Racionalus plastiko panaudojimas – pirminė strategija, apribojant jo taršą

Reklama publikuota: 2021-08-02

Ne tik kalbėti, bet ir imtis realių sprendimų veiklos tvarumui padidinti šiandien pasiryžta vis daugiau Lietuvos verslų. Tarp jų – net ir tie, kurių veiklos segmente pritaikyti aplinkai draugiškus pakuočių sprendimus gana sudėtinga. Erika Piečiukaitienė, cheminių produktų pramonėje veikiančios UAB „Lesta“ produkto vadovė, atvirauja, kad produkcijos tvarumo didinimas – įmonei gana keblus klausimas, siekiant atitikti gaminių saugos ir kokybės standartus. Tačiau, pasak jos, jau įgyvendintos ir toliau tobulinamos priemonės pakuočių ekologiškumo link pasiteisina.

Eksploatacinius skysčius transporto priemonėms gaminanti ir į daugiau nei 20 šalių Europos, Azijos ir Afrikos žemynuose juos eksportuojanti Lietuvos bendrovė „Lesta“ tarp savo verslo vertybių yra išskyrusi tvarų augimą, naujų technologijų ir inovacijų diegimą bei tvarią partnerystę su tiekėjais ir pirkėjais. E. Piečiukaitienė sako, kad nors chemijos pramonė ir ekologiškumas, atrodo, kiek nesuderinami dalykai, tvarūs sprendimai galimi ir šiam duetui.

„Tvarius pokyčius versle stengiamės įgyvendinti dar iki griežtų reguliavimų Europos Sąjungoje įvedimo. Matome, jog ir vartotojai tampa sąmoningesni ir labiau išprusę, domisi produkcija, jos sudėtimi, pakuote. Taigi privalome į tai atsižvelgti, – kalba ji. – Tačiau, kadangi dirbame su cheminiais produktais, jų ekologiškumo didinimas – gana sudėtingas. Vis dėlto esame sustygavę savo gamybos procesus taip, kad neliktų cheminių atliekų, t. y., jei tokių atsiranda, jos perdirbamos ir panaudojamos antrą kartą. Nuolatos investuojame tiek į gamybos linijų, tiek į laboratorinės įrangos atnaujinimą, produktų pakuočių tvarumo didinimą.“

Pradeda nuo plastiko mažinimo

Pernai autokosmetikos liniją atsinaujinusi „Lesta“ produktų pakuotėms naudoja tik lengvai perdirbamus, ne sudėtinius plastikus, o siekiant sumažinti naudojamos medžiagos kiekį, tuo pačiu, kiek įmanoma, ploninamos ir pakuočių sienelės. Žvelgiant į ateitį ir kuriant naujas produktų linijas, domimasi ir jau perdirbto plastiko naudojimo galimybėmis bei daugkartinės pakuotės ir jos papildymo sprendimais, kas leistų ženkliai sumažinti plastiko kiekius gamyboje. Šiuo klausimu, akcentuoja E. Piečiukaitienė, labai svarbu turėti tvarius santykius su tiekėjais, kurių vertybės ir požiūris sutaptų su įmonės vizija, kurie investuotų į savo procesų tobulinimą, naudotų patikimas žaliavas bei suvoktų kliento lūkesčius ir gebėtų ieškoti bendrų sprendimų.

„Šiandien leisdami naujus produktus į rinką didelį dėmesį kreipiame į jų pakuočių tvarumą. Mažų mažiausiai, ką darome, tai renkamės lengvai perdirbamo plastiko pakuotes (HDPE, PET), – dalinasi pašnekovė. – Artimiausiu metu planuojame ir gamybos modernizavimo ir robotizavimo procesus – diegsime įrangą, leisiančią pilstyti skysčius į pakuotes, kurių gamybai naudojama 65 proc. mažiau plastiko. Taip pat tokia pakuotė galėtų tarnauti ir kaip papildymas daugkartinio naudojimo pakuotei.“

Visiškai tvarių pakuočių sprendimų taikymas eksploatacinių skysčių pramonėje, anot E. Piečiukaitienės, gana keblus uždavinys, kadangi produktas turi turėti tam tikras chemines savybes, kad būtų kokybiškas, o jo pakuotė – saugi, nepralaidi, patogi naudojimui. Ieškodama ekologiškos pakuotės ir produkto sinergijos bei turėdama nuosavą laboratoriją ir stiprią chemikų komandą „Lesta“ glaudžiai bendradarbiauja su pakuočių tiekėjais ir jų technologais.

„Prieš paleisdami naujus produktus į rinką, ištestuojame ne tik juos, bet ir pakuotes suderinamumą su mūsų produkcija. Taip pat tobulėja ir pačios technologijos – jei prieš kelerius metus buvo sunku įsivaizduoti perdirbto plastiko pakuotę mūsų srityje, tai šiandien tai yra realiai įgyvendinama“, – pažymi bendrovės atstovė.

Siekiant prisidėti prie tvarių pakuočių sprendimų įgyvendinimo rinkoje, VšĮ „Gamtos ateitis“ dar neseniai įkūrė „Ateities pakuotės“ klubą, šiuo metu buriantį 21 Lietuvos įmonę iš įvairių verslo segmentų. Klubo tikslas – skatinti Lietuvos gamintojus ir importuotojus naudoti ekologiškesnes pakuotes, dalintis gerosiomis praktikomis šioje srityje, įgyvendinti aplinkosaugines iniciatyvas ir Lietuvos visuomenėje ugdyti ekologinį sąmoningumą.

„Džiaugiamės, kad vis daugiau verslų, net ir iš tų sektorių, kuriems tvarumas – iššūkis, vis aktyviau domisi tvarių pakuočių sprendimais. Tai įrodo ir gausėjantis „Ateities pakuotės“ klubas. Ekologiškomis pakuotėmis jau domisi ir pakuočių rinkai netiekiantys rinkos žaidėjai, taip pat ir Lietuvos verslo poreikiais besidomintys pakuočių gamintojai, – pažymi Diana Ramanauskaitė, VšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir marketingo vadovė. – Viliuosi, kad bendras verslų, pakuočių gamintojų, o kitoje pusėje – patarėjo vaidmenį atliekančio mokslo, vienijimasis greičiau realizuos tvarius pokyčius rinkoje.“

Verslą kuria ilgamečiai darbuotojai

Kadangi verslo tvarumo politiką įgyvendina ne kas kitas, bet įmonės komanda, apie gerovės darbuotojams kūrimą E. Piečiukaitienė atsako paprastai – įmonėje darbuotojų kaita – labai maža, administracijoje dirbančiųjų vidutinis išdirbtas laikotarpis – bene 10 metų, tad iš to galima spręsti ir apie darbovietėje tvyrantį mikroklimatą.

„Darbuotojai nuolatos skatinami domėtis savo srities naujovėmis, gali nevaržomai lankytis kvalifikacijos tobulėjimo kursuose. Taip pat bent kartą per metus rengiamos įmonės strateginės sesijos, kuriose dalyvauja visa administracija ir gali prisidėti prie įmonės strategijos kūrimo, – detalizuoja pašnekovė. – Bendrovėje vertinama kiekvieno darbuotojo nuomonė bei nevaržoma jo laisvė. Žinoma, kartu su ja darbuotojai prisiima ir daugiau atsakomybės, tačiau daugiau jos gaudamas tuo pačiu jautiesi ir svarbesnis, įvertintas.“

Kaip vieną svarbių tvarumo dedamųjų „Lesta“ išskiria ir socialinę atsakomybę. Įmonė prisideda prie automobilių sporto populiarinimo, renginių ir bendruomenės auginimo, remia lenktynininkus brolius Igną ir Joną Gelžinius, „Geriausio Lietuvos vairuotojo“ konkursą, „Tėvas Racing“ organizuojamus renginius
Kačerginės „Nemuno žiedo“ lenktynių trasoje. Pandemijos metu „Lesta“ savo gamintais dezinfekciniais
skysčiais aprūpino Krašto apsaugos ministeriją, gydymo ir kitas viešąsias įstaigas.

VšĮ „Gamtos ateitis“ – licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Organizacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Racionalus plastiko panaudojimas – pirminė strategija, apribojant jo taršą Verslo tribūna

Ne tik kalbėti, bet ir imtis realių sprendimų veiklos tvarumui padidinti šiandien pasiryžta vis daugiau...

Ateities pakuotė
2021.08.02
Vieno bendro tvaraus pakavimo sprendimo nėra, tačiau rasti sau tinkamiausią įmanoma Verslo tribūna

Klimato kaitos krizė – globali problematika, kurią spręsti privalo ne tik aplinkosaugininkai, valstybių...

Ateities pakuotė
2021.07.15
Dilema ieškant pakavimo sprendimo: ar tvariau reiškia brangiau? Verslo tribūna

Sąmoningi vartotojai, rinkdamiesi prekę, šiandien didesnį dėmesį kreipia ne į jos pakuotės dailumą, bet...

Ateities pakuotė
2021.07.07
Tvarumo tendencijos keičia gaminių pakuotes – įmonės ieško lengviau perdirbamų Verslo tribūna

Tvarumas šiandien tampa esminiu raktažodžiu tiek savo poveikį aplinkai mažinti siekiančioms įmonėms, tiek...

Ateities pakuotė
2021.06.30
Mažiau plastiko, daugiau galimybių perdirbti – kokios pakuotės tinkamiausios vaisiams ir daržovėms? Verslo tribūna

Jau įprasta, kad rinkdamiesi įvairias prekes Lietuvos vartotojai atkreipia dėmesį ne tik į jų kilmės šalį ar...

Ateities pakuotė
2021.06.22
Tvari pakuotė gėrimų industrijoje – misija ne tik įmanoma, bet ir būtina Verslo tribūna

Maisto ir gėrimų pramonėje tvarumas – nebe tik madingas žodis. Sąmoningiems vartotojams iš prekių ženklų vis...

Ateities pakuotė
2021.06.15
Nauja iniciatyva skatins gamintojus ir importuotojus naudoti ekologiškesnes pakuotes

Pakuočių atliekų tvarkymo organizacija VšĮ „Gamtos ateitis“ pradėjo naują iniciatyvą, kuri skatins Lietuvos...

Pramonė
2021.04.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku