Kišenės rūpesčiai: ar didesniems už litus eurams prireiks didesnių piniginių

Publikuota: 2014-06-17
Atnaujinta 2015-06-01 13:01
svg svg
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Dalis prekybininkų tiki, kad euro įvedimas Lietuvoje pagyvins piniginių prekybą, nes daliai gyventojų jų prireiks didesniems už litų banknotus eurams susidėti. Prognozuojama, kad nauja piniginė Lietuvoje šiemet bus viena populiariausių Kalėdų dovanų.

Nauji pinigai – reikia ir naujos piniginės. Galanterininkai viliasi, jog maždaug tokia logika vadovaudamiesi dalis gyventojų artėjant euro įvedimui nuspręs įsigyti naują piniginę. Tam yra ir racionalių priežasčių: dalis eurų banknotų, ypač 200, 500 nominalo, yra pastebimai didesni už litus, taigi į senas pinigines gali netilpti, kupiūras tektų perlenkti ir pan.Štai didžiausio lietuviško banknoto – 500 Lt – matmenys yra 145x70 mm, o 500 EUR banknoto matmenys – 160x82 mm.Lietuvos banko atstovai ramina: jei senoji piniginė jums patinka, skirtis su ja dar galite neskubėti. Anot Danguolės Liaugminienės, Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Pinigų gamybos organizavimo ir ekspertizės skyriaus viršininkės, Lietuvoje įvedus eurą, apyvartoje bus septynių nominalų eurų banknotai (5, 10, 20, 50, 100, 200 ir 500). Kiekvienas banknotas yra skirtingos spalvos ir dydžio. Kuo didesnis nominalas, tuo didesnis ir pats banknotas.„Populiariausi kasdien naudojami mažesnių nominalų eurų banknotai (5, 10, 20, 50) yra ne daug didesni ar net mažesni už litų banknotus, todėl poreikio keisti pinigines neturėtų kilti. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad eurų monetų yra vienu nominalu mažiau – 5 EUR yra banknotas, o 5 Lt – moneta. Be to, 5 Lt moneta yra didesnė ir sunkesnė už 1 ir 2 EUR monetas, tad naujosios eurų monetos taip pat neturėtų sukelti nepatogumų“, – sako ji.

Latviškas piniginių bumas

Nuo šių metų pradžios su nacionaline valiuta atsisveikinusios Latvijos patirtis rodo, kad euro įvedimas sukėlė piniginių pardavimų šuolį.Pvz., Latvijos „Maxima“ tinkle šiemet sausį–vasarį piniginių parduota maždaug trečdaliu daugiau nei prieš metus.„Tam įtakos turėjo euro įvedimas ir tuo metu vykdytos akcijos šioje prekių grupėje“, – sako Giedrius Juozapavičius, UAB „Maxima grupė“ įvaizdžio ir komunikacijos vadovas.VŽ kalbinti Lietuvos galanterijos prekių pardavėjai bendro atsakymo, kaip euras paveiks piniginių prekybą, neturi. Vieni sako, kad dalies žmonių turimos piniginės išties gali būti per mažos didesnio nominalo euro banknotams, ir tai bus motyvas įsigyti naujų piniginių. Kiti šypsosi, jog mažų piniginių problema – dar vienas euro įvedimo proga pučiamas burbulas.„Problema iš piršto laužta: eurai telpa beveik į visas pinigines, – mano Viktoras Kučevskis, internetinę parduotuvę „piniginuke.lt“ valdančios UAB „Victors Leather“ direktorius. – Kiek teko girdėti iš kolegų, kai Latvijoje vyko euro įvedimo procesas, žmonės irgi iš pradžių panikavo, kad eurai netilps į pinigines, tad dalis įsigijo naujų, tačiau kai įvedė eurą, pamatavo, kad eurai daugmaž telpa ir į senas.“Pasak jo, euro banknotams pritaikytos kone visos „piniginuke.lt“ parduotuvėje parduodamos piniginės.„Gal tik į pačias mažiausias netilptų, pvz., 500 EUR nominalo banknotas, tačiau 10, 20 ir 50 EUR banknotai tikrai telpa į visas“, – sako p. Kučevskis.Visgi piniginių prekyba artėjant euro įvedimui, jo nuomone, gali pagyvėti, nes žmonės manys: „Nauji pinigai – reikia ir naujų piniginių.“ „Victors Leather“ jau užsisakė porą centimetrų didesnių piniginių, jos prekyboje atsiras nuo rugsėjo.„Prekybos pagyvėjimo laukiame nuo lapkričio, kai žmonės pradės rūpintis Kalėdų dovanomis, tikimės, šiemet gruodį, palyginti su pernai gruodžiu, pardavimai bus 20% didesni“, – sako jis.

Šuolis ar šuoliukas?

Audronė Kirdienė, galanterijos ir avalynės tinklą „Verus“ valdančios UAB „Primadis“ generalinė direktorė, didelio pardavimų šuolio neprognozuoja.„Visgi tam tikras kalėdinis šuoliukas gali būti, nes euro įvedimas sutampa su Naujaisiais metais. Taigi, ko gero, geriausia dovana kitoms Kalėdoms bus nauja piniginė“, – šypsosi ji. Pašnekovė pabrėžia, kad „Verus“ tinkle parduodamos piniginės visada tiko eurams.„Jos italų, vokiečių gamybos, o ten jau seniai cirkuliuoja eurai, taigi ir piniginės tinka šiai valiutai. Beje, mūsų piniginėse yra įdėtas popierinis euro banknoto pavyzdys, taigi žmonės gali ateiti pas mus su savo piniginėmis ir pamatuoti, ar jos tiks eurui“, – pataria p. Kirdienė.Rimantas Norkus, 8 galanterijos parduotuves „Persicco“ Lietuvoje valdančios UAB „Nikaja“ vadybininkas, tvirtai tiki, kad dalis žmonių įvedus eurą keis pinigines.„Juk eurų kupiūros yra didesnės nei lietuviški litai. Tuo nesunku įsitikinti pamatavus. Dabar parduodamos piniginės irgi tinka eurui, bet tik mažesnio nominalo kupiūroms, pvz., 5, 10, 20 ar 50 EUR. Tačiau nuo 200 EUR prasideda problemos, o piniginę, į kurią nesulanksčius tilptų 500 EUR banknotas, manau, išvis sunkiai rastume. Kitas klausimas, ar daug žmonių nešiosis piniginėje 200 ar 500 EUR banknotus“, – kalba jis. „Nikaja“ planuoja nuo rudens atnaujinti asortimentą, pasiūlyti daugiau piniginių, pritaikytų didelėms kupiūroms.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Lems įpročiai

Renata Saulytė, UAB „Maxima LT“ komunikacijos vadovė, mano, kad kardinalūs pokyčiai piniginių segmente su euro įvedimu visgi mažai tikėtini.„Galbūt nedidelio paklausos pagyvėjimo sulauksime, tačiau eurui pritaikytų piniginių turime ir dabar, tad tokio didelio prekybos šuolio, kaip Latvijoje, nesitikime“, – sako ji.„Maximoje“ parduodamos dvejopo tipo piniginės: nedidelės knygutės tipo ir įprastos, kurios užsegamos užtrauktuku ar metaliniu spaustuku.„Jau ir dabar knygutės tipo piniginėje kartais telpa tik perlenkti litai. Tad kokias pinigines renkamasi, labiau priklauso ne nuo valiutos, bet nuo įpročių. Tarkim, yra žmonių, kurie mėgsta laikyti piniginėje kartą ar net kelis kartus perlenktas kupiūras. O kiti, priešingai, kupiūrų nelanksto“, – sako p. Saulytė.„Mūsų prekybos centruose parduodamos piniginės yra universalios ir siuvamos neatsižvelgiant į lito kupiūrų matmenis. Klientas pats renkasi, kokio dydžio piniginė jam priimtina, atsižvelgęs į savo įpročius, įvertinęs patogumą: pastebime, kad vyrai mieliau renkasi knygelės tipo pinigines, nes jas paprasta įsidėti į kelnių kišenę ir visiškai nesvarbu, kad kupiūras reikia perlenkti. Moterys mieliau renkasi didesnes pinigines. Tad išties nemanome, kad įvedus eurą šie įpročiai iš esmės pasikeis“, – dėsto ji.Straipsnis publikuotas „VŽ Premium“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku