„Luminor“: nuotaikos žemės ūkio sektoriuje – geros, tačiau didžiausi iššūkiai laukia smulkiųjų

Reklama publikuota: 2022-09-30
Vytis Žegužauskas, „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas: „Tie ūkiai, kurie jau yra investavę į infrastruktūrą, pavyzdžiui, turi įsirengę džiovyklas, įsigiję ekonomiškesnę techniką, įsidiegę automatizuotus sprendimus, tvirčiau stovi ant kojų, jiems lengviau.“
svg svg
Vytis Žegužauskas, „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas: „Tie ūkiai, kurie jau yra investavę į infrastruktūrą, pavyzdžiui, turi įsirengę džiovyklas, įsigiję ekonomiškesnę techniką, įsidiegę automatizuotus sprendimus, tvirčiau stovi ant kojų, jiems lengviau.“

Nepaisant išaugusių sąnaudų ir vis didesnio neapibrėžtumo rinkose, žemės ūkio sektorius šiemet gali džiaugtis geru derliumi. „Luminor“ banko duomenimis, šio sektoriaus investicijų ir skolinimosi poreikis šiemet taip pat nemažėja, nejuntama ir mokėjimų pablogėjimo ženklų. Tačiau rizikų aplinkoje itin daug, taigi ir ateities augimas nėra lengvai prognozuojamas. Sunkiau išlaviruoti bus smulkiesiems.

„Mūsų klientai šių metų derliumi patenkinti. Vieni mini, kad derlius atitinka trejų pastarųjų metų vidurkį, kiti džiaugiasi išaugusiu ar net rekordiniu derliumi. Svarbiu veiksniu tapo ir tai, kad daugelis spėjo nusiimti derlių sausą, tad mažiau sąnaudų tenka skirti džiovinimui. Supirkimo kainos taip pat buvo gana palankios“, – nuotaikas žemės ūkio sektoriuje aptaria Vytis Žegužauskas, „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas.

Tiesa, šių metų derlius galėjo būti ir dar 10-20% geresnis, bet daugeliui teko susidurti su problemomis dėl trąšų brangimo ir jų tiekimo trikdžių. Kitos rizikos, tokios, kaip pabrangęs kuras, išaugusios technikos kainos ir pristatymo terminai, brangstančios detalės, remontas, taip pat didina įtampą. Nors finansavimo poreikio šie veiksniai kol kas reikšmingai nepaveikė.

Praėjusių metų apimtys

„Mūsų teikiamų paskolų apimtys žemės ūkio sektoriui šiemet išlieka tokios pat kaip praėjusiais metais. Kaip ir anksčiau, didžiausias poreikis – technikos lizingui, taip pat kreipiamasi dėl finansavimo žemei pirkti, derliaus apdorojimo įrangai. Kol kas dar pavienės, bet žemės ūkyje jau matomos paraiškos – ir saulės baterijoms, elektromobiliams“, – pasakoja V. Žegužauskas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Jis pažymi, kad kol kas bankas nejaučia, kad daugėtų ūkininkų, vėluojančių mokėti lizingo ir paskolų įmokas. Tai reiškia, kad ūkininkai suvaldo kylančias rizikas ir finansiškai jaučiasi gana tvirtai.

„Ūkininkai sudaro tikrai svarią ir svarbią mūsų klientų dalį, tad gerai jaučiame jų nuotaikas. Žinoma, neapibrėžtumas ir rizikos dalį ūkių išgąsdino – buvo tokių, kurie investicijas atidėjo, stabdė projektus. Tačiau daugelis tęsia investicijas, atsinaujina, perka reikalingą techniką. Mokėjimų situacija kol kas taip pat neprastėja ir tai labai džiugina. Net jei taip ir būtų, turime priemonių, kaip padėti, peržiūrėti mokėjimų terminus. Mes stengiamės būti šalia, suprasti lūkesčius, situaciją ir būti partneriais, kad ir kokie laikai – geri ar blogesni – būtų“, – sako V. Žegužauskas.

Efektyvumas prieš rizikas

O žvelgiant į artimą ateitį, rizikų – nemažai. Technikos brangimas ir ilgi laukimo terminai, trąšų kainų augimas su grėsme negauti reikiamų kiekių, taip pat nuolat brangstanti žemės ūkio paskirties žemė ir jos nuoma – visa tai įtampą didins ir toliau. Be visai ekonomikai bendro neapibrėžtumo, žemės ūkio sektorius itin priklausomas ir nuo klimato pokyčių – tiek gausių lietų, tiek ekstremalios sausros, taip pat ir nuo derliaus supirkimo kainų.

„Tie, kurie jau yra investavę į infrastruktūrą, pavyzdžiui, turi įsirengę džiovyklas, ekonomiškesnę techniką, automatizuotų sprendimų, tvirčiau stovi ant kojų, jiems lengviau. Neapibrėžtumas aplinkoje tam tikra prasme net ir paskatina vis daugiau ūkių peržiūrėti savo infrastruktūrą, imtis efektyvinimo permainų, ieškoti naujų sprendimų, ką galima padaryti apsisaugant nuo rizikų. Pavyzdžiui, trūkstant trąšų, dalis aktyviau peržiūri sėjomainos schemas“, – ir teigiamą įtampos aspektą mato V. Žegužauskas.

Pasak jo, efektyvumo paieškos yra geriausias būdas apsisaugoti nuo rizikų. Tam bankas siūlo pagalbą ir finansinę partnerystę.

Išlikimo kelias – augti

Sunkesnė padėtis ir didesni iššūkiai laukia smulkiųjų ūkininkų. Jų atsparumas rinkos turbulencijoms yra mažesnis, tad išlikti, kai viskas aplink brangsta, daliai smulkiųjų ūkių tampa sudėtinga. Investicijų į efektyvinimą galimybės taip pat ribotos.

„Didesni ūkiai gauna geresnes sąlygas iš tiekėjų, gali išsiderėti geresnę kainą, palankesnį atsiskaitymą, jie dirba našiau ir efektyviau dėl masto ekonomijos. Smulkiesiems pasiekti tokių susitarimų sunkiau, ir, kuo aplinka nestabilesnė, tuo daugiau reikės pastangų atsilaikyti ir išlikti konkurencingais. Konsolidacija rinkoje vyksta ir ilgalaikėje perspektyvoje šis procesas tikrai nelėtės. Vis dėlto, smulkesnių ūkių stiprybės gali slypėti lankstume, specializacijoje tam tikrose siaurose nišose, inovacijose, tad vietos po saule tikrai yra ir smulkiesiems“, – sako „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas.

Jis pažymi, kad visiškai nebūtina konsoliduotis iki didžiausių ūkių ar koncernų lygio. Turintys kelis šimtus ha žemės jau jaučiasi kur kas tvirčiau, nei valdantys iki 50 ha. Beje, augantį poreikį didinti nuosavos žemės kapitalą bankas mato viso sektoriaus finansavimo paraiškose. Ūkininkai stengiasi ne tik didinti turimos žemės kiekį, ypač stengiasi įsigyti šiuo metu nuomojamą žemę, taip apsisaugant nuo augančių nuomos kainų įtakos ūkio stabilumui.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
„Luminor“: nuotaikos žemės ūkio sektoriuje – geros, tačiau didžiausi iššūkiai laukia smulkiųjų Verslo tribūna

Nepaisant išaugusių sąnaudų ir vis didesnio neapibrėžtumo rinkose, žemės ūkio sektorius šiemet gali džiaugtis...

2022.09.30
Sunkėjant ekonominėms sąlygoms – galimybė apdrausti būsto paskolas Verslo tribūna

Lietuvos žmonės svarbiausiu turtu įvardija savo būstą. Tyrimo duomenimis, namus, kaip svarbiausią...

2022.09.23
Perdegimas darbe: kokia atsakomybė tenka vadovui? Verslo tribūna

Sumažėjusį kolektyvo nario darbingumą, atsainiau atliekamus darbus ir sumenkusį dėmesingumą ar net klaidas...

Gazelė
2022.09.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku