Kaip išjudinti eksportą ir investicijas į naujas rinkas

Publikuota: 2013-02-11
Tomasz Thelma, Tarptautinės finansų korporacijos (IFC) regiono vadovas Europai ir Centrinei Azijai.
Tomasz Thelma, Tarptautinės finansų korporacijos (IFC) regiono vadovas Europai ir Centrinei Azijai. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

Tomaszas Telma, Tarptautinės finansų korporacijos (International Finance Corporation – IFC) Europos ir Vidurinės Azijos departamento direktorius, sako, kad lietuviai dėl didesnio alkio rizikuoti, skirtingai nei, tarkime, vidutinė britų ar prancūzų bendrovė, yra labiau linkę eksportuoti ir investuoti naujose, netradicinėse rinkose.

Ponas Telma, kuris šiomis dienomis susitinka su Baltijos šalių verslininkais, kviečia aktyviau pasinaudoti Pasaulio banko grupės įmonių – IFC ir Daugiašale investicijų draudimo agentūra MIGA (Multilateral Investment Guarantee Agency) – eksporto kreditais, investicijomis į akcinį kapitalą ir investicijų draudimu nuo politinės rizikos, apsaugančiu įmonių turtą nuo karo padarinių ar turto nusavinimo.Jis pasakoja, kad Tarptautinė finansų korporacija veikia panašiai, kaip šiame regione gerai žinomas Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (EBRD), padedantis lietuviams įsitvirtinti, pvz., Baltarusijoje.  Bendrovė siūlo panašių produktų, kaip EBRD, tačiau tai daro ne tik šiame regione, o globaliai.„Paprastai įsigyjame iki 20% akcinio kapitalo, taigi esame mažumos akcininkas ir po kurio laiko galvojame apie pasitraukimą. Nesame privataus kapitalo fondas, todėl nėra aiškių terminų, kada turime pasitraukti, tačiau pribrendus laikui tai visada padarome“, – aiškina p. Telma.Jis pasakoja, kad injekcijos į akcinį kapitalą sudaro apie 20% IFC investicijų portfelio, o didžiąją finansinių investicijų dalį sudaro paskolos. Kartais tai būna ilgalaikės 10–15 metų paskolos infrastruktūros projektams. Kartais – trumpalaikiai prekybiniai kreditai – 3, 6 ar 9 mėn. kreditavimo linijos eksportui paremti.Ponas Telma sako, kad Lietuvos kompanijos, norinčios eksportuoti, pavyzdžiui, į Afriką, Braziliją ar Azijos šalis, gali kreiptis į IFC biurus ten.„Pasitaiko, kai lietuviai nori eksportuoti į jiems nežinomą kraštą, o skandinavų bankai atsisako finansuoti šias operacijas, nes nesijaučia saugūs dirbdami su vietos bankais. IFC čia gali padėti, parenkant vietos bankus, nes juos pažįstame, per daugelį jų mes siūlome prekinių kreditų“, – sako IFC ekspertas.MIGA draudžia įmonių turtą užsienyje nuo nekomercinės rizikos, t. y. karo, riaušių, valiutos konvertavimo, pervedimų sustabdymo ir turto nusavinimo.„Tai reiškia, kad bet kurios šalies įmonė, investuojanti kitoje šalyje, gali kreiptis į agentūrą MIGA ir nusipirkti draudimo polisą, kuris užtikrins draudimo išmokas, jei įmonė nukentėtų dėl minėtų negandų“ – teigia pašnekovas.
MIGA taip pat draudžia nuo sutarčių nesilaikymo rizikos.„Pavyzdžiui, jei Lietuvos bendrovė yra sutarusi, kad iš jos Ukrainos elektros tinklų bendrovė nupirks elektros už tam tikrą kainą, tačiau užsienio partnerė to nepadaro, MIGA gali juos apdrausti nuo tokių nuostolių, – sako p. Telma. – Vidutinė draudimo įmoka draudžiant investicijas nuo nekomercinės rizikos sudaro apie 1%  nuo draudimo sumos per metus.“Visą straipsnį skaitykite šiandien dienraštyje „Verslo žinios“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09
Baltijos šalių dujininkai ėmė raikyti Suomijos rinką Premium 3

Suomijos gamtinių dujų sektorius 2020 m. sutiko radikaliais pokyčiais. Sausio 1 d. atsivėrusi Suomijos...

Pramonė
2020.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau