Bankai tikisi Duomenų apsaugos inspekcijos geranoriškumo

Publikuota: 2018-04-09
Mantas Zalatorius, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas. Juditos Grigelyės (VŽ) nuotr.
svg svg
Mantas Zalatorius, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas. Juditos Grigelyės (VŽ) nuotr.

Po pusantro mėnesio įsigaliojantis naujasis Europos Sąjungos reglamentas dėl asmens duomenų teisinės apsaugos, numatantis didžiules baudas už jo nesilaikymą, kelia nemažai galvos skausmo dėl šio dokumento įgyvendinimo ir Lietuvoje, ir visoje Bendrijoje.

Todėl komercinių bankų, kuriuos ypač palies šio reglamento įdiegimas, atstovai tikisi, kad atsakingos vyriausybinės institucijos kurį laiką atliks ne baudėjų, bet patarėjų funkciją.

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį susitiko su Lietuvos bankų asociacijos (LBA) atstovais.

„Tai buvo tradicinis, kartą per metus rengiamas mūsų asociacijos susitikimas su Vyriausybės vadovu. Pirmiausia, ką sutarėme, tai dėl to, kad reikėtų susitikinėti dažniau, nes aktualių ir spręstinų klausimų yra gana daug“, – po susitikimo VŽ sakė Mantas Zalatorius, LBA prezidentas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vienas iš svarbiausių šįkart susitikime aptartų klausimų – prieš dvejus metus Europos Komisijos priimtas ir nuo š. m. gegužės 25 d. įsigaliojantis naujasis Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR). Jis be kita ko numato, kad visos įmonės, dirbančios su asmenų duomenimis, taigi, ir komerciniai bankai, privalo sustiprinti tokių duomenų apsaugą. Pažeidus reglamentą, grėstų 2–4% metinės apyvartos bauda, tačiau ji negalėtų viršyti 20 mln. Eur.

„Naujasis reglamentas yra didelis iššūkis ne tik mums, ne tik kitoms Lietuvoje veikiančioms įmonėms, bet ir visai ES. Dar niekas nė dorai nežino, kaip čia jis bus taikomas, kaip veiks. Viską, kaip sakoma, mokysimės eigoje, kai jis įsigalios. Nors ir pasirengimas jo įsigaliojimui irgi vyksta pilnu tempu“, – sakė p. Zalatorius.

„Taigi, BDAR įdiegimas bus vienas didesnių šiųmečių iššūkių visiems“, – pridūrė LBA vadovas.

Pasak jo, susitikimo metu atkreiptas premjero dėmesys, kad valstybinės institucijos, privalančios kontroliuoti BDAR įdiegimą, ypač Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI), „turėtų tapti ne tais griežtais cerberiais nuo pat pirmos reglamento galiojimo dienos, ne didžiulių baudų skirstytojais, bet patarėjais, kaip geriau įgyvendinti naują tvarką“.

Ponas Zalatorius užsiminė, kad kai kuriose ES valstybėse vyrauja nuomonė, kad derėtų nustatyti bent dviejų metų pereinamąjį laikotarpį BDAR galutiniam įdiegimui.

LBA prezidentas sakė iš pokalbio su premjeru supratęs, kad VDAI naujasis direktorius Raimondas Andrijauskas nusiteikęs bent kurį laiką pabūti ne griežtu BDAR įdiegimo kontrolieriumi, bet konsultantu ir patarėju, kaip geriau jį įgyvendinti.

Ponas Zalatorius patvirtino, kad BDAR įgyvendinimas komerciniams bankams jau kainuoja nemenkas lėšas.

„Ir dar kainuos. Bet kiek tiksliai, pasiskaičiuosime po to, kai jis įsigalios. Išlaidų, žinoma, yra ir jų dar bus. Išlaidos nemažos, bet tikslių skaičiavimų dar nėra“, – aiškino jis. 

Susitikime taip pat aptarti kai kurie kiti LBA iškelti aktualūs klausimai – dėl automatinio komercinių bankų prisijungimo prie valstybės registrų, dėl finansinio visuomenės švietimo gerinimo ir kt.

LBA nariai yra bankai „Swedbank“, SEB, „Luminor“, „Nordea“, „Danske Bank“, „Citadele“, Medicinos bankas, Šiaulių bankas, „OP Corporate Bank“ Lietuvos filialas ir Lietuvos centrinė kredito unija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku