, plečiantis skyriui perspektyviam darbuotojui buvo patikėta Kredito rizikos valdymo skyriaus vadovo pozicija. Finansų įstaigai 2020-aisiais gavus banko licenciją ir įvykus tam tikriems struktūriniams pokyčiams, E. Palioniui buvo patikėta vadovauti Kredito rizikos valdymo departamentui, kurio vadovas atsakingas ir už Skolų išieškojimo bei Verslo analitikos skyrius.

„Esu įgijęs statistikos mokslų bakalauro ir ekonomikos magistro laipsnius. Prieš įsidarbindamas jaučiau, kad būtent čia bus įdomiausia dirbti. Tai pasitvirtino: įmonei nuolat augant, tampant banku, tobulėjimas buvo tiesiog eksponentinis“, – atskleidžia E. Palionis.

GENERAL FINANCING BANKE specialistas atsakingas ir už rizikos kontrolės pareigūno (Risk Control Officer) sritį – drauge su vidaus audito, informacijos saugumo, duomenų apsaugos ir atitikties pareigūnais ši komanda atsakinga už banko strategijos įgyvendinimą ir jos laikymosi užtikrinimą, stebėjimą, ataskaitų teikimą.

Kredito rizikos valdymas – vienas kertinių akmenų banko veikloje

Neringa Batutienė, Kredito rizikos valdymo skyriaus (KRVS) vadovė, rudenį minės darbo GENERAL FINANCING BANKE dešimtmetį. Nenutoldama nuo kolegos pasakojimo siužeto, ji sako baigusi taikomosios matematikos studijas.

„Turėjau sukaupusi daug matematinių žinių, jaučiau tvirtą teorinį pagrindą ir turėjau daug entuziazmo visa tai pritaikyti praktiškai. Norėjau save išmėginti, ir manimi organizacija patikėjo“, – pasakoja Neringa.

Anot jos, GENERAL FINANCING BANKE patraukliausia – šilti darbuotojų tarpusavio santykiai, glaudus bendradarbiavimas su kolegomis: „Jaučiamas stiprus bendro tikslo siekis. Jei prireikia pagalbos, kiti kolegos geranoriškai padeda tiek, kiek leidžia jų kompetencijos.“

Startavusi kaip kredito rizikos valdymo ekspertė, po kelerių metų tapusi vyresniąja šios srities eksperte, N. Batutienė ėmėsi dar platesnės atsakomybės reikalaujančių užduočių, tuomet įvyko motinystės atostogų pertrauka.

„Po jos su didžiuliu užsidegimu vėl kibau į darbus. Visiškai sutinku, kad šioje pozicijoje reikia labai mėgti skaičius ir analizę, tai turbūt mano „arkliukas“ – išskaičiuoti, analizuoti. Klientų „nenarstome“ asmeniškai, yra sudaromos specifinės prognozės, kadangi kiekvienas klientas ateidamas su savimi atsineša didžiulį pluoštą duomenų, kurie yra kompleksiškai vertinami, pritaikant matematinius modelius. Tai – didžiųjų duomenų analizė, o aš ir esu skaičių, ne žodžių, žmogus“, – svarsto Neringa.

Visgi tolesnis pokalbis kiek sugriauna šį savęs apibūdinimą, kadangi KRVS vadovė išraiškingai nupasakoja keletą neįprastų darbinių situacijų: pavyzdžiui, kartą kredito riziką potencialiam trimečiui klientui prašė įvertinti jo šeima. Be to, kredito riziką vertinantys banko kolegos yra matematiškai „išskaičiavę“, kad rizikingiausio kliento profilis – tai 37 metų amžiaus vyras, vardu Kęstutis, o mažiausiai rizikinga klientė – 44-erių moteris, vardu Lina.

„Žinoma, čia labiau pokštai, bet tai ir parodo, kad skaičiai nėra nuobodu, – juokiasi Neringa. – Mano darbas labai įvairiapusiškas. Kredito rizikos valdymo srityje reikia suprasti visus įmonės procesus, produktus, perprasti naujoves, numatyti rizikas, plačiai matyti situaciją, reaguoti. Tai  – dinamiškas, plataus žinių spektro reikalaujantis darbas, kur matematinės žinios ir analitiniai gebėjimai pritaikomi praktiškai. Nesiginčijama, kad matematika yra visų mokslų motina, taigi turbūt niekas neprieštarautų pasakymui, kad kredito rizikos valdymas finansų įstaigoje yra vienas kertinių akmenų.“

Justinas Muleika, GENERAL FINANCING BANKO generalinio direktoriaus pavaduotojas, patvirtina: kredito rizikos valdymas – viena iš svarbiausių banko funkcijų, kadangi klientai, įdėdami indėlius, bankui patiki savo pinigus.

„Atsakingai skolindami užtikriname, kad indėliai banke yra saugūs ir bus grąžinti klientams kartu su sukauptomis palūkanomis. Dėl to ir dirba kredito rizikos valdymo komanda, nuolat analizuojanti duomenis ir tobulinanti modelius, kurie leidžia įvertinti  klientų galimybes prisiimti finansinius įsipareigojimus ir laiku juos vykdyti“, – pabrėžia J. Muleika.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
GENERAL FINANCING BANKO Kredito rizikos valdymas: čia geriausiai jaučiasi karalienė matematika Verslo tribūna 1

Darbas su skaičiais, statistika ir matematiniais modeliais – daugeliui ši sritis gali pasirodyti sudėtinga ir...

Nuo duomenų saugos ir atitikties iki verslo sėkmės: svarbiausia – suvokti bendrą tikslą Verslo tribūna

Duomenų apsaugos ir atitikties reikalavimų reglamentavimas pastaraisiais metais tapo iššūkiu ne vienai...

GENERAL FINANCING BANKO patirtis: sklandaus klientų aptarnavimo kodas – žmogiškumas Verslo tribūna 1

Ką šiuolaikiniame interneto, o dabar – ir vis labiau įprastų nuotolių paslaugų pasaulyje reiškia gyvas...

Nuo idėjų iki produktų: GENERAL FINANCING BANKO patirtis Verslo tribūna 2

Banko paslaugų patogumas klientui ir jų funkcionalumas – dalykai, kurių vartotojai  tikisi net...

Paprasta GENERAL FINANCING BANKO tiesa: IT – integrali organizacijos dalis Verslo tribūna

Informacinių technologijų komandos susitelkimas ir tuo pačiu metu kiekvieno jos nario atsakomybė, noras...

15 GENERAL FINANCING BANKO metų: solidžios organizacijos pamatas – motyvuoti ir vertybėms ištikimi žmonės Verslo tribūna 2

Per 15 metų – nuo nedidelio finansinio startuolio iki šiemet naujai gimusio specializuoto GENERAL FINANCING...

Kaip priimti teisingą sprendimą dėl paskolos: svarbu aiškus tikslas Verslo tribūna

Daugelis esame susidūrę su būtinybe pasiskolinti būstui pirkti ar atnaujinti, automobiliui, tačiau kartais...

Ekspertai: dėl karantino automobilių pardavimas smuko, tačiau jiems skolinamasi daugiau Verslo tribūna

Pernai naudotiems automobiliams įsigyti skolintasi beveik trečdaliu daugiau lyginant su 2018-aisiais. Šiuos...

Refinansavimo paradoksas: norėtų geresnių paskolų sąlygų, bet jomis nesidomi Verslo tribūna

Nors paskolų refinansavimo paslauga gali padėti gerokai palengvinti įsipareigojimus, sumažinti mėnesinės...

Efektyvus būsto remontas: kaip suplanuoti ir nuo ko pradėti? Verslo tribūna

Nusprendus remontuoti ar įsirengti būstą, pirmiausiai susiduriama su dilema nuo ko pradėti. Tuomet apima...

Kaip darbdavys ir darbuotojas sutinka vienas kitą: lemia ne tiek pinigai, kiek vertybės Verslo tribūna

Pandemija, šių metų pavasarį įnešusi rimtos sumaišties į visą verslo pasaulį, nesustabdė įdarbinimo procesų...

Gyvenimas „nuo algos iki algos“: ką vertėtų daryti kitaip? Verslo tribūna 4

Nuoseklus ir atsakingas finansų planavimas daugeliui nemenkas iššūkis, todėl situacija, kai paskutinės dienos...

Smulkiojo verslo pardavimų potencialas – pirkinių finansavimas Verslo tribūna

Smulkiajam ar vidutiniam verslui pirkinių finansavimo paslauga gali padėti parduoti daugiau, nepadovanoti...

Finansinis saugumas: žingsniai, padėsiantys sutaupyti „juodai dienai“ Verslo tribūna

Mėnuo įpusėjo, o sąskaitoje jau švilpia vėjai ir vėl galvojate, kaip čia išgyventi iki kitos algos ar iš...

Jaunystė – ne kvailystė: kaip protingai priimti pirmuosius sprendimus dėl banko paslaugų Verslo tribūna

Dabar jau įprasta, kad pirmoji žmogaus pažintis su bankais ir jų paslaugomis prasideda labai anksti – jau...

Vaikų renginių verslui – nevaikiškas planas: nestandartinis sprendimas netrukus pradėjo duoti grąžos Verslo tribūna

Nuo vienos verslo idėjos autorės – iki 30 darbuotojų komandos, kai porą dešimčių užsakymų per mėnesį pakeitė...

Į vartojimo paskolas drąsiau žvelgiantys lietuviai visų galimybių dar neišnaudoja Verslo tribūna

Vartojimo paskolos jau tampa vis įprastesniu įrankiu su planuotomis ar neplanuotomis išlaidomis...

Sporto būrelius vejasi meno užsiėmimai: tėvai nori ne tik judrių, bet ir kūrybiškų vaikų Verslo tribūna 4

Tėvų dėmesys neformaliajam vaikų ugdymui Lietuvoje auga ir šalyje vis populiaresnis tampa siekis lavinti...

Finansinis raštingumas: esame teisingame kelyje, bet nemenka atkarpa dar liko  Verslo tribūna

Finansinio raštingumo disciplinos Lietuvos ugdymo įstaigose nėra, tačiau gebėjimų pasvertai...

Kad pinigai nekauptų dulkių – 4 būdai įdarbinti santaupas Verslo tribūna 13

Bent šiek tiek su finansų sritimi susipažinęs gyventojas žino, kad laikyti santaupas kojinėje nenaudinga.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku