Seimas „įcementavo“ 42 miškų urėdijas

Publikuota: 2015-04-16
Atnaujinta 2015-05-29 12:16
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Seimas ketvirtadienį užkirto kelią valstybinių miškų ūkio valdymo reformoms, kurias svarsto Vyriausybė. Seimas priėmė Miškų įstatymo pataisą, kuria įteisinta nuostata, kad Lietuvoje veiklą vykdo konkretus (42) miškų urėdijų skaičius.

Eligijus Masiulis, Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas, sakė, kad įteisindamas 42 urėdijų skaičių, Seimas sukūrė absurdišką precendentą.„Turėtume dabar Švietimo įstatyme nustatyti mokyklų skaičių, o Sveikatos – ligoninių“,  – sakė p. Masiulis. Socialdemokratas Artūras Skardžius tikino, kad šia pataisa Seimas apribojo Vyriausybei galimybes reformuoti dar nuo sovietmečio nekeistą sistemą ir dar siūlė įstatyme įrašyti konkrečias 42 urėdų pavardes.„Jei jau reglamentuojame urėdijų skaičių, manau, neturėtume stebėtis, kodėl Lietuvą aplenkia investicijos. Mes labai užsisėdėjome sovietinėje sistemoje. Mielieji, atsibuskime“, – prieš balsavimą ragino p. Skardžius.Tuo tarpu Algimanto Salamakino vadovaujamas Seimo Aplinkos komitetas, kuris išvakarėse pritarė tokiai nuostatai, sprendimą argumentavo siekiu užtikrinti darbo vietų stabilumą bei užkirsti kelią bandymams apjungti ar mažinti urėdijų skaičių neatlikus išsamios analizės, kaip miškų ūkio veiklą padaryti dar efektyvesnę valstybiniuose miškuose.

Akibrokštas prieš narystę EBPO

Pataisa priimta tuo metu, kai Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai domisi, ar efektyviai veikia valstybės valdomos įmonės. Šį pirmadienį Aplinkos ministerijos paprašyta pagrįsti, kodėl šalies valstybinį miškų ūkį tvarko net 42 miškų urėdijos, skirtingai nei Estijoje, Latvijoje ar Švedijoje, kur jau kuris laikas valstybinius miškus prižiūri viena įmonė.„Tai panašu į savigyną. EBPO ekspertų susitikime su Aplinkos ministerijos ir Generalinės miškų urėdijos (GMU) atstovais buvo keltas klausimas dėl 42 urėdijų ir galimybės jas sujungti“, – sakė VŽ šaltinis.Valdas Vaičiūnas, Aplinkos ministerijos Miškų departamento direktorius, VŽ patvirtino, kad valstybinio miškų ūkio veiklos ir valdymo optimizavimo klausimais šiuo metu vyksta diskusija Vyriausybės lygmeniu.„O priimant sprendimą bus svarbios ir EBPO ekspertų rekomendacijos“, – pripažįsta p. Vaičiūnas. EBPO analogiškoje Latvijos valstybės įmonių valdymo ataskaitoje palankiai vertina dar per 2009–2010 m. krizę atliktą Latvijos miškų ūkio pertvarką.GMU skelbia, kad atlikti urėdijų veiklos rezultatų vertinimai parodė, jog 28 urėdijų ekonominės veiklos rezultatai įvertinti gerai, o likusių 14-os – patenkinamai. Šios iki balandžio 30 d. turi pateikti priemonių planą, kaip pagerins netinkamai vykdomus rodiklius.VŽ šaltinių teigimu, per šią Seimo pavasario sesiją gali būti pateikta ir kita Miškų įstatymo pataisa, kuria bus siūloma valstybinių miškų valdymą patikėti vienai arba devynioms valstybės valdomoms įmonėms vietoj 42 miškų urėdijų ir atsisakyti maždaug 80 vadovaujamų pareigybių. Urėdijose šiuo metu dirba 4.200 darbuotojų.42 miškų urėdijos Lietuvoje valdo 1 mln. ha miško (antrątiek valdo privatūs miško savininkai). Palyginti, Latvijoje viena valstybinė bendrovė valdo beveik 1,4 mln. ha valstybinių miškų. Švedijoje valstybei priklauso taip pat tik viena miškininkystės įmonė, o jos valdomų miškų plotas siekia net 3,1 mln. ha.„Sprendimas įteisinti 42 urėdijas suteiks stabilumo, o jeigu prireiks sumažinti jų skaičių, tai Vyriausybė turės teikti įstatymines pataisas Seimui“, – prieš balsavimą Seime sakė konservatorius Jurgis Razma.„Ką tik Seimas išreiškė nepasitikėjimą Vyriausybe, o visas reformas, kurias ji vykdo, surietė į ožio ragą“, – po balsavimo apgailestavo kitas konservatorius Dainius Kreivys.Liberalsąjūdietis Gintaras Steponavičius ironizavo, kad jam dar norėtųsi, kad Seimas nustatytų, kiek ūkininkai turi prikulti grūdų ir kaulių užauginti.

Nusiplovė rankas dėl medienos pramonės

Seimas plenariniame posėdyje taip pat priėmė Miškų įstatymo pataisas, kuriomis nutarta patikslinti įstatymo paskirtį – nustatyta, kad miškai turi būti tvarkomi siekiant aprūpinti šalies pramonę žaliava, numatant, kad tokias nuostatas įtvirtintų Vyriausybė atskiromis taisyklėmis.Apie tai plačiau skaitykite čia.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku