Kas tai? Eksperto įžvalgos

Optimizuota įmonės veikla – jaukas investicijoms

Reklama publikuota: 2018-09-18
„Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos“ valdybos pirmininkas Šarūnas Alekna.
svg svg
„Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos“ valdybos pirmininkas Šarūnas Alekna.

Rugsėjo 20 d. startuosianti kasmetinė verslo konferencija „Gazelė“ sugrįžta atsinaujinusi – su daugiau kokybiško turinio. O ir pati vadovų susitikimo programa kalba apie atsinaujinimą – įmonių veiklos plėtrą, jos efektyvinimą ir šių procesų finansavimą. Tokių veiksmų iš verslo reikalauja pati ateities sprendimais pulsuojanti rinka, o tiksliau, jos vartotojas, „atsinaujinimas“ tapo galiojimo laiko neturinčia aktualija. Ir kai kalbama apie investicijas verslo plėtrai, tęstinės, pridėtinės veiklos finansavimo galimybes, veiklos procesų optimizacija – neišvengiama.

Pagal investicijų apimtis, anot „Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos“ valdybos pirmininko Šarūno Aleknos, didžioji investicijų dalis tenka vadinamiems Buy-out fondams, investuojantiems į brandžius verslus. „Invest Europe“, skelbiančios tokio pobūdžio statistiką, duomenimis, 2017 m. Rytų Europos regione tokios stadijos investicijos sudarė apie 80 proc. visų investicijų, kas iš esmės atitinka visos Europos ir pasaulio statistiką. Taip yra todėl, kad tokio tipo fondai yra gerokai didesni, jų investicijos atitinkamai didesnės. Plėtros (angl. Growth) ir rizikos kapitalo (angl. Venture Capital) investicijoms tenka atitinkamai 16 proc. ir 9 proc. Visgi, žiūrint pagal sandorių skaičių, statistika apsiverčia – 2 trečdaliai įvykusių sutarimų tenka būtent rizikos kapitalo fondams, kadangi jų vidutinė investicija yra gerokai mažesnė.

Kalbėti apie daugiausiai investicijų pritraukiančią verslo sritį, matyt, neverta. Daug kas nuspėtų, kad čia dominuoja IT ir robotikos, mokslo ir technologijų srities verslai. Visgi, egzistuoja ir kitos kryptys.

„Vienareikšmiškai įvardinti vieną investicijų fondams aktualią sritį – sudėtinga, kadangi skiriasi fondų investavimo strategija. Atskiri fondai specializuojasi tik tam tikruose sektoriuose, kaip, pavyzdžiui, sveikatos apsauga. Tačiau žiūrint bendrai, IT sfera nuolat tarp populiariausių. Mažmeninės prekybos ir paslaugų sektorius pastaruoju metu sulaukė nemažai investicijų Rytų Europoje dėl palankios ekonominės aplinkos,“ – pasakoja p. Alekna.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot pašnekovo, dažniausiai fondai turi tam tikrą strategiją, kuri leidžia investuoti tik į pasirinktą kryptį, pavyzdžiui, startuolius, ar jau įsitvirtinusį verslą, kadangi skiriasi šių investicijų grąžos lūkesčiai, investavimo principai. Tai leidžia atitinkamam segmentui sutelkti reikalingas kompetencijas, kurios kiekvienai šių verslo stadijų – skirtingos.

Lietuvos įmonių rakštis – platesnio matymo stoka

Įmonių veiklos analitika užsiimančios įmonės „Civitta“ partnerė Justė Pačkauskaitė sako, kad, pirmiausia, siekiant kelti verslą į naują lygmenį ir pritraukti daugiau investicijų, svarbu išsiaiškinti esamus įmonės „ligos“ simptomus ir imtis atitinkamų priemonių.

„Pavyzdžiui, įmonės pelningumas yra mažas. Galbūt priežastis yra neefektyvi organizacinė struktūra, darbuotojai nepilnai apkrauti darbu? Galbūt įmonė nepasiekia pilno pardavimų potencialo, jei struktūroje yra skylių – žmonių ar funkcijų, kurie svarbūs vertės kūrimo grandinėje, bet jiems trūksta laiko efektyviai veikti? Procesai yra glaudžiai su tuo susiję,“ – akcentuoja p. Pačkauskaitė.

Anot pašnekovės, vertinant Lietuvos įmonių veiklos procesus iš savo darbinės praktinės pusės, matoma, kad įmonės pasiekė stadiją, verčiančią transformuotis iš konkrečių individų valdomų verslų į nuosekliau organizuotas organizacijas.

nuotrauka::1 left

„Lietuvos verslas dažniausiai yra užaugęs nuo nulio, įmonės kurtos prieš 20-30 metų, o dažnai tie patys jų kūrėjai vis dar vienaip ar kitaip dalyvauja veikloje. Kita vertus, tiek metų dirbant įmonėje mokomasi tik iš savęs. Tai reiškia, kad dažniausiai susiduriame su platesnio matymo stoka, sugebėjimo sistemiškai valdyti savo verslą trūkumu. Beje, sistemiškas verslo valdymas, išeinantis iš bus gerai rėmų iš tiesų dažnai reikalauja ir daugiau resursų, nes gesinami ne tik gaisrai, bet investuojama į sistemas ir organizaciją, kuri išgyventų krizes ir sugebėtų augti nepriklausomai nuo individualių įkūrėjų pastangų,“ – pasakoja p. Pačkauskaitė.

Anot jos, pereiti prie tokios struktūros Lietuvos įmonėms, kurios dažnai remiasi vadovo/savininko sugebėjimu priimti sprendimus, dažnai sunku. Savininkams atsitraukus, samdomi vadovai ar operacijų vadovai nesugeba sėkmingai įsitvirtinti. Todėl organizuoto, savaeigio vidinio ir išorinio įmonės aparato kūrimas – neatsiejama ilgametės, sėkmingai veiksiančios, investuotojams patrauklios įmonės dalis.

Vienas inovatyviausių sprendimų – duomenų skaitmenizavimas

„Fitek LT“ generalinis direktorius Audrius Kirklys pasakoja, kad 2015 m. verslo konsultacijų bendrovė „Civitta“ apklausė apie 1900 Lietuvos įmonių, siekdama išsiaiškinti automatizuoto pirkimo sąskaitų tvarkymo poreikį. Apklausos rezultatai patvirtino prielaidą, kad įmonės procesų automatizavimas jau nebe pasirinkimo, o būtinybės klausimas. Apie 70 proc. apklaustų įmonių norėtų automatizuoti sąskaitų tvarkymo procesą dėl greitesnio sąskaitų tvirtinimo ciklo ir automatiškai įkeliamų duomenų į apskaitą, sumažėjusių rankinio darbo sąnaudų ir skaidrumo.

„Šiuo metu vienas inovatyviausių verslo procesų automatizavimo sprendimų – duomenų skaitmenizavimas (ne tik sąskaitų), jų apdorojimo automatizavimas ir judėjimas tarp įmonės sistemų be žmogaus įsikišimo. Tradicinis verslo konsultacinių ir audito bendrovių siūlymas – iškelti už įmonės ribų pajamų negeneruojančias veiklas ir savo laiką bei dėmesį skirti svarbiems strateginiams, pokyčių ar inovacijų tikslams įgyvendinti,“ – sako p. Kirklys.

Veiklos procesų automatizavimo sprendimų taikymas Lietuvos rinkai – nebe naujiena. Anot „Fitek LT“ vadovo, lietuviai yra inovatyvūs, todėl domisi visomis naujovėmis, kurios gerina įmonės rodiklius ir augina jų potencialą, tad veiklos procesų automatizavimas, robotizavimas ar didžiųjų duomenų srautų (angl. Big Data) pritaikomumas kasdienėje veikloje nėra naujos temos: vieni jau naudoja, kiti testuoja, treti planuoja, skaičiuoja taikymo kaštus.

nuotrauka::2 right

„Išskirti norėtume valstybines įmones ir valdžios institucijas, kurių domėjimąsi ir realius planus finansinių procesų automatizavimui ypač pajutome šiais metais. Ne tik privatų verslą, bet ir viešąjį sektorių domina procesų automatizavimo kuriama vertė,“ – sako p. Kirklys.

Didėjant duomenų srautams, procesų automatizavimas ir skaitmeninių duomenų naudojimas kasdienėje įmonės veikloje tampa ypač svarbus. Vienas iš esminių įmonės patrauklumą investuotojui kuriančių veiksnių – jos gebėjimas dirbti su duomenimis, organizuotumas. Įvairių procesų automatizavimas padeda efektyviau dirbti, gerinti ryšius su klientais, stiprinti konkurencinį pranašumą rinkoje.

 „Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos“ valdybos pirmininkas Šarūnas Alekna išskiria ir įmonės vadovų komandos profesionalumą.

„Įmonės vadovybė yra vienas pagrindinių faktorių tiek investuojant, tiek parduodant įmones, kadangi rizikos kapitalo fondai patys neužsiima tiesioginiu verslo valdymu. Įsitraukimas dažniausiai apsiriboja dalyvavimu valdyboje, kur nustatomi strateginiai tikslai, sekami rezultatai, tačiau tikslų įgyvendinimas patikimas vadovų komandai, kuriai nustatoma atitinkama motyvacija. Tad jos kompetencija, motyvacija neretai yra vienas pagrindinių veiksnių sprendžiant dėl investicijos. Kiti verslo parametrai – procesų valdymas, informacinės sistemos, žmogiškieji ištekliai, techninė ir teisinė bazės yra taip pat svarbios siekiant nustatyti, ar nėra esminių problemų, kadangi fondo interesas yra užtikrinti, kad esminis dėmesys po investicijos bus skiriamas plėtrai, o ne problemų sprendimui,“ – pasakoja investicijų ekspertas.

Įmonės veiklos procesų optimizacija, motyvacija ir kompetencijų kėlimas reikalauja nemažai laiko ir piniginių investicijų. Nuolatinis atsinaujinimas – būdinga XXI a. būsena, juk kiekvienos įmonės tikslas – rinkoje ne tik atsirasti, bet ir joje pasilikti. Ir nors tokia strategija suponuoja ilgalaikį ir sudėtingą procesą, rezultatai verti savo kainos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku